ORLANDO REGIONAL
January 3-9, 2011
Tuesday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Tues AM Fast Pairs
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.25
1
1
1
Michael Kavcak - Elizabeth Kavcak, Orlando FL66.67%
3.19
2


Curtis Cheek, Las Vegas NV; Reanette Frobouck, Vero Beach FL62.48%
2.39
3


Bill Wheeler, Ottawa ON; Jane Formet, Orlando FL61.80%
1.79
4


John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY61.61%
2.73
5
2

Yves Decelles - Denise Leclerc, Baie-Comeau QC61.01%
2.16
6
3
2
Dilip Daphtary, Maitland FL; Robert Raes, Apopka FL59.88%
1.54
4

Katherine Bybee, Oviedo FL; Ralph Boles III, Huntsville AL57.44%
1.62
5
3
Marilyn Crockett-Marion - Lynn Bayman, Vero Beach FL54.77%
1.22
6
4
Suzy O'Connor, Sanford FL; Gloria Zobel, Heathrow FL54.17%
1.49

5
James Maissen - Marie Mandel, Gainesville FL53.27%

Tues AM 299er Pairs
12.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.25
1
1

Lawrence Rogers, Winter Park FL; James Albers, Orlando FL66.88%
2.44
2
2

Connie Sullivan, Grand Beach MI; James Sullivan, Naples FL60.55%
1.83
3


Lone Darrow - Virginia Connelly, Celebration FL57.48%
1.37
4


Robert Thies, Kissimmee FL; Joseph Patterson, Poinciana FL56.80%
1.47
5
3
1
Patricia Christy - Suzanne Batt, Sun City Center FL56.23%
0.82
6


Ann Guber, Maitland FL; Georgette Lightbody, Winter Park FL55.09%
1.10
4
2
Louise Borsoi - Susan Airth, Orlando FL55.00%
0.64
5

Mary Fischer - Louis Fischer, Naples FL53.91%
0.83

3
Joyce Hitchman - John Hitchman, Winter Haven FL53.80%

Tue Eve 299er Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1


Richard Tompkins - Elizabeth Tompkins, Vero Beach FL68.04%
2.40
2
1
1
Clay Long - Elizabeth Long, Atlanta GA65.62%
1.80
3
2
2
Claire Chepenik - Phyllis Englander, Winter Park FL60.60%
1.35
4
3

David Pearce, Orlando FL; Alan Zahm, Windermere FL56.66%
0.90
5


John McClenathan - Lisa O'Brien, Vero Beach FL56.51%
1.01
6
4
3
Maxine McEwen, Mount Dora FL; Deborah Leach, Clayton GA52.90%
0.76
5
4
Logan Vance - Lyndsay Vance, Versailles KY49.68%

Tues Stratified SR Pairs
30.0 Tables

MPsABCNamesScore
11.20
1


Jerry Helms, Charlotte NC; Annabelle Hudmon, Jacksonville FL64.50%
8.40
2


Geraldine Chavez, Cincinnati OH; Georgette King, Miami Beach FL64.34%
6.30
3


Bruce Thiher - Lucy Tillman Jr, The Villages FL63.18%
4.73
4


Bill Kertes, Toronto ON; Allan Smith, Peterborough ON60.78%
6.85
5
1

Maria Moore, Lakeland FL; Albert Levine, US58.93%
5.14
6
2
1
Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL57.90%
2.80
7


Donald Baker, Oxford FL; Eileen Easterling, Casselberry FL57.74%
2.49
8


Robert Gold - Hanneke Gold, Amagansett NY57.45%
3.85
9
3
2
Mary Lou Clark, Palm Harbor FL; Patricia Ibbs, Clearwater FL57.28%
2.89
4

Constance Hrabchak - Patricia Scullion, Palm Coast FL56.95%
2.68
5
3
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England56.81%
1.96
6

Adel Eryan - Jo Ann Hazel, Tampa FL56.02%
2.03

4
Janet Dugan - Carolyn Allworth, Sarasota FL51.60%
1.52

5
Nancy Brookman, Pb Gardens FL; Joyce Kaplan, Armonk NY51.58%
2.03

6
Robert Pickup, Boca Raton FL; David Tyler III, Loxahatchee FL51.44%

Side Game - Tues 1 PM
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.34
1
1

Leslie Shafer - Charlie Williams, Gaithersburg MD61.57%
2.51
2
2
1
Charles Armbruster, Orlando FL; Lucy Strong, Winter Park FL61.11%
1.88
3


Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL56.25%
1.82
4
3
2
James Maissen - Marie Mandel, Gainesville FL55.79%
1.06
5


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL55.56%
1.28
6
4

Yves Decelles - Denise Leclerc, Baie-Comeau QC55.09%
0.96
5

Wayne O'Connor - Marilyn O'Connor, Dayton OH52.78%
1.31
6

Lucille Theriault, Plant City FL; Luther Merry, New Gloucestr ME52.08%
1.37

3
Anna Lynn Wagner - Charles Gale, Cocoa Beach FL50.93%
1.03

4
Billie Barnby - Henry Font, Winter Park FL49.31%

Tuesday Open Pairs
22.0 Tables / Based on 52 Tables

MPsABCNamesScore
21.70
1


Susi Ross, Winter Spgs FL; Bette Cohn, Sarasota FL59.95%
16.28
2


Yvonne Hernandez - Lu Kohutiak, Southwest Rnchs FL59.84%
12.21
3


Rita Ellington, Traverse City MI; Haig Tchamitch, Scottsdale AZ59.03%
9.15
4


Theodore Spak - Jody Ledford, Miami FL58.33%
7.23
5
1

John Ide, Cape Canaveral FL; Dave Hoffman, Oronoco MN58.22%
6.20
6


David Wakeman - Rita Wakeman, Irvine CA57.03%
5.43
7


John Garner, Fernandina Bch FL; Dorene Thompson, Ponte Vedra Bch FL56.11%
4.82
8


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL54.51%
4.87
9
2
1
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL53.94%
3.95
10


Mike Hartop - Ann Hartop, Ammon NB53.82%
3.62
11


Jim Tully, Cocoa FL; Martha Pehlke, Orlando FL53.70%
3.34
12


Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Jeff Overby, Key West FL52.89%
3.10
13


James Edmunds, Altamonte Spg FL; H Fertig, Winter Springs FL52.78%
2.89
14


Mary Gorkin, Hallandale Bch FL; Peter Clark, Ottawa ON52.18%
3.65
3

Harlan Barnard, Deland FL; James Di Napoli, Wall NJ51.42%
2.74
4

Richard Treu - Ruth Treu, Endicott NY51.39%
2.16
5

Dorothy Feldmann - Herbert Feldmann, Riverhead NY51.16%
2.20
6

John Wilson, Venice FL; Irving Murphy, North Port FL50.44%
3.34

2
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL50.23%
2.50

3
S Periyanayagam - Chella Periyanayagam, Hanson KY50.00%
1.88

4
Stanley Berkowitz, Delray Beach FL; Diane Berkowitz, Hawley PA49.19%
1.48

5
Fran Wigod - Gerald Wigod, W Bloomfield MI48.73%

Tuesday Evening Side Prs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.34
1
1
1
Pat Bacher - Edward Bacher Jr, Estero FL62.27%
2.51
2
2

Martha Young - Alex Halberstadt, Orlando FL60.88%
1.88
3
3

Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL57.87%
1.41
4
4

Deanna Lewis, Lakeland FL; Riki Tulin, Highland Beach FL55.09%
1.82
5
5
2
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA53.47%
1.03
6


Carolyn Fryar, Palm Beach Gdns FL; J C Meyers, New York NY52.55%
1.37

3
Beverly Ellars, Winter Park FL; Linda McEwan, Orlando FL50.69%
1.03

4
Barbara Fetner, Boca Raton FL; Debra Sobel, Hewlett NY49.54%

Tues Eve Swiss Teams
40 Tables

MPsABCNamesScore
7.58
1
1
1
David Tyler III, Loxahatchee FL; Robert Pickup, Boca Raton FL; Paula Hallam - Martha Hunter, Vero Beach FL107.00
5.69
2


Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL; Robert Todd, Tallahassee FL97.00
4.26
3


Jacob Morgan, Madison WI; Lynne Rosenbaum, Glencoe IL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Joshua Stark, Grayslake IL89.00
3.20
4


Paul Lenoble, Freeport NY; Gary Feuer - Doris Banks, Coram NY; Robert Surrey, Delray Beach FL85.00
2.40
5


Real Fradette, North Wales PA; Chuck May, North Port FL; Karen Jackson, Lexington VA; Gail Munger, Charlottesville VA83.00
4.21
6
2
2
Leo Comerford - Jonell Comerford, Charleston IL; Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI82.00
3.16
3

Robert Barlow, Lebanon NJ; Babak Shafii, Orlando FL; Harriet Brent, Venice FL; R. Scott Laing, Van Wert OH81.00
2.37
4
3
Patricia Filliater - Harold McKnight - Barbara Sirois - Lee Sirois, Sun City Center FL79.00
1.78
5

Bernard Cope - Ann Cope, Palm Bch Grdns FL; David Berke - Stephen Newman, Palm Beach Gdns FL69.00
1.52
6/7
4/5
Ellie Schwartz, Palm Beach Gdns FL; Carol Moss, Palm Beach Gard FL; Barbara Weiss - Elaine Lazarus, Palm Bch Grdns FL66.00
1.52
6/7
4/5
Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL; Sandra Allen, Glencoe IL; Lynda Gillinov, Boca Raton FL66.00

Tues-Wed KO Bracket 1
9 Tables

MPsRankNames
42.92
1
Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Allan Graves, Barnet VT; Curtis Cheek, Las Vegas NV; Reanette Frobouck, Vero Beach FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL
30.04
2
Richard Coren, Delray Beach FL; Stan Tulin, Highland Beach FL; Marc Jacobus - Geoff Hampson, Las Vegas NV; Jeff Overby, Key West FL
17.17
3/4
Jeff Roman - Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; John Stiefel, Wethersfield CT
17.17
3/4
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Charles Miner - Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL

Tues-Wed KO Bracket 2
14 Tables

MPsRankNames
26.43
1
Raymond Depew - Judith Argento, Kingston PA; Scott Hiller, Marshall MN; Marie Anzilotti, Wilmington DE
18.50
2
Herbert Fallin Jr, Alexandria VA; La Quitta Talbot, Keller TX; Gloria Flicker - Ron Flicker, Forest VA
10.57
3/4
Ken Cressman - Susan Cressman, Lakeland FL; Anne Marie Crabbe, Toronto ON; David Lennox, Haines City FL
10.57
3/4
Terrell Holt - Sondra Holt, Lexington KY; Sandra Marlin - Mike Marlin, Versailles KY

Tues-Wed KO Bracket 3
16 Tables

MPsRankNames
21.27
1
James Bridges, Bradenton FL; Lisa Olmer, Sarasota FL; Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Clay Dahl, Etobicoke ON
14.89
2
Louis Marks - Leon Gardner, Ocala FL; Sandra Wirtz, Lecanto FL; Judith Thomas, Palm City FL
8.51
3/4
Larry King - Elizabeth Stettler - George Hubmaier, Orlando FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL
8.51
3/4
Laurie Scheinman, Baltimore MD; Helene Pittler, Palm Bch Grdns FL; Rachel Kaufman - Roberta Boyajian, West Palm Beach FL

Tues-Wed KO Bracket 4
16 Tables

MPsRankNames
17.15
1
Patrick Thomas, St Petersburg FL; John Robinson, Lake Wales FL; Russell Poppleton, Camp Hill PA; Jackie Jimeson, Lakeland FL
12.01
2
Richard Projain - Sue Projain, Boca Raton FL; Arthur Kronfeld - Mona Kronfeld, Palm Beach Gdns FL
6.86
3/4
Goeran Eklund - Agneta Eklund, Poinciana FL; Bonnie Gariglio, Tampa FL; Ian Grant, Venice FL
6.86
3/4
Helen Allen, London ON; Peggy Pearson, Perkinsfield ON; Dottie Harrop, Port Charlotte FL; Margaret Villela, Placida FL

Tues-Wed KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
13.33
1
Cheryl Livesay - Maida Farrar, Miami FL; Edwin Brownell - Marianne Montoro, Coral Gables FL
9.33
2
Louise Bates - David Garfield - Tom Lynch - Everett Jones - Lucy Jones, Vero Beach FL
5.33
3/4
Letitia Stallard - Linda Schofield, Winter Park FL; Gerry Garcia, Winter Springs FL; Sharon Shaffer, Debary FL
5.33
3/4
Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Gwen Saunders, Miami FL; Forrest Baker, Bonita Springs FL; Judith Barash, Ft Lauderdale FL

Tues-Wed KO Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
11.76
1
Ralph Reinecke Jr, Titusville FL; M Patricia Hays, Ormond Beach FL; Renee Bergstein - Jerry Bergstein, Indianapolis IN
8.23
2
Harry Hammerly - Lorraine Hammerly, Naples FL; Earl Landrum - Sally Landrum, Marion IN
4.70
3/4
Janice Greene - Cherie Everett - Marilyn Crockett-Marion - Lynn Bayman, Vero Beach FL
4.70
3/4
Ronna Cooper, Palm Bch Grdns FL; Bobbie Weisberg, Palm Beach Grdn FL; Marcia Sidney, Plam Beach Gdns FL; Lynne Rudolph, Pepper Pike OH

Tues-Wed KO Bracket 7
16 Tables

MPsRankNames
9.12
1
Susan Kolodner, Palm Bch Gdns FL; Sue Shane, Palm Beach Gdns FL; Elaine Katz, Palm Beach Grdn FL; Paul Reamer, Baltimore MD
6.38
2
O. Joy Benton - Ernesto Longa, Merritt Island FL; David Moore, Tampa FL; Linda Kneeburg, St Petersburg FL
3.65
3/4
Patricia Cox - David Cox Jr - Sarah Woods, Coral Gables FL; Elisabeth Gallagher, Miami FL
3.65
3/4
Linda Holmes - Carol Critchell - Gina Campbell, Vero Beach FL; Seth Milliken, Salisbury CT

Return to Index Page

Go to Wednesday Results