ORLANDO REGIONAL
January 3-9, 2011
Saturday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Saturday Compact KO ONE
13 Tables

MPsRankNames
26.57
1
Allan Graves, Barnet VT; Reanette Frobouck, Vero Beach FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL
18.60
2
Phyllis Fireman, Chestnut Hill MA; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL; Krzysztof Buras, Warszawa Poland; Grzegorz Narkiewicz, Bielsk Poland
11.96
3
Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Jeff Roman, Alexandria VA; John Stiefel, Wethersfield CT; Geoffrey Brod, Avon CT
9.30
4
Melvyn Klein, Tallahassee FL; Raymond Hickey, Gulf Breeze FL; Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL

Saturday Compact KO Two
16 Tables

MPsRankNames
13.54
1
Lisa Berkowitz, Boca Raton FL; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Joseph Machotka, Chicago IL; Larry Bass, Tamarac FL
9.48
2
Lynne Cook, Riverview MI; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL; D Pierce, Parkersburg WV; Margaret Moore, Northville MI
6.09
3
John Moschella, Winter Spgs FL; Scott Weiss, Deland FL; Jose Pantoja, Poincianna FL; Michael Blaher, Apopka FL
4.74
4
James Bridges, Bradenton FL; Clay Dahl, Etobicoke ON; Gail Lambacher - Jacqueline Syer, Oakville ON

Saturday Compact KO Three
16 Tables

MPsRankNames
7.22
1
Audrey Rice - Paula Donnarumma - Karen Eisner - Nancy Glosser, Miami FL
5.05
2
Tom Wilson - Mark Raphaelson, Orlando FL; Laura Campbell, Oviedo FL; Ping Chen, Winter Springs FL
3.25
3
Gloria McCain - William Worrall, Orlando FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL; Perry Poole, Maitland FL
2.53
4
Richard Projain - Sue Projain - Yetta Bregman, Boca Raton FL; Bea Eisen, Toronto ON

Morning Fast Pairs Series
20.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.55
1


John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY68.75%
2.99
2/3


Melanie Tucker, New York NY; Michael Kamil, Holmdel NJ60.71%
3.79
2/3
1
1
Linda Kitts - Linda Hait, St Augustine FL60.71%
2.84
4
2

Patricia Estes - Lyn Shapiro, Maitland FL59.74%
1.87
5


Bill Wheeler, Ottawa ON; Satya Malhotra, Gulfport FL59.18%
1.31
6


John Moschella, Winter Spgs FL; Mark Raphaelson, Orlando FL58.93%
2.13
3

Grace Charron, Fall River MA; Marilyn Grant, Punta Gorda FL57.23%
2.39
4
2
Cecil Nichols, Tallahassee FL; John McClenathan, Vero Beach FL56.33%
1.31
5

Sharlene Spandau - James Spandau, Plant City FL56.21%
1.79
6
3
Victoria Lanier, Amelia Island FL; Fay Langer, Jacksonville FL56.17%
1.59

4
W June Vignati, Flagler Beach FL; Jonelle Jones, Palm Coast FL54.17%
1.01

5
Eileen Gottsegen - Debbie Elrad, Boca Raton FL52.60%
0.87

6
Gordon Coons - Linda Coons, Wheaton IL51.55%

Sat Am 299er Pairs
8.0 Tables

MPsABNamesScore
2.54
1
1
Barbara Ritchey - Chuck Ritchey, Fleming Island FL56.52%
1.91
2
2
Elaine Petersen - George Petersen, West Palm Beach FL56.31%
1.43
3

Garlan Sisco, Pensacola FL; Dottie Cook, Linville NC55.20%
1.07
4

Jim Whitmire - Nancy Whitmire, Jacksonville FL54.52%
1.00
5
3
Cynthia Pesch - Lucy Strong, Winter Park FL53.50%

SATURDAY Strat SR Pairs
20.0 Tables

MPsABCNamesScore
8.40
1


Robert Gold - Hanneke Gold, Amagansett NY62.27%
6.30
2


Leon Lyday, Clearwater FL; John Paul McNamee, Cape Coral FL60.65%
4.73
3


Pat Peterson, Hernando FL; Sharron Rosenberg, Lecanto FL59.84%
3.17
4/5


Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL57.87%
3.17
4/5


Richard Dittman, Tecumseh ON; Tom Barrett, Clearwater FL57.87%
2.40
6


Robert Gacicia, Weymouth MA; Daniel Colatosti, Boca Raton FL56.48%
4.96
1

James Plecas, St Petersburg FL; Joyce Searcy, Wesley Chapel FL54.98%
3.72
2
1
James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL53.24%
2.79
3
2
Paula Putnam - Judith Parnett, Lake Mary FL52.55%
2.09
4

Donald Maclean, Ottawa ON; Susan Sommerfeld, Melbourne FL51.50%
1.78
5
3
Jackie Carroll, Mills River NC; Sandra Folken, Sapphire NC49.65%
2.12
6
4
Anna Lynn Wagner - Charles Gale, Cocoa Beach FL48.84%

Side Game Series II
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.58
1


Joshua Stark, Grayslake IL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL67.20%
1.94
2


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL60.46%
1.59
3


Robert Nock, Ocean City MD; Jim Relihan, Tampa FL56.01%
1.11
4


Shirley Seals, Ponte Vedra FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL54.91%
2.12
5
1

Jennifer Rogers - W David Rogers Jr, Longwood FL51.93%
1.59
2

Jim Hickenbottom - Faye Hickenbottom, Redding CA46.48%
1.19
3

Leslie Shafer - Charlie Williams, Gaithersburg MD46.38%

Sat Aft 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1


Brenda Lord - Mary Gallagher, Winter Park FL65.18%
2.12
2
1

Louise Borsoi - Betty Smeenge, Orlando FL57.44%
1.59
3


Gretchen Blakey - Churchill Blakey, Broadway VA55.06%
1.20
4/5
2/3

Robert Witham - Audrey Witham, Clearwater FL54.76%
1.37
4/5
2/3
1
Suzanne Fleischman - William Fleischman, Leesburg FL54.76%
0.71
6


Thomas Poppas - Betty Poppas, Kokomo IN54.46%
1.03

2
Dale Stanton - Jane Stanton, Orlando FL48.21%

Sat Eve Swiss Teams
22 Tables

MPsABCNamesScore
4.85
1


Andrew Garnett, Pasadena FL; Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Jay Cohodes, Sunrise FL107.00
3.64
2


Frances Doss, Hot Sprgs Vlg AR; Tansu Aksu, Orlando FL; Masood Kizilbash - Sally Meckstroth, Tampa FL91.00
2.73
3


Lita Talus, Boynton Beach FL; Keith White, Jacksonville FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL; Gail Nye, Palm City FL82.00
2.05
4


Joe Grue - John Hurd - Melanie Tucker, New York NY; Michael Kamil, Holmdel NJ81.00
1.34
5/6


Shirley Seals, Ponte Vedra FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Jim Relihan, Tampa FL; Robert Nock, Ocean City MD77.00
1.34
5/6


Jeanie Engebretson, Detroit Lakes MN; Mary Shaw, Fargo ND; Naomi Paasch, Moorhead MN; Mark Hanft, Seattle WA77.00
2.73
1

Leonora White, Cote Saint-Luc QC; Debbie Robins, Coral Springs FL; Dorri Goldgehn - Mickey Goldgehn, Chicago IL68.00
2.05
2

John Stutz, West Palm Bch FL; Amanda Chohfi, Jupiter FL; Nancy Salviola - Elizabeth Graham, Wellington FL52.00
1.35
3/4

Jane Philip - Daniel Philip, Ponte Vedra Bch FL; Bud Penk, Jacksonville FL; Henning Toensmann, St Augustine FL50.00
2.12
3/4
1
Gwen Saunders, Miami FL; Judith Barash, Ft Lauderdale FL; Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Ralph Reinecke Jr, Titusville FL50.00

Saturday A/X Pairs
22.0 Tables / Based on 64 Tables

MPsAXNamesScore
25.29
1

Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL61.74%
18.97
2

John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL59.81%
14.23
3

Rita Ellington, Traverse City MI; Haig Tchamitch, Scottsdale AZ59.10%
10.67
4

Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL57.28%
8.43
5
1
Hadassah Klein, Port Washington NY; Michelle Rofe, Miami FL56.51%
7.23
6

Marlise Cusick, Jacksonville FL; Gail Rust, Port Orange FL54.98%
6.32
7

Mary Gorkin, Hallandale Bch FL; Hans Jacobs, Downsview ON54.98%
5.62
8

John Reitz, Orlando FL; Kim Wilson, Winter Park FL53.74%
5.06
9

Susan Jackson, Roseville MN; Madi Drimmer, Sarasota FL53.62%
4.60
10

Susi Ross, Winter Spgs FL; Sheila Pies, Osprey FL53.43%
4.22
11

Jan Vandersluis - Helen Vandersluis, No Palm Beach FL52.93%
3.89
12

Douglas Kramer - Carol Clifford, Miami FL52.17%
3.61
13

Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL51.88%
3.47
2
Andrew Hidi - Suzanne Hidi, Toronto ON50.40%
2.60
3
Reginald Harvey, Wallingford CT; Paul Hassett, Palm Harbor FL50.04%
1.95
4
Dorothy Feldmann - Herbert Feldmann, Riverhead NY45.71%

Saturday Orange Blossom
29.5 Tables / Based on 27 Tables

MPs73NamesScore
9.15
1
1
Carole Worth - Frank Jones, West Palm Beach FL68.09%
6.86
2
2
Kirk Miller, Palm Harbor FL; Dan McClenathan, St Petersburg FL63.28%
5.15
3

David Bischoping, Tavares FL; Robert Mills, Sorrento FL63.16%
3.86
4

Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA61.92%
3.05
5

David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL61.31%
3.22
6

Rosemary Marble, Jacksonville FL; Judy Miller, Fleming Island FL59.08%
2.44
7

Mike Tuchman, Celebration FL; Evelyn Markowitz, Saratoga Spgs NY56.47%
2.03
8

Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL56.39%
2.86
3
Dwight Black - Ann Elisa Black, Vero Beach FL55.51%
2.15
4
Jodi Coren, Delray Beach FL; Riki Tulin, Highland Beach FL55.49%
1.70
5
Marilyn Steffan - John Steffan, Marco Island FL54.97%
1.45
6
Clay Long - Elizabeth Long, Atlanta GA53.42%

Return to Index Page

Go to Sunday Results