ORLANDO REGIONAL
January 5 -11, 2009
Sunday

Senior Swiss Teams
31 Tables

MPs A B C Names Score
11.48
1


Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL; Edith Denenberg, Pompano Beach FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL 101.00
8.61
2


G Pegram, Tallahassee FL; Jim Mahorner, Jacksonville Bh FL; Diana Holt, Palm Beach FL; Patricia Fowlkes, Garner NC 95.00
6.46
3


Leon Lyday - Charles Clickner, Clearwater FL; Sandra Fox - John Beasy, Sackville NB 93.00
4.84
4


Catherine Miller - Hugh Miller, Houston TX; James Bochsler - Peter Baxter, Davenport FL 90.00
3.83
5


Marilyn Le Boy, Longwood FL; John Long, Casselberry FL; Paul Robb, Orlando FL; William Poole, Winter Springs FL 81.00
3.08
6/7


Gail Rust, Daytona Beach FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL; Marlise Cusick, Jacksonville FL 80.00
5.67
6/7
1

Annabelle Hills, Brooksville FL; Mary Ann Dufresne, Weeki Wachee FL; Gerry Panos, Hudson FL; Lois Fortunato, Spring Hill FL 80.00
2.43
8/9


Robert Trowbridge Jr, Ponte Vedra FL; Agnes Smith, Orange Park FL; Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL 79.00
2.43
8/9


Lynne Cook, Riverview MI; Bernard Zions, Naples FL; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL; David Pearce, Orlando FL 79.00
4.25
2

John Wilson - Geraldine Wilson, Winter Springs FL; Morris Johnson - Gloria Johnson, Brooklyn NY 76.00
2.79
3/4
1
Marlene Falkner, Hawthorne FL; Elaine Miller, Gainesville FL; Margaret Goldfarb, Miami FL; Debbie Robins, Coral Springs FL 62.00
2.79
3/4

Karen Lahn - Gerard Lahn, Basking Ridge NJ; Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 62.00
1.89
5

Jack Paulus, Detroit MI; Robert Ellis, The Villages FL; Richard Ziegler - Lynne Ziegler, Villages FL 61.00

299'er Swiss I
5 Tables

MPs Rank Names Score
2.12
1
Mary Schilling, Panama City FL; Maryalyce Smith, Long Beach MS; Robert Bartlett - Mary Ellen Bartlett, Oak Grove MO 49.00
1.59
2
Paul Hatten Jr - Dell Hatten - Thomas Cadden - Joan Cadden, Vero Beach FL 47.00

299'er Swiss II
5 Tables

MPs Rank Names Score
2.12
1
Randy Hires - Joann Moore, St Simons Isl GA; Peter Cooke, Kissimmee FL; Billy Cooke, Celebration FL 50.00
1.59
2
Ann Anderson - Cynthia Pesch - Maryann Soinski, Winter Park FL; Patricia Schloot, Maitland FL 48.00

Sunday Open Swiss Teams
72 Tables / Based on 103 Tables

MPs A B C Names Score
29.63
1


Allan Graves, Barnet VT; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Curtis Cheek, Las Vegas NV; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA 117.00
22.22
2


Gail Greenberg - Jeffrey Hand, New York NY; Marlene Passell - Bill Passell, Boynton Beach FL 106.00
14.59
3/4


Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL; Dave Anderson, Brooksville FL; Esther Litmanovic, Miami FL 100.00
14.59
3/4


Julian Heicklen, Teaneck NJ; Fred Hamilton, Las Vegas NV; Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA 100.00
9.88
5


John Morris, Atlanta GA; Harriet Eaton Morris, Miami FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Mike Cappelletti, Hixson TN 98.00
8.47
6


Louise Clark, Glencoe IL; Steve Clark, Sanibel FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Owen Lien, Hickory NC 95.00
7.00
7/8


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Jonathan Green, Kingston NY; Robert Colton, Brantford ON; Allison Howard, Cookeville TN; Michael Blaher, Apopka FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 93.00
7.00
7/8


Betty Grandoff, Clearwater FL; Jill Wooldridge, Buffalo NY; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Douglas Drew, Sarasota FL 93.00
5.66
9/10


Samuel Phillips, Largo FL; Lowell Phillips, North Potomac MD; Carol Garnett - Charles Gill, St Petersburg FL 92.00
5.66
9/10


Jim Mahaffey, Winter Park FL; Mike Passell, Las Vegas NV; Sam Lev - Migry Zur Campanile, New York NY; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC; Gary Cohler, Miami FL 92.00
4.75
11/12


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL 90.00
4.75
11/12


Mike Levine - Zeke Jabbour, Boca Raton FL; Bert Newman, West Bloomfield MI; David Caprera, Denver CO; Jerry Clerkin, Bloomington IN; Ned Irving, Hot Sprgs Vlg AR 90.00
4.23
13


Nancy Mitchell, Fleming Island FL; R Craig Hemphill, Jacksonville FL; Melvyn Klein, Tallahassee FL; Paul Gallizzi, Tampa FL 89.00
3.83
14/15


Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Saul Bronstein, Satellite Beach FL; Armand Barfus, Port St Lucie FL 87.00
3.83
14/15


V Netherwood - Amy Fisher - Joe Fisher - A Netherwood, Cincinnati OH 87.00
3.39
16/17


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL; Mary Ruth Blustein - Maurice Blustein, Bellevue WA 84.00
3.39
16/17


Dean Cohler, Sarasota FL; Robert Brent, Venice FL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Joshua Stark, Grayslake IL 84.00
3.04
18/19


Steven Wallis, Tampa FL; Scott Hiller, Marshall MN; Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Catherine Chell, Ottawa ON 82.00
3.04
18/19


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Brian Gunnell, St Augustine FL; John Brady, Jacksonville FL 82.00
2.82
20


Henry Sokol - Joan Stein, Milwaukee WI; William McFall, New Berlin WI; George Kaiser, Tequesta FL 80.00
13.58
1

Gail Lambacher, Oakville ON; May Jackman - John Marskell - Joan Soifert, Mississauga ON 77.00
10.19
2

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL; John Reitz, Orlando FL 76.00
7.64
3

Marilyn Wood - Dottie King - R Montgomery, Jacksonville FL; Betty Berkman, Amelia Island FL 73.00
5.93
4/6
1
Eberhard Jehle, Charlottesvle VA; James Dunlop, Ormond Beach FL; Joseph Seubert, Mineral VA; Bob Caudell, Louisa VA; Diane Kelsey - Bill Kelsey, Sebring FL 72.00
4.71
4/6

Linda Glynn - Burt O'Dell, Jacksonville FL; Julie Clark - George Clark, Titusville FL 72.00
4.71
4/6

John Burbank - Norma George - Herbert Wegener - Don Ditto, Summerfield FL 72.00
3.40
7

Judy Hurder, Salisbury NC; Eva Wysocka, Melbourne FL; Starr Hagenmeyer, Titusville FL; Joan Renzoni, Palm City FL 71.00
3.02
8

Mark Raphaelson - Lance Marrou, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL; James Huntington, Longwood FL 70.00
2.60
9/10

Whit Campbell - Millie Dabbs, Spring Hill FL; Donis Campbell, Clearwater FL; Patrick Clark, Brooksville FL 69.00
2.60
9/10

Raymond Wise, Tampa FL; Patrick Thomas, St Petersburg FL; Dorri Goldgehn - Mickey Goldgehn, Chicago IL 69.00
4.45

2
Phyllis Bayt, Carmel IN; M Patricia Hays, Ormond Beach FL; Ralph Reinecke Jr - Anita Kison, Titusville FL 68.00
3.34

3
Patricia Whalen, Melbourne FL; G Jean Lee - Richard Lee, Cocoa FL; James Rash, Bellefontaine OH 62.00
2.50

4
Jerry Wegendt - Lois Wegendt - Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL 61.00
1.98

5
Peter Sheiman, Melbourne FL; Michael Lane, Merritt Island FL; Howard Rothman, Indialantic FL; James Toy, Fuquay Varina NC 55.00

Return to Index Page

Go to Side Series Pairs Final Standings