SARASOTA REGIONAL
February 20 - 26, 2006
Thursday

Prime Time Side Series
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.25
1


Frederick Wills - Margaret Goldfarb, Miami FL 63.62%
3.79
2
1

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Roger Boyd, Fairborn OH 59.78%
3.34
3
2
1
Carolyn Joseph, Birmingham MI; Cydnie Reich, W Bloomfield MI 58.97%
2.51
4
3
2
Harriet Philips, S Dartmouth MA; Bernard Shriber, Sharon MA 58.49%
1.60
5
4

Edmund Berridge - Alice Berridge, Woodbury NY 58.17%
1.88
6
5
3
Linda Mahin - Doug Mahin, Tarpon Springs FL 58.01%
1.73
6
4
Clementina Di Carlo, Schenectady NY; Beverly Carr, Treasure Island FL 56.25%
1.21

5
Colyn Phillips - Evelyn Taylor, Hernando FL 55.61%
0.87

6
Joyce Miles - Mary Hart, Tampa FL 54.81%

Thur 10AM 50/100/200 Prs
28.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.06
1
1

Gaye Kastning - Polly Wright, Bonita Springs FL 72.16%
3.80
2


Estelle Weinstein, Dunwoody GA; David Weinstein, Atlanta GA 63.26%
2.85
3
2
1
Sue Elder - Cynthia Barbarisi, Lecanto FL 62.12%
1.87
4/5
3/4

Mary Huttenlocher, Bonita Spgs FL; Doris Jefferies, Bloomfield MI 59.47%
1.87
4/5
3/4

Sally Jepsen, Fort Myers FL; Sharon Lau, Ft Myers FL 59.47%
0.93
6/8


Grace Rosenke - Irma Larsen, Racine WI 58.33%
0.93
6/8


Mary Ellen Langacher - Phyllis Meredith, Sarasota FL 58.33%
1.13
6/8
5

Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL 58.33%
1.82
6
2
Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 56.63%
1.36

3
Martha Mos, Kansas City MO; Martha Graves, Stilwell KS 56.06%
1.02

4
Jerry Bergstein - Renee Bergstein, Indianapolis IN 55.30%
0.77

5
Carol S Willis - Jean M Farrell, Sarasota FL 55.11%
0.50

6/7
Joan Hutchins - Ron Hutchins, Leesburg FL 54.73%
0.83

6/7
Hans Strohmer - Nancy Strohmer, Houston TX 54.73%

Thur 3PM 50/100/200 Pairs
23.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.39
1
1

John Lounsbury - Anne Lounsbury, St Thomas ON 61.61%
3.29
2
2
1
Darla Burris, Largo FL; Patricia Felton, St Petersburg FL 61.01%
2.47
3
3

Debra Werman - Joan Reibman, Sarasota FL 60.12%
1.85
4


Judith Bronstein, Sarasota FL; Marcia Clark, Darien CT 59.52%
1.22
5/6
4/5

Joyce Brito, Venice FL; Nancy Ward, Englewood FL 59.23%
1.22
5/6
4/5

Bonnie Hamden, Shelby Twp MI; Joyce Feher, Signal Mt TN 59.23%
1.34
6
2
Jill Hunter, Northborough MA; Matthew Fienberg, North Borough MA 57.44%
1.01

3
Diana Druker, West Windsor NJ; Roberta Frank, Pennington NJ 56.25%
0.76

4
Margot Howar - Jeannette Brophy, Washington DC 53.57%
0.57

5
Jo Fischer, Sarasota Sq FL; Jean Molbreak, Madison WI 53.27%

Thur 3PM 20/50 Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.58
1
1
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 64.17%
1.19
2
2
Rhoda Devorin, Deerfield Beach FL; Clarisse Vilinsky, Bklyn NY 59.17%
0.89
3
3
Haskel Stone Jr - Sharon Stone, Bradenton FL 53.33%
0.67
4

Robert Clarke - Kathleen Clarke, Boothwyn PA 52.50%

Martha Fingerle Pairs
42.0 Tables / Based on 77 Tables

MPs A B C Names Score
26.97
1
1

Serban Nicolau, Sunnyside NY; Richard Cobin, Melville NY 59.96%
20.23
2


Charles Gray, Philadelphia PA; Gail Bell, King of Prussia PA 59.94%
15.17
3


Douglas Drew, Sarasota FL; Ruth Howard, Bradenton FL 59.55%
11.38
4


Cheryl Seibert, Sarasota FL; Martin Hirschman, Southfield MI 59.04%
8.53
5


Ron Law, Gainesville FL; Rahn Smith, Brandon FL 59.03%
6.40
6


Sandra Nelson - William Nelson, Scotia NY 58.72%
4.80
7


Michael Betts, Dartmouth NS; Edward Spear, Venice FL 58.71%
3.60
8


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 58.30%
3.00
9


Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA 56.68%
6.65
2
1
Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL 55.92%
4.98
3

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 54.99%
3.74
4

Herbert Bruch, Devon PA; Helen Kobernusz, Madison CT 53.07%
3.71
5
2
John Scott Hiller, Marshall MN; Gerald Kanter, Boca Raton FL 52.95%
2.94
6

Emily Williamson, Advance NC; Elizabeth Lewis, Osprey FL 52.42%
2.94

3
Linda Kaufman - Buddy Kaufman, Baltimore MD 52.17%
2.09

4
Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD 50.22%
1.57

5
Curtis Barbee - Pamela Barbee, Newnan GA 49.13%
1.17

6
Larry Shell, Muscatine IA; Dale Wicks, Melbourne FL 47.80%

Open Pairs Side
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.64
1
1
1
Phyllis Adams - Marsha Skipper, Lakeland FL 62.62%
2.73
2


Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL 62.61%
2.24
3


Jayne Thomas, Lutz FL; Barbara Nudelman, Chicago IL 59.38%
1.57
4


Marcia Greenstein, N Miami Beach FL; Mary Ann Downes, Bal Harbour FL 56.89%
2.51
5
2
2
Arlene Selman - Murray Selman, Bradenton FL 55.73%
1.88
6
3
3
Leslie Lege, Thurmont MD; Robert Ivory, Homosassa FL 54.37%
1.41
4

Joseph Murray, Cherry Hill NJ; Ricki Rogers Gordon, Moorestown NJ 53.85%
1.09
5
4
Judy Doris, Short Hills NJ; Jill Factor, Sarasota FL 53.21%
1.44
6

Larry Westholm - Barbara Westholm, Pensacola FL 52.72%
0.82

5
V Netherwood - A Netherwood, Cincinnati OH 51.87%

Thursday Senior Pairs
42.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
13.72
1
1

Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 61.56%
10.29
2


Evelyn Kirsh - David Kirsh, Roxboro QC 60.51%
7.72
3


David Weir - Virgil Eveleigh, Sun City Center FL 59.02%
6.38
4/5
2

Keith Johnson - Dale Tetrault, Destin FL 58.42%
5.07
4/5


David Siebert - Curtis Finch Jr, Little Rock AR 58.42%
4.78
6
3

Rose Morrell, Richmond Hill ON; Marie Ryan, Thornhill ON 58.17%
3.66
7
4

Howard Bloom - Howard Halpern, Sarasota FL 57.81%
2.69
5

Mary Doody, Bradenton FL; Marion Harstedt, Saint Augustine FL 55.50%
4.55
6
1
Richard Joseph - Richard Johnson, Sarasota FL 54.65%
3.41

2
Constance Breidenbach, Sarasota FL; Nancy Brown, Worcester MA 53.72%
2.56

3
Joan Riles - Mary McReynolds, Sarasota FL 51.93%
1.92

4
Lavonne Reed - Gareth Reed, Ann Arbor MI 51.27%
1.57

5
Barbara Gifford, Naples FL; Virginia Kevenk, Johnstown PA 50.81%
1.38

6
Shelly Woldoff - Mitchell Woldoff, Boca Raton FL 50.80%

Thursday Swiss Side Game
65 Tables

MPs A B C Names Score
11.02
1


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 65.00
7.24
2/3


John Zaleskie, Estero FL; Keith White, Ft Myers FL; John Paul McNamee, Cape Coral FL; Gudrun Wallace, Fort Myers FL 63.00
7.24
2/3


Thomas Peters - Carolyn Peters, Grapeland TX; Garey Hayden, Tucson AZ; Justina McKee, Fernwood MS 63.00
4.65
4


Dean Cohler - David Wicentowski, Sarasota FL; Robert Brent, Venice FL; William Winokur, West Bloomfield MI 60.00
9.40
5
1

Lois Kenyon, Punta Gorda FL; Gina Willis, Orange CT; Louise Cavallero, Sarasota FL; Frances Esposito, Fernandina FL 59.00
7.05
6/8
2

Carol Hargrave - Lee Hargrave, Brooksville FL; Charlotte Kartsonis, New Port Richey FL; Marion Ellingsen, Spring Hill FL 58.00
2.02
6/8


J Peter Tripp, Vernon CT; Don Stiegler, Shelton CT; Helen Pawlowski, Westfield MA; Paul Bacon, Amherst MA 58.00
2.02
6/8


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Gerald Gitles - Robert Oslin, Chicago IL 58.00
6.50
3/4
1/2
Karen Herbstman, Rumson NJ; Irene Exler - Phyllis Rosenstock, Boca Raton FL; Alice Zayac, Schenectady NY 53.00
6.50
3/4
1/2
Lois Ferkel - Marilyn Engebrecht - Lucille Schlosser - Valerie Terris, Sarasota FL 53.00
2.97
5

Lenore Silver, Boynton Beach FL; Arnold Federman, Palisades Park NJ; Ethel Hirsch - Elise Lasry, New York NY 51.00
4.18
6
3
Joanne Baccile - Linda Censits - Janice Hannsz, Naples FL; Bobbie Straker, Pekin IL 50.00
3.13

4
Harold St John, Winnipeg MB; Ken Johnson, Thunder Bay ON; Lennart Lindqvist, Cape Coral FL; Jan-Erik Andersson, Fort Myers FL 48.00
2.35

5
Barbara Klazmer, Meadowbrook PA; Barbara Horowitz, Haverford PA; Anna Howell - Nancy Abrams, Longboat Key FL 47.00
1.54

6/7
Mary Riegel, Osprey FL; Judy Abroms, University Park FL; Carolyn Allworth - Susan Randall, Sarasota FL 46.00
1.54

6/7
Craig Herold - Carol Suedhoff, Fort Wayne IN; Susan Muncy, Ft Myers Bch FL; Peggy Kehoe, Naples FL 46.00

Thur-Fri Knockouts, BKT 1
16 Tables / Based on 50 Tables

MPs Rank Names
46.00
1
Mark Gordon, Purchase NY; Boris Baran, Cote Saint-Luc QC; Stephen Landen, Ellicott City MD; Pratap Rajadhyaksha, Powell OH; Winthrop Allegaert - Jaggy Shivdasani, New York NY
34.50
2
Nancy Spear - Jack Spear, Shawnee Mission KS; Donald Stack, Overland Park KS; Jim Russell, Bradenton FL
23.00
3/4
Sheila Ekeblad - Russell Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Aventura FL; Allan Cokin, Wellington FL; Robert Lipsitz, Palm Harbor FL
23.00
3/4
Dan Hertz - Natalie Hertz, Harrison NY; Kassie Munoz - Carlos Munoz, White Plains NY
10.35
5/8
Phil Schwarz - Judy Schwarz, Lakeville MN; Sharon Anderson - Roger Anderson, Eden Prairie MN

Thur-Fri Knockouts, BKT 2
16 Tables / Based on 39 Tables

MPs Rank Names
33.93
1
Nadele Spiro - Barbara Kantor, Boca Raton FL; Sandra Talish - Marvin Talish, Boynton Beach FL
25.45
2
Linda Lee, Destin FL; David Newton, Panama City Bch FL; Linda Miller, Ormond Beach FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Billie Hedberg, Montgomery AL
16.97
3/4
Robert McPhee, Belleville ON; Jay Whipple III, Chicago IL; Frank Cardillo, Fairfax VA; Robert Hollow, Madoc ON
16.97
3/4
Carol Davis - Mary Jane Bright, Gulfport MS; Donna Simon - Daniel Simon, South Bend IN

Thur-Fri Knockouts, BKT 3
15 Tables / Based on 33 Tables

MPs Rank Names
26.38
1
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL; Peggy Higginbotham, Atlantic Beach FL; Francine Winzelberg, Ponte Vedra FL
19.79
2
Lisa Flynn - Gloria Gillespie, University Park FL; Margaret Delaney - Jean Smith, Sarasota FL
13.19
3/4
David Hudson, Mt Prospect IL; J. Randy Dahl - Lynwood Dahl, Barrington IL; Lynne Rosenbaum, Glencoe IL
13.19
3/4
Mary Kerr, Toronto ON; Lewis Myers, Naples FL; Doris Riley, Norfolk VA; Joanne Hoffend, Victor NY

Thur-Fri Knockouts, BKT 4
16 Tables / Based on 29 Tables

MPs Rank Names
21.86
1
Judith Mannschreck, Virginia Beach VA; Ronnie Malasky, Longboat Key FL; James Rudolph - Adrienne Rudolph, Ann Arbor MI
16.40
2
Norman Mallory - Norma Mallory - James Thayer, Sun City Center FL; Edith Sagi, Sun City Ctr FL
10.93
3/4
William Atteberry, Clearwater FL; Leelyn Main, St Petersburg FL; Donald Freese - Sherry Freese, St Pete Beach FL
10.93
3/4
Florence Heifner, Riverview FL; Adele Ward - Phyllis Morgan, Sun City Center FL; Maureen Rowley, Lithia FL
4.92
5/8
Alan Blake - Barbara Blake - Marjorie Ehrenfreund, Madison CT; Marilyn Kay, Bradenton FL
4.92
5/8
Harris Silver - Francine Atwood - Jeannine Gaunce, Sarasota FL; Blair Hunter, Bradenton FL

Thur-Fri Knockouts, BKT 5
16 Tables / Based on 26 Tables

MPs Rank Names
18.79
1
Brian Howard, Bradenton FL; Karen Kribs, Aspen CO; Fran Mann - Mel Weisel, Longboat Key FL
14.09
2
Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL; Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL
9.40
3/4
Ellen Muskat - Thea Price, New York NY; Jan Taylor, Mississauga ON; Faustina O'Brien, Guelph ON
9.40
3/4
Lois Knight, Nashville TN; Manon Ross - Carol Cessna, Fort Myers FL; Steen Metz, Sanibel FL
4.23
5/8
Robert Alfandary - Susan Nurock, Lafayette CA; Laurie Hamachek, Huntley IL; Audrey Danocup, Beloit WI
4.23
5/8
Harpe Suggs - Ruth Suggs, Warner Robins GA; William Gruber - Frances Gruber, Toronto ON

Thur-Fri Knockouts, BKT 6
16 Tables / Based on 22 Tables

MPs Rank Names
15.89
1
Ralplh Gerner - Laurance Locke, Sarasota FL; Peggy Pace, Lexington KY; Joan Bailey-Murray, Rockford IL
11.92
2
Jo Ann Hazel - Louis Poisson, Tampa FL; Raymond Skelton - Shirley Skelton, San Antonio FL
7.95
3/4
Frank Mize, Riverview FL; Lesley Green, Lakewood OH; Georgia Spillman - William Stevens, Sun City Center FL
7.95
3/4
John Johnson - Carolyn Mc Murtrie - Martha Loeffel - Cecilia Regan, Ocala FL

Thur-Fri Knockouts, BKT 7
16 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
12.95
1
Frank Quinn, Lawrenceville NJ; Buck Blessing, Naples FL; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Ian Grant, Nokomis FL
9.71
2
Harry Parrish - Eric Errickson - Phyllis Chak, Ocala FL; Mona Watson, Fort Fairfield ME
6.48
3/4
Robert Wengert, Montague NJ; Veronica Poelsma - Laura Denenholz, Bradenton FL; James Porges, Sparta NJ
6.48
3/4
Leon Neuzerling - Patricia Neuzerling, Venice FL; Marie Lynch Peacocke, Dartmouth NS; Carol Myrden, Hammonds Plains NS
2.91
5/8
Genevieve Hardy, Mount Dora FL; Julie Miller-Garino, La Grange IL; Art Nasso - Joy Nasso, Delray Beach FL

Thur-Fri Knockouts, BKT 8
16 Tables

MPs Rank Names
11.46
1
Elliott Grosh, Charlotte NC; Van McDonald, Palmetto FL; Thomas Pentecost - Brian O'Connell, Sarasota FL
8.60
2
Kathleen DeWoody - Mary Cocotos, Palm Bch Gdns FL; Paul Winokur, West Palm Beach FL; Montyne Winokur, West Palm Bch FL
5.73
3/4
Kenn Thornton, Hernando FL; Donald Bloch, Naples FL; Chet Skapczynski - Marge Skapczynski, Ocala FL
5.73
3/4
Michael Soobitsky - Doris Yolish - Lois Tankerley - Robert Mehn, Bradenton FL

Evening Side Game Series
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.19
1


Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA 62.96%
2.88
2
1
1
Gerald Kanter, Boca Raton FL; Scott Hiller, Marshall MN 61.81%
2.16
3
2

Karen Kribs, Aspen CO; Brian Howard, Bradenton FL 57.18%
1.62
4
3

Lois Kenyon, Punta Gorda FL; Gina Willis, Orange CT 54.86%
1.94
5
4
2
Onalee Roberts, De Leon Springs FL; Maxine Doughton, Deland FL 53.47%
1.45
6
5
3
Jo Ann Kriger, East Falmouth MA; Jody Foley, West Falmouth MA 52.08%
1.09

4
Franz Delahan - Madeline Delahan, Washington DC 51.16%
0.82

5
John Phillip - Caroline Phillip-Braun, Deerfield Bch FL 50.69%

Thur-Fri Evening Open
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
7.70
1


Jay Cohodes, Sunrise FL; Larry Auerbach, Bradenton FL 62.78%
5.90
2
1

Conner Boyd - Barry Boyd, Wheeling WV 61.60%
4.33
3


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL 60.38%
4.43
4
2
1
V Netherwood - A Netherwood, Cincinnati OH 53.93%
3.32
5
3
2
Louis Trautwein III - Helena Fine, Naples FL 53.66%
2.49
6
4

Joan Roecker, Bradenton FL; Betty Nelson, Gainesville GA 52.75%
1.87
5

Cheryl Singer - Barry Singer, Hollywood FL 51.93%
1.40
6

Norman Pestaina - Michelle Mataillet, Miami FL 51.53%
2.09

3
Laurie Hamachek, Huntley IL; Audrey Danocup, Beloit WI 50.35%
1.57

4
Rose Hornsby - Philomena Dillhoff, Cincinnati OH 49.57%

Return to Index Page

Go to Friday Results