ORLANDO REGIONAL
January 2-8, 2012
Thursday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Thur AM 300/100/50 Pairs
20.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.38
1
1

Caroline Tunkel, Fernandina Beac FL; Patricia Booton, Fernandina Bch FL66.58%
3.29
2


Darleen Cors - Louise Valentine, Naples FL61.31%
2.46
3
2

Joyce Hitchman - John Hitchman, Winter Haven FL58.63%
1.85
4


Nancy Meade - Julie Mackey, Jacksonville FL57.82%
1.39
5


Diana Walker - Elaine Kerr, Winter Park FL56.97%
1.34
6
3

Beverly Hedeen - Janet Plecki, Bonita Springs FL55.95%
1.79
4
1
Judy Davidson - Wayne Davidson, 55.36%
0.75
5

Donna Regenstreif, Jensen Beach FL; Clarinda Stewart, Hobe Sound FL53.27%
1.34
6
2
Judith Cortese - Casey Holscher, Melbourne FL52.08%
1.01

3
Barbara Hooper, Jacksonville FL; Jan Gundersen, Fernandina Bch FL51.54%
0.76

4
Joy Englert, Fernandina FL; Victoria Grethe, Amelia Island FL51.19%
0.57

5
Michael Bigelow - Pam Bigelow, Savannah GA49.70%

Thur Fast Side Series
39.0 Tables

MPsABCNamesScore
7.43
1


Tansu Aksu, Orlando FL; John Moschella, Winter Spgs FL65.36%
6.22
2
1

Martha Tyler - Roslyn Thayer, Naples FL61.07%
4.18
3


Gabriel Tawil, Glendale WI; George Kaiser, Tequesta FL59.70%
4.67
4
2
1
Mary Butler, Saint Louis MO; Richard Butler, St Louis MO59.35%
3.50
5
3

Joseph Glazar - Thomas Mangold Jr, Hernando FL59.05%
2.62
6
4

Lana Putter, Boynton Beach FL; Carol Pollock, Delray Beach FL58.93%
1.97
5

Janet Dresden, Palm Beach Grdn FL; Linda Schnoll, West Palm Beach FL58.04%
3.41
6
2
Judith Schrafft, Palm Beach FL; Patrick Connolly, West Palm Beach FL57.14%
2.56

3
C Marquess - Lena Allen, Tallahassee FL56.13%
1.92

4
Laura Amara - Albert Amara, Palm Coast FL55.83%
1.44

5
Nancy Fleming, Weston MA; Adele Cunningham, New London NH54.82%
1.20

6
Zoe Bell - Shirley Spurlock, Leesburg FL54.23%

Thu Aft 299er Pairs
25.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.95
1


Darleen Cors - Louise Valentine, Naples FL65.84%
3.71
2


Nancy Fisher, Lepreau NB; Joan Murray, Heathrow FL63.01%
2.86
3
1
1
Jeronimo Medeiros, Titusville FL; Linda Sauter, Hendersonvillle NC62.54%
2.15
4
2
2
Martin Bascove, W Palm Beach FL; Mark Fitzmorris, St Augustine FL62.50%
1.57
5


Lillyan Meyer, Windsor ON; Maxine Gant, Cape Canaveral FL62.46%
1.61
6
3
3
Louis Marquet - Carolou Marquet, University Park FL62.16%
1.21
4
4
Judith Cortese - Casey Holscher, Melbourne FL58.08%
0.90
5

Edith Fagan - Karen Campbell, Winter Park FL56.76%
0.70
6
5
Dixie Yeager - Donna Hamilton, Stuart FL54.46%
0.52

6
Rae Glass - Ron Glass, Alexandria VA53.70%

Thurs Aft Side Game
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.64
1
1

Walter Murphy, Viera FL; Barry Bergman, Melbourne FL64.08%
2.73
2


George Matuch - Theresa Matuch, St Simons Is GA62.05%
2.16
3
2

Richard Robinson, Melbourne FL; John Caban, Ind Hbr Bch FL60.76%
1.68
4
3

Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL58.83%
1.15
5


Dennis Feuer, No Palm Beach FL; Jan Vandersluis, Palm Bch Gdns FL58.81%
2.12
6
4
1
Jane Horton - Pinkie Freeman, Orlando FL56.89%
0.91
5

Everett Parker - Jean Barnhart, Venice FL54.39%
1.59

2
Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL49.09%
1.19

3
Billie Barnby - Henry Font, Winter Park FL47.92%

Thursday Senior Pairs
40.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
13.72
1


Daniel Teitelbaum - Marcia Teitelbaum, Boca Raton FL63.38%
10.29
2


Len Elikan, Ponte Vedra FL; John Garner, Fernandina Bch FL63.13%
8.78
3
1

Alex Booke - Sandy Booke, The Villages FL62.16%
6.20
4
2

Philip Dewitt Jr, Summerville SC; Karelei Tulenko, New York NY58.77%
4.57
5


Marlise Cusick, Jacksonville FL; Gail Rust, Port Orange FL57.58%
3.92
6


John Long, Casselberry FL; Thomas Heuring, Longwood FL57.15%
4.39
7


Doug Schlosser - William Karnaze Jr, Lees Summit MO56.96%
3.05
8


Sandy Cerato, Lauderdale Bts FL; Sumner Steinfeldt, Lauderdale Sea FL56.87%
4.65
9
3

Ava Schutzman - Howard Schutzman, Delray Beach FL56.76%
2.49
10


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL56.12%
2.29
11


James Trucks - Sharyn Trucks, Canton GA56.04%
3.49
4

Sandra Murray, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL55.74%
2.76
5

Sharlene Spandau - James Spandau, Wimauma FL55.73%
5.14
6
1
David Seares, Satellite Beach FL; Gregory Saunders, West Melbourne FL55.06%
3.07
7

Stanley Kaplan - Natalie Kaplan, Manchester CT54.73%
3.86

2
Peter Lenhart - Timothy Baelz, Kissimmee FL52.75%
2.89

3
Mary Ann Colvin - Judith Parnett, Lake Mary FL52.40%
2.22

4
Dilip Daphtary, Maitland FL; Robert Raes, Apopka FL52.27%
1.71

5
Debbie Nisius, Waterville OH; Don Baumbach, Toledo OH52.18%
1.47

6
Gil Krawitz, Potomac Falls VA; Pat Barnett, Glen Allen VA50.84%

Thurs Eve Side Game
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.19
1


George Matuch - Theresa Matuch, St Simons Is GA64.35%
2.39
2


Bob Rosenblum - Rebecca Cohen, Hollywood FL57.87%
2.58
3
1
1
S Periyanayagam - Chella Periyanayagam, Hanson KY57.64%
1.37
4


Helaine Allen, Palm Beach FL; Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL57.18%
1.94
5
2
2
Lisa Olmer, Sarasota FL; Judith Jacobson, Fairfield CT56.71%
0.76
6


Marti Cowie - Maria Moore, Lakeland FL55.09%
1.45
3
3
H. Leland Getz, Hobe Sound FL; Jerry Pittman, N Palm Beach FL53.24%
1.59
4

Patricia Filliater - Harold McKnight, Sun City Center FL53.01%
1.11
5

Beverly Cohen - Norman Cohen, Cote Saint-Luc QC49.07%

Thursday Evening 299
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.54
1


Nancy Fisher, Lepreau NB; Joan Murray, Heathrow FL62.92%
1.91
2
1

David Lundberg, Longwood FL; Cabot Jaffee Jr, Maitland FL59.17%
1.43
3


Nancy Heston, Brandon FL; J Heston III, Orlando FL55.42%
1.07
4


Marian Watson, Deltona FL; Robert Raymond, Deland FL55.00%
0.80
5


Doranne Coad, Richmond Hill GA; Lynn Holland, Austin TX54.58%
1.47
2
1
Joanne Reeves, Port St Lucie FL; Jeanne Duggan, Jensen Beach FL52.92%
1.01
3

Mark Fitzmorris, St Augustine FL; Stephen Saker, Longwood FL51.25%
1.10
4
2
Joy Englert, Fernandina FL; Victoria Grethe, Amelia Island FL48.75%
0.83

3
Dane Margol - Sue Miller, Jacksonville FL47.08%

Thursday Orange Blossom
73.5 Tables / Based on 75 Tables

MPs73NamesScore
18.89
1

David Graham - Jill Graham, Boca Raton FL60.10%
14.17
2
1
John Steffan - Marilyn Steffan, Marco Island FL59.43%
10.63
3

Won Yang, Clermont FL; James Muller, Orlando FL59.38%
7.97
4

Maryann Soinski, Winter Park FL; Kathy Boyd, Casselberry FL59.29%
8.42
5
2
James Ford - Don Fuller, Lake Wales FL58.42%
6.32
6
3
Sue Weller, Vero Beach FL; Germana Olga Biele, Jupiter FL58.21%
4.72
7

Ron Schwartz - Barbara Schwartz, Deerfield Beach FL58.19%
4.74
8
4
Alan Hudson, Stuart FL; Gale Hudson, Mattapoisett FL57.85%
3.78
9
5
Jody Connors, Vero Beach FL; Joanne Dorey, Orchid FL57.71%
3.43
10

Thomas Jones, Macon GA; Phyllis Jones, Largo FL57.46%
3.15
11

Nancy Latendresse - Chinu Bhavsar, Key West FL57.36%
3.21
12
6
Sharon Weisenauer - Linda Golle, Estero FL57.22%
2.81
13
7
Sara Berendt, Sanibel Island FL; Susan Heisler, Chicago IL57.07%
2.52
14
8
Caroline Tunkel, Fernandina Beac FL; Patricia Booton, Fernandina Bch FL56.96%
2.85
15

Karen Adelman - Judith Sorrenti, Vero Beach FL56.47%
2.25
16
9
Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL56.45%
2.28
17

John Robinson, Lake Wales FL; John Bishop, Winter Haven FL56.12%
1.99
18

John McClenathan - Sandra Gross, Vero Beach FL56.11%
2.43
10
Herb Terpening, Orlando FL; Nancy Davis, Madeira Beach FL55.71%
2.37
11
Relli Miller - Joan Pielet, Boca Raton FL55.35%
2.60
12
Bette Batson, Fort Myers FL; Janice Danzig, Estero FL55.28%

Thur Eve Open Pairs
24.0 Tables / Based on 137 Tables

MPsAXNamesScore
32.23
1

Martin Caley, Montreal QC; Diane Graese, Las Vegas NV61.87%
24.17
2

Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL61.55%
18.13
3

Marc Rabinowitz, Palm Beach Gdns FL; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL60.24%
13.60
4

Lynne Tarnopol, New York NY; Kent Mignocchi, Bronx NY57.41%
10.74
5

Melvyn Klein, Tallahassee FL; Thomas Clay, Gainesville FL56.48%
9.21
6

Joseph De Gaetano, Atkinson NH; Bill Irvine, Quincy MA56.21%
7.61
7/8

Jan Assini, Aurora OH; Joanne Weingold, Boca Raton FL56.15%
7.61
7/8

Julie Zhu, Vero Beach FL; John Brady, Jacksonville FL56.15%
6.45
9

William Winokur, West Bloomfield MI; Hans Jacobs, Downsview ON56.05%
5.86
10

Marlene Smith - J Smith, Sarnia ON55.12%
5.37
11

Ronald Andrews - William Poole, Vero Beach FL54.85%
4.96
12

Sheila Pies, Osprey FL; Cecily Kohler, Washington DC54.74%
4.60
13

James Edmunds, Altamonte Spg FL; Eileen Easterling, Casselberry FL52.56%
4.30
14

Andrew Wilkin, Winter Springs FL; George Hubmaier, Orlando FL52.40%
4.03
15

Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL51.80%
3.79
16

Paula Mann - Larry Mann, Boca Raton FL51.58%
3.49
17/18

Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; James Tucker Jr, Alexander City AL51.25%
3.49
17/18

Carol Hamilton - James Hamilton, Sarasota FL51.25%
10.55
1
Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL; Stephan Juliusburger, Dania FL50.65%
7.91
2
Lee Gunning, Lakewood NJ; Maurice Brazeau, Ottawa ON47.93%
5.93
3
Harriet Brent, Venice FL; Susan Bergman, East Amherst NY47.44%
4.45
4
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL47.00%
3.52
5
John Ide, Cape Canaveral FL; Dave Hoffman, Oronoco MN46.24%

Thur Eve Swiss
56 Tables

MPsABCNamesScore
10.01
1


Stan Tulin, Highland Beach FL; David Berkowitz, Boca Raton FL; Pamela Granovetter - Matt Granovetter, Cincinnati OH69.00
7.51
2


James Bridges, Bradenton FL; Amanda Carter, Arlington VA; Roger Johnson, Sarasota FL; Jeffrey David, Rutland MA63.00
5.63
3


La Quitta Talbot - Herbert Fallin Jr, Keller TX; Richard Smith, Spartanburg SC; E Michael McKee, Anderson SC61.00
6.22
4
1

James Turner, E Liverpool OH; Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL; Mary Lou Turner, Bradenton FL59.00
3.17
5


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL; Mike Cappelletti, Winter Park FL; Thomas Carmichael, Kennesaw GA57.00
2.38
6


Allison Howard, Cookeville TN; Ron Ashbacher, Lead Hill AR; Jack Spear, Shawnee Mission KS; Jim Russell, Bradenton FL56.00
4.09
2/3

Richard Robinson - Barry Bergman, Melbourne FL; John Caban, Ind Hbr Bch FL; Walter Murphy, Viera FL53.00
4.09
2/3

Louis Poisson - Adelaide Few - Jo Ann Hazel, Tampa FL; Thomas Poisson, Belle River ON53.00
2.62
4

Steve Cordray - Mary Cordray, Lancaster OH; Mary Ellen Anderson - Barbara McNany, Sebring FL52.00
3.06
5/6
1/2
Denise Erwin - Peg Lindsay - Larry Randolph - Suzanne Fleischman, Leesburg FL48.00
3.06
5/6
1/2
Ralph Reinecke Jr, Titusville FL; M Patricia Hays, Ormond Beach FL; Renee Bergstein - Jerry Bergstein, Indianapolis IN48.00
1.96

3
Martha Glassmeyer - Heidi Stott - Deborah Brower - Dell Hatten, Vero Beach FL42.00
1.13

4/6
Jeff Edmunds - Evelyn Edmunds, Stevensville MI; Sue Wagner - Larry Wagner, St Joseph MI35.00
1.13

4/6
Richard Miller - Charlotte Gold-Farber, Boynton Beach FL; Overil Johnson - Joseph Johnson, Mississauga ON35.00
1.13

4/6
Judith Kortier - Sandra Ollar, Hudson FL; Janis Foster - Patricia McCullough, Spring Hill FL35.00

Thu-Fri KO Bracket 1
16 Tables

MPsRankNames
58.61
1
Winthrop Allegaert - Judith Bianco - Kevin Bathurst, New York NY; Justin Lall, Henderson NV
41.03
2
Joe Grue - John Kranyak, Las Vegas NV; Melanie Tucker - John Hurd, New York NY
23.44
3/4
Richard Schwartz, East Elmhurst NY; Stephen Goldstein, Anaheim CA; Boris Baran, Cote Saint-Luc QC; G. Margie Gwozdzinsky, Aventura FL
23.44
3/4
Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL; Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL

Thu-Fri KO Bracket 2
16 Tables

MPsRankNames
34.51
1
Jack Longman - Kathy Longman, Clearwater FL; Keith Harrison - Joan Webb, Trinity FL
24.16
2
Gary Spongberg - Lucy Spongberg, Niskayuna NY; Sharron Hinckley, East Winthrop ME; Barbara Farrington, Hampden ME
13.80
3/4
Harris Jacobs, Worcester MA; Amal Dasgupta, Wilmington DE; Masood Kizilbash - Adrienne Muslin, Tampa FL; Joe Angermeier, St Petersburg FL
13.80
3/4
Alexander Wernle - Walter Schuster, Vienna Austria; Keith White - Craig Hemphill, Jacksonville FL; Lita Talus, Boynton Beach FL; Nancy Mitchell, Fleming Island FL

Thu-Fri KO Bracket 3
14 Tables

MPsRankNames
23.40
1
Riki Tulin, Highland Beach FL; Andrew Garnett, Winterpark FL; Jo Anne Thompson - Richard Vatter, Cadillac MI
16.38
2
Michele Raeuber - Dottie King - Richard Streeter - Alexa Streeter, Jacksonville FL
9.36
3/4
Curt Kallstrom, Switzerland; Myrna Rosen - Harriet Spiegel, Cincinnati OH; Gerald Beaubien, Estero FL
9.36
3/4
William Chan, Van Buren ME; Molan Chan, Grand Prairie TX; Ann Caron, Cross Lake ME; Robert Michaud, Sun City West AZ

Thu-Fri KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
21.99
1
Larry King - Elizabeth Stettler - Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL
15.39
2
Louis Marks - Leon Gardner, Ocala FL; Sandra Wirtz, Lecanto FL; Judith Thomas, Palm City FL
8.80
3/4
Ronnie Dishian, Debary FL; Susan Kongsvik - Virginia Winters - Ann Magaha, Deland FL
8.80
3/4
Jill Lundberg, Longwood FL; Morris Johnson - Gloria Johnson, Brooklyn NY; Bernice Ronske, Altamonte Spg FL

Thu-Fri KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
18.18
1
Leslie Horvath, Canton GA; William Murphy, Rhinelander WI; Ted Flach, Lagrange KY; Dee Becker, Racine WI
12.73
2
Wilbur Radcliffe - Susan Woodman - Rosalie Radcliffe, Orlando FL; Russell Poppleton, Camp Hill PA
7.27
3/4
Martha Russo, St Augustine FL; Carl Wasserman, Jacksonville FL; Terry Wager, Palm Coast FL; John Reeve, Neptune Beach FL
7.27
3/4
Dot Davis, Winter Park FL; Barbara Jones, Ormond Beach FL; Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL

Thu-Fri KO Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
13.76
1
Carol Kohn, Atlantis FL; Margaret Bernstein, Boca Raton FL; Melinda Hawkins, West Palm Beach FL; Felicia Downs, West Palm Bch FL
9.63
2
Richard Wan, Dundedin FL; Robert Lightburn, Pt Pleasant Bch NJ; Ruth Harris, Manasquan NJ; Tina Ross, New Smyrna FL
5.50
3/4
Marvin Feinstein, Plantation FL; Gordon Deckelbaum, Hollywood FL; Warren Liebman, Sunny Isles Bch FL; Mark Savedoff, Tamarac FL
5.50
3/4
Jeffery Jones - Georgia Pierpont - E Jane Davis - Kathleen Catanzaro, Vero Beach FL; Alex Lukacs II, Toms River NJ

Thu-Fri KO Bracket 7
16 Tables

MPsRankNames
12.11
1
Myron Mensh - Mitchell Hait, St Augustine FL; Ellen Mensh, St. Augustine FL; John Urquhart, Melbourne FL
8.48
2
June Wood, Sun City Ctr FL; Joanne Soterion, Ellenton FL; Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL
4.84
3/4
Nicholas Ranson - Penny Ranson, Fort Myers FL; Marjorie Marlin - Ben Colvard III, Ft Myers FL
4.84
3/4
Stanley Lamberg - Carolyn Lamberg, Highland Beach FL; Mary Jane Green, Strathmere NJ; Barbara Jimenez, Lauderhill FL

Thu-Fri KO Bracket 8
16 Tables

MPsRankNames
9.04
1
Elaine Jarchow - Ronald Jarchow, Union KY; Linda McKernan - Don McKernan, Williams Lake BC
6.33
2
John Harlowe - David Moore - Sharon Wallace, Tampa FL; Linda Kneeburg, St Petersburg FL
3.62
3/4
Linda Donahue - Ann Taylor, Satellite Beach FL; Chris Hastie, Cincinnati OH; Debbie Wiest, West Chester OH
3.62
3/4
Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL; George Syme, Altamonte Spgs FL; Philip Holtsberg, Windermere FL

Return to Index Page

Go to Friday Results