ORLANDO REGIONAL
December 30, 2013 - January 5, 2014
Friday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints/hand records

Fri AM 299er Pairs
18.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.10
1


Jane Elliott, East Winthrop ME; Kathy McKay, Lady Lake FL67.71%
3.46
2
1
1
Gene Fazzini - Mary Fazzini, Lebanon NJ64.42%
2.60
3
2

Carlos Maeztu, Gainesville FL; Galia Barlow, Lebanon NJ60.99%
1.95
4
3

Joyce Hitchman - John Hitchman, Winter Haven FL60.56%
1.46
5
4

Jerry Gornowicz - Carolyn Gornowicz, Winter Garden FL59.71%
0.97
6


Ying Freedman, Palm Bch Grdns FL; Nancy Alciatore, Dunedin FL58.51%
1.88
5
2
G. Alan Coupland - Christy Coupland, Naples FL56.78%
1.41
6
3
Joy Becker - Lorne Becker, Dade City FL55.39%
1.05

4
Susan Katsoff - Sheldon Katsoff, Lakeland FL54.14%
0.79

5
James Tulenko - Lois Tulenko, Gainesville FL54.08%
0.59

6
Heather Roberts, Kenmore NY; Emma Christopher, Vero Beach FL52.60%

Fri AM Fast Pairs
19.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.55
1


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL65.07%
4.10
2
1

Linda Schnoll, P B Gardens FL; Janet Dresden, Palm Beach Grdn FL64.86%
3.08
3
2
1
Suzie Moore, Hobe Sound FL; Katherine Cundey, N Palm Beach FL64.46%
2.31
4
3

Bruce Thiher, Lady Lake FL; Leon Zaczek, The Villages FL63.88%
2.05
5
4
2
Marsha Wicks, Longwood FL; Phyllis Englander, Winter Park FL59.52%
1.87
6
5

Linda Kitts, St Augustine FL; Linda Hait, Melbourne FL58.55%
1.54
6
3
Kay Omanson - Janet Vowels, Louisville KY54.63%
1.15

4
Jesse Stern, Orlando FL; Ernestine Goodnough, Sarasota FL53.51%
0.94

5
Anthony Duthie, Clearwater FL; Lawrence Rogers, Winter Park FL52.50%

Friday Aft 299er Pairs
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.82
1


Patricia Meyer, Lake Forest IL; Diane Strong, Boca Grande FL63.99%
2.87
2
1

Mary Penn Parrish, Stuart FL; Helena Doolittle, Jensen Beach FL62.20%
2.15
3


Beth Gursky - Karen Kurzer, Delray Beach FL59.82%
1.97
4
2

Robert Birmingham, Osterville MA; David Daberko, Pepper Pike OH59.23%
1.79
5
3
1
Susan Katsoff - Sheldon Katsoff, Lakeland FL58.93%
1.34
6
4
2
Joy Becker - Lorne Becker, Dade City FL58.63%
1.01
5
3
Lawrence Steiner, Altamonte Spgrs FL; Barb Steiner, Altamonte Sprgs FL58.33%
0.62
6

Shay Connors, Vero Beach FL; Patsy Lewellyn, Aiken SC56.25%
0.76

4
Barbara Fallone, Schenectady NY; Mary Jane Garner, Arlington VA54.17%
0.95

5/6
A Dale Truscott, Orlando FL; Lee Davies, Altamonte Sp FL52.08%
0.50

5/6
Mary Lowery, Nellysford VA; Judy Pettit, Lakeland FL52.08%

Fri AFT Side Game Series
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.64
1
1

Dorothy Ward, Orlando FL; Carolyn Becker, Winter Park FL64.06%
2.73
2
2

Richard Deyerle, Glen Allen VA; Michael Salmon, Richmond VA63.62%
2.28
3
3
1
Loretta Westler, Philadelphia PA; Judi Wexler, Jupiter FL62.00%
1.57
4


Burrell Humphreys, Wayne NJ; Ryan Humphreys, North Brunswick NJ61.38%
1.71
5
4
2
Mary Stelzer, Apopka FL; Marge Boucherle, Longwood FL59.66%
1.12
6


Theodore Spak - Jody Ledford, Miami FL59.62%
1.10
5

Annabelle Hills, Spring Hill FL; Marilyn Falk, Boynton Beach FL58.97%
1.28
6
3
Jesse Stern, Orlando FL; Ernestine Goodnough, Sarasota FL58.62%
1.44

4
Joan Claster, Lake Worth FL; Leonard Kaye, 56.57%

Friday Aft Seniors
35.0 Tables

MPsABCNamesScore
12.60
1


David Berkowitz, Boca Raton FL; Stan Tulin, Highland Beach FL64.24%
10.08
2
1

Marc Rabinowitz, Palm Beach Gdns FL; Lawrence Derito, Jupiter FL60.76%
7.09
3


Bill Irvine, Quincy MA; Joe Degaetano, Atkinson NH59.14%
7.56
4
2

Colleen Treanor, The Villages FL; G Mikel, Lady Lake FL59.03%
4.96
5/7
3/4

Bruce Lemle - Paul Vilmos, Orlando FL57.18%
3.65
5/7


Maria Moore - Marti Cowie, Lakeland FL57.18%
4.96
5/7
3/4

Faisl Kayali, Orlando FL; Doris Harrington, Altamonte Spg FL57.18%
3.36
8
5

Thomas Pettit, Chatham ON; Marlene Smith, Sarnia ON56.71%
3.11
9


John Klayman, Haymarket VA; Sarah Anne Cressy, Falls Church VA56.60%
2.88
10
6

Jan Vandersluis - Helen Vandersluis, Palm Bch Gdns FL56.02%
2.52
7

Larry King, Orlando FL; Elizabeth Stettler, Groveland FL55.67%
2.27
8

Glen Williamson - Beverley Bessey, Sarnia ON55.32%
2.79
9

Norman Poythress, Tampa FL; William Pollans, Land O Lakes FL54.75%
4.75

1
Jane Carusone, Mount Dora FL; Carol Hanna, Mt Dora FL54.40%
3.56

2
Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL51.62%
2.67

3
Jo Deak, Eustis FL; Alice Kratsch, Mount Dora FL49.54%
2.00

4
Mary Anne D'Alton, Atlantis FL; Adele Cunningham, Vero Beach FL49.31%
1.68

5
Tai Chan, Troy MI; Elliott Grosh, Bradenton FL48.50%
1.68

6
Dena Anderton - Lenore Dillard, Winter Park FL47.97%

Fri Eve Orange Blossom Pr
48.0 Tables

MPs73NamesScore
14.34
1

Edward Connell, III, Ferandina Beach FL; Gregory Bardes, Tampa FL62.50%
10.76
2

Howard Shachter - Diane Shachter, Wellington FL58.93%
6.54
3/5
1/3
Paul Moniz - Greg Moniz, Debary FL58.48%
6.54
3/5
1/3
Don Fuller - James Ford, Lake Wales FL58.48%
6.54
3/5
1/3
Denise Erwin, Leesburg FL; Richard Duncan, Pembroke ON58.48%
3.85
6/7

Barbara Edelson, The Villages FL; Jay Greenstone, Lady Lake FL57.89%
3.85
6/7

Dev Pathak, Bradenton FL; John Burrill, Sarasota FL57.89%
3.58
8
4
David Witz, Miami Beach FL; Jean Witz, Rochester MN57.87%
2.87
9
5
Rosalyn Millar - Malcom Millar, Summerside PE57.48%
2.61
10

Louis Sharp - Patricia Sharp, Venice FL56.70%
2.42
11
6
Richard Brown - Candace Brown, Duluth GA56.55%
2.21
12

Bill Riegel, N Fort Myers FL; Dinesh Gupta, South Windsor CT56.21%
2.05
13

Mary Bywater - Frederick Bywater, Orlando FL55.51%
2.17
7/9
Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL55.36%
2.40
7/9
Frank Jones - Carole Worth, West Palm Beach FL55.36%
1.90
7/9
Sharlene Tyler, Poinciana FL; Donald Richards, Kissimmee FL55.36%

Fri Eve 299er Pairs
4.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1

Donna Hamilton - Joann Cropper, Stuart FL61.81%
1.59
2


Robert Wagner, Orlando FL; Sylvia Blamberg, Champions Gate FL55.56%
1.24
3
2

Joan Woollings, Toronto ON; Catherine Binder, Clearwater FL53.47%
0.89
4


Carol Garvin - Suzanne Rupert, Homosassa FL51.39%

Fri Eve Side Swiss
28 Tables

MPsABCNamesScore
4.85
1/3
1

Charles Showalter, Lady Lake FL; David Stentz - Janet Matthews - Paul Matheson, The Villages FL57.00
4.44
1/3


Walter Schuster - Jovanka Smederevac - Alexander Wernle, Vienna Austria; Ulrike Schuster, Sanibel FL57.00
4.44
1/3


Richard Kuti, Carteret NJ; Jill Wooldridge - Powhatan Wooldridge, Buffalo NY; Jadwiga Polujan, Calgary AB57.00
3.64
4
2

Andrew Wilkin, Casselberry FL; Ping Chen, Winter Springs FL; Paul Jepson, St Augustine FL; Mark Raphaelson, Orlando FL56.00
3.49
5
3
1
Peter Sheiman - Dale Wicks, Melbourne FL; Michael Lane, Merritt Island FL; Greg Saunders, West Melbourne FL54.00
1.20
6/7


Drew Casen, Las Vegas NV; Richard Schwartz, Aventura FL; Anne Brenner - David Caprera, Denver CO52.00
2.05
6/7
4

Janice Woodbury - Susan Mayo - Jamie Portell, Vero Beach FL; Karolyn Smith, Atlanta GA52.00
1.53
5

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL; Karen Lahn - Gerard Lahn, N Venice FL46.00
1.15
6

Rose-Marie Bullis - Richard Wan, Clearwater FL; Tina Ross, New Smyrna FL; William Stolgitis, Avon NJ43.00
2.29

2/3
Virginia Connelly, Celebration FL; George Syme, Altamonte Spgs FL; Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL41.00
2.29

2/3
Richard Krumpe - Barbara Krumpe - Zoe Bell - Shirley Spurlock, Leesburg FL41.00
1.47

4
Michael Lotti, The Villages FL; Lisa Karam, Bloomfield MI; Gigette Caldwell - Craig Caldwell, San Diego CA39.00
1.10

5
Sharon Sutton - John Urquhart - Judith Cortese - Casey Holscher, Melbourne FL36.00

Fri EVE Strat A/X Pairs
30.0 Tables / Based on 113 Tables

MPsAXNamesScore
30.47
1

Mike Cappelletti, Winter Park FL; Stephen Apodaca, Santa Fe NM62.43%
22.85
2

Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Stephen Sanborn, Poughkeepsie NY60.38%
17.14
3

David Treitel, Miami FL; Brian Glubok, New York NY60.21%
12.85
4

Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL58.35%
10.16
5

Diane Graese, Las Vegas NV; Martin Caley, Montreal QC57.60%
8.71
6

Barbara Sartorius - Robert Sartorius, Palm Bch Gdns FL56.69%
7.62
7

Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Charles Miner, Orlando FL56.20%
6.77
8
1
David Loeb - Maureen Loeb, Heathrow FL55.95%
6.09
9

John McLaughlin, Melrose MA; Lloyd Arvedon, Woburn MA55.92%
5.54
10

G. Margie Gwozdzinsky, Aventura FL; Paul Morris, Brooklyn NY55.69%
5.13
11

Madi Drimmer - Paul Eberman, Sarasota FL55.23%
4.69
12

Jim Tully, Cocoa FL; Julia Bomalaski, Indialantic FL54.84%
4.97
13
2
William Perry, Riverview FL; Masood Kizilbash, Tampa FL54.54%
5.13
14
3
John Moschella, Winter Spgs FL; Tansu Aksu, Orlando FL54.13%
3.81
15

Myriam Milgrom, Port St Lucie FL; Ruth Browning, Vero Beach FL53.61%
3.58
16

Tina Tessaro - Norman Pestaina, Miami FL53.54%
3.39
17

Donald Blum, Sandy Springs GA; Bob Jones, Marietta GA53.23%
3.21
18

Harriet Eaton Morris, Miami FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL52.57%
3.05
19

Sumner Steinfeldt, Lauderdale Sea FL; Hal Hindman, Vienna VA52.52%
2.90
20
4
Barry Kumins, Savannah GA; Martha Marsh, University Park FL52.46%
2.21
5
Ken Cressman - Susan Cressman, Lakeland FL51.85%
1.89
6
Mark Teich - Gretchen Teich, Bluffton SC50.83%

Fri EVE Side Game Series
6.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.58
1
1

Bill Page - Regina Sooey, Jacksonville FL63.21%
1.94
2
2

Robert Gold - Hanneke Gold, Amagansett NY62.14%
1.59
3


Maria Moore - Marti Cowie, Lakeland FL57.91%
1.40
4
3

Lori Jacobs, Delray Beach FL; Maggie Shenkin, Boca Raton FL56.66%
1.03
5
4

Louise Fontecchio, Nashville TN; William Connellan, Gainesville FL56.25%

Fri-Sat KO Bracket 1
12 Tables

MPsRankNames
47.77
1
Sheila Ekeblad, Providence RI; Russell Ekeblad, Portsmouth RI; Michael Seamon, Boca Raton FL; David Bakhshi, London England; Vincent Demuy, Laval QC
33.44
2
Daniel Colatosti, Boca Raton FL; John Malley, Pascoag RI; Jeffrey Juster, Dallas TX; John Stiefel, Wethersfield CT
19.11
3/4
Joyce Hill, Blythewood SC; Jenny Wolpert, Jupiter FL; John Kranyak - Joe Grue, Las Vegas NV; John Hurd, New York NY; Steve Weinstein, Andes NY
19.11
3/4
Dori Byrnes, Morris Plains NJ; William Ehlers, Madison NJ; Adam Kaplan, New Port Richey FL; Owen Lien, Hendersonville NC

Fri-Sat KO Bracket 2
12 Tables

MPsRankNames
25.07
1
Patricia Fowlkes - James Fowlkes, Garner NC; Janine Bibb - Peter Petruzzellis, Ajax ON
17.55
2
Lynne Cook, Riverview MI; Sondra Schubiner, Franklin MI; Scott Hiller, Eden Prairie MN; D Pierce, Parkersburg WV
10.03
3/4
Jean Lieberman, Tampa FL; Ann Raymond, Sarasota FL; Harris Jacobs, Worcester MA; Amal Dasgupta, Wilmington DE
10.03
3/4
Sellers McKee, Jupiter FL; Bernardo Flasterstein, Palm Bch Gdns FL; Sandra Wirtz, Lecanto FL; Bonny Pacetti, Summerfield FL

Fri-Sat KO Bracket 3
12 Tables

MPsRankNames
17.80
1
James Bridges, Bradenton FL; John Vega, Naples FL; Clay Dahl, Sarasota FL; Rick Jenkins, Toronto ON
12.46
2
Elizabeth Hayes, Palm Bch Shores FL; Dennis Sovic, Palm Bch Grdn FL; Gary Zlot, Toronto ON; Joseph Seubert, Mineral VA
7.12
3/4
Monica Heseman - Sandra Schenk, Jacksonville FL; Linda Kitts, St Augustine FL; Linda Hait, Melbourne FL
7.12
3/4
Susan Jones - Robert Jones, Naples FL; Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL

Fri-Sat KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
13.97
1
Don Dettmore - Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Glen Martin, Longwood FL; Satish Konduri, Sanford FL
9.78
2
Marsha Skipper - Phyllis Adams - Patricia Gallman - Sue Coleman, Lakeland FL
6.29
3
Martha Russo, St Augustine FL; Terry Wager - David Wager - Sylvia Caviggia, Palm Coast FL
4.54
4/5
Donald Maclean, Ottawa ON; Anna Lynn Wagner - Charles Gale, Cocoa Beach FL; Patricia Livingston, Cape Canaveral FL
4.54
4/5
Goeran Eklund - Agneta Eklund - Ellen Goldberg - Irwin Goldberg, Poinciana FL

Fri-Sat KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
11.22
1
Marilyn Miller - Carl Miller - Jane Fray - Patricia Connolly, Apopka FL
7.85
2
Emiel Domis - Sharon Amberg, The Villages FL; Mayer Kerson - Judith Kerson, Margate NJ
4.49
3/4
Elyse Schneiderman - Susan Wax, Palm Beach Gdns FL; Jerome Patterson III, Gainesville FL; Carolyn Brown, Lake City FL
4.49
3/4
Penny Lounsberry - Babs Thacker - Donald Lacey, Clearwater FL; Ann Van Dyke, Purchase NY

Return to Index Page

Go to Saturday Results