ORLANDO REGIONAL
January 4 -10, 2010
Thursday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints
Morning Hand Records Morning SR Hand Records Afternoon Hand Records Afternoon SR Hand Records Evening Hand Records

Thurs AM Side Game
49.5 Tables

MPs A B C Names Score
9.10
1


John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY 71.78%
6.83
2


Bonnie Weinstein, Farmington MI; Jakob Kristinsson, Lake Orion MI 70.27%
7.74
3
1

Amy Peterson-Reznik - Richard Polangin, Tallahassee FL 64.75%
3.84
4


Diane Vaughan - Worth Vaughan, Madison WI 63.63%
2.88
5


Jim Saxon, Marco Island FL; David Bonner, Hendersonville NC 62.06%
5.92
6
2
1
Esther Feldman, Dayton OH; Nicki Caplan, Boynton Beach FL 60.04%
4.35
3

Gail Kreppel, West Palm Beach FL; Jackie Spezza, Singer Island FL 59.28%
4.44
4
2
Charlene Benner, Heathrow FL; Kathleen Page, Winter Park FL 59.09%
2.45
5

Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL 58.52%
1.84
6

Stanley Kaplan - Natalie Kaplan, Manchester CT 58.14%
3.33

3
Betty Rothschild - Jim Rothschild Jr, Short Hills NJ 57.77%
2.50

4
Jackie Jones, Apopka FL; Katherine Bybee, Oviedo FL 57.33%
1.87

5
Mary Ellen Williams - Melanie Schaengold, Savannah GA 56.61%
1.40

6
Karen Crews, Lutz FL; Michelle Stencel, Tampa FL 56.54%

Thurs Aft Side Game #1
21.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.70
1


Patti English, Cincinnati OH; Alan Walters, Naples FL 65.97%
3.94
2
1

Jane Helm, Arden NC; Bob Armstrong, Weaverville NC 62.73%
3.03
3
2
1
Karen Crews, Lutz FL; Michelle Stencel, Tampa FL 62.27%
1.96
4/5
3/4

Eleanor Weiss, Boca Raton FL; Lana Putter, Boynton Beach FL 61.11%
1.94
4/5
3/4

Steven Hunichen, Ellenton FL; Harry Leopold, Sarasota FL 61.11%
2.27
6
5
2
Marjo Moliis - Henrik Moliis, Helsinki 59.26%
1.70
6
3
Sandy Desilets, Port St Lucie FL; Carol Helderlein, Stuart FL 57.87%
1.28

4
Joseph Gaulin, Hampton NH; Doris Gaulin, Fort Myers FL 55.79%
1.11

5
Robert Bartlett, Oak Grove MO; David Martin, Kansas City MO 51.62%
0.72

6
Irwin Kahn - Deborah Kahn, Chapel Hill NC 51.16%

THURSDAY Strat SR Pairs
52.5 Tables

MPs A B C Names Score
17.64
1


Phillip McGee - Karol McGee, Valrico FL 64.04%
13.23
2


James Spike Lay, Daytona Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL 63.94%
9.92
3


D Pierce, Parkersburg WV; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL 62.29%
7.44
4


Ed Weiss, Sun City Ctr FL; Ronda O'Farrell, Sun City Center FL 61.78%
5.88
5


Annabelle Hills, Brooksville FL; Donald Bowen, Spring Hill FL 60.82%
11.34
6
1

Geoff Jones III, Orlando FL; Kay Jones, The Villages FL 60.58%
4.41
7


Muriel Altus - Philip Altus, Tampa FL 60.53%
3.92
8


Susan Miller, Boca Raton FL; Dean Cohler, Sarasota FL 60.36%
3.53
9


Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 60.10%
3.50
10


Lucette Flanagan - Eugene Flanagan, Palm City FL 59.78%
2.94
11


Mike Hartop - Ann Hartop, Ammon NB 58.22%
2.71
12


Carl Jones, Chicago IL; Martin Morris, Wheeling IL 58.18%
8.51
13
2
1
Barbara Schreiber, Ft Myers FL; Mollie Brodnax, Fort Myers FL 58.15%
2.35
14


John Long, Casselberry FL; Thomas Heuring, Longwood FL 57.69%
6.38
3
2
Leo Birmingham, Whitney Point NY; David Long, Deerfield Beach FL 56.80%
4.78
4

Mary Wolf, Singer Island FL; Irene Reingold, Toronto ON 55.98%
3.78
5

James Bard, N Ft Myers FL; Phoebe Abrams, Fort Myers FL 55.01%
4.12
6
3
Philip Dewitt Jr, Summerville SC; William Laight, New Hamburg ON 54.81%
2.84
7

Carol Lively, Ormond Beach FL; Jeri Fields, Daytona Beach FL 54.41%
2.84
8

Anita Gutschick - Carl Gutschick, Arnold MD 53.77%
2.27
9

Theodore Toridis - Julaine Toridis, Sarasota FL 53.56%
3.09
10
4
Susan Feiler - Ellen Norden, Boynton Beach FL 52.89%
2.44
11
5
Trish Hattie, Fall River NS; Jessie Macdonald, Musquodoboit Ha NS 52.56%
2.33

6
G Palenik - R Palenik, Gainesville FL 52.32%
1.83

7
Fleur Howard, Gates Mills OH; Ellen Miles, Beachwood OH 51.81%
1.63

8
Barbara Stone - Joel Stone, Glencoe IL 51.53%

Thu Aft 299er Pairs
24.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.95
1
1
1
Connie Sullivan, Grand Beach MI; James Sullivan, Naples FL 63.88%
3.71
2


Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL 63.23%
2.78
3
2
2
Joshua Baiel, Wheatfield IN; Peter Lifland, Pasadena CA 62.65%
2.09
4
3
3
Janet Plecki - Beverly Hedeen, Bonita Springs FL 61.90%
1.57
5


Patricia Gallman, Lakeland FL; Arleen Allen, Mulberry FL 59.92%
1.55
6


Carol Edwards, Fern Park FL; Elizabeth Cragin, Casselberry FL 58.63%
1.40
4

Rose Marie Paulette - Diane Linindoll, San Antonio FL 58.55%
0.92
5/6
4
Bette Batson, Fort Myers FL; Janice Danzig, Estero FL 55.06%
0.92
5/6

James Muller - Nancy Muller, Orlando FL 55.06%
0.60

5
Diane Greatwood - Patricia Baker, Orlando FL 53.57%

Thu Eve 299er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.11
1


Marjorie Resnic, Delray Beach FL; Carol Sole, Bloomfield MI 66.07%
2.40
2
1

Elizabeth Tompkins - Richard Tompkins, Vero Beach FL 61.90%
1.80
3
2
1
Betty Vonseggern - Melanie Meyn, Dunnellon FL 60.71%
1.31
4


Robert Hessel - Philip Haskell, Dunnellon FL 57.14%
1.35
5
3

Shelley Boschan, Bloomfield Hill MI; Ann Rantis, Bluefield WV 55.95%
1.01
6
4

Nick Vanderwal, Ponte Vedra FL; Robert Hinton, Ponte Vedra Bea FL 55.65%
1.25
5
2
Riki Tulin, Highland Beach FL; Jodi Coren, Delray Beach FL 54.46%
0.94

3
Joshua Baiel, Wheatfield IN; Peter Lifland, Pasadena CA 50.00%

Thur Eve Side Swiss
57 Tables

MPs A B C Names Score
10.16
1


Curtis Cheek, Las Vegas NV; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Reanette Frobouck, Vero Beach FL; Allan Graves, Barnet VT 74.00
7.62
2
1

Raymond Wise, Tampa FL; Patrick Thomas - Joe Angermeier, St Petersburg FL; Samuel Phillips, Largo FL 61.00
5.72
3


Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA; Julian Heicklen, Teaneck NJ; Hans Jacobs, Downsview ON 59.00
4.29
4


Linda McGarry - Dennis McGarry, Stuart FL; Kathy Baum - Jay Baum, Germantown TN 58.00
3.21
5


Adam Kaplan, New Port Richey FL; Mark Raphaelson, Orlando FL; Allison Howard, Cookeville TN; Bruce Gardner, Paducah KY 55.00
2.11
6/7


Steve Brower, Summerfield FL; Ted Defilippo - Terry Mangold, Lecanto FL; Gerry Kuttas, Ocala FL 54.00
2.11
6/7


Paul Fireman - Phyllis Fireman, Chestnut Hill MA; Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Robert Todd, Tallahassee FL 54.00
5.00
2
1
Eric Brauner, Bradenton FL; Kenn Thornton, Hernando FL; Lorraine Carrier, Lecanto FL; Craig Keck, Beverly Hills FL 51.00
3.75
3

Mary Oztemel, Key Biscayne FL; Betty Cutting, Ocean Ridge FL; Pat Brand - Martin Brand, Aventura FL 50.00
2.81
4

Jane Helm, Arden NC; Bob Armstrong, Weaverville NC; Bob Ward - Brenda Ward, Asheville NC 49.00
1.85
5/6

Charles Wheeler - Lynn Wheeler, Miami FL; John Robinson, Lake Wales FL; Jackie Jimeson, Lakeland FL 47.00
3.08
5/6
2
Carrie Bell, Callander ON; Joan Vainio - Carol Valin - Mariann Zima, North Bay ON; Grace Surphlis, Oakville ON 47.00
2.02

3/4
David Wager - Richard Bowman - Sylvia Caviggia - Terry Wager, Palm Coast FL 45.00
2.02

3/4
Cindy Barbarisi, Lecanto FL; Diane Halloran - Mary Welch - Shirley Elliott, Hernando FL 45.00
1.30

5
Michael Arthur - Elizabeth Arthur, Pearl River LA; Deborah Gregory - Joy Sisk, Madisonville KY 43.00

Thursday Open Pairs
38.5 Tables / Based on 92 Tables

MPs A B C Names Score
28.60
1


Carolyn Sessler, Boca Raton FL; Elaine Katzman, Boynton Beach FL 63.75%
21.45
2


Peter Clark, Ottawa ON; Julie Zhu, Vero Beach FL 62.06%
16.09
3


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 61.85%
12.07
4


Alan Schafer, Essexville MI; Barry Harper, Regina SK 61.22%
9.53
5


Carol Hamilton - Bette Cohn, Sarasota FL 59.88%
8.17
6


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL 57.55%
7.15
7


Mark Epstein - Roberta Epstein, Las Vegas NV 57.43%
10.04
8
1
1
Judith Jacobson, Fairfield CT; Lisa Olmer, Sarasota FL 56.91%
7.53
9
2

Joseph Phillips - Lois Phillips, Queensbury NY 56.72%
5.20
10


Joan Vigdor - Charles Wolpert, Boynton Beach FL 56.64%
5.65
11
3
2
Robert Horowitz, West Palm Beach FL; Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL 56.08%
4.40
12
4

Ping Chen, Winter Springs FL; Lance Marrou, Orlando FL 56.04%
4.09
13
5

Alain Blaise, Ste Marguerite QC; Francois Falardeau, Repentigny QC 55.65%
3.81
14


John Toy - Sharon Benz, Buffalo NY 55.49%
3.58
15


Diane Graese, Las Vegas NV; Martin Caley, Montreal QC 55.39%
3.36
16


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 55.02%
3.69
17
6

G Mercer Stowers, Okland Park FL; Jackie Hillen, Bonita Springs FL 54.99%
3.01
18


James Edmunds, Altamonte Spg FL; Eileen Easterling, Casselberry FL 54.70%
2.86
19


John Derdall - Jan Derdall, Western Springs IL 54.55%
2.51
7

Thomas Margraff - Wendy Margraff, St Petersburg FL 53.72%
3.62

3
Joanne Soterion, Ellenton FL; Kathleen Mateyak, Apollo Beach FL 52.11%
2.80

4
Wayne Lucas - Colleen Ward-Lucas, Peterborough ON 50.55%
2.14

5
Henry Hood, Lady Lake FL; Jane Dulieu, The Villages FL 50.51%
1.88

6
Jayne Silver, West Palm Beach FL; Charlotte Gold, Asbury Park NJ 48.77%

Thursday Eve Side
19.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.55
1


Pat Peterson, Hernando FL; Sharron Rosenberg, Lecanto FL 65.46%
3.41
2


William Wong, Elizabethtown KY; Nancy McGinnis, Bel Air MD 64.35%
2.56
3


Jacqueline Syer, Oakville ON; Susan Levy, Stuart FL 61.81%
4.10
4
1
1
Barbara Mahaffey, Oviedo FL; Jane Horton, Orlando FL 61.63%
3.08
5
2
2
Patricia Bassett, Hobe Sound FL; Suzie Moore, Greenwich CT 59.89%
2.31
6
3
3
Henning Toensmann, St Augustine FL; June Morse, St Augustine FL 58.80%
1.52
4/5

Ruth Salloway - Miriam Kunofsky, Boca Raton FL 55.56%
1.52
4/5
4
Lorraine Whitney, Port Orange FL; Jo Anne Bogusko, Bel Air MD 55.56%
1.18
6
5
Eleanor Rossignol - Paula Fickel, Mt Dora FL 55.28%
0.92

6
Shirlee Jacobs - Joanne Levine, Boca Raton FL 53.94%

Thursday Friday KO - I
16 Tables

MPs Rank Names
59.94
1
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Steve Garner, Chicago IL; Sam Lev - Migry Zur Campanile, New York NY; Peter Weichsel, Carlsbad CA; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC
41.96
2
Tony Kasday, Central America Costa Rica; John Atlee Macgregor, Miami FL; Eddie Wold - Robert Morris, Houston TX
23.98
3/4
Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL
23.98
3/4
Jerry Ruther, Santa Fe NM; Gerald Gitles, Chicago IL; John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY; Steve Clark, Sanibel FL; Louise Clark, Glencoe IL

Thursday Friday KO - II
16 Tables

MPs Rank Names
32.81
1
Edward Spear, Bangor ME; Richard Wegman, Bethesda MD; Arnold Malasky, Longboat Key FL; Michael Betts, Moncton NB; Robert Brent, Venice FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI
22.97
2
Kathy Longman - Jack Longman, Clearwater FL; Joan Webb - Keith Harrison, Trinity FL
13.12
3/4
Barry Onslow, Englewood FL; John Arblaster - Mary-Ellen Barlow, Niagara-Lk ON; Mary Lynne Howe, London ON
13.12
3/4
G Pegram, Tallahassee FL; Jim Mahorner, Jax Bch FL; Carol Clifford - Susan Fuller, Miami FL; Maris Zilant, North Miami FL

Thursday Friday KO - III
12 Tables

MPs Rank Names
21.94
1
Nat Zucker, E Brunswick NJ; Julia Zucker, East Brunswick NJ; Madi Drimmer - Paul Eberman, Sarasota FL
15.36
2
Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Robert Parlin, Naples FL; David Bonner, Hendersonville NC
8.78
3/4
John Moschella, Winter Spgs FL; Tansu Aksu, Orlando FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL; Henry Meyer, Indian Rvr Shrs FL
8.78
3/4
Jerry Katz - Joann Katz, Cincinnati OH; Tom Gilpin Jr, Princeton WV; Paul Hern, Dayton OH

Thursday Friday KO - IV
12 Tables

MPs Rank Names
18.76
1
Edward Landry - Edward McGowan - Ross Cody - Glen Harmer, Thunder Bay ON
13.13
2
Gil Mahla, Hartwell GA; Tom Beardsley, Richmond KY; Rosalie Radcliffe - Wilbur Radcliffe, Orlando FL
7.50
3/4
Catherine Miller - Hugh Miller, Houston TX; James Bochsler, Davenport FL; Michael Lunn, Sutton England
7.50
3/4
Les Gerig, Leawood KS; Angie Knechtges, Grafton OH; Stephanie Furtsch, Rye NY; Sandra Zions, Naples FL

Thursday Friday KO - V
16 Tables

MPs Rank Names
17.87
1
Eberhard Jehle, Charlottesville VA; Jane Formet - Larry King - Elizabeth Stettler, Orlando FL; Bill Wheeler, Ottawa ON
12.51
2
Patricia Prather, Port St Lucie FL; Gerry Vaughn - Wayne Brundage - Edie Brundage, Fort Pierce FL
7.15
3/4
Bonnie Weinstein, Farmington MI; Jakob Kristinsson, Lake Orion MI; John Ide, Carson City NV; Starr Hagenmeyer, Titusville FL
7.15
3/4
Jo Ann Hazel - Louis Poisson, Tampa FL; Donald Little - Deverle Little, Trinity FL

Thursday Friday KO - VI
16 Tables

MPs Rank Names
15.12
1
Roger Norris - Bingul Malmberg - Nancy Perry - Edith Mishkin, Melbourne FL
10.58
2
Marilyn Ritter - Iris Silverman - Joan Krevitz, Boca Raton FL; Barbara Spilker, North Bellmore NY
6.05
3/4
Ricky Dashefsky - Morris Dashefsky, Lake Worth FL; Paul Heller - Fran Heller, Boca Raton FL
6.05
3/4
Barbara Wildstein - Michael Wildstein, Essex Fells NJ; Betty Rothschild - Jim Rothschild Jr, Short Hills NJ

Thursday Friday KO - VII
16 Tables

MPs Rank Names
12.70
1
Sally Mancusi-Ungaro - Madeleine Evansky, Boynton Beach FL; James Barush, Boca Raton FL; John Moore, Bonyon Beach FL
8.89
2
Donna Blythe, Coral Gables FL; Joyce Natter, Miami FL; Roy Sandstrom, Clearwater FL; Karen Schmautz, Largo FL
5.08
3/4
Martha Lucas Kaplan, W Melbourne FL; Lee Taylor, Merritt Island FL; Linda Donahue - Ann Taylor, Satellite Beach FL
5.08
3/4
Reza Khatib, Palm City FL; Kenneth Berger, Sarasota FL; Ralph Campbell - Jessie Campbell, Stuart FL

Thursday Friday KO - VIII
16 Tables

MPs Rank Names
11.43
1
Maureen O'Brien - Judith Sorrenti - Karen Adelman, Vero Beach FL; Carol Branand, Ft Pierce FL
8.00
2
Eileen Gottsegen - Debbie Elrad - Shirley Davis - Lorrilyn Saex, Boca Raton FL
4.57
3/4
Jean Boyd - Shirley Wiglesworth - Lynda Patten, Plantation FL; Carole Colarusso, Davie FL
4.57
3/4
Audrey Filar, Ft Myers FL; Nancy Kelly, Fort Myers FL; Suzie Potter - Donald Potter, Mequon WI

Thursday Friday KO - IX
16 Tables

MPs Rank Names
8.04
1
Jane Philip - Daniel Philip, Ponte Vedra Bch FL; Eric Stricoff - Rhonda Cohen, Edgartown MA
5.63
2
Linda Coons, Wheaton IL; Sara Berendt, Sanibel Island FL; Judith Johnson, Pt Charlotte FL; Patricia Peck, Mt Sterling KY
3.22
3/4
Wendy Fogelman - Gina Lohmann, Boca Raton FL; Gloria Starr, Delray Beach FL; Roni Rosenstock, Eastport NY
3.22
3/4
Susan Kellman - Gary Kellman, Stamford CT; Ann Greenwald - Donald Greenwald, Wayne NJ

Return to Index Page

Go to Friday Results