SARASOTA REGIONAL
February 18 - 24, 2008
Saturday

Saturday I/N
17.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.73
1


Dana Bauer, Lakewood Ranch FL; Betty Fecteau, Sarasota FL 67.81%
2.80
2


Patricia Filliater, Ellenton FL; Barbara Sirois, Wilbraham MA 66.04%
2.50
3
1

Bonnie Kowal, Clearwater FL; Betty Snider, Bellair FL 63.10%
1.88
4
2

Linda Dimon, St Petersburg FL; Carole Stone, Trinity FL 60.99%
1.26
5


Wilma Swayze, Auburn Hills MI; Margaret Davis, Rochester Hills MI 60.63%
0.89
6


Richard Labinger - Norman Silver, Sarasota FL 60.12%
1.41
3

Iantha McMahon, Palm City FL; Kathy Mullen, Amagansett NY 57.74%
1.05
4

Susan Purvis, Clearwater FL; Patricia Felton, St Petersburg FL 57.44%
0.88
5

Shirley Bassin - Robert Bassin, Naples FL 56.94%
0.59
6

Mary Simonson, Sarasota FL; Phyllis Wann, Berlin MD 54.80%
1.68

1
Nancy Wilkinson - Jane Bertolett, Sarasota FL 53.87%
1.26

2
Rita Roehr - Eva McClue, Sarasota FL 48.81%
0.95

3
Constantine Giallourakis - Rachel Tew, Dunedin FL 46.73%
0.71

4
Marty Porter, Beverly Hills FL; Lafetra Ramey, Crystal River FL 45.83%

Side Series 2
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.65
1/2
1/2
1/2
Edna Walker, Alachua FL; Ella Skelton, Gainesville FL 62.04%
2.65
1/2
1/2
1/2
Milind Vaze, Churchville PA; Ashok Bapat, Media PA 62.04%
1.87
3
3

Renee Crames, White Plains NY; Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL 59.72%
1.45
4
4
3
David Hellenga, Endwell NY; Stanley Engeberg, Bradenton FL 59.49%
0.96
5
5

Joe Rizzuto, Delmar NY; Munir Jabbur, Longboat Key FL 58.56%
1.09
6

4
Linda Mittelstaedt - Michael Bene, Venice FL 57.41%
0.82

5
Dewey Lange, East Helena MT; Norbert Lange, Venice FL 49.07%

SAT AFT 1 Session Swiss
49 Tables

MPs A B C Names Score
8.95
1


Melvyn Klein - Robert Todd, Tallahassee FL; Richard Potter, Black Mountain NC; Paul Gallizzi, Tampa FL 67.00
6.71
2


Joyce Hampton, Blythewood SC; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Jenny Wolpert, New York City NY 63.00
6.37
3/4
1

Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Scott Hiller, Marshall MN; James Somma, New Prt Rchy FL; Adam Kaplan, New Port Richey FL 61.00
4.41
3/4


Ron Haack, New York NY; Janet Robertson, Timonium MD; M Metz, Wilmette IL; Harriette Buckman, Sarasota FL 61.00
4.78
5/6
2

Brian Howard - Suzi Steffenhagen - Terry Mays - Susan Goodman, Bradenton FL 58.00
2.48
5/6


Melody Bi, Woodbury MN; J Robinson, Tampa FL; Nancy Heusted, St Petersburg FL; Peg Waller, Eden Prairie MN 58.00
3.58
3

Craig Abbott, Sarasota FL; Elaine Bowers, University Park FL; William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 56.00
2.69
4

Stephen Wiesenfeld, Stuart FL; Allen Smith, Southport NC; Jane Malloy, Thornton PA; Jan Bristol, Huntingdon PA 52.00
4.10
5
1
Celia Schwartz - Jayne Forstenzer, Longboat Key FL; Judith Corney, Longboat Keay FL; Doris Weil, Moreland Hills OH 49.00
1.32
6/7

Howard Bloom - Howard Halpern, Sarasota FL; Phyllis Citow, Northbrook IL; Harriet Brent, Venice FL 47.00
1.32
6/7

Alfred Killian, Sebastian FL; Fran Kurtz, Buffalo NY; Grace Charron, Bradenton FL; Richard Treleaven, Digby NS 47.00
3.08

2
Mary Ellen Nevin - Robert Nevin, Sun City Center FL; Barbara Stirling, Boca Grande FL; Margaret Barrett, 45.00
2.31

3
Frances Gruber - William Gruber - Dode Walker - Clifford Walker, Toronto ON 40.00
1.73

4
Mary McReynolds - Gail Jeffrey, Sarasota FL; Betty Tilton, Longboat Key FL; Mary Misischia, University Park FL 39.00
1.30

5
Arnie Summers - David Harvey - Henry Poe, Lakeland FL; Ardean Black, Orient ME 36.00

Sat Open Pairs
41.0 Tables / Based on 56 Tables

MPs A B C Names Score
23.10
1


Mark Boswell, Chesterfield MO; Tom Oppenheimer, Ballwin MO 68.25%
17.33
2


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Stephen Sanborn, Poughkeepsie NY 65.74%
12.99
3


Bernace De Young, Miami FL; Gen Geiger, Sarasota FL 63.63%
9.75
4


Harold Emme - Carol Emme, Plainfield IL 62.60%
7.70
5


Sharon Anderson - Roger Anderson, Eagan MN 59.41%
6.60
6


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL 58.10%
5.78
7


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 57.79%
5.13
8


Roni Atkins, Pittsburgh PA; Sandra Fleischman, Bradenton FL 57.54%
4.62
9


Dale Claman - Glenn Eisenstein, New York NY 57.29%
4.20
10


Suzy Burger, West Bloomfield MI; Susan Wexler, New York NY 56.33%
3.85
11


Faye Marino, Greenwich CT; Mimi Bieber, Armonk NY 55.51%
8.86
12
1

Ann Diner - Melvin Diner, cote Saint-Luc QC 55.41%
3.30
13


Colin Hall, Oakville ON; Susan Oakes, Burlington ON 55.36%
6.65
14
2
1
John Hogue, N Ft Myers FL; Dennis Riddick, Cape Coral FL 54.93%
2.89
15


Jacqueline Sincoff - Roger Lord, Saint Louis MO 54.89%
4.98
3

Rusty Vilk, Chestertown MD; Alice Davison, Ellenton FL 54.64%
3.89
4
2
John Kepple, Mount Vernon OH; Fred Grimm, Port Charlotte FL 54.38%
2.95
5

Mona Urich, Oldsmar FL; Mark Goldschmidt, Clearwater FL 53.37%
2.53
6

Sharon Paulus - Robert Simard, East Syracuse NY 51.62%
2.92

3
Joe Angermeier, St Petersburg FL; Alan Koenig, St Pete FL 51.30%
2.19

4
Nestor Burkhart, Cleveland Hts OH; Marilyn Doman, Chagrin Falls OH 48.35%
1.91

5
Marlene Green - John Green, Sarasota FL 48.30%
1.48

6
James Jackson, Amasa MI; Lisa Olmer, Sarasota FL 47.13%

Sat Louise Cavallero Srs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
7.84
1


Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 64.39%
5.88
2


Frances Esposito, Fernandina FL; Lois Kenyon, Punta Gorda FL 61.04%
5.20
3
1
1
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 56.96%
3.31
4


Robert Cutforth, Sarasota FL; Robert Zwack, Allison Park PA 56.42%
3.90
5
2

John Ide, Cape Canaveral FL; Gregory Kalmbach, Sanford FL 56.36%
2.24
6


John Measures, Nepean ON; Carol Cutforth, Sarasota FL 55.57%
2.93
3

Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 54.44%
2.19
4

Ruth Gorton, Longboat Key FL; Joan Mendell, Sarasota FL 54.41%
2.52
5
2
Mary Rassieur, St Louis MO; Tish Hamblin, Hobe Sound FL 52.55%
1.83
6

Stuart Schwartz - Elaine Schwartz, West Palm Beach FL 52.20%
1.89

3
Mary Lou Clark, Palm Harbor FL; B.Sue Romer, Largo FL 50.65%
1.42

4
Harry Felger, Mashpee MA; Muriel Golden, East Falmouth MA 50.51%
1.12

5
Norma Cape - William Cape, Lake Forest IL 46.49%

Side Series 2
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.25
1


Alan Abrahams, Pinellas Park FL; Linda Miller, Ormond Beach FL 63.39%
3.79
2
1

Barbara Summers - James Summers Jr, Silver Spring MD 62.20%
2.39
3


Cheryl Seibert - Richard Seibert, Sarasota FL 62.16%
2.84
4
2

Glenda Pickett, Helena MT; Nadine Kazimi, Clancy MT 61.86%
1.34
5


Catherine Brown - Roland Althoff, North York ON 61.43%
3.03
6
3
1
William Gillam - Susan Gillam, Fort Myers FL 60.76%
1.60
4

Brenda Hoffman, Bonita Springs FL; Donald Nies, Naples FL 59.10%
1.40
5

Loretta Green, Dodd City TX; Gail McIntyre, Stirling ON 56.55%
1.24
6

Louis Jones, Daytona Beach FL; Howard Richter, Wayland MA 55.95%
2.27

2
Jerry Wiggins, Sarasota FL; Arlene Silverstein, Bradenton FL 52.68%
1.70

3
Carolyn Joseph, Birmingham MI; David Kapec, Gainesville FL 51.45%
1.28

4
Alice Wile - John Wilber, Bradenton FL 50.64%
1.15

5
Robert Linnett, Brighton ON; Lynne Hunter, Trenton ON 50.60%
0.72

6
Pat Cowan, Columbus OH; Carol Langshaw, Dublin OH 50.17%

Saturday I/N
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1


Sheila Goodman - Harold Goodman, Narberth PA 64.41%
2.20
2


Robert Hazelwood, Alexander ME; Wolfgang Wostl, Longboat Key FL 63.95%
1.65
3


Dolores Joyce - Walter Joyce, Parrish FL 62.92%
2.02
4
1

Linda Dimon, St Petersburg FL; Carole Stone, Trinity FL 60.89%
1.02
5


Patricia Filliater, Ellenton FL; Barbara Sirois, Wilbraham MA 60.08%
1.52
6
2
1
Pauline Beaudoin, North Hatley QC; Patricia French-Folk, Chalfont PA 57.44%
1.14
3

Lee Slingluff - Bill Slingluff, Silver Spring MD 55.40%
0.85
4

Mary Simonson, Sarasota FL; Phyllis Wann, Berlin MD 54.46%
0.67
5

Susan Purvis, Clearwater FL; Patricia Felton, St Petersburg FL 54.17%
1.10

2
Shirley Shane, Ellenton FL; Donna Eash, Fostoria OH 47.92%
0.83

3
Kate Borduas - Jill Urtz, Venice FL 46.43%

Saturday Compact - Brkt 1
10 Tables

MPs Rank Names
27.63
1
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL
19.34
2
Leonard Melander, West Bloomfield MI; Larry Mori, Clearwater FL; Robert Brent, Venice FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI
12.43
3
Daniel Colatosti, Boca Raton FL; Stephen Linehan, Ft Myers FL; Edward Spear, Bangor ME; Michael Betts, Moncton NB
9.67
4
Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Hollywood FL; John Atlee Macgregor - George Harris, Miami FL

Saturday Compact - Brkt 2
10 Tables

MPs Rank Names
14.40
1
Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; John Brady, Jacksonville FL; Arnold Malasky, Longboat Key FL
10.08
2
Norman Bolton, Beverly Hills MI; Debra Eaves, Northville MI; Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Richard Vatter, Cadillac MI
6.48
3
Sally Chapleau - Deborah Drury, Vero Beach FL; Dave Anderson, Tampa FL; Mark Smith, Lutz FL
5.04
4
Shirley Seals, Ponte Vedra FL; James Relihan, Tampa FL; William Perry, Riverview FL; Larry Rich, Cumming GA

Saturday Compact - Brkt 3
16 Tables

MPs Rank Names
12.53
1
Helena Fine - Louis Trautwein III, Naples FL; John Veltri, Bradenton FL; Jay Cohodes, Sunrise FL
8.77
2
John Kinst, Batavia IL; W Harris Jr, Lombard IL; Ellen Miller, Highland Park IL; Richard Joseph, Sarasota FL
5.64
3
Lynne Cook, Riverview MI; Rose Burke, Bloomfield Hill MI; John Shufelt - Jean Shufelt, Naples FL
4.39
4
Judith Argento - Raymond Depew - Norman Dressler, Kingston PA; Marie Anzilotti, Wilmington DE

Saturday Compact - Brkt 4
16 Tables

MPs Rank Names
9.01
1
Jourdain Patchett, Sarasota FL; Jesse Stern, Lutz FL; Masood Kizilbash - Beata Czachor, Tampa FL
6.31
2
Bob Wachs, Longboat Key FL; Lionel Schlank, Jenkintown PA; Dennis O'Brien, Ambler PA; Joan Brandeis, Glenside PA
4.05
3
Stephen Popham - Eileen Watson - Betty Chapman, Sebring FL; Maryann Indovina, Lake Placid FL
3.15
4
Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL; Gerard Lahn - Karen Lahn, Basking Ridge NJ

Saturday Compact - Brkt 5
16 Tables

MPs Rank Names
7.09
1
Walter Carlson - Charlene Carlson - Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL
4.96
2
Helen Shopmaker, Naples FL; Anne Pierce, North York ON; Lee Morgenlander - Rhoda Schepart, Sarasota FL
3.19
3
Alan Millman - Ellen Millman, Pictou NS; Harvey Cohen, Winter Haven FL; Murray Miller, Haines City FL
2.48
4
Sylvia Ewing, Catlettsburg KY; Janice Stiegmann - Norma Verhulst, Venice FL; Elizabeth Lewis, Irvington VA

Saturday Compact - Brkt 6
16 Tables

MPs Rank Names
5.04
1
Iris Wilson - Roger Peterman, Sarasota FL; Jay Richman, University Park FL; George Kenworthy, Bradenton FL
3.53
2
Fran Smith, Glen Ellyn IL; Richard Poinsett - Dawn Poinsett, Estero FL; Diane Laforte, Hinsdale IL
2.27
3
Al Roberts, Apollo Beach FL; W Kirk Roberts, Crescent City CA; Barbara McKinney - Elaine Lutz, Stuart FL
1.76
4
Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas - Joan Reibman - Debra Werman, Sarasota FL

Sat EVE Side Game Series
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Elaine Bowers, University Park FL; Tarokh Taefi, Atlanta GA 60.42%
2.12
2
1

Betty Triliegi, Minneapolis MN; Janet Larson, Naples FL 59.03%
1.59
3
2

Jourdain Patchett, Sarasota FL; Robert Todd, Tallahassee FL 52.78%
1.19
3

David Kapec, Gainesville FL; Larry Morris, Seabrook TX 51.39%

Return to Index Page

Go to Sunday Results