SARASOTA REGIONAL
February 18 - 24, 2008
Monday

Monday Aft Charity Pairs
47.0 Tables

MPs A B C Names Score
13.30
1


Vincent Golden, University Park FL; Michael Bela Kassay, Sarasota FL 72.54%
9.98
2


Les Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 65.18%
7.48
3


Jim Saxon, Marco Island FL; Eliezer Solomon, Ocean City MD 64.54%
5.61
4


Carol Hamilton - James Hamilton, Sarasota FL 63.39%
9.05
5
1
1
Lynne Seffren, Delray Beach FL; Olivia Shapiro, Highland Park IL 62.97%
3.16
6


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Scott Hiller, Marshall MN 61.61%
6.79
2

Marvin Skaggs - Cecile Skaggs, Memphis TN 61.01%
5.09
3

Allan Morgan, Manchester MA; David Luterman, Amesbury MA 59.52%
4.45
4
2
Aagot Manning, Sarasota FL; Hugh Cleland, Toronto ON 58.93%
3.34
5
3
Jourdain Patchett, Sarasota FL; Jesse Stern, Lutz FL 58.80%
2.15
6

Gail McIntyre, Stirling ON; Loretta Green, Dodd City TX 58.63%
2.19

4/5
David Long, Deerfield Beach FL; Beth Anderson, Oldsmar FL 58.04%
2.19

4/5
Jack Wetherson - David Chittick, Venice FL 58.04%
1.41

6
John Terris Hagan - Millie Hagan, New Smyrna Bch FL 57.74%

Win-An-Entry Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.25
1


Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Hollywood FL 60.74%
3.19
2


Frederic Hadley - Dean Robinson, Indianapolis IN 58.99%
2.39
3


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Giorgio Helmsdorff, Bogota Colombia 58.48%
1.79
4


Martin Baff - Charlotte Baff, Beachwood OH 57.87%
3.34
5
1
1
Edward Alizieri - Timothy O'Connor, Bradenton FL 57.62%
2.51
6
2

Yee Tar Zee, Ruskin FL; Peter Cleaves, Sarasota FL 57.05%
2.05
3
2
Muriel Golden, East Falmouth MA; Harry Felger, Mashpee MA 55.61%
1.41
4

Craig Abbott, Sarasota FL; William Granger, Bradenton FL 52.53%
1.17
5

Elizabeth Stettler - Jane Formet, Orlando FL 51.72%
1.54
6
3
Mary Pokonosky, Excelsior MN; Mary Seymour, Mendota Heights MN 51.59%
1.15

4
Judith Weaver, Goderich ON; Mary Hogarth, Gravenhurst ON 50.67%
0.90

5
A Netherwood - V Netherwood, Cincinnati OH 50.33%

Mon-Tues Swiss Teams
54 Tables

MPs A B C Names Score
22.40
1


Leonard Melander, West Bloomfield MI; Larry Mori, Clearwater FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI; Robert Brent, Venice FL 131.00
16.80
2


Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Hollywood FL; Bernie Chazen, Lake Worth FL; Richard Coren, Delray Beach FL; Jacob Morgan, Madison WI 119.00
11.03
3/4


Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Richard Potter, Black Mountain NC; John Potter, Panama City FL 111.00
11.03
3/4


Robert Hampton, Blythewood SC; Steve Weinstein, Andes NY; Gavin Wolpert, New York NY; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL 111.00
7.47
5


Suzanne Stevenson - Liz Kalb, Bloomfield MI; Charlotte Kartsonis, New Port Richey FL; Brenda Jaffe, Farmington MI 108.00
6.40
6


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Jayne Thomas, Lutz FL; Frank Hacker, Barre VT; Gail Rust, Daytona Beach FL 106.00
15.35
7
1

Bruce Emond, Holden MA; Jody Foley, West Falmouth MA; Jo Ann Kriger, East Falmouth MA; Arthur Krupnick, Margate FL 103.00
11.51
8
2
1
Joan Shuster - Arlene Silverstein, Bradenton FL; Sherry Tracy - Peter Tracy, Longboat Key FL 100.00
4.48
9


Jack Longman - Kathy Longman, Clearwater FL; Rahn Smith, Brandon FL; Beata Czachor, Tampa FL 97.00
8.63
10
3
2
Norma Beauregard, Winter Park FL; Dorothy McGuire, Oviedo FL; Ronnie Dishian, Debary FL; Ann Magaha, Deland FL 96.00
3.73
11


Jim Russell - Gloria Silverman Bart - Les Bart, Bradenton FL; Donald Stack, Overland Park KS 94.00
6.48
12
4

Eva Messro - Juliette Kaplan - James Bartow, Boca Raton FL; Judy Hurder, Salisbury NC 93.00
5.12
13
5

John Coe - Karen Coe, Ewing IL; Jean Prior, Bethel Park PA; Mary Lou Webster, Jonesboro GA 92.00
2.99
14


Melvyn Klein - Robert Todd, Tallahassee FL; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 91.00
4.12
15/16
6/7

Joan Roecker - Lou Rabinowitz - Alice Wile, Bradenton FL; Betty Nelson, Gainesville GA 90.00
4.12
15/16
6/7

Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL; Daniel Simon - Donna Simon, South Bend IN 90.00
5.23
8/9
3/4
Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL; Janice Hannsz - Linda Censits, Naples FL 88.00
5.23
8/9
3/4
Carol Lapin, Shawnee Msn KS; Judy Frank, Singer Island FL; Marianne Payne, Overland Park KS; Luca Lazare, Montreal QC 88.00
3.54
10
5
Bobbie Inglett, Modoc SC; Edwin Brownell, Coral Gables FL; Patricia Papini, Middletown NY; Edward Tate, Slate Hill NY 87.00
3.04
11
6
Rainer Stimming - Cobie Stimming, Whitby ON; Sandi Rossman, Dunwoody GA; Brett Rouch, Orlando FL 85.00
2.66
12
7
John Terris Hagan - Millie Hagan, New Smyrna Bch FL; Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL 83.00
2.36

8
Jay Gould - Luetta Gould, New York NY; Armand Rappaport - Adele Rappaport, Boca Raton FL 80.00
2.03

9/10
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Kaare Westby - Harris Silver, Sarasota FL; Linda Lee, Destin FL 78.00
2.03

9/10
Connie Braun - Lee Redish, Indianapolis IN; Marilyn Hornstein - Helen Newmark, Boynton Beach FL 78.00

Return to Index Page

Go to Tuesday Results