SARASOTA REGIONAL
February 20 - 26, 2006
Monday

Charity Pairs
51.0 Tables

MPs A B C Names Score
14.23
1
1
1
Gloria Ridenour - John Ridenour, Flagler Beach FL 64.52%
10.67
2


Leonard Melander Jr - William Winokur, West Bloomfield MI 63.30%
8.00
3


Walter May - Mary Kassay, Sarasota FL 62.50%
5.25
4/5


Pat Samuels - Hans Stocker, Sarasota FL 62.02%
7.38
4/5
2

Julie Walker, West Palm Bch FL; Conner Boyd, Wheeling WV 62.02%
5.54
6
3

Andrew Garnett - Carol Garnett, St Petersburg FL 61.83%
4.15
4

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 60.74%
2.73
5/6

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL 60.42%
4.33
5/6
2
Lynwood Dahl - J. Randy Dahl, Barrington IL 60.42%
3.25

3
James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL 58.01%
2.43

4
Harpe Suggs - Ruth Suggs, Warner Robins GA 57.85%
1.83

5
David Luterman, Amesbury MA; Allan Morgan, Manchester MA 57.53%
1.67

6
Rosanne Winokur, West Bloomfield MI; Margaret Sellgren, Bloomfield MI 55.32%

Win-An-Entry Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1


Roy Rogers, Cumming GA; Shirley Seals, Ponte Vedra FL 64.26%
4.37
2


Vincent Golden, University Park FL; Michael Kassay, Sarasota FL 59.62%
4.13
3
1

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL 59.29%
3.10
4
2

Andrew Garnett - Carol Garnett, St Petersburg FL 58.33%
2.32
5
3

Forrest Wardwell Jr, Bucksport ME; John Behr, Ellenton FL 56.89%
2.31
6
4
1
Mona Watson, Fort Fairfield ME; Phyllis Chak, Ocala FL 56.09%
1.31
5

Richard Cobin, Melville NY; Serban Nicolau, Sunnyside NY 55.13%
0.99
6

Bernard Zions, Naples FL; Gerald Robie, Leesburg FL 52.56%
1.73

2
Elise Lasry - Ethel Hirsch, New York NY 52.08%
1.30

3
Jan Pass - Suzanne Broddon, Saint Louis MO 49.52%

Mon-Tues Open Comp KO 1
13 Tables / Based on 42 Tables

MPs Rank Names
19.93
1
Dennis Dawson, Santa Fe NM; Mike Passell, Las Vegas NV; Adam Zmudzinski, Katowice 40-479 Poland; Cezary Balicki, Wroclaw Poland
14.95
2
Russell Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Aventura FL; Robert Lipsitz, Palm Harbor FL; Allan Cokin, Wellington FL
10.96
3
Jayne Thomas, Lutz FL; Larry Auerbach, Bradenton FL; Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL
8.97
4
Elaine Katzman - Marvin Talish - Sandra Talish, Boynton Beach FL; Carolyn Sessler, Boca Raton FL

Mon-Tues Open Comp KO 2
16 Tables / Based on 30 Tables

MPs Rank Names
12.34
1
Thomas Seigle - Polly Hicks, Jefferson City TN; Nancy Davidson, Nashville TN; David Cohan, Richboro PA
9.26
2
Craig Abbott - Joan Stuckey - Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL
6.79
3
Elaine Haut - Arthur Haut, Guilford CT; Marjorie Ehrenfreund - Helen Kobernusz, Madison CT
5.55
4
Martha Tyler - Roslyn Thayer, Naples FL; Marilyn Lightner, Bonita Springs FL; Fran Wakely, Belleair FL

Mon-Tues Open Comp KO 3
16 Tables / Based on 25 Tables

MPs Rank Names
9.13
1
John Ide, Cape Canaveral FL; Cobie Stimming - Rainer Stimming, Whitby ON; Gordon Libby, Buffalo Grove IL
6.85
2
E. Jeanne Kokesh - Allayne Barnum - M. Gregory Goggin - Calvin Cobb Jr, Naples FL
5.02
3
Nancy Weil, Lake Forest IL; Louise Mandel - Ann Ruwitch, Saint Louis MO; Gayle McLean, Bonita Springs FL
4.11
4
Edward Mitchell - Nancy Healey - Susan Wynboom, Fort Myers FL; Larry Morris, Seabrook TX

Mon-Tues Open Comp KO 4
14 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
6.71
1
Robert Alfandary - Susan Nurock, Lafayette CA; Gloria Ridenour - John Ridenour, Flagler Beach FL
5.03
2
Selma Schwartz, Delray Beach FL; Sharon Brown, Bloomfield MI; Kermit Jamison - Donna Jamison, Bradenton FL
3.69
3
Norma Lowe - Rita Johnson - Charlotte Connelly, Tampa FL; Trudi Rammelkamp, Jacksonville IL
3.02
4
Karen Herbstman, Rumson NJ; Phyllis Rosenstock - Leonard Frischer - Rhoda Frischer, Boca Raton FL

Mon-Tues Open Comp KO 5
16 Tables

MPs Rank Names
5.78
1
Gary Johnson, Mt Dora FL; Edward Draiss Sr - John Ramus - Jan Ramus, Leesburg FL
4.34
2
Mary Lou Fullerton, Willowdale ON; Anne Nichols - Damaris Robinson, Toronto ON; Katherine Robert, Naples FL
3.18
3
Gary Wahl - Joann Wahl, Houghton Lake MI; Edward Stanley - Carol Stanley, Ft Myers FL
2.60
4
Genevieve Hardy, Mount Dora FL; Julie Miller-Garino, La Grange IL; Art Nasso - Joy Nasso, Delray Beach FL

Mon-Tues Sr Comp KO Bkt 1
10 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
7.97
1
Cheryl Seibert, Sarasota FL; Martin Hirschman, Southfield MI; Richard Seibert, Beaverton MI; Ilse Letson, Saginaw MI
5.98
2
Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL; Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL
4.38
3
Natalie Hertz - Dan Hertz, Harrison NY; Kassie Munoz - Carlos Munoz, White Plains NY

Mon-Tues Sr Comp KO Bkt 2
12 Tables

MPs Rank Names
5.03
1
Albert Kober, Gilford NH; Bernice Kramer, Boca Raton FL; Joanne Soterion - William Soterion, Ellenton FL
3.77
2
D Robert Levering - Frances Strohm - Bob Logan - Howard Logan, Naples FL
2.77
3
Alma-Rita Thurkow, Nokomis FL; Lillian Seed, Thunder Bay ON; Barbara Hennings - Robert Hennings, North Port FL
2.26
4
Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL; John Callahan - Marjorie Callahan, Aurora NY

Mon-Tues Open Cons. Bkt 1
6 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
7.23
1
Jim Russell - Gloria Silverman Bart - Les Bart, Bradenton FL; Donald Stack, Overland Park KS
5.42
2
Dennis McGarry, Stuart FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL
3.98
3
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Mark Lair, Canyon TX; Gary Cohler, Miami FL; Barnet Shenkin, Boca Raton FL

Mon-Tues Open Cons. Bkt 2
8 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
6.48
1
Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL; Jerome Kramer - Darryle Forrest, Miami FL
4.86
2
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL; Peggy Higginbotham, Atlantic Beach FL; Francine Winzelberg, Ponte Vedra FL

Mon-Tues Open Cons. Bkt 3
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
5.73
1
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL; Francine Atwood - Harris Silver, Sarasota FL
4.30
2
Robert Webster - Wayne Larson, Ripon WI; Pat Witzke - Henry Witzke, Bradenton FL
3.15
3
Frank Quinn, Lawrenceville NJ; Alfred Vogel, Pennington NJ; Samuel Phillips, Largo FL; Ian Grant, Nokomis FL

Mon-Tues Open Cons. Bkt 4
7 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
4.79
1
Sandra Zions - Marjorie Steele, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY; Marlene Foster, Bonita Springs FL
3.59
2
Lois Herald, Nineveh IN; Georgia Long - Gwen Wilkerson - Diana Strietelmeier, Columbus IN

Mon-Tues Open KO Bkt 5
8 Tables

MPs Rank Names
3.97
1
Brian O'Connell - Thomas Pentecost, Sarasota FL; Judy Hill - Richard Hill, Saratoga Spgs NY
2.98
2
D Hubbard - Charlotte Hubbard - Jourdain Patchett - Gail Jeffrey, Sarasota FL
2.18
3
Nancy Garvey - Ginger Lewis - Terry Strecansky, Bonita Springs FL; Rosemary Bohn, Bonita Spring FL

Mon-Tues Sr Cons. Bkt 1
5 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
3.59
1
Eliezer Solomon - Charlotte Hahn, Ocean City MD; Julaine Toridis - Theodore Toridis, Gaithersburg MD
2.69
2
John Glick, Hope IN; Rita Duncan, Somerset IN; Eugene Flanagan - Lucette Flanagan, Palm City FL

Mon-Tues Sr Cons. Bkt 2
5 Tables

MPs Rank Names
2.99
1
Norman Rocco - Raymond Grasser - G Wright, Sun City Center FL; Bonnie Greenlee, Sardinia OH
2.24
2
Dorothy Hand, Rehoboth Beach DE; Audrey Hildebrand, Belleair Bluffs FL; Mary Tee Gaffney, Chevy Chase MD; Charlotte Wheatley, Bethany Beach DE

Return to Index Page

Go to Tuesday Results