SARASOTA REGIONAL
February 20 - 26, 2006
Saturday

Sat 10AM 50/100/200 Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.27
1/2


David Polk - Kitty Polk, North Port FL 62.20%
3.27
1/2
1

Janet Dugan, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA 62.20%
2.10
3


Kim Merritt, Sarasota FL; Annelies Kelly, Ottawa ON 60.42%
1.57
4


Fern McCoy - Marlene Tremblay, Hayward WI 58.93%
1.18
5


Alan Koseff - Maureen Koseff, Erie PA 58.63%
1.26
6


Rhoda Raderman, West Bloomfield MI; Sylvia Hollander, Boca Raton FL 58.33%
1.79
2/3
1
Diane Dyla, Hazel Park MI; Anita Marcus, West Bloomfield MI 57.14%
1.72
2/3

Penny Thomas, Osprey FL; Joanne Watson, Sarasota FL 57.14%
1.11
4

Edward Russell, W Tisbury MA; Deirdre Ling, West Tisbury MA 55.95%
1.34
5
2
Patricia Felton, St Petersburg FL; Darla Burris, Largo FL 54.46%
1.01
6
3
Hans Strohmer - Nancy Strohmer, Houston TX 53.57%
0.58

4/6
Robert Brown - Barbara Brown, Nokomis FL 53.27%
0.58

4/6
Sue Elder - Cynthia Barbarisi, Lecanto FL 53.27%
0.95

4/6
Mary Simonson, Sarasota FL; Phyllis Wann, Berlin MD 53.27%

Primetime Series II
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.49
1
1

Lois Kenyon, Punta Gorda FL; Gina Willis, Orange CT 60.68%
2.62
2


Gerald Vaughan - Connie Vaughan, Knoxville TN 58.10%
2.05
3
2

Robert Scarbrough, Crystal River FL; Sandra Wirtz, Clyde MI 57.64%
1.54
4
3

John O'Leary - Palmyra O'Leary, Mattapoisett MA 57.41%
1.10
5


Charles Gray, Philadelphia PA; Gail Bell, King of Prussia PA 57.29%
2.28
6
4
1
Marilyn Doman, Chagrin Falls OH; Naomi Atrubin, Rochester MN 56.94%
1.71
5
2
Barbara Blake - Alan Blake, Madison CT 52.31%
1.28

3
Hersh Bromley - Judy Bromley, Toronto ON 51.39%
0.96

4
David Hall - Linda Hall, The Villages FL 50.69%

Sat Aft Strat Swiss Teams
43 Tables

MPs A B C Names Score
8.04
1


Michelle Golden - Doreen Scott - Caroline Pascoe, Sarasota FL; Charles Post, Bradenton FL 66.00
6.03
2


Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 65.00
4.52
3


Michael Gilbert - Susan Gilbert - Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL 62.00
6.07
4
1

Elizabeth Nock - Robert Nock, Ocean City MD; Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL 57.00
4.55
5
2

Joan Roecker, Bradenton FL; Joan Smith, Fort Wayne IN; Ruby Laudig, Parrish FL; Betty Nelson, Gainesville GA 56.00
1.67
6/7


Ronald Schick - Joy Miller Schick - Bernard Zions, Naples FL; Jack Shinehoft, Dundas ON 55.00
1.67
6/7


Jeffrey Hand, Casselberry FL; David Kent, Lake Mary FL; Norman Coombs, Brookville IN; Larry Klein, Cincinnati OH 55.00
4.70
3
1
Franz Delahan - Madeline Delahan, Washington DC; Margaret Tominosky, No Venice FL; Reni Malloy, North Potomac MD 51.00
3.53
4/5
2
Nancy Abrams - Berel Abrams - Irwin Lowenstein - Anna Howell, Longboat Key FL 50.00
2.24
4/5

Jack Longman - Kathy Longman, Clearwater FL; Kris Boswinkel - Neal Boswinkel, Duluth MN 50.00
1.44
6

Gerald Nehra, Muskegon MI; Joanne Hoffend, Victor NY; Doris Riley, Norfolk VA; William Granger, Bradenton FL 49.00
2.64

3
Richard Howell - Phyllis Howell - Lois Kern - Linda Poppell, Sarasota FL 45.00
1.98

4
Dick Rohrberg, Rochester NY; Noel Kohn, Sun City Center FL; Florence Mallin-Burns, Port Charlotte FL; Ann Benmayor, North Port FL 42.00
1.31

5/6
Patricia Wright, Charlotte NC; Hazel Keith, Wimbledon SW19 4 England; Mary Doody, Bradenton FL; Patricia Reichl, Sarasota FL 41.00
1.31

5/6
Shirley Levy - Alma Kalfus, Delray Beach FL; Elena Hickman, Cincinnati OH; Linda Woodham, Loveland OH 41.00

Saturday Senior Pairs
21.0 Tables

MPs A B C Names Score
8.68
1


Harry Meyer II - Libby Kaufman, Sarasota FL 67.59%
6.51
2
1

Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 62.27%
4.88
3


Cheryl Seibert, Sarasota FL; Martin Hirschman, Southfield MI 61.57%
4.61
4
2

Marvin Ferguson - John Fosnaught, Indianapolis IN 57.87%
2.75
5


Alan Abrahams, Pinellas Park FL; Barbara Steffek, St Petersburg FL 56.48%
3.45
6
3

Larry Westholm - Barbara Westholm, Pensacola FL 56.25%
2.59
4

Margaret France, Astoria IL; Carol Umbach, Havana IL 54.28%
3.21
5

Dale Tetrault - Keith Johnson, Destin FL 53.94%
2.02
6/7

Aubrey Fein, Fort Lauderdale FL; Ida Savino, Tamarac FL 53.59%
1.31
6/7

Elizabeth Wood - Elizabeth Freeman, Saint Louis MO 53.59%
3.17

1
Janet Duke, Washington DC; Lee Morgenlander, Sarasota FL 52.31%
2.38

2
Constance Breidenbach, Sarasota FL; Nancy Brown, Worcester MA 50.93%
1.78

3
Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL; Lorraine Quittman, Palm Bch Grdns FL 46.99%
1.34

4
Aileen Gardner, Bradenton FL; Eli Freedman, Sarasota FL 46.64%

Saturday Open Pairs
35.0 Tables / Based on 55 Tables

MPs A B C Names Score
22.75
1


Stephen Landen, Ellicott City MD; Pratap Rajadhyaksha, Powell OH 67.48%
17.06
2


Gen Geiger, Sarasota FL; Chris Niemann, Remerton GA 66.67%
12.80
3


Sharon Meng, Lakeland FL; Rahn Smith, Brandon FL 65.16%
9.60
4


Reese Milner, Los Angeles CA; Steve Garner, Sarasota FL 58.80%
8.86
5
1
1
A Netherwood - V Netherwood, Cincinnati OH 58.68%
5.40
6


Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL 58.22%
4.05
7


Margaret Wilson, Sarasota FL; Linda Smith, Hixson TN 57.52%
6.65
8
2

Thomas Williams, Clearwater FL; Adeline Collins, Dunedin FL 56.25%
4.98
3

Dennis Ryan, Menomonie WI; Mike Hogan, Estero FL 56.13%
3.74
4

Ilse Letson, Saginaw MI; Richard Seibert, Beaverton MI 55.67%
2.77
5/6

Joanne Bruch, Devon PA; Joanne Yurchak, Media PA 54.17%
2.45
5/6

Bill Gilmore, Jacksonville FL; James Bridges, Rochester NY 54.17%
3.71

2
Noellie Walton, Scarborough ON; Betty Horowitz, New Bedford MA 53.47%
2.78

3
Robert Webster - Wayne Larson, Ripon WI 53.13%
2.51

4
Robert Schwab - Anne Derbes, Bethesda MD 52.43%
2.14

5
J Sue Gagliardi, Ft Walton Bch FL; Mary Smetana, Palm Harbor FL 51.50%
1.24

6
Michael Komar - Diane Drinnon, Fort Myers FL 50.00%

Side Game Series II
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.72
1/2
1
1
Irene Pinski, Venice FL; John O'Shea, Branford CT 61.22%
3.72
1/2


Jeannette Brophy, Washington DC; Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 61.22%
2.62
3
2
2
Annabelle Hills, Brooksville FL; Mary Ann Dufresne, Weeki Wachee FL 60.74%
2.15
4
3

Gail Lambacher, Oakville ON; Jacqueline Meaker, Holmes Beach FL 57.69%
1.34
5


Susan Parnes, Flint MI; Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI 56.57%
1.01
6


Frederick Wills - Margaret Goldfarb, Miami FL 56.25%
1.70
4
3
Norma Lowe, Tampa FL; Trudi Rammelkamp, Jacksonville IL 55.13%
1.65
5
4
Mary Stanford - Lester Stanford, Don Mills ON 54.81%
0.96
6
5
Charlene Collins, Willoughby OH; Mary Anne Kriesen, Mentor OH 53.37%
0.72

6
Theresa Hopkins, Punta Gorda FL; Dick Rohrberg, Rochester NY 51.28%

Sat 3PM 50/100/200 Pairs
20.5 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
4.13
1


Janet Etienne, Leesburg FL; Jerry Elmore, Tavares FL 66.07%
3.10
2


Eugene Fitzpatrick - Christine Fitzpatrick, Hamilton ON 60.52%
2.32
3


David Polk - Kitty Polk, North Port FL 59.86%
2.98
4
1

Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL 58.04%
2.24
5
2

Edward Russell, W Tisbury MA; Deirdre Ling, West Tisbury MA 57.14%
1.89
6
3
1
Hans Strohmer - Nancy Strohmer, Houston TX 56.85%
1.42
4
2
Allan Weagle - Alice Weagle, Shrewsbury MA 56.55%
1.13
5
3
Kathy Mullen, Amagansett NY; Barry Fleischman, Wainscott NY 56.42%
1.01
6
4
Ronald Butters - Rita Butters, Bracebridge ON 56.29%
0.60

5
Robert Brown - Barbara Brown, Nokomis FL 50.00%

Cort Larson KO's Br 1
9 Tables / Based on 39 Tables

MPs Rank Names
18.78
1
Sheila Ekeblad - Russell Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Aventura FL; Allan Cokin, Wellington FL
14.09
2
Bob Balderson Jr - Cynthia Balderson - Peg Waller, Eden Prairie MN; Carole Miner, Rochester MN
10.33
3
Harry Ross - Susi Ross, Winter Spgs FL; Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL

Cort Larson KO's Br 2
12 Tables / Based on 34 Tables

MPs Rank Names
16.22
1
Harriette Buckman, Sarasota FL; Fred Buckman, Lincolnwood IL; Janet Robertson, Timonium MD; Susan Miller, Boca Raton FL
12.17
2
Harry Kaufmann, N Redington Bch FL; Michael Klein, Falls Church VA; Suzan Lordi, University Park FL; Mimi Bieber, Armonk NY
8.92
3
Nie Lih Kalat - Peter Kalat, Bedford NY; Janet Lippmann - Stephen Lippmann, Hastings Hdsn NY
7.30
4
Natalie Hertz - Dan Hertz, Harrison NY; Carlos Munoz - Kassie Munoz, White Plains NY

Cort Larson KO's Br 3
16 Tables / Based on 33 Tables

MPs Rank Names
14.15
1
Virginia Bissig, Bear Lake MI; Alan Steggles, Ravenna OH; Tom Barrett, Ottawa ON; Richard Dittman, Tecumseh ON
10.61
2
Joy Levee, Wilmette IL; Adele Zuckerman - Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL; Phyllis Citow, Northbrook IL
7.78
3
Yonsey Karasek, Hayward WI; Gary Gang, Lombard IL; Sharon Nelson, Redding CA; Elaine Bowers, University Park FL
6.37
4
Kay Korte, Woodstock IL; Janette Howard - Catherine Wannamaker, Sarasota FL; Patricia Chiszar, Naperville IL

Cort Larson KO's Br 4
16 Tables / Based on 27 Tables

MPs Rank Names
10.79
1
William Peruzzi - Margaret Peruzzi, Bradenton FL; Munir Jabbur - Ellen Jabbur, Longboat Key FL
8.09
2
Matt Meckstroth - Rob Meckstroth, Gainesville FL; Ramarao Desiraju, Winter Springs FL; Rich Regan, Lyman SC
5.93
3
Harris Silver - Donald Mowry - Jill Mowry - Francine Atwood, Sarasota FL
4.86
4
Richard Davidov - Toby Davidov - Marc Labovitz, Philadelphia PA; Bernice Korman, Trevose PA

Cort Larson KO's Br 5
16 Tables / Based on 22 Tables

MPs Rank Names
8.33
1
Lois Knight, Nashville TN; Manon Ross - Carol Cessna, Fort Myers FL; Steen Metz, Sanibel FL
6.25
2
Ken Johnson, Thunder Bay ON; Harold St John, Winnipeg MB; Lennart Lindqvist, Cape Coral FL; Jan-Erik Andersson, Fort Myers FL
4.58
3
Arlene Phillips - Nancy Hassal - Mary Bowden - Joyce Simpson, Burlington ON
3.75
4
Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL; Mark Goldschmidt - Gerald Lemieux, Clearwater FL

Cort Larson KO's Br 6
16 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
6.93
1
Robert Smink, Berwyn PA; Marjorie Smink, Ft Myers FL; Theron Oxley Jr - Jerry Warren, N Ft Myers FL
5.20
2
Elliott Grosh, Charlotte NC; Van McDonald, Palmetto FL; Judy Hill - Richard Hill, Saratoga Spgs NY
3.81
3
Arnie Summers - Henry Poe, Lakeland FL; Loughlin Black, Orient ME; Raymond Wise, Valrico FL
3.12
4
Leon Neuzerling - Patricia Neuzerling, Venice FL; Carol Myrden, Hammonds Plains NS; Marie Lynch Peacocke, Dartmouth NS

Cort Larson KO's Br 7
16 Tables

MPs Rank Names
5.79
1
Dirk Van Oppen - Janet Daverne, Minneapolis MN; Sue Marshman - John Wilson, Venice FL
4.34
2
Becky Roberts, Ft Myers FL; Judy Schunn, Miromar Lakes FL; Alice Roberts - Nancy Nugent, Fort Myers FL
3.18
3
Mary Butler, Saint Louis MO; Richard Butler, St Louis MO; Gayle McLean - Don McLean, Bonita Springs FL
2.61
4
Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotona West FL; Kathleen Mateyak, Apollo Beach FL; Suzanne Davis, Buffalo NY

Cort Larson Cons KO Br 2
6 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
7.17
1
Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL; Keith White, Ft Myers FL; Eunice Portnoy, Boca Raton FL; Charles Gill, St Petersburg FL
5.38
2
Gigi Weinstein, Sarasota FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Bruce Keidan, Pittsburgh PA; Sheri Winestock, Las Vegas NV
3.94
3
Maureen Moriarty, Sarasota FL; Shirley Packard - Janet Laudenslager, Nokomis FL; Jean Seward, Venice FL

Cort Larson Cons KO Br 3
8 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
6.45
1
Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Theodore Toridis - Julaine Toridis, Gaithersburg MD
4.84
2
Robert McPhee, Belleville ON; Jay Whipple III, Chicago IL; Robert Hollow, Madoc ON; Frank Cardillo, Fairfax VA
3.55
3
William Boas - Adrienne Muslin, Tampa FL; Sandra Peterson, Clearwater FL; LaVerne Dugan, Palm Harbor FL

Cort Larson Cons KO Br 4
8 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
5.81
1
Donald Wood, Pinehurst NC; James Bartow, Boca Raton FL; Sandra Krietzberg, Belmar NJ; Marianne Handler, Holmdel NJ
4.36
2
Linda Abrahamson, Longboat Key FL; Anne Finn - Lois Cohen, Cincinnati OH; Doris Konecke, Kensington MD
3.20
3
Eva Ratonyi - Mary Kassay - Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL

Cort Larson Cons KO Br 5
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
5.23
1
Samuel Phillips, Largo FL; Jean Phillips, Germantown MD; Sandra Schneider, Boca Raton FL; Julie Zhu, Vero Beach FL
3.92
2
Sheila Puz, Sun City Center FL; Patrick Haverty, Woodstock IL; Thomas Hardy, Huntley IL; Margaret Fenlon, Sun City Ctr FL
2.88
3
Dorothy Hand, Rehoboth Beach DE; Charlotte Wheatley, Bethany Beach DE; Audrey Hildebrand, Belleair Bluffs FL; Mary Tee Gaffney, Chevy Chase MD

Cort Larson Cons KO Br 6
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
4.71
1
Janet Dixon - Kenneth Dixon - Paula Bush, Springboro OH; Carole Remick, Sarasota FL

Cort Larson Cons KO Br 7
8 Tables

MPs Rank Names
4.01
1
Paul Baggett - Kay Baggett, Hoover AL; John Callahan - Marjorie Callahan, Aurora NY
3.01
2
Edna Lauer - Paul Lauer - Donna Dorgan - John Dorgan, Spring Hill FL
2.21
3
Frank Quinn, Lawrenceville NJ; Buck Blessing, Naples FL; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Ian Grant, Nokomis FL

Sat Eve Strat Side Series
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1


Jayne Thomas, Lutz FL; Shannon Cappelletti, Aventura FL 63.29%
2.43
2
1
1
Charlene Collins, Clewiston FL; Mary Anne Kriesen, Mentor OH 62.55%
1.82
3
2

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL 57.69%
1.48
4
3
2
Donald Quittschreiber - Ruth Swain, Fargo ND 55.16%
0.86
5


Carol Mahoney, Kokomo IN; Ramarao Desiraju, Winter Springs FL 54.76%
1.03
4

Dick Wilson - Marilyn Goldman, Rochester NY 52.33%

Sat Eve 199'er Pairs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.73
1
Jill Hunter, Northborough MA; Matthew Fienberg, North Borough MA 57.00%
1.30
2
Nancy Strohmer - Hans Strohmer, Houston TX 56.00%

Return to Index Page

Go to Sunday Results