ORLANDO REGIONAL
January 3-9, 2011
Wednesday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

AM KO Bracket 1
9 Tables

MPsRankNames
34.11
1
Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Reanette Frobouck, Vero Beach FL; Allan Graves, Barnet VT; Curtis Cheek, Las Vegas NV
23.88
2
Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL; Robert Todd, Tallahassee FL; Krzysztof Buras, Warszawa Poland; Grzegorz Narkiewicz, Bielsk Poland
13.64
3/4
Alan Sontag, Gaithersburg MD; Alan Osofsky, Palm Beach FL; Gary Cohler, Miami FL; David Berkowitz, Boca Raton FL; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; John Stiefel, Wethersfield CT
13.64
3/4
John Russell, North Barringto IL; Lynne Rosenbaum, Glencoe IL; Jacob Morgan, Madison WI; Valentin Kovachev, Stony Brook NY

AM KO Bracket 2
9 Tables

MPsRankNames
11.01
1
Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL; Jack Wisner, Altamonte Spgs FL; Carolyn Becker, Winter Park FL
7.71
2
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL; Dena Anderton - Lenore Dillard, Winter Park FL
4.40
3/4
Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Brandon Harper, Winter Park FL; Emily Hugo - Mary Swinburne, Ponce Inlet FL
4.40
3/4
Gloria Hirsch - Barbara Fetner, Boca Raton FL; Sandra Tauber, Livingston NJ; Debra Sobel, Hewlett NY

Fast Pairs Series
26.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.46
1


Diane Vaughan - Worth Vaughan, Madison WI67.05%
4.10
2


Marilyn Mac Donald - Bill Mac Donald, Corpus Christi TX63.26%
3.07
3


Hans Jacobs, Downsview ON; Anne Marie Crabbe, Toronto ON61.17%
4.55
4
1

Marilyn Wilson, Statesville NC; Cozy May, Deland FL60.80%
1.52
5/6


Tania Reyes Hiller, Shrub Oak NY; Henry Nelson, Zelienople PA60.42%
3.64
5/6
2
1
Eric Taylor, Lake City FL; Alan Munro, Vienna VA60.42%
2.56
3

Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL59.09%
2.73
4
2
Karen Jackson, Lexington VA; Gail Munger, Charlottesville VA57.01%
2.05
5/6
3
Janice Greene - Cherie Everett, Vero Beach FL56.25%
1.31
5/6

David Begin, West Melborne FL; Greg Saunders, West Melbourne FL56.25%
1.77

4
Lynne Rudolph, Pepper Pike OH; Bobbie Weisberg, Palm Beach Grdn FL55.30%
1.40

5
Stanley Berkowitz, Delray Beach FL; Diane Berkowitz, Hawley PA54.17%
1.24

6
Geoffrey Sackman - Joan Sackman, St Augustine FL53.41%

299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.68
1
1

Lee Taylor, St Petersburg FL; Victor Malozi, Pinellas Park FL61.84%
2.01
2


Elisabeth Gallagher, Miami FL; Sarah Woods, Coral Gables FL60.65%
1.51
3


Nancy Brookman, Pb Gardens FL; Joyce Kaplan, Armonk NY60.58%
1.70
4
2

W Hayenga, West Melbourne FL; Thomas Ahlin, Melbourne FL58.05%
0.85
5


Lillyan Meyer, Windsor ON; Maxine Gant, Cape Canaveral FL53.43%
1.67
3
1
Lynn Long - Marsha Johnson, Orlando FL52.40%
1.25
4
2
Patricia Carlson, Port St Lucie FL; Jean Johnson, East Hampton NY51.01%
0.72
5

Mitzi Travis, Treasure Isl FL; Jane Webb, Birmingham AL49.72%
0.94

3
Lawrence Rogers, Winter Park FL; Robert Moss, Orlando FL47.39%

Wed Aft Side Series
14.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1
1

Wayne O'Connor - Marilyn O'Connor, Dayton OH60.96%
2.84
2


Marilyn Mac Donald - Bill Mac Donald, Corpus Christi TX60.91%
2.33
3
2

Gerry Vaughn, Fort Pierce FL; Patricia Prather, Port St Lucie FL60.84%
1.70
4
3

Denise Leclerc - Yves Decelles, Baie-Comeau QC59.49%
1.20
5


Ian Harvey - Sandra Gebhardt, The Villages FL59.40%
1.17
6


Worth Vaughan - Diane Vaughan, Madison WI57.48%
2.12
4
1
Charles Armbruster, Orlando FL; Lucy Strong, Winter Park FL54.92%
1.59
5
2
Thomas Ahlin, Melbourne FL; W Hayenga, West Melbourne FL54.90%
0.89
6

Lois Belliveau - Allan Roderiques, Leesburg FL53.96%
1.19

3
Sara Pinkert - Roger Pinkert, Apopka FL50.54%

Wed Aft 300/100/50 Pairs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.53
1


Joyce Kaplan, Armonk NY; Nancy Brookman, Pb Gardens FL63.64%
2.65
2


Carol Massey, Winter Park FL; Joann Taylor, Maitland FL60.23%
2.26
3
1

Connie Sullivan, Grand Beach MI; James Sullivan, Naples FL59.47%
1.70
4/5
2

Lawrence Rogers, Winter Park FL; Robert Moss, Orlando FL58.33%
1.31
4/5


Churchill Blakey - Gretchen Blakey, Broadway VA58.33%
1.27
6
3

Jean Johnson, East Hampton NY; Patricia Carlson, Port St Lucie FL57.77%
0.95
4

Barbara Jaffee, Maitland FL; Ann Croft, Winter Park FL53.22%
1.47
5
1
Lynn Long - Marsha Johnson, Orlando FL52.08%
1.10

2
Jane Skinner - Daphne Frutchey, Longwood FL49.24%
0.83

3
Dale Stanton - Jane Stanton, Orlando FL48.11%

WEDNESDAY Strat SR Pairs
22.0 Tables

MPsABCNamesScore
8.96
1


Tom Barrett, Clearwater FL; Richard Dittman, Tecumseh ON65.15%
6.72
2
1

Kay Jones, The Villages FL; Geoff Jones III, Orlando FL64.79%
5.04
3


David Wicentowski, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME60.82%
3.78
4


Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL60.51%
4.43
5
2
1
Judith Parnett - Mary Ann Colvin, Lake Mary FL56.01%
3.32
6
3

John Ide, Cape Canaveral FL; Dave Hoffman, Oronoco MN55.86%
2.24
7


Lucette Flanagan - Eugene Flanagan, Palm City FL55.80%
2.82
4
2
Dan Newcomb - Bruce Lemle, Orlando FL54.20%
1.97
5

Paul Lenoble, Freeport NY; Robert Surrey, Delray Beach FL54.15%
1.69
6

Timothy Casey Jr - Suzanne Casey, Tampa FL53.56%
2.12

3
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England53.44%
1.59

4
Diane Kelsey - Bill Kelsey, Sebring FL52.58%
1.25

5
Patricia Ibbs, Clearwater FL; Mary Lou Clark, Palm Harbor FL51.55%

Wednesday Evening Swiss
42 Tables

MPsABCNamesScore
7.89
1


Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Mike Cappelletti, Winter Park FL104.00
5.18
2/3


Andy Anderson - Curley Anderson, Saskatoon SK; Kasmer Andreychuk, Yorkton SK; Peter Basarsky, Moose Jaw SK102.00
5.18
2/3


Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL; Robert Todd, Tallahassee FL; Krzysztof Buras, Warszawa Poland; Grzegorz Narkiewicz, Bielsk Poland102.00
3.33
4


Rita Ellington, Traverse City MI; Haig Tchamitch, Scottsdale AZ; Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC96.00
2.50
5


David Wakeman - Rita Wakeman, Irvine CA; Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL90.00
1.87
6


Marilyn Lightner, Bonita Springs FL; Fran Wakely, Belleair FL; Curt Kallstrom, Switzerland; Gerald Beaubien, Birmingham AL83.00
5.61
1

Judith Auer, Dublin OH; Lisa Adelberg, Vero Beach FL; Ann Taylor, Port St Lucie FL; Margaret Woodworth, Port St Lucie FL72.00
3.69
2/3
1/2
David Tyler III, Loxahatchee FL; Robert Pickup, Boca Raton FL; Paula Hallam - Martha Hunter, Vero Beach FL71.00
3.69
2/3
1/2
Emily Hugo - Mary Swinburne, Ponce Inlet FL; W June Vignati, Flagler Beach FL; Jonelle Jones, Palm Coast FL71.00
2.37
4

Patricia Gibson, Owensboro KY; Joan Renzoni, Palm City FL; Nancy Laurie, Toronto ON; Ruthanne Richter, Crossville TN68.00
2.05
5
3
Melanie Meyn - Betty Vonseggern - Sheila Hildreth - Nelsom Hildreth, Dunnellon FL67.00
1.33
6

Barbara Rothermel, Welaka FL; Pat Wilson, Palatka FL; Phyllis Carr, East Palatka FL; Stella Creel, Middleburg FL65.00
1.18

4/6
Ellie Schwartz, Palm Beach Gdns FL; Barbara Weiss - Elaine Lazarus, Palm Bch Grdns FL; Carol Moss, Palm Beach Gard FL59.00
1.18

4/6
David Luzzatto, Richardson TX; John Knarr, Longwood FL; John Mooshie, Crawfordville FL; Carol Lechky, Golden BC59.00
1.18

4/6
Patricia Cox - David Cox Jr - Sarah Woods, Coral Gables FL; Elisabeth Gallagher, Miami FL59.00

Wed Eve Orange Blossom
49.0 Tables

MPs73NamesScore
14.59
1

Linda Scheible, Kenosha WI; Paula Colgan, Orlando FL62.80%
10.94
2

Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA61.31%
8.21
3

Paul Jepson, Orlando FL; Kathleen Page, Winter Park FL60.86%
6.57
4
1
Denise Erwin - Peg Lindsay, Leesburg FL60.76%
4.86
5

M Maureen Clark, St Catharines ON; Allen Wirch, Fort Erie ON60.15%
3.69
6/8

Thomas McMullin - Le McMullin, Palm Coast FL59.08%
3.69
6/8

Della Maracle-Reinke, Seminole FL; Satya Malhotra, Gulfport FL59.08%
3.69
6/8

Fran Wigod - Gerald Wigod, W Bloomfield MI59.08%
2.79
9/10

S Periyanayagam - Chella Periyanayagam, Hanson KY57.59%
2.79
9/10

Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL57.59%
4.93
11
2
James Ford - Don Fuller, Lake Wales FL57.44%
3.70
12
3
James Rowen - John Peer, Indianapolis IN57.29%
2.32
13/14

Carol Sole, Bloomfield MI; Marjorie Resnic, Delray Beach FL56.99%
2.02
13/14

Mary Henry, Lady Lake FL; Myron Henry, The Villages FL56.99%
2.77
4
Lone Darrow - Virginia Connelly, Celebration FL55.65%
2.19
5
Thomas Jones, Macon GA; Phyllis Jones, Largo FL55.06%
2.39
6
Patricia Morris - Gary Morris, Newmarket ON54.76%

Wed Eve 299er Game
5.0 Tables

MPsABNamesScore
2.12
1
1
Churchill Blakey - Gretchen Blakey, Broadway VA61.00%
1.59
2
2
Lisa O'Brien, Vero Beach FL; Alfred Klein, Flushing NY56.00%
1.19
3
3
Dottye McCain, Orlando FL; Joe McCain, Birmingham AL53.00%
0.78
4/5

Margaret Bauerle, Winter Springs FL; Stephanie Wilks, Orlando FL50.00%
0.78
4/5

Logan Vance - Lyndsay Vance, Versailles KY50.00%

Wed Stratified Open Pairs
16.0 Tables / Based on 87 Tables

MPsAXNamesScore
28.09
1

Jane Teel - Robert Teel Jr, Birmingham AL59.17%
21.07
2

Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL57.96%
15.80
3

Mary Gorkin, Hallandale Bch FL; Julie Zhu, Vero Beach FL56.57%
11.85
4

Allan Smith, Peterborough ON; Bill Kertes, Toronto ON55.58%
9.36
5

Lita Talus, Boynton Beach FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL55.30%
8.03
6

Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Southwest Rnchs FL54.82%
7.02
7

Susi Ross, Winter Spgs FL; Bette Cohn, Sarasota FL54.33%
6.24
8

Elizabeth Euwer, Boca Grande FL; Mary Savko, Tequesta FL53.44%
13.70
9
1
Lance Marrou - Mark Raphaelson, Orlando FL52.89%
5.11
10

Melvyn Klein, Tallahassee FL; Raymond Hickey, Gulf Breeze FL52.70%
4.68
11

Asya Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL52.54%
10.28
2
Dorothy Feldmann - Herbert Feldmann, Riverhead NY51.95%
7.71
3
Harlan Barnard, Deland FL; James Di Napoli, Wall NJ51.66%
5.78
4
Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD51.66%

Wed Eve Side Series 1
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1
1

Andrew Hidi - Suzanne Hidi, Toronto ON60.42%
2.27
2


Judith Marshall - Sharon Benz, Buffalo NY58.63%
1.94
3
2

Harriet Brent, Venice FL; Dale Freeman, Englewood FL58.04%
1.59
4
3

Virginia Winters - Susan Kongsvik, Deland FL56.85%
1.11
5
4

Andrew Wilkin, Winter Springs FL; Elizabeth Stettler, Orlando FL54.17%
0.94
6
5

Ruth Salloway - Miriam Kunofsky, Boca Raton FL53.57%

Wed-Thu KO Bracket 1
14 Tables

MPsRankNames
47.84
1
Alan Osofsky, Palm Beach FL; Alan Sontag, Gaithersburg MD; David Berkowitz, Boca Raton FL; Gary Cohler, Miami FL
33.49
2
Sheila Ekeblad, Providence RI; Russell Ekeblad, Portsmouth RI; Michael Seamon, Dania FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH
19.14
3/4
Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Marshall Hall, Boca Raton FL; Lynda Nitabach, N Plainfield NJ; Migry Zur Campanile, New York NY
19.14
3/4
Julian Heicklen, Teaneck NJ; Fred Hamilton, Las Vegas NV; Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA

Wed-Thu KO Bracket 2
15 Tables

MPsRankNames
24.63
1
Louise Clark - Steve Clark, Glencoe IL; Owen Lien, Hickory NC; Allison Howard, Cookeville TN
17.24
2
Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL; Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL
9.85
3/4
Merle Gaaskjolen - Joan Gaaskjolen, Leesburg FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Steven Cohn, Clearwater FL
9.85
3/4
Arman Hartung, Marshall MI; Linda Miller, Ormond Beach FL; Phil Reece, Winter Park FL; Michael Blaher, Apopka FL

Wed-Thu KO Bracket 3
16 Tables

MPsRankNames
19.47
1
Thomas Mangold Jr - Joseph Glazar, Hernando FL; Ted Defilippo, Lecanto FL; Daryl Drew, Homosassa FL
13.63
2
William Wong, Elizabethtown KY; Nancy McGinnis - Jo Anne Bogusko, Bel Air MD; Lorraine Whitney, Fallston MD
7.79
3/4
Dorothy Podhurst, Coral Gables FL; Nedra Oren, Coconut Grove FL; Theresa Andino, Tallahassee FL; Adam Kaplan, New Port Richey FL; Jesse Stern, Lutz FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL
7.79
3/4
Roger Norris - Bingul Malmberg - Nancy Perry - Jean Reiter, Melbourne FL

Wed-Thu KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
14.96
1
Marilyn Ritter - Iris Silverman - Joan Krevitz, Boca Raton FL; Carol Braten, White Plains NY
10.47
2
David Begin, West Melborne FL; David Seares, Satellite Beach FL; Greg Saunders, West Melbourne FL; James Toy, Fuquay Varina NC
5.98
3/4
Patricia Estes - Lyn Shapiro, Maitland FL; Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL
5.98
3/4
Grace Charron - Donna Kellerman, Bradenton FL; Marilyn Grant, Punta Gorda FL; Susan Elwyn, Framingham MA

Wed-Thu KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
12.25
1
Philip Haskell - Robert Hessel - Harvey Fishman, Dunnellon FL; Frank Margagliano, Hernando FL
8.58
2
Jerry Parker, Crystal River FL; Mary Welch - Diane Halloran, Hernando FL; Janice Barnes, Lecanto FL
4.90
3/4
Richard Tompkins - Elizabeth Tompkins - Peggy Wallace, Vero Beach FL; George Wallace, Dixon IL
4.90
3/4
Donna Hankey-Woods - Douglas Woods, Silver Spring MD; Nit Buckhout, Palm Harbor FL; Melinda Maclean, Truro NS

Wed-Thu KO Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
8.96
1
Elaine Jarchow - Ronald Jarchow, Union KY; Don McKernan - Linda McKernan, Williams Lake BC
6.27
2
Judy Underhill - Walter Bogaerts - Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL
3.58
3/4
Victoria Lanier - Elizabeth Monroe, Amelia Island FL; Fay Langer, Jacksonville FL; Ellen Flenniken, Fernandina Beac FL
3.58
3/4
Robert Bartlett - Mary Ellen Bartlett, Oak Grove MO; Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC

Return to Index Page

Go to Thursday Results