SARASOTA REGIONAL
February 18 - 24, 2008
Friday

Side Game Series II
26.5 Tables

MPs A B C Names Score
5.61
1
1
1
Milind Vaze, Churchville PA; Ashok Bapat, Media PA 66.72%
4.21
2


Richard Vatter, Cadillac MI; Anastasia Tessler, Ann Arbor MI 62.26%
3.16
3


Joseph Murray, Maple Shade NJ; Ricki Rogers, Moorestown NJ 61.88%
2.37
4


Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Deborah Drury, Vero Beach FL 60.40%
1.78
5


Joan Gaaskjolen - Merle Gaaskjolen, Leesburg FL 59.52%
1.57
6


Sandra Peterson, Clearwater FL; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL 58.14%
3.53
2

Terry Mangold - Ted Defilippo, Lecanto FL 56.53%
2.64
3

Sylvia Gindi, Oakhurst NJ; Sydelle Shamah, Deal NJ 56.33%
2.51
4
2
Joanne Soterion - William Soterion, Ellenton FL 55.74%
1.88
5
3
Lynn Ackerman - Dolores Toohey, Pittsford NY 55.11%
1.87
6

Marilyn Nichols, Naples FL; Lavera Warzak, Bonita Springs FL 54.15%
1.96

4
Carol Langshaw, Dublin OH; Pat Cowan, Columbus OH 52.06%
1.32

5
Ted Poritz - Carol Poritz, W Palm Beach FL 51.67%
1.37

6
Peter Purcell - Deborah Edwards, Raleigh NC 51.41%

Novice
17.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.73
1
1

Shirley Bassin - Robert Bassin, Naples FL 62.58%
2.80
2


Bob Wachs, Longboat Key FL; Lionel Schlank, Jenkintown PA 60.42%
1.84
3/4
2/3

Susan Purvis, Clearwater FL; Patricia Felton, St Petersburg FL 59.52%
1.84
3/4
2/3
1
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 59.52%
1.26
5


Nancy Wills, Reading PA; Norman Silver, Sarasota FL 58.17%
0.89
6


Patricia Gallman, Lakeland FL; Arleen Allen, Mulberry FL 58.04%
0.95
4

Janet McLaughlin - June Hullinger, Venice FL 56.76%
1.10
5
2
Jo Fischer, Sarasota Sq FL; Jean Molbreak, Sarasota FL 56.55%
0.83

3
Kathe Gibson - Madeline Morgan, Mooresville NC 53.87%

Friday Swiss
45 Tables

MPs A B C Names Score
8.34
1
1

Jourdain Patchett, Sarasota FL; Beata Czachor - Carla Cozart - Masood Kizilbash, Tampa FL; Jesse Stern, Lutz FL 62.00
6.26
2
2
1
Jon Rankin - Emily Rankin, Nichols NY; Charles Bardelis, Palm Beach FL; Judy Velasquez, Murfreesboro TN 60.00
4.69
3


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Gail Rust, Daytona Beach FL; Frank Hacker, Barre VT; Jayne Thomas, Lutz FL 56.00
3.52
4


Sally Chapleau - Deborah Drury, Vero Beach FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Frances Doss, Hot Springs Vlg AR 55.00
2.64
5


Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; John Veltri, Bradenton FL 54.00
1.98
6


John Kinst, Batavia IL; Richard Joseph, Sarasota FL; Ellen Miller, Highland Park IL; Donald Cisek, St Charles IL 53.00
3.58
3

John Bush, Hernando Beach FL; James Rudolph - Adrienne Rudolph, Ann Arbor MI; David Miller, Spring Hill FL 51.00
2.69
4

John Stephen - Joanne Stephen, Ellenton FL; Judy Ventura, Lady Lake FL; Howard Howe, Apollo Beach FL 50.00
3.53
5
2
Jerry Bergstein - Renee Bergstein, Indianapolis IN; Julius Reiner, Bradenton FL; James Outred, Port Perry ON 48.00
1.51
6

Karen Lahn - Gerard Lahn, Basking Ridge NJ; Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 45.00
2.64

3
Rosemarie Letourneau - Kathy Mullen, Amagansett NY; Rich Letourneau, Bonita Springs FL; Iantha McMahon, Palm City FL 44.00
1.98

4
Susan Mulholland, Ft Myers Beach FL; Lynne Schomaeker, Fort Myers FL; Virginia Maschenik - Jane Talamas, N Ft Myers FL 43.00
1.02

5/8
Susan Russett, Homosassa FL; Marjorie Alpaugh, Crystal River FL; Howard Schuyler - Catherine Smith, Fort Washington MD 42.00
1.02

5/8
Janet Daverne - Dirk Van Oppen, Minneapolis MN; Jack Wetherson - David Chittick, Venice FL 42.00
1.02

5/8
Pat Nelson - James Lambert, Venice FL; Nancy Farmer, Norway ME; Frank Kunsman, Fayetteville NY 42.00
1.02

5/8
Iris Wilson - Roger Peterman, Sarasota FL; George Kenworthy, Bradenton FL; Jay Richman, University Park FL 42.00

Fri Open Pairs
47.0 Tables / Based on 67 Tables

MPs A B C Names Score
25.70
1


John Volpel, Fairport NY; Mary Gerner, Sarasota FL 63.38%
19.28
2


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 62.79%
14.46
3


Melvyn Klein - Robert Todd, Tallahassee FL 61.94%
10.84
4
1

Lowell Phillips, North Potomac MD; Samuel Phillips, Largo FL 61.46%
8.57
5


Suzy Burger, West Bloomfield MI; Susan Wexler, New York NY 59.28%
7.34
6


Christine Urbanek, Tonawanda NY; Margaret Klamp, Ft Myers FL 58.97%
6.43
7


Dean Cohler, Sarasota FL; Michael Edwards, Rock Island IL 58.53%
5.71
8


Stephen Sanborn, Poughkeepsie NY; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL 58.41%
5.14
9


Noreen Braun - David Walker, Fargo ND 57.57%
4.67
10


William Nelson - Sandra Nelson, Bradenton FL 57.53%
4.28
11


Janet Robertson, Timonium MD; Ron Haack, New York NY 57.53%
3.95
12


Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Susan Parnes, Flint MI 57.45%
3.67
13


Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA 57.37%
4.09
14
2

Jean Prior, Bethel Park PA; Lewis Golub, Vero Beach FL 57.13%
3.21
15


Mary Rutledge, Sun City Center FL; Leon Arndt, Apollo Beach FL 56.97%
3.61
16
3

K. Joel Sommer, Mamaroneck NY; K Newman, Chicago IL 56.89%
4.24
17


Dave Anderson, Tampa FL; Mark Smith, Lutz FL 56.33%
4.16
4
1
Debbie Sears - Michael Sears, Boyne City MI 56.25%
3.03
5

Rochelle Djmal, Neptune NJ; Cleopatra Guastella, Red Bank NJ 55.61%
2.60

2
John Green - Marlene Green, Sarasota FL 53.77%
1.95

3
John Hogue, N Ft Myers FL; Dennis Riddick, Cape Coral FL 51.20%

Fri Aft Side Pairs
21.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.70
1
1

Stuart Schwartz - Elaine Schwartz, West Palm Beach FL 67.19%
3.53
2
2
1
George Bernstein, Naples FL; Lisa Olmer, Sarasota FL 65.51%
2.64
3


Elaine Berger - Sheldon Berger, Hackensack NJ 63.89%
1.98
4


Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Joseph Sargent, Rochester NY 59.17%
2.13
5
3

Glenda Pickett, Helena MT; Nadine Kazimi, Clancy MT 59.03%
1.60
6
4

Allen Smith, Southport NC; Stephen Wiesenfeld, Stuart FL 57.64%
1.20
5

Ricki Rogers, Moorestown NJ; Connie Maloney, Mount Laurel NJ 54.49%
1.68
6

Ellen Jabbur - Munir Jabbur, Longboat Key FL 53.36%
2.27

2
Sammie Borum - Fred Borum, de Queen AR 52.72%
1.70

3
Gwen Wilkerson, Columbus IN; Lois Herald, Nineveh IN 51.39%
1.28

4
Dewey Lange, East Helena MT; Norbert Lange, Venice FL 49.97%
0.96

5
Susan Randall - Charlotte Hubbard, Sarasota FL 49.19%
0.72

6
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 49.07%

Fri AFT Strat IN Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.27
1/2
1
1
David McDougall - Syndi McDougall, Petawawa ON 61.61%
3.27
1/2


Gaye Kastning - William Kastning, Bonita Springs FL 61.61%
2.10
3
2
2
Tom Underwood, Hickory NC; Harry Pohlig, St Petersburg FL 60.42%
1.57
4


Jean Kydd, Chelmsford MA; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL 58.93%
1.34
5
3

Frederick Smith - Bengt Holmgren, St Petersburg FL 58.04%
1.00
6
4

Linda Dimon - Linda Kneeburg, St Petersburg FL 57.14%
0.89
5

Charles Brunk - Sharron Brunk, Apollo Beach FL 56.25%
0.56
6

Susan Purvis, Clearwater FL; Patricia Felton, St Petersburg FL 53.87%
0.95

3
Robert Cotnam - Sharon Cotnam, Pembroke ON 52.98%
0.71

4
Pauline Beaudoin - Paul Beaudoin, North Hatley QC 51.79%

Fri AFT Strat SR Pairs
19.5 Tables

MPs A B C Names Score
8.40
1


Barbara Pearlman, Scotch Plains NJ; Sonia Kaplan, Tinton Falls NJ 64.00%
6.30
2


John Measures, Nepean ON; William Stuersel, Bradenton FL 60.36%
4.73
3


Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 60.16%
5.67
4
1

John Shufelt - Jean Shufelt, Naples FL 60.09%
4.25
5
2

Anna Davis - Phil Brooks, Sarasota FL 59.84%
3.19
6
3

G Kissel, Clearwater FL; Carol Dellandrea, North Bay ON 57.71%
2.39
4

Martha Noyes - Gerald Greene, Chicago IL 56.30%
1.89
5

Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 55.09%
3.17
6
1
Audrey Filar, Ft Myers FL; Nancy Kelly, Fort Myers FL 54.79%
2.38

2
Ann Rozema - Estelle Spearman, Fort Myers FL 50.24%
1.78

3
Alan Southmayd - Ann Southmayd, Newark DE 47.53%
1.34

4
Berneda Taylor, Fort Myers FL; Mary Winburn, Ft Myers FL 45.49%

Friday Evening Side Pairs
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.64
1


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL 65.28%
3.03
2
1
1
Ashok Bapat, Media PA; Milind Vaze, Churchville PA 60.20%
2.05
3


Marilyn Lightner, Bonita Springs FL; Fran Wakely, Belleair FL 59.33%
2.27
4
2

Jo Ann Kertesz, Sarasota FL; Richard Schroeder, Davenport IA 58.27%
1.15
5


Shirley Seals, Ponte Vedra FL; Larry Rich, Cumming GA 57.79%
1.77
6
3

John Garner, Fernandina Bch FL; Dorene Thompson, Ponte Vedra Bch FL 56.66%
1.28
4

Yee Tar Zee, Ruskin FL; David Shafer, Richland MI 55.83%
1.59
5
2
Larry Morris, Seabrook TX; David Kapec, Gainesville FL 55.72%
0.72
6

Sylvia Peters, Cincinnati OH; Joan Stanchek, Estero FL 52.57%
1.19

3
Jay Richman, University Park FL; Roger Peterman, Sarasota FL 51.19%

Fri-Sat Brktd KO Brk I
12 Tables

MPs Rank Names
54.79
1
Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL; Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL
38.35
2
Mark Gordon, Purchase NY; Chuck Burger, West Bloomfield MI; Stephen Landen, Ellicott City MD; Pratap Rajadhyaksha, Sarasota FL
21.92
3/4
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Melih Ozdil, Astoria NY; Claire Alpert, New York NY
21.92
3/4
Jim Russell, Bradenton FL; Donald Stack, Overland Park KS; Linda Eakes, Leawood KS; Jack Spear - Nancy Spear, Shawnee Mission KS

Fri-Sat Brktd KO Brkt 2
14 Tables

MPs Rank Names
28.68
1
Betty Surasky - Steve Surasky, Boynton Beach FL; Leo Weniger, Halifax NS; George Retek, Westmount QC
20.08
2
John Whitcomb, Ashland VA; Jon Weisbaum, Sarasota FL; John Fosnaught - Marvin Ferguson, Indianapolis IN
11.47
3/4
Joyce Hampton, Blythewood SC; Jenny Wolpert, New York City NY; Andrew Garnett, St Petersburg FL; Virginia Gregory, Tampa FL
11.47
3/4
Alan Abrahams, Pinellas Park FL; Linda Miller, Ormond Beach FL; Marilyn Lightner, Bonita Springs FL; Fran Wakely, Belleair FL

Fri-Sat Brktd KO Brkt III
16 Tables

MPs Rank Names
21.33
1
Loughlin Black - Marti Cowie, Lakeland FL; Claire Stevens, Rehoboth MA; Maria Moore, Collingwood ON
14.93
2
William Boas, Tampa FL; Francis Malloy, Jr, Temple Terrace FL; Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL
8.53
3/4
Peg Mitchell - Ruth Bennett, Minneapolis MN; Diana Hunke - Maurice Hunke, Golden Valley MN
8.53
3/4
Susan Bussan, Cuyahoga Fls OH; Ellen Brown, Akron OH; Jerome Hurley - Christine Renner, Bradenton FL

Fri-Sat Brktd KO Brkt IV
16 Tables

MPs Rank Names
15.42
1
Michael Warchol - Richard Whittington, Venice FL; J. Randy Dahl - Lynwood Dahl, Englewood FL
10.79
2
Janice Hannsz - Linda Censits - Jerry Bialski - Chris Soule, Naples FL
6.17
3/4
Wilbur Radcliffe - Mark Raphaelson - Karen Raphaelson - Rosalie Londeree, Orlando FL
6.17
3/4
Donald Brown, Winter Haven FL; Paula Polsyn, Sunrise FL; Edward Draiss Sr, Leesburg FL; Kevin Prescott, Inverness FL

Fri-Sat Brktd KO Brkt V
16 Tables

MPs Rank Names
12.33
1
Willis Mitchell, Dearborn MI; Carol Sullivan, Westland MI; Phyllis Werner - William Huppenbauer, Plymouth MI
8.63
2
Bobby Tyson, Sarasota FL; Muriel Brathwaite, Temple Terrace FL; Gael Westall, Cortez FL; Jenny Koenecke, Kingston MA
4.93
3/4
Kathryn Filor - Marlene Case, Stony Point NY; Eva Ryan, Glen Rock NJ; Sheila Namiot, Sarasota FL
4.93
3/4
Ina Becker - Jackie Tucker, Longboat Key FL; Freddie Manekin, Pikesville MD; Lois Kaufman, Charleston WV

Fri-Sat Brktd KO Brkt VI
16 Tables

MPs Rank Names
8.56
1
Bruce Waugh - Jack Amstutz - Wesley Gray, Sarasota FL; Dennis Sharp, Milford IN
5.99
2
James Loomis, Dunnellon FL; Barbara Mozayeny - Barbara Neuges, Crystal River FL; Lorraine Osborne, Homosassa FL
3.42
3/4
Anita Palmer - Charles Palmer - Kathie Keiderling - Marion Simmons, Bradenton FL
3.42
3/4
Joann Seagly - Donna Taylor, Venice FL; Jane Holman, Zephyrhills FL; Eileen Mischler, Kalamazoo MI

Fri-Sat Evening Swiss
24 Tables

MPs A B C Names Score
11.90
1


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Richard Potter, Black Mountain NC; John Potter, Panama City FL 92.00
8.93
2


John Atlee Macgregor - George Harris, Miami FL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Joshua Stark, Grayslake IL 85.00
6.69
3


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL; Robert Dennard, Orlando FL 77.00
5.02
4


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Frank Hacker, Barre VT; Gail Rust, Daytona Beach FL; Jayne Thomas, Lutz FL 73.00
7.97
5
1

Adam Kaplan, New Port Richey FL; James Somma, New Prt Rchy FL; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Scott Hiller, Marshall MN 71.00
3.01
6/8


Leonard Melander, West Bloomfield MI; Larry Mori, Clearwater FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI; Mary Gordon Perkins, Sun City Ctr FL 70.00
5.23
6/8
2/3

Stephen Wiesenfeld, Stuart FL; Allen Smith, Southport NC; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Sandra Peterson, Clearwater FL 70.00
5.23
6/8
2/3
1
Donald Prior, Key Biscayne FL; Fran Smith, Glen Ellyn IL; Elaine Lutz - Barbara McKinney, Stuart FL 70.00
3.89
4
2
Glenda Pickett, Helena MT; Nadine Kazimi, Clancy MT; Norbert Lange, Venice FL; Dewey Lange, East Helena MT 64.00
2.66
5

Brenda Hoffman, Bonita Springs FL; Gayle McLean - Don McLean, St Louis MO; Donald Nies, Naples FL 62.00
2.92

3
Susan Randall - Sandra Murray - Jane Huerta - Charlotte Hubbard, Sarasota FL 57.00
2.19

4
Judy Hill - Richard Hill - Carole Remick, Sarasota FL; June Wood, Fort Mill SC 49.00

Return to Index Page

Go to Saturday Results