ORLANDO REGIONAL
January 3-9, 2011
Thursday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Thursday AM Fast Pairs
39.0 Tables

MPsABCNamesScore
7.43
1
1

Thomas Mangold Jr - Joseph Glazar, Hernando FL66.15%
5.57
2


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL63.45%
4.89
3
2
1
Susan Elwyn, Framingham MA; Donna Kellerman, Bradenton FL62.69%
3.67
4
3
2
Eileen Gottsegen - Debbie Elrad, Boca Raton FL61.36%
2.75
5
4

Susan Mayo - Jamie Portell, Vero Beach FL60.90%
1.76
6


Judith Argento, Kingston PA; Marie Anzilotti, Wilmington DE60.45%
2.06
5

Robert Barlow, Lebanon NJ; Grace Charron, Bradenton FL60.42%
1.55
6

Irving Murphy, North Port FL; John Wilson, Venice FL58.30%
2.31

3/4
David Tyler III, Loxahatchee FL; Robert Pickup, Boca Raton FL55.68%
2.31

3/4
Peggy Wood - William Levey, Jacksonville FL55.68%
1.49

5
Eric Taylor, Lake City FL; Alan Munro, Vienna VA54.20%
2.15

6
Jody Connors - Deborah Brower, Vero Beach FL54.13%

Thurs AM 300/100/50 Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.11
1
1
1
John Peer - James Rowen, Indianapolis IN62.50%
2.33
2


L Joan Sperry - Betty Fecteau, Sarasota FL58.63%
1.90
3
2
2
James Albers, Orlando FL; Joyce Walsh, Winter Spgs FL56.85%
1.42
4
3

Diane Baldwin - Dana Bauer, Lakewood Ranch FL55.95%
1.07
5/6
4

William Dobrzynski, Mc Kean PA; Annette Wise, Erie PA55.65%
0.86
5/6


George Serniuk - Louise Yops, Westland MI55.65%
0.84
5

Jim Whitmire - Nancy Whitmire, Jacksonville FL55.36%
0.94

3
Mary Fischer - Louis Fischer, Naples FL52.98%

Thu Aft 299er Pairs
24.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.80
1
1

Gordon Coons - Linda Coons, Wheaton IL66.07%
3.60
2
2

Evelyn Gerum - Elaine Howell, Racine WI64.29%
2.70
3
3
1
Eugene Bahns - Eleanor Bahns, Dayton OH63.82%
2.03
4


Thomas Poppas - Betty Poppas, Kokomo IN63.69%
1.97
5
4
2
Lyndsay Vance - Logan Vance, Versailles KY61.98%
1.18
6
5

Dottye McCain, Orlando FL; Joe McCain, Birmingham AL61.71%
1.55
6
3
Virginia Connelly - Bruce Hanzel, Celebration FL61.31%
1.14

4
Jeanne Henderson, Lake Mary FL; Betsy Slone, Altamonte Sprs FL58.04%
0.73

5/6
Curtis Finch, Forest VA; James Tulenko, Gainesville FL56.55%
0.73

5/6
Mary Fischer - Louis Fischer, Naples FL56.55%

THURSDAY Strat SR Pairs
38.5 Tables / Based on 40 Tables

MPsABCNamesScore
14.00
1


William Poole - Ronald Andrews, Vero Beach FL69.71%
10.50
2


James Muller, Orlando FL; William Alexander, Clermont FL61.03%
9.45
3
1

Maria Moore, Lakeland FL; Albert Levine, US61.01%
5.91
4


Frances Doss, Hot Sprgs Vlg AR; Sally Meckstroth, Tampa FL60.90%
7.09
5
2
1
Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL59.90%
4.00
6


Jean Lieberman, Tampa FL; Harris Jacobs, Worcester MA59.54%
3.50
7


Tom Barrett, Clearwater FL; Richard Dittman, Tecumseh ON59.36%
3.27
8


Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL59.21%
2.80
9


Geraldine Chavez, Cincinnati OH; Georgette King, Miami Beach FL59.19%
5.32
10
3
2
Paula Long - Jeri McDonald, Lake Placid FL57.77%
3.08
11


John Long, Casselberry FL; Gloria McCain, Orlando FL57.61%
3.99
4

Esther Smith - Barbara Woltz, Miami FL57.21%
3.15
5

Stanley Kaplan - Natalie Kaplan, Manchester CT55.37%
2.73
6

Susan Sommerfeld, Melbourne FL; Betty Vandervort, Cocoa FL55.05%
3.67
7
3
Linda Jacobson, Mequon WI; Mitchell Jacobson, McQuon WI53.66%
2.75
8
4
Leo Comerford, Charleston IL; Linda Scheible, Kenosha WI53.13%
2.18
9
5
Dorothy Bauman, Largo FL; Charlotte Thompson, Marathon FL52.08%
1.87

6
Betty Ost, Homosassa FL; Ethel Porter, Spring Hill FL51.44%
1.63

7
James Scheirer - Mary Ann Scheirer, Princeton NJ51.33%

Thurs Aft Side Game
18.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.25
1


Dennis Feuer, No Palm Beach FL; Jan Vandersluis, Palm Bch Gdns FL64.41%
3.64
2
1

Marilyn O'Connor - Wayne O'Connor, Dayton OH60.07%
2.39
3


John McConnell - Carol McConnell, Cedar Hill TX59.26%
2.73
4
2

Leslie Shafer - Charlie Williams, Gaithersburg MD59.03%
1.34
5


Marilyn Mac Donald - Bill Mac Donald, Corpus Christi TX57.93%
2.73
6
3
1
Faye Hickenbottom - Jim Hickenbottom, Redding CA57.87%
2.05
4/5
2
David Tyler III, Loxahatchee FL; Robert Pickup, Boca Raton FL56.71%
1.35
4/5

Walter Murphy, Viera FL; Barry Bergman, Melbourne FL56.71%
1.54
6
3
Sara Pinkert - Phyllis Solberg, Apopka FL55.32%
1.15

4
Evelyn Markowitz, Saratoga Spgs NY; Beverley Dana, Centerville OH53.47%
1.15

5
Marilynn Greenberg, West Orange NJ; Jennifer Scher, Livingston NJ50.81%

Thursday Open Pairs
27.5 Tables / Based on 68 Tables

MPsABCNamesScore
25.84
1


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; John Stiefel, Wethersfield CT63.86%
19.38
2


John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL60.74%
14.54
3


Rita Ellington, Traverse City MI; Haig Tchamitch, Scottsdale AZ59.54%
10.90
4
1

Lance Marrou - Elliot Raphaelson, Orlando FL59.12%
8.61
5


Jay Cohodes, Sunrise FL; Jeff Overby, Key West FL56.97%
7.38
6


Steven Ashe, Tampa FL; Yee Tar Zee, Ruskin FL56.54%
6.46
7


Lita Talus, Boynton Beach FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL56.41%
5.74
8


Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Sheila Pies, Osprey FL56.04%
5.17
9


Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL55.80%
5.98
10
2

Reginald Harvey, Wallingford CT; Paul Hassett, Palm Harbor FL55.61%
4.31
11


Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC55.23%
3.98
12


Paul Pschesang - Nancy Sachs, Cincinnati OH55.06%
3.69
13


Mary Gorkin, Boca Raton FL; Hans Jacobs, Downsview ON54.65%
4.48
14
3
1
Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL54.01%
3.23
15


Diana Holt, Palm Beach FL; Paul Gallizzi, Tampa FL53.69%
3.36
16
4
2
Bette Batson, Fort Myers FL; Janice Danzig, Estero FL53.23%
4.04
17
5
3
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL53.16%
2.61
6

Miriam Kunofsky - Ruth Salloway, Boca Raton FL52.88%
2.48

4
Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA52.49%
1.68

5
Wendy Fogelman, Boca Raton FL; Gloria Starr, Delray Beach FL48.26%

Thur Eve Side Game Series
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.10
1


John McConnell - Carol McConnell, Cedar Hill TX61.38%
3.34
2
1

Luther Merry, New Gloucestr ME; Lucille Theriault, Plant City FL59.62%
2.51
3
2
1
Charles Babcock, Davenport FL; Javed Abdullah, Hawkesbury ON59.46%
1.73
4


Daniel Colatosti, Boca Raton FL; Robert Gacicia, Weymouth MA58.97%
2.33
5
3

Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL58.33%
1.82
6
4
2
S Periyanayagam - Chella Periyanayagam, Hanson KY58.01%
1.17
5

Leslie Shafer - Charlie Williams, Gaithersburg MD55.77%
1.37
6
3
Shirley Harrold - Don Harrold, Orlando FL52.72%
1.03

4
Eileen Gottsegen - Debbie Elrad, Boca Raton FL51.60%

Thu Eve 299er Pairs
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.39
1
1

Mitzi Travis, Treasure Isl FL; Jane Webb, Birmingham AL59.69%
2.54
2
2

Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain, Orlando FL57.38%
1.91
3


Patricia Morris - Gary Morris, Newmarket ON57.31%
1.50
4
3

Evelyn Gerum - Elaine Howell, Racine WI57.31%
1.12
5
4

Elaine Petersen - George Petersen, West Palm Beach FL56.76%
1.79
6
5
1
Sanford Robbins, Miami Lakes FL; Ana Selechnik, Miami FL56.22%
1.34
6
2
Michael Doyle - Karen Doyle, Orlando FL55.87%
1.01

3
Chris Hastie, Cincinnati OH; Debbie Wiest, West Chester OH51.70%
0.76

4
Lyndsay Vance - Logan Vance, Versailles KY51.37%

Thurs Eve Swiss Teams
35 Tables

MPsABCNamesScore
6.83
1


Charles Miner - Robert Dennard, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL103.00
5.12
2


Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Spike Lay, Daytona Beach FL100.00
3.84
3


Armand Barfus, Port St Lucie FL; Paul Morris, Brooklyn NY; George Tornay Jr - Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL88.00
4.55
4
1
1
Ralph Reinecke Jr, Titusville FL; M Patricia Hays, Ormond Beach FL; Jerry Bergstein, North Venice FL; Renee Bergstein, Indianapolis IN83.00
3.41
5/6
2

Robert Barlow, Lebanon NJ; Esther Rosenberg, Palm Beach FL; Elizabeth VonRiesenfelder, Manchester VT; R. Scott Laing, Van Wert OH81.00
1.89
5/6


Harlan Barnard, Deland FL; James Di Napoli, Wall NJ; Raymond Hickey, Gulf Breeze FL; Melvyn Klein, Tallahassee FL81.00
2.16
3/5
2
Eric Taylor - Leo Carignan - Carolyn Brown, Lake City FL; Stephen Saker, Longwood FL80.00
1.97
3/5

Roger Norris - Bingul Malmberg - Nancy Perry - Jean Reiter, Melbourne FL80.00
1.97
3/5

Mitchell Hait - Martha Russo - Linda Hait - Linda Kitts, St Augustine FL80.00
1.08
6

Paul Hagerty - Nancy Hagerty, Oviedo FL; Lyn Shapiro - Patricia Estes, Maitland FL75.00
1.62

3
Kathy Boyd, Casselberry FL; Maryann Soinski, Winter Park FL; Stephanie Wilks, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL61.00
1.22

4
Victoria Lanier - Elizabeth Monroe, Amelia Island FL; Fay Langer, Jacksonville FL; Ellen Flenniken, Fernandina Beac FL51.00

Thur-Fri KO Bracket 1
10 Tables

MPsRankNames
46.35
1
Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL; Krzysztof Buras, Warszawa Poland; Grzegorz Narkiewicz, Bielsk Poland; Robert Todd, Tallahassee FL
32.45
2
Joe Grue - John Hurd - Melanie Tucker, New York NY; Michael Kamil, Holmdel NJ
18.54
3/4
James Clifford Jr - Carol Clifford - Douglas Kramer, Miami FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA
18.54
3/4
Richard Coren, Delray Beach FL; Geoff Hampson - Marc Jacobus, Las Vegas NV; Stan Tulin, Highland Beach FL

Thur-Fri KO Bracket 2
15 Tables

MPsRankNames
28.41
1
Kimberly Whipple, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Kenny Horneman, Charlottesville VA; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL
19.89
2
Lynne Cook, Riverview MI; Margaret Moore, Northville MI; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL; D Pierce, Parkersburg WV
11.36
3/4
Andy Anderson - Curley Anderson, Saskatoon SK; Kasmer Andreychuk, Yorkton SK; Peter Basarsky, Moose Jaw SK
11.36
3/4
James Bridges, Bradenton FL; Gail Lambacher - Jacqueline Syer, Oakville ON; Robert Brent, Venice FL

Thur-Fri KO Bracket 3
15 Tables

MPsRankNames
20.62
1
Lee Hargrave - Carol Hargrave, Brooksville FL; Linda Reeder - David Miller, Spring Hill FL
14.43
2
Patricia Prather, Port St Lucie FL; Jackie Jimeson, Lakeland FL; Wayne Brundage - Edie Brundage, Fort Pierce FL
8.25
3/4
J Zamierowski Jr - Barbara Zamierowski - Lois Belliveau - Allan Roderiques, Leesburg FL
8.25
3/4
Louis Marks - Leon Gardner, Ocala FL; Judith Thomas, Palm City FL; Sandra Wirtz, Lecanto FL

Thur-Fri KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
15.20
1
Richard Projain - Sue Projain - Yetta Bregman, Boca Raton FL; Bea Eisen, Toronto ON
10.64
2
Suzy O'Connor, Sanford FL; Gloria Zobel, Heathrow FL; Dorri Goldgehn - Mickey Goldgehn, Chicago IL
6.08
3/4
Perry Poole, Maitland FL; William Worrall, Orlando FL; Brandon Harper, Winter Park FL; Glen Harmer, Thunder Bay ON
6.08
3/4
Barbara Waters - Jay Albert, Boca Raton FL; Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL

Thur-Fri KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
12.09
1
Earl Landrum - Sally Landrum, Marion IN; Harry Hammerly - Lorraine Hammerly, Naples FL
8.46
2
Tina Ross, New Smyrna FL; Kathleen Paterno, Vero Beach FL; Marietta Tierney - Richard Tierney, Stuart FL
4.84
3/4
Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Joan Hardie, University Park FL; Genevieve Hardy, Mount Dora FL; Eleanor Rossignol, Mt Dora FL
4.84
3/4
Marilyn Aarons-Guttman - M David Guttman, Toronto ON; Nancy Sisinni, Ormond Beach FL; Judith Lyons, Erie PA

Thur-Fri KO Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
9.12
1
John Knarr, Longwood FL; David Luzzatto, Richardson TX; Linda Cronkleton, Noblesville IN; Lorry Cashatt, Longmont CO
6.38
2
Karen Lind - Shelby Lowe, Vero Beach FL; Jorie Malelo - Susan Schuander, Boca Raton FL
3.65
3/4
Melanie Meyn - Betty Vonseggern - Nelsom Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL
3.65
3/4
Arthur Patton - Robert Gittings - Nancy Whitmire - Jim Whitmire, Jacksonville FL

Return to Index Page

Go to Friday Results