SARASOTA REGIONAL
February 18 - 24, 2008
Tuesday

Tuesday I/N Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.06
1
1
1
Tom Underwood, Hickory NC; Harry Pohlig, St Petersburg FL 61.55%
2.30
2


M Elizabeth Corwin - Frederic Corwin, St Petersburg FL 60.61%
1.72
3


Margaret Davis, Rochester Hills MI; Wilma Swayze, Auburn Hills MI 59.66%
1.70
4
2
2
Gail Pirodsky, Sarasota FL; Lloyd Hankinson, Osprey FL 55.87%
1.27
5
3
3
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 55.11%
0.73
6


Judy McDonald, Palmetto FL; Maryann Ward, Bradenton FL 53.79%
0.95
4
4
Pauline Beaudoin, North Hatley QC; Patricia French-Folk, Chalfont PA 53.22%
0.72
5
5
Rena Rein - Lois Copperman, St Petersburg FL 52.65%

Side Series One
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.34
1


Marietta Huggard, Sarasota FL; Michael Edwards, Rock Island IL 66.09%
2.88
2
1
1
Donald Burns - C. Alice Burns, Bradenton FL 62.27%
2.16
3
2
2
Edward Alizieri - Timothy O'Connor, Bradenton FL 61.69%
1.24
4/5


Nancy Moyer, New York City NY; Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL 56.25%
1.77
4/5
3

Adele Zuckerman, Longboat Key FL; Judith Huston, Sarasota FL 56.25%
1.03
6


Benjamin Butler, White Pine MI; John Stephen, Ellenton FL 53.13%
1.22
4

William Peruzzi - Margaret Peruzzi, Bradenton FL 52.98%
0.91
5

Ellen Jabbur - Munir Jabbur, Longboat Key FL 52.55%
1.19

3
Robert Stahler - Wanda Stahler, Bellefontaine OH 49.54%

Tues Aft Swiss Teams
61 Tables

MPs A B C Names Score
9.43
1/2


Leonard Melander, West Bloomfield MI; Robert Brent, Venice FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI; Larry Mori, Clearwater FL 64.00
9.43
1/2
1

Gerry Kuttas, Ocala FL; Terry Mangold - Ted Defilippo, Lecanto FL; Ina Mills, Crystal River FL 64.00
5.92
3/4
2

Sonja Spieker - Isaac Eskenazi, Englewood NJ; Martin Weiss, Fort Lee NJ; Beverly Weiss, Ft Lee NJ 60.00
5.30
3/4


Patricia Hanson, Bonita Springs FL; Roger Wallace, Millinocket ME; Keith White, Fort Myers FL; Laura Lipman, Augusta ME 60.00
2.99
5/6


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; John Potter, Panama City FL; Richard Potter, Black Mountain NC 59.00
2.99
5/6


Irene Middleton - Mary Gerner, Sarasota FL; George Harris - John Atlee Macgregor, Miami FL 59.00
5.92
7/8
3
1
Dawn Poinsett - Richard Poinsett, Estero FL; Fran Smith, Glen Ellyn IL; Diane Laforte, Hinsdale IL 56.00
1.68
7/8


Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Joshua Stark, Grayslake IL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL 56.00
2.57
4/6

James Rudolph - Adrienne Rudolph, Ann Arbor MI; Margaret Sellgren, Sarasota FL; Linda Mittelstaedt, Venice FL 52.00
2.57
4/6

Louis Poisson - Jo Ann Hazel, Tampa FL; Donald Little - Deverle Little, Trinity FL 52.00
2.57
4/6

Virginia Bissig, Bear Lake MI; Bob Laplante - Tom Barrett, Clearwater FL; Richard Dittman, Tecumseh ON 52.00
4.44

2
Michael Sears - Debbie Sears, Boyne City MI; Jerry Bergstein - Renee Bergstein, Indianapolis IN 51.00
3.33

3
Barbara McNany - Ruth Harris - Marilyn Groezinger, Sebring FL; Barbara Howell, Crystal Beach FL 49.00
2.50

4
Judy Hanna - Katy Gleason - Pinky Regan, Vero Beach FL; Martha Thompson, Cleveland OH 47.00
1.64

5/6
Elaine Badain, Nokomis FL; Lynwood Dahl, Englewood FL; Margaret Tominosky, No Venice FL; Anita Smith, North Venice FL 46.00
1.64

5/6
Jack Hawes - Mary Hawes - Carole Remick, Sarasota FL; June Wood, Fort Mill SC 46.00

Tuesday I/N
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1
1
1
Evelyn Newbould, Brampton ON; Heather O'Connor, Toronto ON 61.57%
2.50
2


M Elizabeth Corwin - Frederic Corwin, St Petersburg FL 60.30%
1.87
3


Sheila Goodman - Harold Goodman, Narberth PA 58.08%
1.88
4
2

Nancy Lacktman, Venice FL; Andrew Perkins Sr, Bradenton FL 57.64%
1.05
5


Richard Labinger, Sarasota FL; Kathleen Mateyak, Apollo Beach FL 56.35%
1.42
6
3
2
Mary Evelyn Carlson, University Park FL; Paul Holtzman, Bloomington IN 55.65%
1.06
4
3
Tom Underwood, Hickory NC; Harry Pohlig, St Petersburg FL 53.91%
0.79
5

James Ferry - Lonnie McKown, Sarasota FL 51.67%
0.80
6
4
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 50.95%
0.60

5
Allyn Clayman, University Park FL; Eva Izenson, Kettering OH 50.09%

Side Series One
29.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.92
1
1
1
Deborah Pirkle, Clearwater FL; Janice Stephens, Dunedin FL 63.46%
4.44
2


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL 61.70%
3.98
3
2
2
Carolyn Joseph, Birmingham MI; David Kapec, Gainesville FL 61.22%
2.99
4
3

Paul Peters, Sarasota FL; Robert Rymer, Key West FL 60.26%
2.24
5
4
3
Fred Grimm - Lynn Grimm, Port Charlotte FL 59.78%
1.68
6
5
4
Melissa Swartz - Samuel Segal, St Petersburg FL 59.29%
1.57
6

William Peruzzi - Margaret Peruzzi, Bradenton FL 58.71%
1.37

5
Pamela White - Michael White, Springfield IL 57.36%
0.93

6
John Kepple, Mount Vernon OH; Barbara Badger, Bradenton FL 55.52%

TUESDAY STRAT OPEN PAIRS
34.5 Tables / Based on 52 Tables

MPs A B C Names Score
21.70
1


Barat Shah - Lynne Shah, Plant City FL 64.23%
16.28
2


Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Robert Todd, Tallahassee FL 61.16%
12.21
3
1

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL 60.95%
9.15
4


Betty Scull, Egg Harbor Twp NJ; Harry Kaufmann, N Redington Bch FL 59.11%
7.23
5


Naveed Ather, Oakville ON; Susan Oakes, Burlington ON 58.81%
6.20
6


Walter Dzik, Bradenton FL; Barbara Reetz, Elkhorn NE 58.41%
5.43
7


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Lewis Finkel, Jupiter FL 57.67%
4.82
8


Alan Shollenberger, Danbury CT; Steven Wheeler, Northvale NJ 57.64%
4.34
9


Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL 57.06%
3.95
10


Donna Addington - F Donna Daley, Seminole FL 56.70%
3.62
11


Frederic Hadley - Dean Robinson, Indianapolis IN 56.05%
3.66
12


Richard Snell - Karen Snell, Valrico FL 56.00%
3.10
13


Libby Kaufman, Sarasota FL; Herbert Bruch, Devon PA 55.83%
2.89
14


Carol Van Der Voorn - James Bridges, Rochester NY 55.69%
6.20
2
1
Gail Weaver - Cynthia Murphy, University Park FL 55.26%
4.65
3
2
A Netherwood - V Netherwood, Cincinnati OH 55.11%
3.49
4

Cathy Stewart - Wayne Stewart, Lac Du Bonnet MB 54.49%
3.20
5
3
John Hogue, N Ft Myers FL; Dennis Riddick, Cape Coral FL 52.90%
2.40
6
4
Beth Cotner - Howard Clark, Sarasota FL 51.62%
1.90

5
Connie Tigert - J Donald Tigert, Burlington ON 51.58%
2.19

6
Michael Pratt, Naples FL; Fabienne Willocx, Bonita Springs FL 50.94%

TUESDAY STRAT SENIOR PRS
19.5 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
7.56
1
1
1
Eleanore Goodman, Elkins Park PA; Judy Kates, Philadelphia PA 60.73%
5.67
2


Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 60.30%
4.25
3


Lou Woodcock - Jack Shinehoft, Dundas ON 59.52%
3.63
4


Walter May, Sarasota FL; Diane Rodger, Raleigh NC 57.78%
2.52
5


Fred Donald Jr, Montpelier VT; Rudolph Polli, Barre VT 57.47%
2.16
6


Les Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 55.72%
3.19
2

Jean Prior, Bethel Park PA; James Zaccardi, Export PA 54.64%
2.47
3

Jean LaTraverse - Margaret LaTraverse, Ft Myers FL 54.21%
1.79
4

John Whitcomb, Ashland VA; Jon Weisbaum, Sarasota FL 54.09%
1.73
5

Frank Quinn, Lawrenceville NJ; Alfred Vogel, Pennington NJ 53.38%
1.93

2
Norma Cape - William Cape, Lake Forest IL 50.86%

Tue Evening Side Game
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.79
1


Elaine Berger - Sheldon Berger, Hackensack NJ 60.46%
2.84
2


Judie Lamberton, Erie PA; Shirley Irish, N Fort Myers FL 60.42%
3.49
3
1
1
Immo Von Schroeter - Marietta Von Schroeter, Toronto ON 59.28%
2.62
4
2

Dick Wilson - Marilyn Goldman, Rochester NY 58.04%
2.16
5
3
2
Kathleen Vistenzo, Cape May C H NJ; Kathleen Wade, Stone Harbor NJ 56.09%
1.51
6
4

Phyllis Weber - Marvin Weber, Cheltenham PA 55.74%
1.62
5
3
Barbara Schwartz - R Schwartz, Morton Grove IL 55.44%
1.22
6
4
A Danziger - Hannah Chartor, Miami FL 53.38%
0.91

5
Shirley Bassin - Robert Bassin, Naples FL 51.90%

Tues-Wed KO One
11 Tables

MPs Rank Names
55.25
1
Jacek Pszczola - Josef Blass - Jerzy Zaremba, Chapel Hill NC; Victor Markowicz, Boca Raton FL; Marcin Lesniewski, Zakopane Poland; Shalom Zeligman, Bat-Yam 5 Israel
38.68
2
Robert Hampton, Blythewood SC; Steve Weinstein, Andes NY; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Gavin Wolpert, New York NY
22.10
3/4
Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Vincent Golden, University Park FL; Michael Bela Kassay, Sarasota FL
22.10
3/4
Barry Harper, Regina SK; Alan Wienman, Morton IL; Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty, Knoxville TN

Tues-Wed KO Two
11 Tables

MPs Rank Names
30.28
1
Sherry Jackson - Justin Lall, New York NY; Gary Gottlieb, Brooklyn NY; Kent Mignocchi, Bronx NY
21.20
2
Christopher Rawlines - Greta Rawlines, Moncton NB; Sandra Fox - John Beasy, Sackville NB
12.11
3/4
Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Richard Vatter, Cadillac MI; Anastasia Tessler, Ann Arbor MI; Susan Parnes, Flint MI
12.11
3/4
Suzanne Stevenson - Liz Kalb, Bloomfield MI; Charlotte Kartsonis, New Port Richey FL; Brenda Jaffe, Farmington MI

Tues-Wed KO Three
16 Tables

MPs Rank Names
27.92
1
Joyce Hampton, Blythewood SC; Jenny Wolpert, New York City NY; Virginia Gregory, Tampa FL; Andrew Garnett, St Petersburg FL
19.54
2
Sheila Greenwald, Singer Island FL; Dee Krynock, Naples FL; Barbara Goldberg - Peter Goldberg, Sanford NC
11.17
3/4
Suzanne Casey - Timothy Casey Jr - James Relihan, Tampa FL; William Perry, Riverview FL
11.17
3/4
Pat Peterson, Hernando FL; Sharron Rosenberg, St Charles IL; Roxana Perkins, The Villages FL; Barbara Burgess, Leesburg FL

Tues-Wed KO Four
16 Tables

MPs Rank Names
23.64
1
Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Peter Hannak - Violet Hannak, Kitchener ON
16.55
2
Adam Kaplan, New Port Richey FL; James Somma, New Prt Rchy FL; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Scott Hiller, Marshall MN
9.46
3/4
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Kaare Westby - Harris Silver - Harry Leopold - Chris Niemann, Sarasota FL; Linda Lee, Destin FL
9.46
3/4
Sandra Peterson - G Kissel, Clearwater FL; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Carol Dellandrea, North Bay ON

Tues-Wed KO Five
16 Tables

MPs Rank Names
19.37
1
Marti Cowie - Bonnie Lamkin - Loughlin Black, Lakeland FL; Maria Moore, Collingwood ON
13.56
2
Marvin Skaggs - Cecile Skaggs, Memphis TN; Sharlene Spandau - James Spandau, Plant City FL
7.75
3/4
William Roach, Holmes Beach FL; Lou Rabinowitz - Joan Roecker, Bradenton FL; Betty Nelson, Gainesville GA
7.75
3/4
Judith Bronstein - Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL; Frances Cohen, Wayne NJ

Tues-Wed KO Six
16 Tables

MPs Rank Names
16.13
1
Dorothy McGuire, Oviedo FL; Norma Beauregard, Winter Park FL; Ronnie Dishian, Debary FL; Ann Magaha, Deland FL
11.29
2
Jody Sosebee - Jacqueline Buck - Evelyn Evans, Sun City Center FL; Edith Sagi, Sun City Ctr FL
6.45
3/4
Judy Mustico - Everett Weiermiller - Shirley Weiermiller, Elmira NY; Suzi Steffenhagen, Bradenton FL
6.45
3/4
Sue Chesney, Willowdale ON; Gillian Mason, Thornhill ON; Elizabeth Stettler - Jane Formet, Orlando FL

Tues-Wed KO Seven
16 Tables

MPs Rank Names
14.04
1
Helen Tucker, Red Bank NJ; Llew Decker, Escondido CA; Eric Brauner, Bradenton FL; Vincent Mirante, Sarasota FL
9.83
2
Jerry Warren, N Ft Myers FL; Dorothy Barkowsky, Cape Coral FL; Gerald Lemieux, Clearwater FL; Donald Prior, Key Biscayne FL
5.62
3/4
Barbara Horowitz, Haverford PA; Nancy Abrams, Longboat Key FL; Barbara Savadove, Philadelphia PA; Judith Goldberg, South Orange NJ
5.62
3/4
Jack Wetherson - George Hutzelmann - David Chittick, Venice FL; Richard Packard, Nokomis FL

Tues-Wed KO Eight
16 Tables

MPs Rank Names
12.63
1
Gord Ellis - Michelle Ellis, Hamilton ON; Chaz Davis - Sicy Davis, Willowbrook IL
8.84
2
Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL; Joseph Enis - Karen Enis, Bradenton FL
5.05
3/4
Annemarie Gordon - Joane D'Antonio - Jacqueline Cavalier, Sewickley PA; Nancy Hobert, Bonita Springs FL
5.05
3/4
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL; Buck Blessing - Mary Henderson, Naples FL

Tues-Wed KO Nine
16 Tables

MPs Rank Names
11.62
1
Kim Merritt - Brian O'Connell - Thomas Pentecost, Sarasota FL; Van McDonald, Palmetto FL
8.13
2
Nancy Hill - Rita Johnson - Charlotte Connelly, Tampa FL; Trudi Rammelkamp, Jacksonville IL
4.65
3/4
Nancy Thelin, Port Charlotte FL; Theodore Thelin, New Bedford MA; Mary Huttenlocher, Bonita Spgs FL; Doris Jefferies, Bloomfield MI
4.65
3/4
William Stevens - Anita Perrier - Richard Spitzner, Sun City Center FL; Mary Lou Johnson, Palmetto FL

Tues-Wed KO Ten
16 Tables

MPs Rank Names
10.64
1
Joann Seagly - Donna Taylor, Venice FL; Eileen Mischler, Kalamazoo MI; Jane Holman, Zephyrhills FL
7.45
2
Ted Walbourn - Joan Walbourn, Punta Gorda FL; John Wright - Betty Wright, Ft Myers FL
4.26
3/4
Pat Denapoli, Lasalle ON; Diane Dyla, Sarasota FL; Peggy Kainz, Windsor ON; Gretchen Dietz, Oakland MI
4.26
3/4
Harriet Seligsohn - Muriel Brathwaite, Temple Terrace FL; Daniel Bowdish, Thonotosassa FL; Polly Lott, Tampa FL

Tues-Wed KO Eleven
16 Tables

MPs Rank Names
6.44
1
Dana Bauer, Lakewood Ranch FL; L Joan Sperry - Eileen Daly - Betty Fecteau, Sarasota FL
4.51
2
Iris Wilson - Susan Elwyn - Roger Peterman, Sarasota FL; Dean Congbalay, Terrace Park OH; Jay Richman, University Park FL
2.58
3/4
Connie Braun - Lee Redish, Indianapolis IN; Marilyn Hornstein - Helen Newmark, Boynton Beach FL
2.58
3/4
John Terris Hagan - Millie Hagan, New Smyrna Bch FL; Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL

Return to Index Page

Go to Wednesday Results