ORLANDO REGIONAL
January 4 -10, 2010
Monday
Click Here for Daily Results recaps/matchpoints
Afternoon Hand Records Evening Hand Records

Free Entry Pairs
102.0 Tables

MPs A B C Names Score
12.80
1
1

Francois Falardeau, Repentigny QC; Alain Blaise, Ste Marguerite QC 67.23%
9.60
2


Diane Vaughan - Worth Vaughan, Madison WI 65.38%
7.20
3


Richard Ekstrum, Crystal MN; Peder Langsetmo, Minneapolis MN 65.06%
5.40
4


Jay Whipple III, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL 64.58%
4.05
5


Edward Zaluski, Ottawa ON; William Heess, Marlborough MA 63.62%
6.07
6
2
1
Gerald Wigod - Fran Wigod, W Bloomfield MI 63.17%
4.10
7
3

Suzanna Schenk - Janet Larson, Naples FL 63.14%
1.71
8


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN 62.98%
3.07
9
4

Louise Lambert, Indn Riv Shrs FL; Judy Ludwig, Fort Pierce FL 62.96%
2.30
10
5

Mary Wolf, Singer Island FL; Irene Reingold, Toronto ON 62.53%
1.73
11
6

Jerry Warren, N Ft Myers FL; Robert Smink, Newtown Sq PA 62.47%
4.55

2
Donald Schlenger - Stanley Alterman, Jupiter FL 60.10%
3.41

3
Mary Lou Clark, Palm Harbor FL; B.Sue Romer, Oden MI 58.49%
2.56

4
Nellie Lim, Temple Terrace FL; Alvaro Belmar, Tampa FL 58.33%
1.92

5
Lee Taylor, Merritt Island FL; Ann Rantis, Bluefield WV 57.51%
1.44

6
Paul Hagerty - Nancy Hagerty, Oviedo FL 56.82%

Mon EVE Strat Charity Prs
35.0 Tables

MPs A B C Names Score
10.50
1


Ralph Boles III - Geoffrey Hintze, Huntsville AL 69.53%
7.88
2


David Grainger, Etobicoke ON; Joel Wooldridge, Williamsville NY 66.44%
5.91
3


Diane Graese, Las Vegas NV; Martin Caley, Montreal QC 65.97%
6.30
4
1
1
Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL 65.07%
3.32
5


Joshua Stark, Grayslake IL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL 63.89%
2.49
6


Thomas Gillett, Laredo TX; Kenneth Ross, Ajijic Mexico 63.31%
4.73
2

Anita Gutschick - Carl Gutschick, Arnold MD 61.57%
3.54
3

Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL 57.38%
2.66
4

Dorri Goldgehn - Mickey Goldgehn, Chicago IL 55.79%
2.72
5
2
Maurice Brazeau - Chantal Murphy, Ottawa ON 54.63%
1.77
6

Dot Davis, Winter Park FL; Barbara Jones, Orlando FL 54.06%
2.04

3
Betty Ellingson - Jean Mutter, Naples FL 53.36%
1.53

4
Barbara Mozayeny, Crystal River FL; Daryl Drew, Homosassa FL 52.31%
1.15

5
Sonya Glasser, Miami FL; Mona Connors, Delray Beach FL 51.62%
0.87

6
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL 51.28%

Mon/Tues KO - Bracket 1
14 Tables

MPs Rank Names
57.44
1
John Atlee Macgregor - Tony Kasday, Miami FL; Eddie Wold - Robert Morris, Houston TX
40.21
2
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Peter Weichsel, Carlsbad CA; Steve Garner, Chicago IL; Sam Lev - Migry Zur Campanile, New York NY; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC
22.98
3/4
Gregg Van Dyke, Saint Paul MN; Tom Grue, Las Vegas NV; Peder Langsetmo, Minneapolis MN; Richard Ekstrum, Crystal MN
22.98
3/4
Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Jeff Overby, Key West FL; Jayne Thomas, Lutz FL

Mon/Tues KO - Bracket 2
14 Tables

MPs Rank Names
27.04
1
John Moschella, Winter Spgs FL; Tansu Aksu, Orlando FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Julie Zhu, Vero Beach FL
18.93
2
Gerald Gitles, Chicago IL; Jerry Ruther, Santa Fe NM; Louise Clark, Glencoe IL; Steve Clark, Sanibel FL; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN
10.82
3/4
William McFall - Rene McFall, New Berlin WI; Maribeth Miller, Naperville IL; George Kaiser, Tequesta FL
10.82
3/4
Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Steven Cohn, Clearwater FL; Jill Wooldridge, Buffalo NY; Ronald Small, Ocean City NJ

Mon/Tues KO - Bracket 3
12 Tables

MPs Rank Names
19.39
1
Sellers McKee, Jupiter FL; Carolyn Fryar, Palm Beach Gdns FL; J C Meyers, New York NY; Elliot Slavis, West Palm Bch FL
13.57
2
Alex Halberstadt - Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL; Gil Mahla, Hartwell GA
7.76
3/4
Linda Lee - James Milam, Destin FL; Harry Leopold, Sarasota FL; Steven Hunichen, Ellenton FL
7.76
3/4
Edward Landry - Ross Cody - Edward McGowan - Glen Harmer, Thunder Bay ON

Mon/Tues KO - Bracket 4
12 Tables

MPs Rank Names
17.09
1
V Netherwood - A Netherwood, Loveland OH; Cliff Pleatman, Cincinnati OH; John Ide, Carson City NV
11.96
2
Jeanie Engebretson, Detroit Lakes MN; Dieter Stein, Harbourville NS; Michael Hovastak, Smyrna GA; Mary Delaney, Virginia Beach VA
6.84
3/4
Sandra Zions - Sugar Rubin, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY; Linda Percy, Bonita Springs FL
6.84
3/4
Don Dvorak - Bonnie Clutterbuck - Judy Pujol, Jacksonville FL; Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL

Mon/Tues KO - Bracket 5
13 Tables

MPs Rank Names
13.97
1
Neil Fox - Ina Rae Fox - Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL
9.78
2
Joan Renzoni, Palm City FL; Nancy Laurie, Toronto ON; Margaret Baldwin - Ted Baldwin, Hobe Sound FL
5.59
3/4
Phyllis Adams - Marsha Skipper, Lakeland FL; Jan Nielsen, Casselberry FL; Stella Crosthwaite, Winter Park FL
5.59
3/4
Margie Goodman, Coral Spings FL; Mark Zivian, Coral Springs FL; Marilyn Aarons-Guttman - M David Guttman, Toronto ON

Mon/Tues KO - Bracket 6
16 Tables

MPs Rank Names
12.76
1
Joan Besley, Winter Park FL; Lynne Puder - Brett Rouch, Orlando FL; Suzy O'Connor, Sanford FL
8.93
2
Ronald Dunlevy - Carol Dunlevy, Corbin KY; Linda Glass, Ft Lauderdale FL; Fran Menzel, Plantation FL
5.10
3/4
Jane Philip - Daniel Philip - Rona Brenner, Ponte Vedra Bch FL; Nancy Stein, Jacksonville FL
5.10
3/4
Stephen Faluszczak, Erie PA; Georgia Pierpont, Vero Beach FL; William Laight, New Hamburg ON; Joan Dunbar, Elgin ON

Mon/Tues KO - Bracket 7
16 Tables

MPs Rank Names
11.37
1
Kathleen Raney - Dahlia Penachio - Carol Ditosti - Regina Doernbach, Naples FL
7.96
2
Jerry Bergstein - Renee Bergstein, North Venice FL; Julian Perez, Deltona FL; M Patricia Hays, Ormond Beach FL
4.55
3/4
Joan Swann, Decherd TN; Patricia Castle, Winchester TN; Richard Oberwortmann - Beth Lashlee, Tullahoma TN
4.55
3/4
Dwight Black - Ann Elisa Black - Karen Lind - Shelby Lowe, Vero Beach FL

Mon/Tues KO - Bracket 8
16 Tables

MPs Rank Names
7.48
1
Charles Dean - William McClain - David Melvin, Lexington KY; Ralph Scearce, Bonita Springs FL
5.24
2
Meredith Harvey - Mary Ellen Williams - Edward Harvey Jr - Melanie Schaengold, Savannah GA
2.99
3/4
David Luzzatto, Richardson TX; James Mooney, Dade City FL; Pat Albrecht - Ray Albrecht, Murfreesboro TN
2.99
3/4
Charles Wheeler - Lynn Wheeler - Vivian Reedy, Miami FL; Denny Campbell, Coral Gables FL

Return to Index Page

Go to Tuesday Results