SARASOTA REGIONAL
February 18 - 24, 2008
Thursday

Thursday I/N
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1


Pamela Ford - Cynthia Barbarisi, Lecanto FL 63.26%
2.20
2


Donna Kellerman, Bradenton FL; Theresa Church, Concord NH 61.54%
1.90
3
1

Shirley Bassin - Robert Bassin, Naples FL 61.14%
1.43
4
2

Linda Tomaselli - Ruth Bell, Sarasota FL 58.26%
1.02
5


Judy McDonald, Palmetto FL; Maryann Ward, Bradenton FL 56.40%
1.37
6
3
1
Gail Pirodsky, Sarasota FL; Lloyd Hankinson, Osprey FL 55.83%
0.80
4

David Abolafia - Sandra Montgomery, Sarasota FL 53.26%
1.03

2
Ewen Ferguson - Dorothy Ferguson, Whitby ON 46.24%

Thurs Aft Side Series
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.49
1
1

Loughlin Black, Lakeland FL; Maria Moore, Collingwood ON 67.05%
2.62
2
2

Sylvia Gindi, Oakhurst NJ; Sydelle Shamah, Deal NJ 59.28%
1.96
3
3

William Roach, Holmes Beach FL; Lou Rabinowitz, Bradenton FL 58.33%
1.51
4


Elizabeth King - Robert King, Jackson NJ 57.77%
1.10
5


Elaine Berger - Sheldon Berger, Hackensack NJ 57.39%
1.08
6


Ina Mills, Crystal River FL; Gerry Kuttas, Ocala FL 57.20%
2.43
4/5
1
Sheila Pancer, Bell Ewart ON; Linda Drapkin, Montreal QC 56.82%
1.18
4/5

Janice Hannsz - Linda Censits, Naples FL 56.82%
1.82
6
2
Gwen Wilkerson, Columbus IN; Lois Herald, Nineveh IN 56.06%
1.37

3
Judy Kates, Philadelphia PA; Eleanore Goodman, Elkins Park PA 53.60%
1.03

4
Judy Frank, Singer Island FL; Luca Lazare, Montreal QC 51.52%

Thursday Aft Side Swiss T
67 Tables

MPs A B C Names Score
11.14
1


Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay, Sarasota FL 67.00
9.86
2
1

Richard Ward - A Christine Hamor, Bradenton FL; Jacqueline Meaker, Holmes Beach FL; Ruby Laudig, Parrish FL 65.00
6.27
3


Keith White - Gudrun Wallace, Fort Myers FL; Laura Lipman, Augusta ME; Mary Gorkin, Hallandale Bch FL 64.00
7.40
4/5
2

Morton Friedman - Eric Kaye, Sarasota FL; Donna Simon - Daniel Simon, South Bend IN 61.00
4.11
4/5


Gary Gottlieb, Brooklyn NY; Sherry Jackson - Justin Lall, New York NY; Kent Mignocchi, Bronx NY 61.00
5.55
6
3

Joe Angermeier - Silvana Bellini, St Petersburg FL; Francis Braccio, Treasure Island FL; Frank Samuels, S Pasadena FL 56.00
6.83
7/8
4
1
John Terris Hagan - Millie Hagan, New Smyrna Bch FL; Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL 55.00
1.74
7/8


Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Hollywood FL; Jacob Morgan, Madison WI; Richard Coren, Delray Beach FL; Bernie Chazen, Lake Worth FL 55.00
3.12
5

Abha Patel - Ann Taylor, Port St Lucie FL; Anne Litton, Jensen Beach FL; Ricki Rogers, Moorestown NJ 54.00
5.12
6
2
Rosemarie Letourneau - Kathy Mullen, Amagansett NY; Rich Letourneau, Bonita Springs FL; Iantha McMahon, Palm City FL 53.00
3.84

3
Donald Brown, Winter Haven FL; Paula Polsyn, Sunrise FL; Edward Draiss Sr, Leesburg FL; Kevin Prescott, Inverness FL 49.00
2.52

4/5
Trevor Lumb, Atlanta GA; Ian Grant, Nokomis FL; Edna Walker, Alachua FL; Ella Skelton, Gainesville FL 48.00
2.52

4/5
Eva Messro - Juliette Kaplan, Boca Raton FL; David Lipke, Bethesda MD; Max Fayen, Summerfield FL 48.00
1.62

6
Sheila Pancer, Bell Ewart ON; Linda Drapkin, Montreal QC; Sandi Rossman, Dunwoody GA; Sam Coleman, Falls Church VA 44.00

Thursday I/N
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.79
1


Elizabeth Catir-Lincoln, Bradenton FL; Helen Just, Fort Wayne IN 62.85%
2.09
2


Sheila Goodman - Harold Goodman, Narberth PA 59.82%
1.57
3


Dolores Joyce - Walter Joyce, Parrish FL 57.58%
1.18
4


Peggy Laurencelle, Vero Beach FL; Joyce Hughes, Sarasota FL 55.70%
1.90
5
1

Judy Harrison, Richmond VA; Mary Anderson, Sebring FL 55.15%
1.43
6
2

Joan Hardie, University Park FL; Andrew Perkins Sr, Bradenton FL 54.23%
1.37
3
1
Carol Willis - Jean Farrell, Sarasota FL 49.49%
1.03
4
2
Ewen Ferguson - Dorothy Ferguson, Whitby ON 48.58%

Thursday Seniors
20.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
8.12
1


Barbara Thistlethwaite, Naples FL; Dennis McGarry, Stuart FL 60.47%
6.09
2
1

Peter Minogue - Barbara Minogue, Callander ON 60.40%
4.57
3


Edward Quinlan - Norma Verhulst, Venice FL 59.97%
3.43
4


Barbara Rahuba, Wayne NJ; Joan Haussmann, Naples FL 55.82%
4.25
5
2

Stephen Popham, Sebring FL; G Edwards III, Avon Park FL 54.70%
3.19
6
3

Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Carol Van Der Voorn, Rochester NY 54.65%
2.39
4

Jo Ann Kertesz, Sarasota FL; Richard Schroeder, Davenport IA 54.45%
3.36
5
1
David Alderman - Aileen Alderman, St Petersburg FL 54.05%
1.62
6

Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 52.84%
2.52

2
Robert Mead - Bette Lou Mead, Stanwood MI 50.78%
1.89

3
Ted Baldwin - Margaret Baldwin, Hobe Sound FL 50.75%
1.42

4
Mary Lou Clark, Palm Harbor FL; B.Sue Romer, Largo FL 49.42%
1.12

5
Judy Hanna - Katy Gleason, Vero Beach FL 48.66%

Thursday Open Pairs
42.0 Tables / Based on 60 Tables

MPs A B C Names Score
24.50
1


Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL 60.90%
18.38
2


Ilse Rothman - Edward Rothman, Dartmouth MA 60.13%
13.78
3
1

Howard Halpern - Howard Bloom, Sarasota FL 59.13%
10.34
4


Doris McGinley, Venice FL; Steven Wheeler, Northvale NJ 58.81%
8.17
5
2

Serban Nicolau, Sunnyside NY; Richard Cobin, Sarasota FL 58.31%
7.00
6
3

Betty Triliegi, Minneapolis MN; Janet Larson, Naples FL 58.15%
6.13
7


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Paul Sidikman, Livingston NJ 58.13%
5.44
8


Noreen Braun - David Walker, Fargo ND 57.81%
4.90
9


Margaret Klamp, Ft Myers FL; Joan Rose, Buffalo NY 57.78%
4.45
10


Rosemary Dowd, Sarasota FL; Albert Vaccaro, Venice FL 57.71%
4.08
11


Suzy Burger, West Bloomfield MI; Susan Wexler, New York NY 57.57%
3.77
12


Colin Hall, Oakville ON; Susan Oakes, Burlington ON 57.37%
3.78
13


Alice Wile, Bradenton FL; Christine Urbanek, Tonawanda NY 56.91%
4.36
14
4

Judy Ventura, Lady Lake FL; Joanne Stephen, Ellenton FL 55.34%
3.44
15
5

Harriet Brent, Venice FL; Dale Freeman, Englewood FL 55.07%
2.88
16


Eileen Theimer, Olney MD; Donna Addington, Seminole FL 54.79%
3.01
6

Allan Morgan, Manchester MA; David Luterman, Amesbury MA 53.77%
2.72
7

Dick Wilson - Marilyn Goldman, Rochester NY 53.69%
5.44

1
Barbara Mozayeny, Crystal River FL; Daryl Drew, Inverness FL 52.20%
4.08

2
Hannah Chartor - A Danziger, Miami FL 51.72%
3.06

3
Nancy Abrams - Fran Mann, Longboat Key FL 51.48%
2.30

4
Robert Linnett, Brighton ON; Lynne Hunter, Trenton ON 51.32%
1.81

5
John Hogue, N Ft Myers FL; Dennis Riddick, Cape Coral FL 50.32%
1.55

6
Allen Siegel, Westport CT; Mel Weisel, Longboat Key FL 49.60%

Thursday Aft Side Game
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.55
1
1

Marcelle Davidson - James Davidson, West Chester PA 63.66%
3.41
2
2

Glenda Pickett, Helena MT; Nadine Kazimi, Clancy MT 63.19%
2.56
3


Joan Gaaskjolen - Merle Gaaskjolen, Leesburg FL 62.73%
1.92
4


Catherine Brown - Roland Althoff, North York ON 59.72%
1.44
5


Ann Gordon, Spring Hill FL; Judith Hofbauer, New Port Richey FL 58.80%
1.08
6


Ina Mills, Crystal River FL; Gerry Kuttas, Ocala FL 58.10%
3.03
3
1
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 57.87%
2.27
4
2
George Bernstein, Naples FL; Lisa Olmer, Sarasota FL 57.64%
1.31
5

Lois Knight, Nashville TN; Steen Metz, Sanibel FL 55.32%
1.70
6
3
Rosemary Bohn, Bonita Spring FL; Terry Strecansky, Bonita Springs FL 53.47%
1.12

4/5
Joan Henrikson, St Catharines ON; Peggy Pearson, Perkinsfield ON 53.01%
1.12

4/5
Mary Shaw, Fargo ND; Val Young, Wauchula FL 53.01%
1.24

6
Gwen Wilkerson, Columbus IN; Lois Herald, Nineveh IN 52.55%

Thurs Eve Side Game
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.34
1
1
1
Ashok Bapat, Media PA; Milind Vaze, Churchville PA 68.29%
2.51
2


Joseph Chin, Highland IN; Elaine Bowers, University Park FL 63.28%
1.88
3


John Wilber - Larry Auerbach, Bradenton FL 61.81%
2.16
4
2

Phyllis Weber - Marvin Weber, Cheltenham PA 59.95%
1.87
5
3

Peter Cleaves - Roberta Shander, Sarasota FL 59.12%
1.31
6
4

Marcelle Davidson - James Davidson, West Chester PA 56.25%
0.94
5

Sonja Spieker - Isaac Eskenazi, Englewood NJ 54.63%
1.71

2
Immo Von Schroeter - Marietta Von Schroeter, Toronto ON 47.22%
1.28

3
Ruth Robert, Naples FL; Joan Gass, Toronto ON 43.52%
1.07

4
Richard Treleaven, Digby NS; Jennie Sernaker, Hypoluxo FL 42.45%

Thurs Eve Side Swiss
17 Tables

MPs A B C Names Score
4.10
1


Adam Kaplan, New Port Richey FL; Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; James Somma, New Prt Rchy FL 65.00
3.79
2
1

Craig Abbott, Sarasota FL; Gail Lambacher, Oakville ON; Gerald Nehra, Muskegon MI; Nanette Meyer, Bradenton FL 59.00
2.31
3


Leonard Melander, West Bloomfield MI; Larry Mori, Clearwater FL; Brenda Jaffe, Farmington MI; Rick Kaye, Bingham Farms MI 56.00
1.94
4/7
2/5

Sharon Maris, Hudson FL; Carol Hargrave, Brooksville FL; Ann Dickman-Pullman, Weeki Wachee FL; Kay Butters, Interlachen FL 44.00
2.52
4/7
2/5
1/2
Margaret Tominosky, No Venice FL; Reni Malloy, North Potomac MD; Madeline Delahan - Franz Delahan, Washington DC 44.00
2.52
4/7
2/5
1/2
Lynne Seffren, Delray Beach FL; Olivia Shapiro, Highland Park IL; Nancie Flaxman, Deerfield IL; James Jackson, Amasa MI 44.00
1.94
4/7
2/5

Ann Gordon, Spring Hill FL; Dick Wilson - Marilyn Goldman, Rochester NY; Judith Hofbauer, New Port Richey FL 44.00
1.62

3
Lynne Schomaeker, Fort Myers FL; Susan Mulholland, Ft Myers Beach FL; Jane Talamas - Virginia Maschenik, N Ft Myers FL 42.00
1.22

4
Dee Becker - Jennifer Musson, Racine WI; Sandra Hetrick, Naples FL; Nancy Meylor, Pewaukee WI 40.00

Thurs-Fri KO One
15 Tables

MPs Rank Names
62.54
1
Robert Hampton, Blythewood SC; Steve Weinstein, Andes NY; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Gavin Wolpert, New York NY
43.78
2
Jacek Pszczola - Josef Blass - Jerzy Zaremba, Chapel Hill NC; Marcin Lesniewski, Zakopane Poland; Shalom Zeligman, Bat-Yam 5 Israel
25.02
3/4
Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Frank Hacker, Barre VT; Jayne Thomas, Lutz FL; Barbara Nudelman, Chicago IL; Gail Rust, Daytona Beach FL
25.02
3/4
Leonard Melander, West Bloomfield MI; Robert Brent, Venice FL; Larry Mori, Clearwater FL; Norman Bolton, Beverly Hills MI; Rick Kaye, Bingham Farms MI

Thur-Fri KO Two
9 Tables

MPs Rank Names
27.51
1
Suzanne Stevenson - Liz Kalb, Bloomfield MI; Brenda Jaffe, Farmington MI; Charlotte Kartsonis, New Port Richey FL; Rose Burke, Bloomfield Hill MI
19.26
2
Barbara Skluth, White Plains NY; Nie Lih Kalat, Bedford NY; Mimi Bieber, Armonk NY; Faye Marino, Greenwich CT
11.00
3/4
Charlotte St Amant, Trenton ON; Lyn Stevens, Ennismore ON; Sallie Caty, Clearwater FL; Amm Hennum, Sarasota FL
11.00
3/4
Frances Doss, Hot Springs Vlg AR; Kay Korte, Woodstock IL; Patricia Chiszar - Janette Howard, Sarasota FL

Thur-Fri KO Three
13 Tables

MPs Rank Names
25.85
1
Adam Kaplan, New Port Richey FL; James Somma, New Prt Rchy FL; Scott Hiller, Marshall MN; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC
18.10
2
Tarokh Taefi, Atlanta GA; Joseph Chin, Highland IN; Elaine Bowers, University Park FL; Frances Cohen, Wayne NJ
10.34
3/4
Ronald St Louis - Diana Ames, Ocala FL; Giorgio Helmsdorff, Bogota Colombia; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL
10.34
3/4
John Kinst, Batavia IL; Donald Cisek, St Charles IL; Richard Joseph, Sarasota FL; Ellen Miller, Highland Park IL

Thur-Fri KO Four
16 Tables

MPs Rank Names
22.11
1
Becky Roberts, Ft Myers FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL
15.48
2
Yee Tar Zee, Ruskin FL; David Shafer, Richland MI; Ruth Howard, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL
8.84
3/4
Adeline Collins - Dorothy White, Dunedin FL; Kay Boone - Nit Buckhout, Palm Harbor FL
8.84
3/4
James Rudolph - Adrienne Rudolph, Ann Arbor MI; John Bush, Hernando Beach FL; David Miller, Spring Hill FL

Thurs-Fri KO Five
16 Tables

MPs Rank Names
17.27
1
Ernest Kensey, Vestal NY; David Swan, Jr, Clearwater FL; Judith Zebos, Pinellas Park FL; Frances Tomlinson, Belleair FL
12.09
2
Stanley Bornfreund, Lumberton NJ; Walter Farber, New York NY; Frank Quinn, Lawrenceville NJ; Alfred Vogel, Pennington NJ
6.91
3/4
Mary Reid - Mary Collver - Dorothy McDowell, Simcoe ON; Lois Kenyon, Punta Gorda FL
6.91
3/4
Elin Schultz - Robena O'Malley, Brookline MA; Paula Abend, Delray Beach FL; Rhoda Klayman, Hillsboro Beach FL

Thur-Fri KO Six
16 Tables

MPs Rank Names
14.62
1
Norman Rocco - Rose Ludes - Jacqueline Buck, Sun City Center FL; Philip Currie, Latrobe PA
10.23
2
Frances Pullen - Marguerite Smith, Cleveland TN; Robert Rymer, Key West FL; Paul Peters, Sarasota FL
5.85
3/4
Stephen Wiesenfeld, Stuart FL; Allen Smith, Southport NC; Murray Selman - Arlene Selman, Bradenton FL
5.85
3/4
Marjorie Alpaugh - Margaret Hirsch, Crystal River FL; Susan Russett, Homosassa FL; Shirley Elliott, Hernando FL

Thur-Fri KO Seven
16 Tables

MPs Rank Names
12.77
1
Elliott Grosh - Joseph Enis - Karen Enis, Bradenton FL; Van McDonald, Palmetto FL
8.94
2
Robert Smink - Marjorie Smink, Newtown Sq PA; Angela Weindruch, Longwood FL; Estelle Bogart, Penn Valley PA
5.11
3/4
Mary Lou Fullerton, Willowdale ON; Susan Muncy, Ft Myers Beach FL; Jean Hackett - Anne Nichols, Toronto ON
5.11
3/4
Shirley Weiermiller - Everett Weiermiller, Elmira NY; Lois Evans - Anthony Evans, Hendersonville NC

Thur-Fri KO Eight
16 Tables

MPs Rank Names
11.35
1
Margaret Davis, Rochester Hills MI; Wilma Swayze, Auburn Hills MI; Trudi Rammelkamp, Jacksonville IL; Charlotte Connelly, Tampa FL
7.95
2
Carolyn Joseph, Birmingham MI; David Kapec, Gainesville FL; David Deal - Debbie Deal, Bloomfield MI
4.54
3/4
Jon Rankin - Emily Rankin, Nichols NY; Charles Bardelis, Palm Beach FL; Judy Velasquez, Murfreesboro TN
4.54
3/4
John Wright - Betty Wright, Ft Myers FL; Ted Walbourn - Joan Walbourn, Punta Gorda FL

Thur-Fri KO Nine
16 Tables

MPs Rank Names
6.96
1
Judy Wade, Victor NY; Claire Miles, Pittsford NY; Maryl Elliott, Cleveland TN; Claude Walker, Chattanooga TN
4.87
2
Carrie Bell, Callander ON; Darla Burris, Brooksville FL; Linda Karam - Norman Karam, North Bay ON
2.78
3/4
Helen May Berry - Helen Frost - Shirley Pacini - Lois Detenbeck, Lake Wales FL
2.78
3/4
Judith Bronstein - Diane Pawlowski - Jane Huerta - Sandra Murray, Sarasota FL

Return to Index Page

Go to Friday Results