ORLANDO REGIONAL
December 31, 2012 - January 6, 2013
Wednesday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

AM KO Bracket 1
6 Tables

MPsRankNames
8.40
1
Dennis Wick, Greencastle PA; Stanley Hurwitz, Bluffton SC; John Gignilliat - Tudi Moldestad, Swansboro NC
4.45
2
Martha Glassmeyer - Dell Hatten - Ellen Gelberg - Gloria Pappalardo, Vero Beach FL

AM KO Bracket 2
9 Tables

MPsRankNames
6.89
1
Dena Anderton - Lenore Dillard, Winter Park FL; Susan Smith, Altamonte Spg FL; James Albers, Orlando FL
4.82
2
Carol Meier, The Villages FL; Lee Gunning, Lakewood NJ; Rita Sanders - Sandra Williams, Bluffton SC
2.76
3/4
Marsha Wicks, Longwood FL; Phyllis Englander - Claire Chepenik - Linda Thomas, Winter Park FL
2.76
3/4
Elaine Kerr - Carol Massey, Winter Park FL; Barbara Martin - Louise Borsoi, Orlando FL

Wednesday Morning 299ers
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.44
1
1
1
Charles Drummond III - Robert Crackel, Cocoa Beach FL64.58%
1.83
2


Cynthia Pesch, Winter Park FL; Patricia Schloot, Maitland FL61.61%
1.37
3


Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Winter Garden FL59.52%
1.70
4
2
2
Kathryn Barley - Foy Winsor, Orlando FL57.14%
1.28
5
3

Judy Webster, St Augustine FL; Joan Neville, Hiawassee GA56.85%
0.96
4

Clifford Garrison, Lake Worth FL; Claire Keith, Titusville FL56.25%

Wednesday Morning Fast Pr
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.05
1


George Matuch - Bob Marett, St Simons Is GA62.12%
2.05
2
1

Patricia Estes, Maitland FL; Won Yang, Clermont FL60.61%
1.44
3
2

David Larson, Palm Beach FL; J C Meyers, New York NY60.23%
1.87
4
3
1
Opal Rogstad - Twyla Thompson, Detroit Lakes MN57.95%
1.03
5
4

Donald Brown, Titusville FL; Dayle Harrison, Saugatuck MI56.82%
1.31
6
5

James Easterling, Casselberry FL; John Moschella, Winter Spgs FL55.11%
0.94
6

Marilyn Mac Donald - Bill Mac Donald, Corpus Christi TX54.17%
1.02

2
Janet Vowels - Kay Omanson, Louisville KY51.89%
0.77

3
Adrian Figliotti, New Smyrna Bch FL; Nancy Frame, New Smyrna FL51.14%

Wed Aft Side Game
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.77
1


Robert Teel Jr - Jane Teel, Birmingham AL61.90%
1.77
2
1

Phyllis Tiktin - Steven Tiktin, Miami FL59.52%
1.24
3
2

Robert Simon - Edmund Pantalone, New Smyrna FL58.99%
1.24
4


La Quitta Talbot - Herbert Fallin Jr, Keller TX57.14%
1.40
5
3

Jean Blilie, Kerrville TX; Shirley Hoffert, Mesa AZ53.57%
0.98
4

Jim Kallaher - Martha Kallaher, Paducah KY52.98%
0.89
5

Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL52.65%

Wed Strat Seniors
23.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.44
1


Bert Newman - Kathy Newman, West Bloomfield MI61.96%
4.04
2
1

Colleen Treanor, The Villages FL; G Mikel, Lady Lake FL59.54%
3.14
3
2

Gloria McCain - William Worrall, Orlando FL59.49%
2.27
4
3

Lawrence Derito, Jupiter FL; Marc Rabinowitz, Palm Beach Gdns FL58.33%
2.88
5


John Long, Casselberry FL; Joseph Shay, Lake Mary FL57.59%
2.55
6
4

Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL56.79%
2.77
5

William Wood, Norwalk CT; Barbara Moore, Darien CT55.86%
2.92
6
1
Roger Norris, Melbourne FL; Edith Mishkin, Rockledge FL55.73%
2.60

2
Phil Reece - Lucille Bearsch, Winter Park FL55.21%
2.24

3
Edwin Rusk, Sanford FL; Edwin Hall, Deland FL52.99%
1.23

4
Jeanne Henderson, Lake Mary FL; Betsy Slone, Altamonte Sprs FL48.02%
1.28

5
Jules Homokay - Julianna Gabor, Leesburg FL47.53%

Wed Aft 299er Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.11
1
1

Joan Neville, St Augustine FL; Judy Webster, St Augustine FL65.18%
2.33
2
2
1
Linda Seay - Edith Fagan, Orlando FL61.61%
1.75
3


Cynthia Pesch, Winter Park FL; Patricia Schloot, Maitland FL60.42%
1.31
4


Les Klein - Lane Klein, Boca Raton FL59.52%
0.98
5


John Symonds - William Mannion, Vero Beach FL58.63%
1.27
6


Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Winter Garden FL58.33%
1.51
3

Joyce Hitchman - John Hitchman, Winter Haven FL58.04%
1.13
4

Jim Green, Sun City Center FL; Twyla Thompson, Detroit Lakes MN55.36%
1.70
5
2
Louise Borsoi - Barbara Martin, Orlando FL54.76%
0.67
6

Robert Birmingham, Osterville MA; Timothy Largay, Avon CT53.57%
1.28

3
Jo Ellen Drisko, Lexington KY; Alice Kratsch, Mount Dora FL51.19%
0.96

4
David Daberko, Pepper Pike OH; Gerry Martin, North Palm Beac FL49.40%

Wed Eve 300/750 Gold Prs
53.0 Tables

MPs73NamesScore
15.58
1

Francis Browne - Ged Manzi, Boynton Beach FL63.10%
11.69
2
1
Donald Richards, Kissimmee FL; Sharlene Tyler, Poinciana FL60.95%
8.76
3
2
Janet Vowels - Kay Omanson, Louisville KY59.52%
6.57
4

Susan Shane, Palm Beach Gdns FL; Karen Gold, Jenkintown PA58.78%
5.37
5
3
Cabot Jaffee Jr - Cabot Jaffee, Maitland FL58.48%
4.18
6/7
4/5
Joanne Dorey - Fred Dorey, Orchid FL58.04%
4.18
6/7
4/5
Denise Erwin - Peg Lindsay, Leesburg FL58.04%
3.14
8/10

Roger Riefler - Toni Riefler, Jupiter FL57.14%
3.14
8/10
6/7
Marie Hardy, Great Cacapon WV; Sandra King, Orlando FL57.14%
3.14
8/10
6/7
Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL57.14%
2.60
11

Carlos Haupert - Paul Beyersdorf, Merritt Island FL56.85%
2.40
12

Patricia Livingston, Orchard Lake MI; Donald Maclean, Ottawa ON56.85%
2.16
13/14
8
Dianne Arman, Brighton MI; Joyce Crabtree, Mt Dora FL56.40%
2.16
13/14

Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL56.40%
1.91
9
Ann Croft - Carl Croft, Winter Park FL55.36%
1.82
10
Terry Landry - Carol Landry, St Cloud FL54.17%

Wednesday Eve 299er Pairs
5.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.27
1


John Steffan - Marilyn Steffan, Marco Island FL70.00%
2.02
2
1
1
Mary Fazzini - Gene Fazzini, Lebanon NJ67.19%
1.52
3
2

John Antonio, Davenport FL; Donna Lynch, Evansville IN53.75%
0.96
4


Peter Hambly - Alice Hambly, Kitchener ON51.56%
1.52

2
Hassan Kasseba - George Krikorian, Orlando FL47.50%

Wed Eve Side Swiss
50 Tables

MPsABCNamesScore
9.10
1


Winthrop Allegaert - Judith Bianco, New York NY; Kevin Bathurst, Palm Beach Gdns FL; Justin Lall, Las Vegas NV110.00
6.83
2


Jacob Morgan, Madison WI; Chris Moll, Raleigh NC; Bronia Jenkins, Vero Beach FL; Gabrielle Sherman, W Long Branch NJ109.00
5.12
3


Joe Grue - John Kranyak, Las Vegas NV; Melanie Tucker - John Hurd, New York NY100.00
3.84
4


Phyllis Fireman, Chestnut Hill MA; Billy Cohen, Sherman Oaks CA; Ron Smith, San Francsico CA; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL89.00
7.43
5
1
1
Betty King, Daytona Bch Shr FL; Judith O'Bryan, Daytona Beach FL; Michele Winchester, Ormond Beach FL; Lorraine Whitney, Fallston MD84.00
2.16
6


Jerry Clerkin - Dennis Clerkin, Bloomington IN; Linda Leedy, Zionsville IN; Breezy Salmon, Nashville TN83.00
5.57
2

Richard Robinson, Melbourne FL; John Caban, Ind Hbr Bch FL; David Seares, Satellite Beach FL; Gregory Saunders, West Melbourne FL82.00
4.18
3
2
Ted Baldwin - Margaret Baldwin, Hobe Sound FL; Page Jackson - Donna Pasley, Naples FL81.00
3.13
4

Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL; Joan Soifert, Grimsby ON; John Marskell, Mississauga ON79.00
2.06
5/6

Mara Tuttle, Orlando FL; Linda Miller, Ormond Beach FL; Don Dvorak, Jacksonville FL; Lynn Brown, Palm Coast FL77.00
2.06
5/6

Dennis Wick, Greencastle PA; Stanley Hurwitz, Bluffton SC; Joan Gaaskjolen - Merle Gaaskjolen, Leesburg FL77.00
2.56

3
Harvey Cohen, Winter Haven FL; Ellen Millman, Pictou NS; Randy Ogan - Katie Ogan, Jupiter FL74.00
1.92

4
Woodie Goddard, Bowling Green OH; Nancy Eschedor - Carol Stanley - Edward Stanley, Ft Myers FL72.00
1.44

5
James Gray, Berwick NS; Tim Tessin - Gil Vinzani - Catherine Vinzani, Raleigh NC69.00
1.08

6
Linda Kneeburg - Guenter Meitz, St Petersburg FL; David Moore, Tampa FL; Jean Paige, Madeira Beach FL57.00

Wed Ax Pairs
25.0 Tables / Based on 100 Tables

MPsAXNamesScore
29.36
1

Nancy Mitchell, Fleming Island FL; Craig Hemphill, Jacksonville FL62.50%
22.02
2

Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski, Sarasota FL59.60%
16.52
3

Joel Wooldridge, Astoria NY; Lynne Tarnopol, New York NY59.16%
12.39
4

Jeff Hand - Gail Greenberg, New York NY59.13%
9.79
5

Kim Dean, Belleair FL; Tsing-Hai Wann, Tampa FL58.25%
8.39
6

Kent Mignocchi, Bronx NY; Joan Brody, Morristown NJ56.49%
7.34
7

Tina Tessaro - Harriet Eaton Morris, Miami FL56.05%
6.52
8

Sumner Steinfeldt, Lauderdale Sea FL; Sarah Anne Cressy, Falls Church VA55.47%
5.87
9

John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL54.75%
5.34
10

Jody Ledford - Theodore Spak, Miami FL54.75%
4.89
11

Barbara Sartorius, Palm Bch Gdns FL; Jeffrey Ahrens, Springfield NJ53.95%
16.36
12
1
Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; Jesse Laird, N Lauderdale FL53.56%
4.19
13

Linda Barson - Jerry Barson, West Palm Beach FL53.40%
3.91
14

Jay Cohodes, Sunrise FL; Richard Kuti, Union Beach NJ53.38%
12.27
15
2
Bruce Greenspan, Naples FL; Judy Cardin, Bonita Springs FL52.81%
9.20
16
3
Dave Hoffman, Oronoco MN; John Ide, Cape Canaveral FL52.47%
3.26
17

Roger Johnson - Nie Lih Kalat, Sarasota FL52.16%
4.49
18

Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL; Paul Klarreich, Miami FL51.85%
6.90
4
Andrew Garnett, Winterpark FL; Riki Tulin, Highland Beach FL50.93%
5.45
5
James Somma, New Prt Rchy FL; John Maloney, Spring Hill FL50.82%
4.67
6
Ken Cressman - Susan Cressman, Lakeland FL50.53%
4.09
7
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL50.46%
3.64
8
Susan Mougalian - Richard Mougalian, Venice FL50.45%
3.27
9
Shirley Irish, Waterford PA; Doris Kirsch, E Springfield PA49.76%

Wed Eve Side Game
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.58
1
1

Jane Formet - Chris Kindt, Orlando FL64.58%
2.16
2


Maxwell Hughes, Vero Beach FL; Dennis Stobo, Sudbury ON58.56%
2.69
3
2

Gerry Garcia, Winter Springs FL; Lynn McKinney, Winter Park FL56.71%
2.01
4
3

Larry King, Orlando FL; Peter Mosheim, Miami FL53.94%
0.91
5


Mike Grodsky - Sharon Grodsky, St Simons GA52.78%
1.51
4

Melody Gabriel - Nece Buckle, Vero Beach FL51.39%
1.97
5
1
Barbara Newcomb - Laura Testroet, The Villages FL49.07%
1.48

2
John Ebden - Lynda Ebden, Markham ON48.15%

Wed-Thu KO Bracket 1
12 Tables

MPsRankNames
52.75
1
Richard Wegman, Bethesda MD; Arnold Malasky, Longboat Key FL; Robert Cappelli, Bloomfield MI; Robert Bitterman, Charlotte NC
36.93
2
Alan Sontag, Gaithersburg MD; Alan Osofsky, Palm Beach FL; Marc Jacobus, Las Vegas NV; Richard Coren, Delray Beach FL
21.10
3/4
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL
21.10
3/4
Russell Ekeblad, Portsmouth RI; Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Dania FL; Jack Zhao, Boca Raton FL; Vincent Demuy, Laval QC

Wed-Thu KO Bracket 2
16 Tables

MPsRankNames
31.88
1
Edward Schusler - Charles Showalter, Lady Lake FL; Richard Seidman, Orlando FL; Joe Sacco, The Villages FL
22.32
2
Cookie Potter, Boca Grande FL; Kevin Dwyer - Luz Ortega, Tampa FL; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL
12.75
3/4
Eli Schneider - Cynthia Schneider, East Brunswick NJ; Brett Kunin, West Orange NJ; Burrell Humphreys, Wayne NJ
12.75
3/4
Jean Lieberman - Masood Kizilbash, Tampa FL; Harris Jacobs, Worcester MA; Amal Dasgupta, Wilmington DE

Wed-Thu KO Bracket 3
13 Tables

MPsRankNames
20.64
1
George Matuch - Bob Marett, St Simons Is GA; Denise Leclerc - Yves Decelles, Baie-Comeau QC
14.45
2
Louis Marks - Leon Gardner, Ocala FL; Steve Brower, Summerfield FL; Sandra Wirtz, Lecanto FL
8.26
3/4
Allan Roderiques - Lois Belliveau - Barbara Zamierowski - J Zamierowski Jr, Leesburg FL
8.26
3/4
Carol Hargrave, Brooksville FL; Sharon Maris, Hudson FL; Kay Butters, Brunswick GA; Ann Dickman-Pullman, Weeki Wachee FL

Wed-Thu KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
19.20
1
Frederick Nislow - Judith Nislow, Palm Beach Gdns FL; Eylene Blume - Rick Blume, Wellington FL
13.44
2
Janet Matthews - David Stentz, The Villages FL; Caroline Davies, Kanata ON; Neil Timm, Lady Lake FL
7.68
3/4
Judy Hurder, Salisbury NC; Barb Hargreaves, Kamloops BC; Margaret Wynarchuk, Richmond Hill ON; Anna Janssen, Midland ON
7.68
3/4
Albert Votolato, Attleboro MA; Grace Charron, Bradenton FL; Susan Elwyn, Sarasota FL; Robert Barlow, Lebanon NJ

Wed-Thu KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
14.74
1
Jayne Silver - Linda Finklestein - Linda Schnoll, West Palm Beach FL; Janet Dresden, Palm Beach Grdn FL
10.32
2
Linda Scheible, Kenosha WI; Paula Colgan, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL; Dee Becker, Racine WI
5.90
3/4
Richard Gencarelli, Ocala FL; Carole Jones, Dunnellon FL; Cindy Barbarisi, Lecanto FL; Shirley Elliott, Hernando FL
5.90
3/4
Virginia Bright, Nokomis FL; Sheila Puz - Lesley Green, Sun City Center FL; Katherine Grant, Riverview FL

Wed-Thu Ko Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
11.67
1
Linda Holmes - Carol Critchell, Vero Beach FL; Nora Cushing, Newport RI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL
8.17
2
James Toy - Clare Toy, Fuquay Varina NC; Mary/Mickey Riemondy - David Riemondy, Indialantic FL
4.67
3/4
Michael Lotti - Marilyn Graham - David Michaelson - David Haskell, The Villages FL
4.67
3/4
Jasper Trigg - Robert Phebus - Deborah Phebus, Melbourne FL; W Hayenga, West Melbourne FL

Wed-Thu KO Bracket 7
16 Tables

MPsRankNames
9.68
1
Barbara Krumpe - Richard Krumpe - Zoe Bell - Shirley Spurlock, Leesburg FL
6.78
2
Mary Bywater - Susan Airth - Margie Spraggins - Betty Smeenge, Orlando FL
3.87
3/4
Thomas Pettit - C Allan Chapple, Chatham ON; Karl Manderscheid - Charles Steeg, Lakeland FL
3.87
3/4
Eleanor Rossignol - Kathleen Rankin, Mt Dora FL; Francie Storm - Nancy Prussky, Toronto ON

Return to Index Page

Go to Thursday Results