ORLANDO REGIONAL
January 2-8, 2012
Tuesday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Fast Pairs Series
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.64
1
1

Joseph Glazar - Thomas Mangold Jr, Hernando FL63.33%
2.73
2
2

Harlan Barnard, Deland FL; Steven Wallis, Tampa FL61.45%
2.24
3


John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL60.37%
1.57
4


Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA60.11%
1.79
5
3

Barbara McLagan, Sudbury MA; Audrey Frank, Newton Centre MA58.11%
1.12
6


Jerome Kramer, North Miami FL; Darryle Forrest, Miami FL56.54%
1.35
4

Marianne Claysmith, St Augustine FL; Bjorgvin Kristinsson, Minneapolis MN54.18%
2.58
5
1
Cecil Nichols - Peggy Moore, Tallahassee FL51.76%
0.76
6

Martha Russo, St Augustine FL; Terry Wager, Palm Coast FL51.57%
1.94

2
Caryn Harris - Sandra Juhansoo, Boca Raton FL51.40%
1.45

3
Margaret Davis, Rochester Hills MI; Wilma Swayze, Auburn Hills MI49.10%
1.09

4
W June Vignati, Flagler Beach FL; Thomas McMullin, Palm Coast FL48.19%
0.87

5
Laura Amara - Albert Amara, Palm Coast FL47.50%

299er Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.11
1


Cynthia Pesch, Winter Park FL; Patricia Schloot, Maitland FL64.29%
2.33
2


Wayne Davidson - Judith Davidson, Evansville IN61.90%
1.75
3


Gwen Lazenby, Miami FL; Dale Dowlen, Coral Gables FL61.61%
1.90
4
1

Robert Wagner, Orlando FL; Sylvia Blamberg, Champions Gate FL58.63%
0.98
5


Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON56.25%
1.43
6
2

Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL55.06%
1.37
3
1
James Albers, Orlando FL; Susan Smith, Altamonte Spg FL54.46%
0.80
4

Bj Blair, Orchid FL; Maria Jovanovich, Roseland FL53.87%
1.03

2
Judith Cortese - Casey Holscher, Melbourne FL47.02%

Wed Aft 299er Pairs
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.10
1


Margaret Jollimore - Brad Jollimore, Bedford NS65.77%
3.08
2
1

Mark Fitzmorris, St Augustine FL; Barry Deutsch, Coral Springs FL64.88%
2.31
3


Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC61.31%
1.73
4
2

Janet Plecki - Beverly Hedeen, Bonita Springs FL58.33%
1.30
5


Louis Fischer - Mary Fischer, Naples FL56.85%
1.41
6
3

Robert Wagner, Orlando FL; Sylvia Blamberg, Champions Gate FL56.55%
0.95
4

Louise Borsoi, Orlando FL; Lynn Stansberry, Maitland FL55.95%
1.68
5
1
Judith Cortese - Casey Holscher, Melbourne FL54.46%
1.26

2
Sue Coleman - Em Barden, Lakeland FL51.79%
0.95

3
Wade Kilbride - Janet Kilbride, Oviedo FL50.89%
0.71

4
Robert Wheeler - Betty Wheeler, Bonita Springs FL47.32%

Tues Aft Side Series
14.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1


Lita Talus, Boynton Beach FL; Tansu Aksu, Orlando FL68.88%
3.34
2
1
1
R Purdy - Carol Purdy, Stevensville MI63.10%
2.51
3
2

Harriet Brent, Venice FL; Betty McDonald, Atlanta GA59.91%
1.60
4


Marianne Goff, Margate City NJ; Margaret Coe, Linwood NJ59.90%
2.15
5
3
2
Judith McCall, Ponce Inlet FL; Martha Young, Orlando FL57.22%
0.90
6


Adam Kaplan, New Port Richey FL; Glynda Caldwell, Jacksonville FL57.21%
1.45
4
3
Mary Cox, Saint John NB; Marilyn Allison, Fall River NS56.67%
1.51
5

Elizabeth Nock, Ocean City MD; Nancy McGinnis, Bel Air MD55.37%
1.09
6
4
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL54.73%
0.82

5
S Periyanayagam - Chella Periyanayagam, Hanson KY51.90%

TUESDAY Senior Pairs
33.5 Tables

MPsABCNamesScore
12.04
1


Theodore Spak - Jody Ledford, Miami FL59.34%
9.03
2


Gudrun Wallace, Fort Myers FL; Judy Cardin, Bonita Springs FL58.92%
7.08
3
1
1
Arthur Patton - Joseph Ripley Jr, Jacksonville FL58.91%
5.31
4
2

Dorothy Feldmann - Herbert Feldmann, Riverhead NY58.82%
4.01
5
3

James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL58.32%
4.66
6


Melinda Maclean, Truro NS; James Praught, Summerside PE57.83%
3.01
7


John Reitz, Orlando FL; John Long, Casselberry FL57.43%
2.68
8


Anne Gust - Bruce Thiher, The Villages FL56.81%
2.41
9


Sharron Hinckley, East Winthrop ME; Barbara Farrington, Hampden ME56.71%
3.11
4

Wayne O'Connor - Marilyn O'Connor, Dayton OH56.59%
3.92
5
2
Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL54.64%
2.67
6
3
Julianna Gabor, Leesburg FL; Jeanette Halliday, Midland ON53.54%
2.20

4
Mary Bywater - Susan Airth, Orlando FL53.48%
1.58

5
Steven Gerstein - Michael Konicek, Tampa FL52.64%
1.36

6
Julie Thompson, Lake Mary FL; Katherine Bybee, Oviedo FL51.03%

Tuesday Evening 299ers
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.25
1
1

Darleen Cors - Louise Valentine, Naples FL62.50%
2.44
2
2

Roonie Kennedy, Bronxville NY; Elizabeth Freytag, Vero Beach FL62.31%
1.83
3


Mercedes Pistole - Jayne Drucker, Vero Beach FL60.42%
1.79
4
3
1
Rena Glassman - Marvin Glassman, Delray Beach FL57.01%
1.18
5/6
4/5
2/3
Joanne Wharton - John Wharton, Clearwater FL56.25%
1.18
5/6
4/5
2/3
David Koble - Vicki Funk-Koble, Bartlesville OK56.25%
0.67
6

Caryl Mackay - Janet Farrell, Leesburg FL54.36%
0.76

4
Janet Plecki - Beverly Hedeen, Bonita Springs FL53.03%

Tuesday Open Pairs
20.0 Tables / Based on 53 Tables

MPsABCNamesScore
22.05
1


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Southwest Rnchs FL61.22%
16.54
2


William Poole - Ronald Andrews, Vero Beach FL61.21%
12.40
3
1

Harlan Barnard, Deland FL; Steven Wallis, Tampa FL57.79%
9.30
4


Henry Moss, Glenview IL; Donald Faskow, Canonsburg PA57.37%
7.35
5


Daniel Teitelbaum - Marcia Teitelbaum, Boca Raton FL57.28%
6.30
6


John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL56.63%
5.51
7


Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; James Tucker Jr, Alexander City AL56.48%
4.90
8


Jane Teel - Robert Teel Jr, Birmingham AL55.85%
4.43
9
2
1
Alvin Sachs, Baltimore MD; Martin Bascove, W Palm Beach FL55.72%
4.01
10


Joseph De Gaetano, Atkinson NH; Bill Irvine, Quincy MA55.61%
3.68
11


Pat Peterson, Hernando FL; Sharron Rosenberg, Lecanto FL54.25%
3.50
12


Frank Page, Palm Bay FL; Joanne Marten, Merritt Island FL54.10%
3.15
13


Andrew Hidi - Suzanne Hidi, Toronto ON53.65%
2.94
14


Beverly Levy - Evelyn Schorr, Lake Worth FL53.02%
3.32
3

John Ide, Carson City NV; Dave Hoffman, Oronoco MN51.22%
2.49
4

Ava Schutzman - Howard Schutzman, Delray Beach FL51.01%
2.00
5

John Marskell - Joan Soifert, Mississauga ON50.83%
1.69
6

Sonya Wilson - Gerry Mirus, Cincinnati OH50.62%
2.78

2
Betty Poppas - Thomas Poppas, Kokomo IN49.89%
2.09

3
Deborah Gilman, Boca Raton FL; Ted Witt, Sun Valley ID46.41%
1.57

4
Andrea Wolff, The Villages FL; Christie Thomas-Collier, Overland Park KS45.48%

Tuesday Eve Side Game
18.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.25
1
1

Barbara Glickman, Palm Beach FL; Morton Glickman, Willowdale ON63.66%
3.19
2


Joseph Sauro, Oakville ON; Peter Clark, Ottawa ON62.96%
2.62
3
2

Randall Rathjen, St Augustine FL; Dove Terrell, Ponte Vedra Bch FL61.34%
1.77
4/5
3/4

Won Yang, Clermont FL; Alex Halberstadt, Orlando FL60.19%
1.72
4/5
3/4

Larry King - Elizabeth Stettler, Orlando FL60.19%
1.24
6


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL57.41%
2.88
5
1
Dan Dwyer, Lehigh Acres FL; Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI56.02%
2.16
6
2
Mary Cox, Saint John NB; Marilyn Allison, Fall River NS55.09%
1.62

3
Beverly Ellars, Winter Park FL; Linda McEwan, Orlando FL51.16%
1.22

4
Charlotte Thompson, Marathon FL; Dorothy Bauman, Largo FL50.23%
1.15

5
Robert Dexter - Paula Long, Lake Placid FL50.00%

Tues Eve Swiss
47 Tables

MPsABCNamesScore
8.65
1


Robert Brent, Venice FL; David Wicentowski, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME; Robert Cappelli, Bloomfield MI70.00
6.37
2/3
1

Julia Zucker, East Brunswick NJ; Nat Zucker, E Brunswick NJ; David Bruckman - Charlene Erskine, Fort Myers FL59.00
5.68
2/3


Phyllis Fireman, Chestnut Hill MA; Gavin Wolpert, Jupiter FL; Krzysztof Buras, Warszawa Poland; Grzegorz Narkiewicz, Bielsk 09-230 Poland59.00
4.78
4
2

Jim Schweiger - Dorothy Schweiger, Winter Garden FL; George Woltman - Jan Woltman, Windermere FL58.00
2.74
5


Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Lisa Berkowitz, Boca Raton FL; Bernace De Young, Miami FL; Gen Geiger, Sarasota FL57.00
1.80
6/7


Marilyn Lightner, Bonita Springs FL; Peter Bouyea, Burlington VT; David Shaw, Essex Junction VT; Fran Wakely, Belleair FL56.00
1.80
6/7


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL56.00
3.58
3

June Stoiber, Put-In-Bay OH; Martha Tyler - Roslyn Thayer, Naples FL; Sandra Frederick, Bonita Springs FL52.00
3.64
4/6
1
Barbara Weiss, Palm Bch Grdns FL; Carol Moss, Palm Beach Gard FL; Shelia Leventhal, Palm Bch Gdns FL; Priscilla Leslie, Palm Beach Gdns FL46.00
2.07
4/6

Michael Wildstein - Barbara Wildstein, Palm Bch Grdns FL; Robyn Rosenblatt - David Rosenblatt, Short Hills NJ46.00
2.07
4/6

Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL; Russell Poppleton, Camp Hill PA; Richard Krauland, Pittsburgh PA46.00
2.73

2
Cabot Jaffee - Cabot Jaffee Jr, Maitland FL; David Lundberg, Longwood FL; BJ Heller, FL45.00
2.05

3
Jasper Trigg - Deborah Phebus - Robert Phebus, Melbourne FL; W Hayenga, West Melbourne FL43.00
1.54

4
Thomas Jones, Macon GA; Phyllis Jones, Largo FL; Kenneth Dufford - Emogene Dufford, Jacksonville FL42.00
1.15

5
Frederick Nislow - Judith Nislow, Palm Beach Gdns FL; Zena Hafetz - Harvey Hafetz, West Palm Beach FL39.00

Mon-Tue KO Bracket 1
16 Tables

MPsRankNames
53.05
1
Eric Rodwell - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Allan Graves, Barnet VT; Reanette Frobouck, Vero Beach FL; Curtis Cheek, Las Vegas NV
37.14
2
Stan Tulin, Highland Beach FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH; David Berkowitz, Boca Raton FL
21.22
3/4
Russell Ekeblad, Portsmouth RI; Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Dania FL; Jie Zhao, Tianjin People's Republic of China; Vincent Demuy, Laval QC
21.22
3/4
Jay Apfelbaum - April Apfelbaum, Philadelphia PA; Diane Graese, Las Vegas NV; Martin Caley, Montreal QC

Mon-Tue KO Bracket 2
12 Tables

MPsRankNames
16.46
1
Neil Timm - Henry Hood, Lady Lake FL; David Stentz, The Villages FL; Richard Chase, Ft Mill SC
11.52
2
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC
6.58
3/4
Rosalie Radcliffe - Wilbur Radcliffe, Orlando FL; Russell Poppleton, Camp Hill PA; Richard Krauland, Pittsburgh PA
6.58
3/4
Martha Tyler - Roslyn Thayer, Naples FL; June Stoiber, Put-In-Bay OH; Sandra Frederick, Bonita Springs FL

Mon-Tue KO Bracket 3
16 Tables

MPsRankNames
13.51
1
Gloria Hirsch, Boca Raton FL; Debra Sobel, Hewlett NY; Natalie Olstein - Nora Kandel, New York NY
9.46
2
Murray Miller, Haines City FL; Judith Fleming, Port St Lucie FL; Sharon Williams - Norman Williams, Victoria BC
5.40
3/4
Michael Wildstein - Barbara Wildstein, Palm Bch Grdns FL; Robyn Rosenblatt - David Rosenblatt, Short Hills NJ
5.40
3/4
Judith Auer, Dublin OH; Margaret Woodworth, Port St Lucie FL; Andree Glansberg - Nancy Littenberg, Port St Lucie FL

Mon-Tue KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
10.32
1
Don Dettmore - Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL; Glen Martin, Longwood FL
7.22
2
John Ulreich - Lynn Ulreich, Frankfort IL; Malcolm McTaggart - Jeanette McTaggart, Stittsville ON
4.13
3/4
Suzanne Fleischman - Larry Randolph - William Fleischman - Judy Underhill, Leesburg FL
4.13
3/4
Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL; Philip Holtsberg, Windermere FL; George Syme, Altamonte Spgs FL

Tues-Wed KO Bracket 1
16 Tables

MPsRankNames
56.57
1
Mike Levine, Boca Raton FL; Dennis McGarry, Stuart FL; Donald Stack, Overland Park KS; Chuck Said, Nashville TN; Dennis Clerkin - Jerry Clerkin, Bloomington IN
39.60
2
G. Margie Gwozdzinsky, Aventura FL; Richard Schwartz, East Elmhurst NY; Stephen Goldstein, Anaheim CA; Boris Baran, Cote Saint-Luc QC; Lewis Finkel, Jupiter FL
22.63
3/4
Kevin Bathurst - Judith Bianco - Winthrop Allegaert, New York NY; Justin Lall, Henderson NV
22.63
3/4
Sylvia Moss - Migry Zur Campanile, New York NY; Harry Tudor - Barbara Wallace, Miami FL

Tue-Wed KO Bracket 2
14 Tables

MPsRankNames
30.62
1
Jack Longman - Kathy Longman, Clearwater FL; Keith Harrison - Joan Webb, Trinity FL
21.43
2
Marie Anzilotti, Wilmington DE; Scott Hiller, Marshall MN; Judith Argento - Raymond Depew, Kingston PA
12.25
3/4
Riki Tulin, Highland Beach FL; Andrew Garnett, Winterpark FL; Richard Vatter - Jo Anne Thompson, Cadillac MI
12.25
3/4
Roger Johnson, Sarasota FL; Jeffrey David, Rutland MA; La Quitta Talbot - Herbert Fallin Jr, Keller TX

Tues-Wed KO Bracket 3
12 Tables

MPsRankNames
20.62
1
Edward Schusler - Charles Showalter, Lady Lake FL; Richard Seidman - Joe Sacco, The Villages FL
14.43
2
Joseph Glazar - Thomas Mangold Jr, Hernando FL; Ted Defilippo - Terry Mangold, Lecanto FL
8.25
3/4
Robert Ezell, Palm Bay FL; Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL; Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL
8.25
3/4
Maria Moore - Marti Cowie - Arnie Summers, Lakeland FL; Virginia Rosen, Winter Haven FL

Tues-Wed KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
19.64
1
Craig Keck, Beverly Hills FL; Robert Scarbrough, Crystal River FL; Lorraine Carrier, Lecanto FL; Kenn Thornton, Hernando FL
13.75
2
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL; Helen Vandersluis - Jan Vandersluis, Palm Bch Gdns FL
7.86
3/4
Arthur Kronfeld - Mona Kronfeld, Palm Beach Gdns FL; Richard Projain - Sue Projain, Boca Raton FL
7.86
3/4
Ann Taylor - Abha Patel, Port St Lucie FL; Wayne Brundage - Edie Brundage, Fort Pierce FL

Tues-Wed KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
16.56
1
Richard Robinson - Barry Bergman, Melbourne FL; John Caban, Ind Hbr Bch FL; Walter Murphy, Viera FL
11.59
2
Bitsy Klein - Michael Klein, Bethany Beach DE; Terry Patton, Ocean City MD; Gerald Scott, Summerland Key FL
6.62
3/4
Bernard Cope, Palm Bch Grdns FL; Linda Finklestein - Roberta Boyajian, West Palm Beach FL; Alene Alper, Jupiter FL
6.62
3/4
Jerry Parker, Crystal River FL; Frank Margagliano - Mary Welch, Hernando FL; Maxwell Hughes, Vero Beach FL

Tues-Wed KO Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
13.33
1
Lynn McKinney - Linda Schofield, Winter Park FL; Gerry Garcia, Winter Springs FL; Sharon Shaffer, Debary FL
9.33
2
Glen Harmer, Thunder Bay ON; William Worrall, Orlando FL; Robert Thies - Timothy Baelz, Kissimmee FL
5.33
3/4
Jane Garr, Indian Rvr Shrs FL; Audrey Fetter - Carol Critchell - Linda Holmes, Vero Beach FL
5.33
3/4
Alex Lukacs II, Toms River NJ; Jeffery Jones, Vero Beach FL; Carol Meier, The Villages FL; Lee Gunning, Lakewood NJ

Tues-Wed KO Bracket 7
16 Tables

MPsRankNames
12.00
1
Pearle Bishop, Lynn Haven FL; Wilbur Ledman - Melanie Ledman, Panama City Bch FL; Mary Schilling, Panama City FL
8.40
2
Daryl Drew - Betty Ost, Homosassa FL; Edward Rummel - Georgia Rummel, Inverness FL
4.80
3/4
George Kenworthy, Bradenton FL; Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL; Allyn Clayman, University Park FL
4.80
3/4
Martha Hunter - Paula Hallam - Gloria Anderson, Vero Beach FL; Jeannette Brophy, Washington DC

Tues-Wed KO Bracket 8
16 Tables

MPsRankNames
11.10
1
Susan Kolodner, Palm Bch Gdns FL; Marilyn Stamberg, Sarasota FL; Paul Reamer, Baltimore MD; Cecelia Eisenberg, Pikesville MD
7.77
2
Linda Jacobson, Mequon WI; Mitchell Jacobson, McQuon WI; Carol Miller - Paul Miller, Livingston NJ
4.44
3/4
Elaine Jarchow - Ronald Jarchow, Union KY; Linda McKernan - Don McKernan, Williams Lake BC
4.44
3/4
Nelson Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL; Holiday Shoup - Hermoine Balph, Ft Lauderdale FL

Tues-Wed KO Bracket 9
16 Tables

MPsRankNames
7.72
1
Thomas Pettit - C Allan Chapple, Chatham ON; Charles Steeg - Karl Manderscheid, Lakeland FL
5.40
2
Thomas Bates, Orlando FL; Marsha Wicks, Longwood FL; Debbie Keyser, Maitland FL; Phyllis Englander - Claire Chepenik - Linda Thomas, Winter Park FL
3.09
3/4
Susan Buckley-Holland - Sally Pecqueur - Patricia Cunningham - Deborah Leach, Clayton GA
3.09
3/4
Nancy Raftery - Edward Raftery - Sandra Gross, Vero Beach FL; Linda Ferrari, Fort Pierce FL

Return to Index Page

Go to Wednesday Results