ORLANDO REGIONAL
January 5 -11, 2009
Saturday
Morning Hand Records Morning SR Hand Records Afternoon Hand Records Afternoon SR Hand Records Evening Hand Records

Sat Morning Side Game
29.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.92
1


Mary Gorkin, Hallandale Bch FL; Ruth Stober, Great Neck NY 69.35%
4.44
2


Linda Reeder, Spring Hill FL; Hans Jacobs, Aurora ON 64.58%
3.33
3


Sheila Greenwald, Montreal QC; Tarokh Taefi, Atlanta GA 63.99%
2.50
4


John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY 63.10%
1.87
5


Ned Irving, Hot Sprgs Vlg AR; David Caprera, Denver CO 60.42%
4.70
6
1

Eugene Joly, Palm Coast FL; David Miller, Spring Hill FL 59.82%
3.53
2

Jerry Barker, Newport News VA; Ralph Boles III, Huntsville AL 59.23%
2.64
3

Lowell Phillips, North Potomac MD; Samuel Phillips, Largo FL 57.74%
3.49
4
1
Sandra Zions, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY 57.14%
2.62
5
2
Gerald Tietz - Pamela Tietz, Naperville IL 56.85%
1.72
6/7
3/4
Linda Kitts - Linda Hait, St Augustine FL 55.95%
1.72
6/7
3/4
Judy Pujol - Bonnie Clatterbuck, Jacksonville FL 55.95%
1.15

5
Phyllis Solberg - Sara Pinkert, Apopka FL 53.57%
0.83

6
Patricia Bayer, Jacksonville FL; Jane Jamison, Orange Park FL 52.98%

Saturday 299ers
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.53
1


Jane Pilkenton - Lee Plopper, Orlando FL 61.55%
2.65
2
1
1
Diana Merrell - Jerry Merrell, Winter Park FL 60.61%
1.99
3
2

Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain, Orlando FL 58.14%
1.49
4
3
2
Satish Konduri - Swapna Konduri, Sanford FL 57.95%
1.12
5
4
3
Joann Meeker - Carol Weller, Hobe Sound FL 56.44%
0.84
6


George Adams Jr - Diana Adams, Mount Dora FL 55.30%
0.79
5
4
Robert Bartlett - Mary Ellen Bartlett, Oak Grove MO 53.98%
0.57

5
Chandra Krothapalli, Lake Mary FL; Alexander Vinokurov, Winter Springs FL 53.41%

Sat Strat Senior Pairs
28.5 Tables

MPs A B C Names Score
10.92
1


Pat Peterson, Hernando FL; Sharron Rosenberg, Saint Charles IL 62.44%
8.19
2
1

Lucille Davis - Eva Wysocka, Melbourne FL 60.02%
6.14
3


Gerald Gitles - David Starratt, Chicago IL 58.89%
4.61
4


Spike Lay, Daytona Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL 58.82%
3.64
5


Jim Dillon Jr, Atlanta GA; Terry Mangold, Lecanto FL 58.41%
3.12
6


Theodore Spak - Jody Ledford, Miami FL 57.85%
4.61
7
2

Jean Moxley - Jerry Moxley, Scottsmoor FL 56.15%
3.45
8
3

John Christopher - Dorothy Christopher, Milford MI 55.95%
3.05
4

Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; David Rogers, Southern Pines NC 55.32%
3.56
5
1
James Dunlop, Ormond Beach FL; Eberhard Jehle, Charlottesvle VA 54.83%
2.67
6
2
Ronald Leight - Ivy Leight, Seminole FL 53.85%
2.00

3
Judy Huffman - Paula Torstrick, Lexington KY 51.30%
1.50

4
Diane Kelsey - Bill Kelsey, Sebring FL 50.23%
1.77

5
Ann Rozema - Donald Everett, Fort Myers FL 48.16%

Side Series
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.49
1
1
1
Phyllis Solberg - Sara Pinkert, Apopka FL 56.82%
2.62
2


Sheila Behr - Norman Behr, Winter Park FL 56.12%
2.27
3
2

Gene Martzloff - William Martzloff, Zephyrhills FL 55.77%
1.70
4
3

Barbara Ratner, Titusville FL; Terryl Francis, Glen Carbon IL 54.92%
1.10
5


John McConnell - Carol McConnell, Cedar Hill TX 54.36%
1.82
6
4
2
Pamela Tietz - Gerald Tietz, Naperville IL 54.17%
1.48
5
3
Sharon Nisbett - Irene Keating, London ON 53.85%
0.90
6/7
4/5
Lawrence Kaplan - Betty Kaplan, Malverne NY 51.92%
0.90
6/7
4/5
Loretta Burns - Robin Burns, London England 51.92%

Sat Eve 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
2.12
1

Kay Murray, Ft Pierce FL; Mary Cole, Durham NC 56.88%
1.59
2
1
Diana Merrell - Jerry Merrell, Winter Park FL 56.77%
1.19
3
2
Patricia Schloot, Maitland FL; Ann Anderson, Winter Park FL 54.63%
0.89
4

Randy Hires - Joann Moore, St Simons Isl GA 53.88%

Sat Single Session Swiss
35 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


Mike Levine - Zeke Jabbour, Boca Raton FL; David Caprera, Denver CO; Ned Irving, Hot Sprgs Vlg AR 63.00
5.12
2


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Allan Graves, Barnet VT; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL 62.00
3.84
3


John Morris, Atlanta GA; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY 60.00
2.88
4


Mike Cappelletti, Hixson TN; Allison Howard, Cookeville TN; Frederick Wills - Tina Tessaro, Miami FL; Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Jayne Thomas, Lutz FL 54.00
4.40
5/7
1

Karen Lahn - Gerard Lahn, Basking Ridge NJ; Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 53.00
1.67
5/7


Jay Cohodes, Sunrise FL; John Veltri, Bradenton FL; Hans Jacobs, Aurora ON; Allan Smith, Peterborough ON 53.00
1.67
5/7


Julian Heicklen, Teaneck NJ; Fred Hamilton, Las Vegas NV; J Fletcher Smoak - Linda Smoak, Roanoke VA 53.00
3.30
2
1
Helen Hart, Des Moines IA; Aileen Wallis, Lakeland FL; Ann Rozema - Donald Everett, Fort Myers FL 50.00
2.17
3/4
2
Vivian Heading - Mary Ann Echelberry, Ormond Beach FL; Terry Wager - David Wager, Palm Coast FL 42.00
2.17
3/4

Roberta Birdt, Delray Beach FL; Phyllis Heller, Pompano Beach FL; Debbie Robins, Coral Springs FL; Margaret Goldfarb, Miami FL 42.00
1.39
5

Maria Moore, Collingwood ON; Loughlin Black - Marti Cowie - Bonnie Lamkin, Lakeland FL 40.00
1.04
6

Henry Poe - Robert Buccino - Marsha Skipper - Phyllis Adams, Lakeland FL 38.00

Sat Strat Open Pairs
28.0 Tables / Based on 57 Tables

MPs A B C Names Score
23.45
1


Bert Newman - Kathy Newman, West Bloomfield MI 64.27%
17.59
2


Alan Sontag, Gaithersburg MD; Alan Osofsky, Palm Beach FL 63.62%
13.19
3


William Epperson, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 59.66%
9.89
4


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Jonathan Green, Kingston NY 58.41%
7.82
5


Maurice Blustein, Bellevue WA; Harry Ross, Winter Spgs FL 57.45%
6.79
6
1

Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD 56.97%
5.86
7
2
1
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL 56.89%
5.21
8


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 56.61%
4.69
9


Betty Grandoff, Clearwater FL; Douglas Drew, Sarasota FL 56.53%
4.26
10


Susi Ross, Winter Spgs FL; Mary Ruth Blustein, Bellevue WA 56.32%
3.76
11/12
3/4

Reginald Harvey, Wallingford CT; Paul Hassett, Palm Harbor FL 56.09%
3.76
11/12
3/4

Yee Tar Zee, Ruskin FL; Barry Black, Clearwater FL 56.09%
3.35
13


Tania Reyes Hiller, Shrub Oak NY; Freida Dohrman, Clearwater FL 55.93%
3.13
14


Steven Ashe, Tampa FL; William Rauld, Pembroke Pines FL 55.69%
2.93
15


Jeffrey Hand - Gail Greenberg, New York NY 55.61%
2.67
5

Joyce McMonagle - Lelvin Crowe, Cordova TN 51.36%
3.15
6
2
Larry Shell, Muscatine IA; Dale Wicks, Melbourne FL 50.36%
2.36

3
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Paul Guttman, Rockledge FL 49.53%
1.77

4
Joseph Seubert, Mineral VA; Bob Caudell, Louisa VA 48.83%
2.17

5
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England 46.96%

Saturday Eve Side Game
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.49
1


Harry Nuckols - Mary Poplawski, Vestal NY 64.26%
2.73
2
1

Linda Glynn - Burt O'Dell, Jacksonville FL 60.10%
1.96
3


Patricia Tucker, Atlanta GA; Brian Gunnell, St Augustine FL 59.13%
1.47
4


Tarokh Taefi, Atlanta GA; Steven Wallis, Tampa FL 58.97%
1.51
5


Lisa Adelberg - Julie Zhu, Vero Beach FL 58.33%
0.83
6


Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Catherine Chell, Ottawa ON 54.01%
2.05
2

Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL 53.37%
1.59
3

Jack Grier - Alina Grier, Bridgman MI 52.88%
2.12
4
1
Irene Keating - Sharon Nisbett, London ON 51.28%
1.59
5/6
2
Stephanie Furtsch, Rye NY; Sandra Zions, Naples FL 50.48%
0.76
5/6

David Rogers, Southern Pines NC; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL 50.48%
1.19

3
Terryl Francis, Glen Carbon IL; Martha Young, Orlando FL 48.88%

Sat Compact KO Bracket 1
16 Tables

MPs Rank Names
28.49
1
Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Daniel Boye - Susan Yates, Victor NY
19.94
2
G Pegram, Tallahassee FL; Gary Cohler, Miami FL; Jim Mahorner, Jacksonville Bh FL; Migry Zur Campanile, New York NY
12.82
3
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL
9.97
4
Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Joshua Stark, Grayslake IL; Robert Brent, Venice FL; Dean Cohler, Sarasota FL

Sat Compact KO Bracket 2
11 Tables

MPs Rank Names
10.97
1
Herbert Jordan - Francisco Bernal, Miami FL; Luisana Madueno, Aventura FL; Juan Castillo, Wilton Manors FL
7.68
2
R Craig Hemphill, Jacksonville FL; Nancy Mitchell, Fleming Island FL; Ellen Miller, Highland Park IL; Alfred Killian, Sebastian FL
4.94
3
Steve Brower, Summerfield FL; James Thomas - Mary Petit, Hernando FL; Sandra Wirtz, Lecanto FL
3.84
4
Bette Cohn, Sarasota FL; Peter Tracy - Sherry Tracy - Bernhardt Trout, Longboat Key FL

Sat Copmact KO Bracket 3
16 Tables

MPs Rank Names
9.51
1
Kim Krongelb - John Reitz, Orlando FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL; Michael Blaher, Apopka FL
6.66
2
J Zamierowski Jr - Barbara Zamierowski, Leesburg FL; Lois Belliveau - Allan Roderiques, Lynn MA
4.28
3
G Edwards III - John Eckelman, Avon Park FL; Stephen Popham, Sebring FL; Maryann Indovina, Lake Placid FL
3.33
4
John Bendick - Gerald Robie, Leesburg FL; Ronald Foreman, Tullahoma TN; Lynn Brown, Palm Coast FL

Sat Compact KO Bracket 4
16 Tables

MPs Rank Names
7.27
1
Margaret Cooke - James Cooke - Billy Cooke, Celebration FL; Peter Cooke, Kissimmee FL
5.09
2
Louis Poisson - Joyce Miles - Jo Ann Hazel, Tampa FL; Thomas Poisson, Belle River ON
3.27
3
Larry Morris, Seabrook TX; Rachel Markovitcs, N Miami FL; Abby Hellring, Coral Gables FL; David Karpf, Gainesville FL
2.54
4
Donna Brower, Summerfield FL; Emwynn Smith, St Simons Is GA; Harry Parrish - Arthur Boulanger, Ocala FL

Sat Compact KO Bracket 5
16 Tables

MPs Rank Names
5.22
1
Jan Howard, Orlando FL; Suzy O'Connor, Sanford FL; A Tucker - Jacqueline Tucker, Richmond VA
3.65
2
Karen Crews, Lutz FL; Carol Boink, Lansdale PA; M Maureen Clark, St Catharines ON; Allen Wirch, Fort Erie ON
2.35
3
Jerry Bergstein - Renee Bergstein, Indianapolis IN; M Patricia Hays, Ormond Beach FL; Ralph Reinecke Jr, Titusville FL
1.83
4
Linda Kitts - Linda Hait, St Augustine FL; Harry Hammerly - Lorraine Hammerly, Naples FL

Return to Index Page

Go to Sunday Results