ORLANDO REGIONAL
January 2-8, 2012
Wednesday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

AM KO Bracket 1
6 Tables

MPsRankNames
26.28
1
Paul Fireman - Phyllis Fireman, Chestnut Hill MA; Robert Todd, Tallahassee FL; Gavin Wolpert, Jupiter FL; Grzegorz Narkiewicz, Bielsk 09-230 Poland; Krzysztof Buras, Warszawa Poland
13.93
2
Eric Rodwell - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Reanette Frobouck, Vero Beach FL; Allan Graves, Barnet VT; Curtis Cheek, Las Vegas NV

AM KO Bracket 2
9 Tables

MPsRankNames
14.31
1
Brandon Harper, Winter Park FL; Sandra Rosenblum, Tampa FL; Constance Sackville, Vero Beach FL; Philip Duterme, Bellaire TX
10.02
2
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC
5.72
3/4
Curt Kallstrom, Switzerland; Gerald Beaubien, Estero FL; Sonya Wilson - Gerry Mirus, Cincinnati OH
5.72
3/4
Carl Wasserman, Jacksonville FL; Martha Russo, St Augustine FL; Terry Wager, Palm Coast FL; John Reeve, Neptune Beach FL

AM KO Bracket 3
9 Tables

MPsRankNames
7.83
1
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL; Brenda Lord - Mary Gallagher, Winter Park FL
5.48
2
Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON; Monika Howard, Sky Valley GA; Virginia Hoffman, Pnte Vdra Bch FL
3.13
3/4
Christina Adkins Murray, Ormond Beach FL; Rita Spitzer, Palm Beach FL; Martha Wirkutis - Judy Hinds, Port Orange FL
3.13
3/4
Sharon Williams - Norman Williams, Victoria BC; Richard Blue, Lake Mary FL; Sally Bonkoski, Winter Haven FL

Fast Pairs Series
25.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.46
1


Martha McGhee, Maitland FL; Elizabeth Harris, Auburndale FL66.56%
4.25
2
1

Marianne Claysmith, St Augustine FL; Bjorgvin Kristinsson, Minneapolis MN63.89%
3.07
3


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Southwest Rnchs FL63.62%
2.30
4


Peter Petruzzellis - Janine Bibb, Newcastle ON61.33%
3.19
5
2

Virginia Rosen, Winter Haven FL; Edgwin Simpson, Mulberry FL61.07%
1.30
6


Marilyn Lightner, Bonita Springs FL; Fran Wakely, Belleair FL59.91%
2.71
3

Barbara McLagan, Sudbury MA; Audrey Frank, Newton Centre MA58.88%
1.90
4

Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL58.32%
1.36
5

Rona Brenner, Ponte Vedra FL; Nancy Stein, Jacksonville FL56.39%
3.19
6
1
Deborah Brower - Martha Glassmeyer, Vero Beach FL55.63%
2.39

2
Laura Amara - Albert Amara, Palm Coast FL53.16%
1.79

3
Cecil Nichols - Peggy Moore, Tallahassee FL52.90%
1.35

4
Won Yang, Clermont FL; Donna Stearns, St Helen Island SC51.88%
1.16

5
Priscilla Leslie, Palm Beach Gdns FL; Shelia Leventhal, Palm Bch Gdns FL50.37%
0.76

6
Thomas Porter, St Augustine FL; Anna Maxcine Thacker, Palm Coast FL49.37%

Wednesday AM 299ers
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.39
1


Fred Fedler, Oviedo FL; Ronald Boyers, Casselberry FL64.20%
2.54
2


Richard Osborn, Gulf Breeze FL; Alfred Spivey, Miami FL60.23%
1.91
3


Henry Cooper - Ann Cooper, Evansville IN59.85%
1.70
4


Marian Watson, Deltona FL; Robert Raymond, Deland FL58.14%
1.19
5


Bill Weisgerber - Dan Croom, Lake Mary FL54.55%
0.85
6


Riggi Klink - Jan Arnoy, Tampa FL53.79%
1.67
1
1
Clifford Garrison, Lake Worth FL; Claire Keith, Titusville FL51.33%
1.25
2

Carmine Greco, Dennisport MA; Kathleen Young, Hobe Sound FL50.00%
1.03
3
2
Dane Margol - Sue Miller, Jacksonville FL49.62%

Wed Aft 299er Pairs
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.82
1


Sally Bonkoski - Richard Blue, Winter Haven FL63.07%
2.87
2
1

Carmine Greco, Dennisport MA; Kathleen Young, Hobe Sound FL62.12%
2.15
3
2
1
Linda Seay, Orlando FL; Edith Fagan, Winter Park FL58.71%
1.91
4


Judith Davidson - Wayne Davidson, Evansville IN58.33%
1.34
5
3

Joseph Curley, Bonita Springs FL; Robert Moss, Orlando FL56.82%
0.96
6


Bill Teer, Fairfax VA; Jo Colina, Jupiter FL56.63%
1.19
4
2
Robert Tolpa - Maryann Deroche, The Villages FL54.36%
0.67
5

Saadollah Ghaussy - Mohammed Nzimi, Fairfax VA53.41%
0.89

3
Clifford Garrison, Lake Worth FL; Claire Keith, Titusville FL46.78%
0.67

4
Eugene Bahns - Eleanor Bahns, Dayton OH46.59%

Wed Strat Senior Pairs
35.5 Tables

MPsABCNamesScore
12.88
1
1

Sherry Tracy - Peter Tracy, Longboat Key FL60.70%
9.66
2


Donald Faskow, Canonsburg PA; Henry Moss, Glenview IL59.44%
7.25
3
2

William Pollans, Land O Lakes FL; Norman Poythress, Tampa FL59.22%
5.43
4


Harold Baba, Thornhill ON; Allan Smith, Perkinsfield ON58.44%
4.29
5


Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski, Sarasota FL58.12%
3.68
6


Sandy Cerato, Lauderdale Bts FL; Sumner Steinfeldt, Lauderdale Sea FL58.12%
3.98
7
3

Stephen Bean, Leesburg FL; Alan Wertheimer, Burlington VT57.63%
2.86
8


Linda Saks - Jay Saks, Cote Saint-Luc QC57.38%
2.58
9


Shirley Seals, Ponte Vedra FL; John Rufi, Green Cove Spgs FL56.93%
2.99
10
4

Jonathan Williams - Jack Gleckner, The Villages FL56.81%
2.54
5

Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; Terry McHenry, Sarasota FL56.01%
2.03
6

Gwendolyn Carson, Deland FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL55.64%
4.20

1
David Michaelson, The Villages FL; Douglas Worthington, Lady Lake FL53.61%
2.97

2
Donna Regenstreif, Jensen Beach FL; Clarinda Stewart, Hobe Sound FL53.38%
2.23

3
Morris Johnson - Gloria Johnson, Brooklyn NY53.32%
1.67

4
Sharon Wallace - John Harlowe, Tampa FL51.75%
1.32

5
Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL50.37%
1.58

6
Dilip Daphtary, Maitland FL; Robert Raes, Apopka FL49.72%

Wed Aft Side Game
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.49
1


Ina Demme, Maple ON; Bill Kertes, Toronto ON60.23%
2.62
2
1
1
Alice Burden - Lynne Puder, Orlando FL59.09%
1.96
3


Carl Nelson - Abigail Nichols, Washington DC57.95%
1.29
4/5


Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; James Schorner, Vero Beach FL56.63%
1.94
4/5
2
2
Mark Savedoff, Tamarac FL; Jay Gibbons, Washington DC56.63%
1.45
6
3

Randall Rathjen, St Augustine FL; Dove Terrell, Ponte Vedra Bch FL55.68%
1.09
4

Marilyn O'Connor - Wayne O'Connor, Dayton OH54.73%
1.19
5
3
Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL53.03%

Wed Eve 299er Pairs
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.54
1


Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain, Orlando FL57.72%
1.91
2
1

Patricia Booton, Fernandina Bch FL; Caroline Tunkel, Fernandina Beac FL55.91%
1.43
3


John Tremblay, Asheville NC; Jo Colina, Jupiter FL55.46%
1.07
4


Shirley Drof, Pinellas Park FL; Shirley Barry, Belleair Bluffs FL54.58%
0.80
5


Nelson Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL53.63%
1.16
2

Victoria Grethe, Amelia Island FL; Joy Englert, Fernandina FL53.18%

Wed Orange Blossom Prs
82.0 Tables

MPs73NamesScore
19.46
1

June Wood, Sun City Ctr FL; Joanne Soterion, Ellenton FL64.53%
14.60
2
1
Geoffrey Sackman - Joan Sackman, St Augustine FL61.16%
10.95
3

Susan McGinnis, Mt Dora FL; Harry Wieland, Altoona FL59.87%
9.06
4
2
Beverly Greear - Shirley Mackey, Winter Park FL59.61%
6.80
5
3
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL59.29%
5.56
6
4
Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL59.08%
4.87
7
5
Guenter Meitz, St Petersburg FL; Jean Paige, Madeira Beach FL58.99%
4.32
8

Francis Browne - Ged Manzi, Boynton Beach FL58.83%
3.89
9

Carol Mumma, Elkridge MD; Lannetta Schmidt, Baltimore MD58.48%
3.54
10

Clifford Reitz - Barbara Reitz, Bohemia NY57.46%
3.24
11

Robyn Rosenblatt - David Rosenblatt, Short Hills NJ57.40%
2.99
12

Gordon Deckelbaum, Hollywood FL; Marvin Feinstein, Plantation FL57.36%
3.45
13
6
Jerry Gornowicz - Carolyn Gornowicz, Longboat Key FL57.30%
3.02
14
7
Barbara Weiss, Palm Bch Grdns FL; Carol Moss, Palm Beach Gard FL57.11%
3.96
15
8
Robert Hinton, Ponte Vedra Bea FL; Nick Vanderwal, Ponte Vedra FL57.05%
2.29
16

Sharon Stevens, Vineland STN ON; John Cullen, Terrance Bay ON56.97%
2.78
17
9
Patrick Sweeney, Tampa FL; Cherry McLaughlin, Dunedin FL56.82%
2.05
18

Ron Schwartz - Barbara Schwartz, Deerfield Beach FL56.70%
2.83
10
Ann Levine, West Palm Beach FL; Sandy Bascove, W Palm Beach FL56.66%
2.01
11
George Petersen - Elaine Petersen, West Palm Beach FL56.28%
1.92
12
Mona Graber, Roslyn NY; Lorrie Grossman, Boca Raton FL56.28%
1.73
13
Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON55.34%

WED EVE Strat Side Series
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.94
1


Marianne Goff, Margate City NJ; Margaret Coe, Linwood NJ63.45%
2.96
2


George Matuch - Theresa Matuch, St Simons Is GA60.42%
2.22
3


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL60.04%
1.66
4


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Southwest Rnchs FL59.66%
1.70
5


Jerry Barson - Linda Barson, West Palm Beach FL58.52%
3.03
6
1
1
S Periyanayagam - Chella Periyanayagam, Hanson KY58.14%
2.27
2
2
Patricia Livingston, Orchard Lake MI; Donald Maclean, Ottawa ON57.95%
1.87
3

Randall Rathjen, St Augustine FL; Dove Terrell, Ponte Vedra Bch FL53.41%
1.31
4

Alex Booke - Sandy Booke, The Villages FL52.46%
0.96
5

Jack Grier - Alina Grier, Bridgman MI51.52%
0.72
6

William Murphy, Rhinelander WI; Janice Greene, Vero Beach FL51.14%
1.19

3
Carol Purdy - R Purdy, Stevensville MI49.43%

Wed Open Pairs
23.0 Tables / Based on 141 Tables

MPsAXNamesScore
32.49
1

Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Paul Sidikman, Boynton Beach FL59.67%
24.37
2

Jane Teel - Robert Teel Jr, Birmingham AL59.45%
18.28
3

Julie Zhu, Vero Beach FL; John Brady, Jacksonville FL57.53%
13.71
4

Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; James Tucker Jr, Alexander City AL56.86%
10.83
5

Pat Peterson, Hernando FL; Sharron Rosenberg, Lecanto FL56.59%
9.28
6

Kathy Newman - Bert Newman, West Bloomfield MI56.11%
8.12
7

Alice Wegman - Richard Wegman, Bethesda MD55.19%
7.22
8

Lynne Tarnopol, New York NY; Kent Mignocchi, Bronx NY54.56%
6.50
9

Myriam Milgrom, Port St Lucie FL; Linda McGarry, Stuart FL54.54%
5.91
10

Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL54.40%
5.42
11

Robert Gold - Hanneke Gold, Amagansett NY54.14%
5.00
12

Robert Cappelli, Bloomfield MI; Robert Bitterman, Charlotte NC54.03%
4.64
13

Carolyn Sessler, Boca Raton FL; Elaine Katzman, Boynton Beach FL53.49%
4.33
14

Bryan Howard, Nashville TN; Allison Howard, Cookeville TN52.84%
4.06
15

Thomas Clay, Gainesville FL; Melvyn Klein, Tallahassee FL52.25%
3.82
16

Melanie Tucker, New York NY; John Kranyak, Las Vegas NV52.14%
11.83
1
John Ide, Carson City NV; Dave Hoffman, Oronoco MN50.61%
8.87
2
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL49.49%
6.65
3
Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD49.48%
4.99
4
Sharlene Spandau - James Spandau, Wimauma FL48.57%
3.94
5
Michael Wildstein - Barbara Wildstein, Palm Bch Grdns FL47.80%

Wed Eve Swiss
57 Tables

MPsABCNamesScore
10.16
1


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Ron Ashbacher, Lead Hill AR; Jack Spear, Shawnee Mission KS98.00
7.62
2


Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA; Robert Todd, Tallahassee FL; Gavin Wolpert, Jupiter FL94.00
6.98
3
1

Susan Woodman - Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL; Russell Poppleton, Camp Hill PA91.00
5.24
4
2

Kathleen Catanzaro - E Jane Davis - Jeffery Jones, Vero Beach FL; Alex Lukacs II, Toms River NJ90.00
3.93
5
3

Louis Poisson, Tampa FL; Thomas Poisson, Belle River ON; R. Scott Laing, Van Wert OH; Robert Barlow, Lebanon NJ89.00
2.41
6


Walter Schuster - Alexander Wernle, Vienna Austria; Keith White, Jacksonville FL; Lita Talus, Boynton Beach FL88.00
2.94
4

David Seares, Satellite Beach FL; Helen Ward, Grant FL; Alan Owiesny, Melbourne FL; Gregory Saunders, West Melbourne FL85.00
3.94
5
1
Ramsey Badre, St Simons Islan GA; Joann Moore - Susan Mattingly, St Simons Isl GA; John Antonio, Davenport FL83.00
1.66
6

Suzy O'Connor, Sanford FL; Dorri Goldgehn - Mickey Goldgehn, Chicago IL; Gloria Zobel, Heathrow FL80.00
2.96

2
Jasper Trigg - Deborah Phebus - Robert Phebus, Melbourne FL; W Hayenga, West Melbourne FL72.00
2.22

3
Paula Hallam - Martha Hunter - Gloria Anderson, Vero Beach FL; Jeannette Brophy, Washington DC67.00
1.66

4
Diana Schwartz, Delray Beach FL; Gina Lohmann - Nancy Kronfeld, Boca Raton FL; Michele Chazen, Coral Springs FL62.00
1.25

5
Denise Erwin - Peg Lindsay - Larry Randolph - Suzanne Fleischman, Leesburg FL60.00

Weds-Thurs KO - Bkt 1
15 Tables

MPsRankNames
52.85
1
Russell Ekeblad, Portsmouth RI; Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Dania FL; Vincent Demuy, Laval QC; Jie Zhao, Tianjin People's Republic of China
37.00
2
Eric Rodwell - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Reanette Frobouck, Vero Beach FL; Allan Graves, Barnet VT; Curtis Cheek, Las Vegas NV
21.14
3/4
Stan Tulin, Highland Beach FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH; David Berkowitz, Boca Raton FL
21.14
3/4
Richard Coren, Delray Beach FL; Brenda Jacobus - Marc Jacobus, Las Vegas NV; Barnet Shenkin, Boca Raton FL; Ron Smith, San Francisco CA

Weds-Thurs KO - Bkt 2
16 Tables

MPsRankNames
30.16
1
Adam Kaplan, New Port Richey FL; Theresa Andino, Niceville FL; Steven Wallis, Tampa FL; J C Meyers, New York NY
21.11
2
Julie Berdock - Michael Kenny, Richmond Hill ON; Janine Bibb - Peter Petruzzellis, Newcastle ON
12.06
3/4
Richard Dittman, Tecumseh ON; Tom Barrett, Clearwater FL; Daniel Simon - Donna Simon, South Bend IN
12.06
3/4
Lois Butler - Bernard Heyman, Chagrin Falls OH; Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL

Weds-Thurs KO - Bkt 3
16 Tables

MPsRankNames
22.92
1
Stefan Basinski - Sylvie Basinski, Thorndale PA; Thomas Andrews, Utica NY; Charles Liebler, Virginia Beach VA
16.04
2
Marianne Claysmith, St Augustine FL; Regina Sooey - Steve Bonner, Jacksonville FL; Bjorgvin Kristinsson, Minneapolis MN
9.17
3/4
Phil Reece, Winter Park FL; Michael Blaher, Apopka FL; Kay Dennis, Winter Springs FL; Michael Knox,
9.17
3/4
Gabriel Tawil, Glendale WI; George Kaiser, Tequesta FL; Carol Pollock, Delray Beach FL; Lana Putter, Boynton Beach FL

Weds-Thurs KO - Bkt 4
16 Tables

MPsRankNames
19.90
1
Geoffrey Hintze - Ralph Boles III, Huntsville AL; H Phillips, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL
13.93
2
Rona Brenner, Ponte Vedra FL; Nancy Stein, Jacksonville FL; Linda Kitts - Linda Hait, St Augustine FL
7.96
3/4
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC
7.96
3/4
Thomas Hurt - Mary Hurt, Lombard IL; James Nuellen - Eleanor Nuellen, Lockport IL

Weds-Thurs KO - Bkt 5
16 Tables

MPsRankNames
16.38
1
Roy Larson, Wadsworth OH; Barbara Zink, Olmsted Falls OH; Michael Miller, Spring Hill FL; James Mooney, Dade City FL
11.47
2
Steven Kruger - Rolly Jacob, Framingham MA; Audrey Frank, Newton Centre MA; Barbara McLagan, Sudbury MA; Arlene Sobol, Naples FL
6.55
3/4
Donna Kellerman - Grace Charron, Bradenton FL; Marilyn Grant, Punta Gorda FL; Susan Elwyn, Sarasota FL
6.55
3/4
Loretta Harp - Carol Alspach - Mary Ann Kelly, The Villages FL; Shirley Agness, Lady Lake FL

Weds-Thurs KO - BKT 6
16 Tables

MPsRankNames
13.69
1
Harvey Cohen, Winter Haven FL; Roslyn Goodman - Bernice Rosenzweig, Boca Raton FL; Ellen Millman, Pictou NS
9.58
2
Judith Quinn - Phyllis Sutch - Mary Turner - Nancy Ford, Stuart FL
5.48
3/4
Ralph Reinecke Jr, Titusville FL; M Patricia Hays, Ormond Beach FL; Renee Bergstein - Jerry Bergstein, Indianapolis IN
5.48
3/4
Janice Rich, Green Lake WI; Diana Strietelmeier - Lois Herald - Donna Taylor, Venice FL

Weds-Thurs KO - Bkt 7
16 Tables

MPsRankNames
12.05
1
Lawrence Derito, Jupiter FL; Joan Ross, Longboat Key FL; Priscilla Hostetter, Osterville MA; Karen Largay, Avon CT
8.44
2
Susan Melchner - Richard Melchner, Palm Bch Garden FL; Neil Rosenblum - Iris Rosenblum, Palm Beach Gdns FL
4.82
3/4
Richard Tompkins - Elizabeth Tompkins - Peggy Wallace, Vero Beach FL; George Wallace, Dixon IL
4.82
3/4
Evelyn Edmunds - Jeff Edmunds, Stevensville MI; Larry Wagner - Sue Wagner, St Joseph MI

Weds-Thurs KO - Bkt 8
16 Tables

MPsRankNames
8.68
1
James Toy - Clare Toy, Fuquay Varina NC; Mary/Mickey Riemondy - David Riemondy, Indialantic FL
6.08
2
Gordon Coons - Linda Coons, Wheaton IL; Mary Butler, Saint Louis MO; Richard Butler, St Louis MO
3.47
3/4
Charles Lavarini, Boca Raton FL; Chuck Schneiderman - Elyse Schneiderman - Susan Wax, Palm Beach Gdns FL
3.47
3/4
Judith Kortier - Sandra Ollar, Hudson FL; Patricia McCullough - Janis Foster, Spring Hill FL

Return to Index Page

Go to Thursday Results