ORLANDO REGIONAL
December 30, 2013 - January 5, 2014
Tuesday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints/hand records

Tues AM 299'ers
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.54
1
1

Connie Lowry, Garland TX; Doreen Skok, Sparta NJ62.80%
1.91
2
2
1
Gene Fazzini - Mary Fazzini, Lebanon NJ61.01%
1.43
3
3

Jo Deak, Eustis FL; Alice Kratsch, Mount Dora FL60.42%
1.25
4
4
2
Elsa Nail, Lakeland FL; Peter Snell, 55.95%
0.94
5
5
3
Kathleen Gillman - Thomas Gillman, Orlando FL54.46%

Tues AM Side Fast Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.43
1
1

Jane Helm, The Villages FL; Kris Boswinkel, Asheville NC67.92%
1.82
2


Maria Moore - Marti Cowie, Lakeland FL59.58%
1.71
3
2

Yves Decelles - Denise Leclerc, Baie-Comeau QC57.92%
1.28
4
3

Howard Berkowitz, Orlando FL; Frederick C Liu, Winter Park FL55.42%
0.96
4

James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL52.08%

Tue Aft Side Game
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1
1

Alka Kapur - Rahul Kapur, Carmel IN65.05%
2.27
2


Donald Blum, Sandy Springs GA; Marshall Kerlin, Americus GA62.50%
2.05
3
2

Faisl Kayali, Orlando FL; Doris Harrington, Altamonte Spg FL59.72%
1.68
4
3

W David Rogers Jr - Jennifer Rogers, Oviedo FL57.64%
0.96
5


H Fertig, Winter Springs FL; James Edmunds, Altamonte Spg FL56.02%
2.28
6
4
1
Larry Scites - Linda Scites, Bloomington IN54.63%
1.71
5
2
Wayne Sykes, Greensboro NC; Jane Kirlin, Babson Park FL50.46%
1.28

3
Sam Litovsky, Los Angeles CA; Dilip Daphtary, Maitland FL48.15%
0.96

4
James Albers - Susan Smith, Orlando FL46.99%

Tuesday 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.48
1/2
1/2
1/2
Ruth Einsig, Orlando FL; Jean Mosher, Altamonte Sprin FL62.80%
2.48
1/2
1/2
1/2
Dennis O'Connor - Heather O'Connor, Toronto ON62.80%
1.39
3/4
3/4

Connie Lowry, The Villages FL; Doreen Skok, Sparta NJ55.95%
1.39
3/4
3/4

Jo Deak, Eustis FL; Alice Kratsch, Mount Dora FL55.95%
1.07
5
5
3
Elsa Nail, Lakeland FL; Peter Snell, Gardner ME55.65%
0.80
6
6
4
Sanney Etchison, Longwood FL; Mary Khoury, Apopka FL55.06%

Tues Strat Senior Pairs
12.5 Tables

MPsABCNamesScore
6.44
1


Harold Phillips, Melbourne FL; Thomas Allan, West Melbourne FL60.23%
4.83
2


Kenneth Rhodes - Virginia Crump, The Villages FL58.90%
5.29
3
1

Margaret Cooke, Celebration FL; Jeanie Engebretson, Detroit Lakes MN58.04%
3.97
4
2

David Begin, West Melborne FL; Celia Phillips, Melbourne FL57.43%
2.26
5


Ruth Brownstein - Seymour Goodman, Boynton Beach FL56.44%
2.98
6
3

George Hubmaier, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL54.33%
2.58
4

Merle Gaaskjolen - Joan Gaaskjolen, Leesburg FL54.28%
3.36
5
1
Nancy Williams, Mount Dora FL; Walter Bogaerts, Leesburg FL52.19%
2.52
6
2
Bruce Brofman - Patricia Heidrich, Asheville NC52.03%
1.89

3
Kathleen Ciccheti, Ocala FL; Elizabeth Bienkowski, Dunnellon FL49.45%
1.60

4
Robert Burton - Dolline Burton, Georgetown TX49.06%
1.68

5
Keith Glenn - Joyce Glenn, Savannah GA48.89%

Side Series 1
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.88
1


Robert Cappelli, Bloomfield MI; Robert Bitterman, Charlotte NC66.29%
2.16
2


Donald Blum, Sandy Springs GA; Marshall Kerlin, Americus GA63.71%
2.58
3
1

Linda Smith, Gambrills MD; Carol Mumma, Elkridge MD58.91%
2.28
4
2
1
Fred Kolber - Camilla Kolber, Miami Beach FL57.00%
0.91
5


John Berry, New Hyde Park NY; Marion Yonke, Manhasset NY56.62%
1.71
3
2
Eleanor Rossignol - Kathleen Rankin, Mt Dora FL53.15%
1.11
4

Donald Little - Deverle Little, Tallahassee FL52.20%
1.28
5
3
Marian Lynn Coveney - Shirley Gregory, London ON52.00%
1.15

4
H Hunt - Janet Hunt, Charlotte NC48.76%

Tuesday Eve 299ers
3.5 Tables

MPsABNamesScore
1.98
1
1
Elaine Frank - Hubert Frank, Northbrook IL67.50%
1.49
2

Mimi Klug - Helen White, Vero Beach FL53.75%
1.30
3
2
Chris Zogg - Carol Pait, Leesburg FL51.04%

Tuesday Open Pairs
15.0 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
13.30
1


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Stephen Apodaca, Santa Fe NM63.62%
9.98
2
1

Regina Sooey - Bill Page, Jacksonville FL58.97%
7.48
3


Barbara Sartorius, Palm Bch Gdns FL; Jeffrey Ahrens, Palm Bch Grdns FL58.33%
5.61
4


Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Allison Howard, Cookeville TN58.17%
4.43
5


Dianne Bonney - Jack Bonney, Venice FL56.57%
5.20
6
2

Maxim Siline - Xiaoqian Liu, Hudson MA56.01%
3.90
7
3

Susan Minder - Douglas Minder, Caledonia MI55.53%
2.96
8
4

Mark Teich - Gretchen Teich, Bluffton SC54.89%
3.23
5

Kris Boswinkel, Asheville NC; Jane Helm, The Villages FL53.77%
4.20
6
1
John Knarr, Longwood FL; Robert Sprick, Windermere FL53.13%
3.15

2
Francine Labrecque - Michel Lapalme, Sherbrooke QC51.52%
2.36

3
Amit Jain - Shreya Jain, Oak Brook IL50.80%
1.77

4
Kay Born - Nick Born Jr, Cumming GA47.84%
1.62

5
Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON46.31%

Tue Eve Swiss
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1


Eli Schneider - Cynthia Schneider, East Brunswick NJ; Julia Zucker - Nat Zucker, Monroe Township NJ62.00
2.27
2


Mike Marlin - Sandra Marlin, Versailles KY; Terrell Holt - Sondra Holt, Lexington KY52.00
2.73
3
1

Burt O'Dell - Linda O'Dell, Ponte Vedra FL; Nancy Strohmer - Hans Strohmer, Houston TX48.00
2.05
4
2

Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL; Gil Mahla, Hartwell GA; Kay Wallace, Anderson SC43.00
2.12
3
1
James Summers Jr - Barbara Summers, Silver Spring MD; Barry Depristo - Betsy Depristo, Bluffton SC41.00

Tue-Wed KO Bracket 1
14 Tables

MPsRankNames
38.51
1
Daniel Colatosti, Boca Raton FL; John Malley, Pascoag RI; John Stiefel, Wethersfield CT; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL
26.96
2
Curtis Cheek, Las Vegas NV; Eric Rodwell - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Allan Graves, Saint Johnsbury VT
15.40
3/4
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL; Jan Vandersluis - Helen Vandersluis, Palm Bch Gdns FL
15.40
3/4
David Caprera - Anne Brenner, Denver CO; Drew Casen, Las Vegas NV; Richard Schwartz, Aventura FL

Tue-Wed KO Bracket 2
14 Tables

MPsRankNames
13.76
1
Alan McIlwain - Donna McIlwain, Poinciana FL; Glen Williamson - Beverley Bessey, Sarnia ON
9.63
2
Larry King - Sandra King, Orlando FL; Marie Hardy, Great Cacapon WV; Elizabeth Stettler, Groveland FL
5.50
3/4
Pearle Bishop, Lynn Haven FL; Mary Schilling, Panama City FL; Wilbur Ledman - Melanie Ledman, Panama City Bch FL
5.50
3/4
Barry Segal - Casey Segal, Boynton Beach FL; Carolyn Brown, Lake City FL; Jerome Patterson III, Gainesville FL

Return to Index Page

Go to Wednesday Results