SARASOTA REGIONAL
February 18 - 24, 2008
Wednesday

Side Game Series 1
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.34
1


Michael Edwards, Rock Island IL; Carolyn Holcomb, Englewood FL 62.73%
3.03
2
1
1
Elaine Badain, Nokomis FL; Lynwood Dahl, Englewood FL 57.87%
2.27
3
2
2
Judith Huston, Sarasota FL; Sheri Lublin, Longboat Key FL 56.71%
1.70
4
3

Terry Mangold - Ted Defilippo, Lecanto FL 56.48%
1.37
5
4

Belle Klein - Cynthia Weston, W Long Branch NJ 55.32%
1.37
6
5
3
Margaret Tominosky, No Venice FL; Anita Smith, North Venice FL 55.09%
0.89
6

Donald Little - Deverle Little, Trinity FL 52.78%
1.03

4
Richard Stone, Princeton NJ; Patricia Woehlert, Cape May NJ 49.77%

Wed AM 199er Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1
1
1
David Hines, Holmes Beach FL; Claude Rice, Vero Beach FL 68.51%
2.20
2
2

Charles Brunk - Sharron Brunk, Apollo Beach FL 65.10%
1.65
3
3
2
Ewen Ferguson - Dorothy Ferguson, Whitby ON 63.90%
1.24
4
4
3
William Odell, Sturgis MI; Linda Odell, Surgis MI 63.44%
0.93
5


Suzy O'Connor, Sanford FL; Ellen Higdon, Deland FL 55.00%
0.70
6
5
4
Ruth Leventhal - Anita Simon, Harrisburg PA 52.68%

Wed Aft Swiss
62 Tables

MPs A B C Names Score
10.83
1
1
1
Connie Braun - Lee Redish, Indianapolis IN; Helen Newmark - Marilyn Hornstein, Boynton Beach FL 69.00
7.11
2/3


Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL 61.00
7.11
2/3


Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL; John Veltri, Bradenton FL; Jay Cohodes, Sunrise FL 61.00
4.57
4


Pat Peterson, Hernando FL; Roxana Perkins, The Villages FL; Sharron Rosenberg, St Charles IL; Barbara Burgess, Leesburg FL 60.00
6.60
5
2

James Powers - Charmaine Powers, Naples FL; Gloria Weissman - William Weissman, Bonita Springs FL 58.00
2.25
6/7


Leonard Melander, West Bloomfield MI; Robert Brent, Venice FL; Norman Bolton, Beverly Hills MI; Larry Mori, Clearwater FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI 57.00
2.25
6/7


Alan Wienman, Morton IL; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN; Barry Harper, Regina SK 57.00
4.95
3

Gerald Nehra, Muskegon MI; Beverly Slaski - William Granger, Bradenton FL; Gail Lambacher, Oakville ON 56.00
3.71
4

Joan Roecker - Lou Rabinowitz, Bradenton FL; William Roach, Holmes Beach FL; Betty Nelson, Gainesville GA 54.00
2.44
5/6

David Miller, Spring Hill FL; James Rudolph - Adrienne Rudolph, Ann Arbor MI; John Bush, Hernando Beach FL 50.00
2.44
5/6

Peggy Bruchansky, Marlton NJ; Sylvia Leibach, Buffalo Grove IL; Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL 50.00
4.32

2
E. Maxine Prater - Frances Kurk - Yvonne Plagens, Sebring FL; Margaret High, Marion IL 48.00
3.24

3
Martha Noll - Angela Lohmann, Avalon NJ; David Chittick - Jack Wetherson, Venice FL 47.00
2.43

4
Donald Brown, Winter Haven FL; Paula Polsyn, Sunrise FL; Edward Draiss Sr, Leesburg FL; Kevin Prescott, Inverness FL 42.00
1.82

5
Elin Schultz - Robena O'Malley, Brookline MA; Rhoda Klayman, Hillsboro Beach FL; Paula Abend, Delray Beach FL 40.00
1.06

6/8
Martha Thompson, Cleveland OH; Pinky Regan - Katy Gleason - Judy Hanna, Vero Beach FL 39.00
1.06

6/8
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL; Buck Blessing - Mary Henderson, Naples FL 39.00
1.06

6/8
Nicholas Ranson - Penny Ranson, Fort Myers FL; Gene Chufar - Jane Chufar, Ft Myers FL 39.00

Wednesday Open Pairs
49.0 Tables / Based on 68 Tables

MPs A B C Names Score
25.84
1


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Lewis Finkel, Jupiter FL 64.42%
19.38
2


David Wicentowski, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME 63.70%
14.54
3


Noreen Braun - David Walker, Fargo ND 63.62%
10.90
4


Alan Shollenberger, Danbury CT; Steven Wheeler, Northvale NJ 59.62%
11.22
5
1

Masood Kizilbash - Beata Czachor, Tampa FL 59.05%
7.38
6


Eileen Theimer, Olney MD; Barbara Steffek, St Petersburg FL 58.97%
6.46
7


John Flynn - Nancy Flynn, Medfield MA 58.81%
5.74
8


Susan Oakes, Burlington ON; Douglas Drew, Sarasota FL 58.57%
8.42
9/10
2

Phyllis Prager, Sarasota FL; Susanne Mosler, University Park FL 57.69%
4.94
9/10


Leon Lyday - Charles Clickner, Clearwater FL 57.69%
4.31
11


John Kinst, Batavia IL; W Harris Jr, Lombard IL 57.61%
3.84
12/13


Harold Emme - Carol Emme, Plainfield IL 56.49%
3.84
12/13


Jane Wicentowski, Sarasota FL; M Metz, Wilmette IL 56.49%
6.31
14
3

Wayne Stewart - Cathy Stewart, Lac Du Bonnet MB 56.25%
3.23
15


Barbara Skluth, White Plains NY; Nie Lih Kalat, Bedford NY 56.17%
4.73
16/17
4

Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL 56.01%
2.96
16/17


Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL; Phyllis Citow, Northbrook IL 56.01%
3.74
5

Karen Kribs, Aspen CO; Brian Howard, Bradenton FL 54.17%
3.21
6

Sylvia Gindi, Oakhurst NJ; Sydelle Shamah, Deal NJ 53.61%
7.42
7
1
Cynthia Murphy - Roberta Gierl, University Park FL 53.26%
5.57
8
2
Ina Becker, Longboat Key FL; Lois Kaufman, Charleston WV 52.50%
4.17

3
Marjorie Smink - Robert Smink, Newtown Sq PA 52.48%
3.13

4
Beth Cotner - Bobby Tyson, Sarasota FL 52.40%
2.99

5
Lee Morgenlander, Sarasota FL; Janet Duke, Washington DC 52.16%
1.99

6/7
Richard Knapp, Kanata ON; Albert Branson, Port St Lucie FL 51.60%
2.32

6/7
Karen Land, Keokuk IA; Joan Gagne, Farmington CT 51.60%

Wednesday 199er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1
1

Robert Egolf, Ocala FL; Delores Thompson, Somerset PA 66.67%
2.20
2
2
1
David Hendricks - Claire Hendricks, Sarasota FL 62.63%
1.65
3
3

Shirley Bassin - Robert Bassin, Naples FL 59.82%
1.09
4/5


Suzy O'Connor, Sanford FL; Ellen Higdon, Deland FL 57.14%
1.09
4/5


Mary Huttenlocher, Bonita Spgs FL; Doris Jefferies, Bloomfield MI 57.14%
1.19
6
4
2
David Bogrette, Shelby Twp MI; Edward Potts, Troy MI 56.42%
0.89
5
3
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 51.36%
0.67

4
David Hines, Holmes Beach FL; Claude Rice, Vero Beach FL 50.12%

Wed Senior Pairs
20.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
8.12
1


Les Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 62.04%
6.09
2
1

Peter Minogue - Barbara Minogue, Callander ON 60.34%
4.57
3


Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 60.17%
4.25
4
2

Jean Baraf, Manhasset NY; Anne Scharmach, Manlius NY 59.95%
3.42
5


Jack Shinehoft - Lou Woodcock, Dundas ON 58.39%
3.19
6
3

Richard Bergman - Caroline Bergman, Bradenton FL 54.98%
2.39
4

Linda Jackson, Tarpon Springs FL; Matthew Szynkiewicz, New Port Richey FL 54.17%
3.56
5
1
Norma Cape - William Cape, Lake Forest IL 53.64%
2.67
6
2
Clifford Reitz - Barbara Reitz, Bohemia NY 52.25%
2.00

3
Diane Laforte, Hinsdale IL; Fran Smith, Glen Ellyn IL 51.18%
1.50

4
Bette Lou Mead - Robert Mead, Stanwood MI 50.69%
1.19

5
Joan Lewis - Bob Lewis, Ft Myers FL 50.00%

Primetime Side Game
28.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.76
1


Jacqueline Sincoff - Roger Lord, Saint Louis MO 65.85%
5.01
2
1
1
Barbara Horowitz, Haverford PA; Nancy Abrams, Longboat Key FL 65.81%
3.24
3


Michael Edwards, Rock Island IL; Carolyn Holcomb, Englewood FL 65.45%
2.13
4/5


Sheldon Berger - Elaine Berger, Hackensack NJ 59.75%
2.13
4/5


Joan Gaaskjolen - Merle Gaaskjolen, Leesburg FL 59.75%
2.24
6


Rudi Kastelic - Carol Rowland, St Petersburg FL 58.94%
3.76
2
2
James Jackson, Amasa MI; Lynne Seffren, Delray Beach FL 58.67%
2.82
3
3
Dawn Arnold - Judy Lee Alcorn, Fort Myers FL 58.32%
2.11
4
4
Joyce Peck - Jack Weintraub, Sarasota FL 57.99%
2.05
5
5
Edward Tate, Slate Hill NY; Patricia Papini, Middletown NY 57.97%
1.44
6
6
Lorraine Engel - Richard Engel, Oak Ridge TN 57.79%

WEDTHUR Comp KO Bracket 1
10 Tables

MPs Rank Names
19.52
1
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL; Arnold Malasky, Longboat Key FL
13.66
2
Sally Chapleau - Lewis Golub - Deborah Drury, Vero Beach FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL
8.78
3
Melvyn Klein - Robert Todd, Tallahassee FL; Richard Potter, Black Mountain NC; John Potter, Panama City FL
6.83
4
Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Linda Miller, Ormond Beach FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL

WEDTHUR Comp KO Bracket 2
16 Tables

MPs Rank Names
10.31
1
Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Scott Hiller, Marshall MN; Betty Triliegi, Minneapolis MN; Janet Larson, Naples FL
7.22
2
Joseph Murray, Maple Shade NJ; Connie Maloney, Mount Laurel NJ; Eleanor Macdonald, Marlton NJ; Ricki Rogers, Moorestown NJ
4.64
3
Sylvia Gindi, Oakhurst NJ; Rochelle Djmal, Neptune NJ; Sandra Krietzberg, Belmar NJ; Marianne Handler, Holmdel NJ
3.61
4
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Kaare Westby - Harry Leopold, Sarasota FL; Linda Lee, Destin FL

WEDTHUR Comp KO Bracket 3
14 Tables

MPs Rank Names
5.83
1
Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL; Janet Dugan, Sarasota FL; Dean Congbalay, Terrace Park OH
4.08
2
Hannah Chartor - A Danziger - Audrey Rice, Miami FL; Arlene Feldman, Coral Gables FL
2.62
3
Jourdain Patchett - Gail Jeffrey, Sarasota FL; Mary Misischia, University Park FL; Betty Tilton, Longboat Key FL
2.04
4
Jay Richman, University Park FL; George Kenworthy, Bradenton FL; Susan Elwyn - Roger Peterman, Sarasota FL

Wed EVE Side Game Series
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.19
1
1

John Bush, Hernando Beach FL; David Miller, Spring Hill FL 66.67%
2.43
2
2
1
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 60.71%
1.96
3
3

Peter Minogue - Barbara Minogue, Callander ON 58.63%
1.82
4
4
2
Richard Treleaven, Digby NS; Jennie Sernaker, Hypoluxo FL 55.95%
1.37
5
5

Phyllis Weber - Marvin Weber, Cheltenham PA 55.36%
0.76
6
6

Janice Woodbury, Vero Beach FL; Karolyn Smith, Atlanta GA 54.76%
1.37

3
Joseph Gaulin, Hampton NH; Doris Gaulin, Fort Myers FL 53.27%
1.03

4
Sheila Pancer, Bell Ewart ON; Linda Drapkin, Montreal QC 50.00%

Wed-Thur KO Bracket 1
16 Tables

MPs Rank Names
50.60
1
Melvyn Klein - Robert Todd, Tallahassee FL; John Potter, Panama City FL; Richard Potter, Black Mountain NC
35.42
2
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Claire Alpert, New York NY; Melih Ozdil, Astoria NY
20.24
3/4
Mark Gordon, Purchase NY; Chuck Burger, West Bloomfield MI; Stephen Landen, Ellicott City MD; Pratap Rajadhyaksha, Sarasota FL; Allan Cokin, Palm Beach FL
20.24
3/4
Sheila Ekeblad, Providence RI; Jacob Morgan, Madison WI; Richard Coren, Delray Beach FL; Bernie Chazen, Lake Worth FL; Michael Seamon, Hollywood FL

Wed-Thur KO Bracket 2
12 Tables

MPs Rank Names
25.67
1
John Whitcomb, Ashland VA; Jon Weisbaum, Sarasota FL; John Fosnaught - Marvin Ferguson, Indianapolis IN
17.97
2
Lynne Cook, Riverview MI; Debra Eaves, Northville MI; John Shufelt - Jean Shufelt, Naples FL
10.27
3/4
Joe Angermeier - Silvana Bellini, St Petersburg FL; Francis Braccio, Treasure Island FL; Frank Samuels, S Pasadena FL
10.27
3/4
Jean Lieberman - Gail Haire, Tampa FL; Harris Jacobs, Rutland MA; Ann Raymond, Jackson Heights NY

Wed-Thur KO Bracket 3
16 Tables

MPs Rank Names
20.88
1
Carol Hargrave, Brooksville FL; Ann Dickman-Pullman, Weeki Wachee FL; Sharon Maris, Hudson FL; Kay Butters, Interlachen FL
14.62
2
Elaine Olson, Mason City IA; Gerry Panos, Hudson FL; Darlene Drietz, Holiday FL; Fran Cochran, Spring Hill FL
8.35
3/4
Peg Mitchell - Ruth Bennett, Minneapolis MN; Maurice Hunke - Diana Hunke, Golden Valley MN
8.35
3/4
Theodore Robinson - Marilyn Nichols, Naples FL; Lois Haefner, Fort Myers FL; Lavera Warzak, Bonita Springs FL

Wed-Thur KO Bracket 4
16 Tables

MPs Rank Names
16.69
1
James Loomis, Dunnellon FL; Mary Lou Webster, Jonesboro GA; Eric Errickson, Ocala FL; Lorraine Osborne, Homosassa FL
11.68
2
Laura Forst, Lake Park FL; Ted Poritz - Carol Poritz, W Palm Beach FL; John Roller, No Palm Beach FL
6.68
3/4
Rebecca Barron, Jackxville Bch FL; Linda Stuart, Gainesville FL; Terry Smith - Bunny George, Jacksonville FL
6.68
3/4
Trevor Lumb, Atlanta GA; Ian Grant, Nokomis FL; Linda Percy, Bonita Springs FL; Kathleen Ellard, Naples FL

Wed-Thur KO Bracket 5
16 Tables

MPs Rank Names
14.78
1
Harry Felger, Mashpee MA; Muriel Golden - Jo Ann Kriger, East Falmouth MA; Jody Foley, West Falmouth MA
10.35
2
Albert Kober - Bernice Kramer, Boca Raton FL; Joanne Soterion - William Soterion, Ellenton FL
5.91
3/4
Eva Messro - Juliette Kaplan, Boca Raton FL; David Lipke, Bethesda MD; Max Fayen, Summerfield FL
5.91
3/4
Don Dvorak, Jacksonville FL; Caroline Duncan, Sebring FL; Emily Myers - Richard Myers, Lake Placid FL

Wed-Thur KO Bracket 7
16 Tables

MPs Rank Names
11.48
1
Norma Quinn - Pamela Collins - Lucy Jones - Catherine Hoke, Vero Beach FL
8.04
2
Betty Tilton, Longboat Key FL; Gail Jeffrey - Mary McReynolds, Sarasota FL; Mary Misischia, University Park FL; Rhoda Raderman, Boca Raton FL
4.59
3/4
Dee Becker - Jennifer Musson, Racine WI; Sandra Hetrick, Naples FL; Nancy Meylor, Pewaukee WI
4.59
3/4
David Fowler, Palmetto FL; Joseph Zakrajsek, Knoxville TN; Sandra Dickson, Collingwood ON; Margaret Fenlon, Sun City Ctr FL

Wed-Thur KO Bracket 6
16 Tables

MPs Rank Names
12.99
1
Rhoda St. Laurent - Paul St. Laurent,Jr - Florence Mallin-Burns, Port Charlotte FL; Ann Benmayor, North Port FL
9.09
2
John Guerra - Judy Olsen - Sandra Frederick, Bonita Springs FL; John Guerra, Bonita Spgs FL
5.20
3/4
Richard McHale, Winter Haven FL; Martha Brown, Manchester MA; Peggy Pace, Lexington KY; Linda Poppell, Sarasota FL
5.20
3/4
William Thorp, Dana Point CA; Shirley Greenblott, Vestal NY; Caroline Dempsey, Halifax NS; Dolores Daley, Dartmouth NS

Wed-Thur KO Bracket 8
16 Tables

MPs Rank Names
7.64
1
Al Roberts, Apollo Beach FL; W Kirk Roberts, Crescent City CA; Lou Miller, Loudon TN; Rodney Peterson, Sun City Ctr FL
5.35
2
Nancy Pohlson - Martha Loeffel - Cecilia Regan - Marilyn Johanson, Ocala FL
3.06
3/4
Cathleen Bartinikas - Joan Reibman - Thomas Bartinikas - Debra Werman, Sarasota FL
3.06
3/4
William Gillam - Susan Gillam, Fort Myers FL; Pat Cowan, Columbus OH; Carol Langshaw, Dublin OH

Return to Index Page

Go to Thursday Results