ORLANDO REGIONAL
January 5 -11, 2009
Friday
Morning Hand Records Morning SR Hand Records Afternoon Hand Records Afternoon SR Hand Records Evening Hand Records

Friday 9:30am Fast Pairs
43.5 Tables

MPs A B C Names Score
8.19
1


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Allan Graves, Barnet VT 65.30%
6.14
2


Jamie Portell - Julie Zhu, Vero Beach FL 64.78%
6.83
3
1
1
Barbara Stone - Joel Stone, Glencoe IL 64.58%
5.12
4
2

Babak Shafii, Winter Park FL; Martha Young, Orlando FL 63.78%
3.84
5
3

Kay Jones, The Villages FL; Geoff Jones III, Orlando FL 62.88%
1.70
6/7


D Pierce, Parkersburg WV; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL 62.12%
2.88
6/7
4

Cliff Pleatman - V Netherwood, Cincinnati OH 62.12%
2.16
5

Gail Reams - Nancy Paul, Vero Beach FL 61.74%
3.76
6
2
Becky Ellisor - Milton Ellisor, Spring TX 60.23%
2.82

3
Lenore Dillard - Lucille Bearsch, Winter Park FL 59.47%
2.11

4
Sherry Freese - Donald Freese, St Pete Beach FL 57.29%
1.59

5
Patricia Bayer, Jacksonville FL; Jane Jamison, Orange Park FL 55.68%
1.19

6
Catherine Apgar, Ocala FL; Lorraine Osborne, Homosassa FL 55.49%

Friday 299ers
22.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.66
1


Evelyn Edmunds - Jeff Edmunds, Stevensville MI 65.16%
3.50
2


Mary Cole, Durham NC; Kay Murray, Ft Pierce FL 63.10%
2.62
3


Marie Bayyat, Summer Field FL; Maureen Sutton, Ocala FL 61.90%
2.38
4
1
1
Patricia Baker - Diane Greatwood, Orlando FL 60.58%
1.47
5


Georgia Pierpont, Vero Beach FL; Alexander Kobryn, Lakeland FL 59.65%
1.11
6


Kathy Boyd, Casselberry FL; Linda Thomas, Winter Park FL 59.23%
1.79
2
2
Mary Schilling, Panama City FL; Maryalyce Smith, Long Beach MS 57.44%
1.34
3
3
Margaret Spraggins - Betty Smeenge, Orlando FL 55.06%
1.00
4

Carol DeMosley, Winter Haven FL; Ann Kynast, Davenport FL 54.46%
0.89
5
4
James Sullivan - Connie Sullivan, Grand Beach MI 54.23%
0.62
6

Kathryn Hatcher - Patricia Tobin, Palm Coast FL 53.11%

Side Game Series 2
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.79
1
1
1
Barry Bergman, Melbourne FL; Walter Murphy, Viera FL 61.22%
2.84
2


Annabelle Hills, Brooksville FL; Marilyn Falk, Boynton Beach FL 59.78%
2.13
3


Sandra Gagnon, Sarasota FL; Amal Dasgupta, Wilmington DE 56.89%
1.63
4


Kathy Newman, West Bloomfield MI; Sharon Jabbour, Boca Raton FL 56.73%
1.20
5


John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 55.93%
2.27
6
2

William Rose Jr - John Rusher III, Vero Beach FL 54.17%
1.82
3
2
Jane Shultz - Jack Meyers, Fort Wayne IN 53.69%
1.37
4
3
William Laight, New Hamburg ON; Chuck May, North Port FL 51.76%
0.96
5

Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL; Babak Shafii, Winter Park FL 51.60%
1.03
6
4
Carole Hollamby - H Phillips, Orlando FL 51.44%

Friday Senior Pairs
24.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
9.24
1


Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 63.43%
6.93
2
1
1
Ronald Leight - Ivy Leight, Seminole FL 62.95%
5.20
3
2
2
Bill Kelsey - Diane Kelsey, Sebring FL 61.71%
3.90
4


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 61.62%
3.08
5


Julian Heicklen, Teaneck NJ; Fred Hamilton, Las Vegas NV 60.42%
3.49
6


Joan Vigdor - Charles Wolpert, Boynton Beach FL 59.95%
2.31
7


Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL 59.14%
3.59
3

Stephen Bean - Erzsebet Bean, Leesburg FL 54.75%
2.69
4

Mara Tuttle, Lake Mary FL; John Reitz, Orlando FL 54.26%
2.23
5
3
Anna Lynn Wagner - Charles Gale, Cocoa Beach FL 53.94%
2.41
6
4
Harlan Barnard, Orange City FL; James Di Napoli, Wall NJ 52.31%
1.32

5
Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL 50.91%
1.44

6
Don Fuller - James Ford, Lake Wales FL 50.18%

Fri Eve Side Swiss
45 Tables

MPs A B C Names Score
8.34
1


Sheila Kleeman, Windermere FL; Robert Levin, Bronx NY; Gail Greenberg - Jeffrey Hand, New York NY 62.00
6.26
2


David Rogers, Southern Pines NC; David Reiter - Sedat Nassi, Hollywood FL; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL 59.00
4.69
3


Dean Cohler, Sarasota FL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Robert Brent, Venice FL; Joshua Stark, Grayslake IL 57.00
3.52
4


Bernard Zions - Gordon Walker, Naples FL; Lynne Cook, Riverview MI; John Ferry, N Parkersburg WV 56.00
2.64
5


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL 53.00
1.98
6


Jay Cohodes, Sunrise FL; John Veltri, Bradenton FL; Hans Jacobs, Aurora ON; Allan Smith, Peterborough ON 52.00
4.12
1/2

Juliette Kaplan - Eva Messro, Boca Raton FL; Judy Pujol - Bonnie Clutterbuck, Jacksonville FL 47.00
4.12
1/2
1
Carol Davidson, Wilton CT; Erika Greenfield - Lisa Adelberg, Vero Beach FL; Margaret Woodworth, Port St Lucie FL 47.00
2.64
3

Les Gerig, Leawood KS; Angie Knechtges, Grafton OH; Dorri Goldgehn - Mickey Goldgehn, Chicago IL 46.00
1.53
4/6

R Wildman, North Ft Myers FL; Jack Mayer, Ft Myers FL; Anne Rockafield, Kalamazoo MI; Robert Hanscomb, Prospect NS 45.00
2.27
4/6
2
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL; Charlene Benner, Heathrow FL; Kathleen Page, Winter Park FL 45.00
1.53
4/6

Ralph Boles III, Huntsville AL; Jerry Barker, Newport News VA; Cecile Rodier, Saint-Hyacinthe QC; Monique Laurendeau, Montreal QC 45.00
1.70

3
Gerald Tietz - Pamela Tietz - Richard Spear - Sherilynn Spear, Naperville IL 39.00
1.28

4
Ronald Loeb - Judith Loeb, River Edge NJ; Carol Meier, The Villages FL; Ellen Miller, Lady Lake FL 36.00

Friday Eve 299er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1


Larry Wagner - Sue Wagner, St Joseph MI 68.15%
2.12
2


James Lester, Atlantic Beach FL; Nick Vanderwal, Ponte Vedra FL 60.12%
1.59
3


Barbara Mahaffey, Oviedo FL; Jane Horton, Orlando FL 59.52%
1.19
4


Georgia Pierpont, Vero Beach FL; Alexander Kobryn, Lakeland FL 58.63%
0.90
5


Linda Hait - Linda Kitts, St Augustine FL 56.55%
1.79
6
1

Patricia Schloot, Maitland FL; Ann Anderson, Winter Park FL 56.25%
1.37
2
1
Chandra Krothapalli, Lake Mary FL; Alexander Vinokurov, Winter Springs FL 54.76%
1.03
3
2
Randy Hires - Joann Moore, St Simons Isl GA 49.70%
0.67
4/5

Joann Meeker - Carol Weller, Hobe Sound FL 48.51%
0.67
4/5

Patricia Tobin - Kathryn Hatcher, Palm Coast FL 48.51%

Friday Open Pairs
40.0 Tables / Based on 63 Tables

MPs A B C Names Score
25.14
1


Abbie Cole - Glenn Eisenstein, New York NY 62.34%
18.86
2


Marcia Freed, Stuart FL; Christine Urbanek, Tonawanda NY 62.02%
14.14
3


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Murrieta CA 61.54%
10.61
4


Harry Nuckols - Mary Poplawski, Vestal NY 60.58%
8.38
5


Alan Osofsky, Palm Beach FL; Alan Sontag, Gaithersburg MD 60.42%
7.18
6


Celia Austenfeld, Vestal NY; David Cohan, Richboro PA 60.26%
6.29
7


Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL 59.86%
5.59
8


Carolyn Walsh, Orlando FL; Paul Gallizzi, Tampa FL 59.78%
5.03
9


Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 58.41%
4.57
10


Yee Tar Zee, Ruskin FL; Steven Ashe, Tampa FL 56.97%
4.19
11


Diane Graese, Las Vegas NV; Martin Caley, Montreal QC 56.89%
9.45
12
1
1
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England 56.57%
3.59
13


Amy Fisher - Joe Fisher, Cincinnati OH 56.17%
3.35
14


Gail Rust, Daytona Beach FL; Marlise Cusick, Jacksonville FL 56.01%
7.09
15
2

Sharlene Spandau, Plant City FL; Ardean Black, Orient ME 55.45%
2.96
16


Paul Robb, Orlando FL; John Long, Casselberry FL 54.73%
5.32
3

Gail Reams - Nancy Paul, Vero Beach FL 53.37%
3.99
4

Lowell Phillips, North Potomac MD; Samuel Phillips, Largo FL 53.21%
3.15
5

James Spandau, Plant City FL; William Broderick, Tampa FL 52.80%
4.08
6
2
Doris Kirsch, E Springfield PA; Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA 52.32%
2.74
7

Nancy Benamati - John Bortins, Delray Beach FL 51.36%
3.06

3
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Paul Guttman, Rockledge FL 50.08%
2.77

4
Richard Butler, Boca Raton FL; Barbara Arkon, Plantation FL 49.92%
2.30

5
Robin Burns - Loretta Burns, London England 49.84%
1.55

6
Donna Brower, Summerfield FL; Emwynn Smith, St Simons Is GA 49.12%

Friday Eve Side Game
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.10
1


Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL 66.03%
3.49
2
1
1
Lora Ann Tucker - Ann Canterbery, Tallahassee FL 63.14%
2.52
3


Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Jill Wooldridge, Buffalo NY 62.50%
2.62
4
2

Virginia Winters - Susan Kongsvik, Deland FL 57.05%
1.26
5/6


Robert Ezell, Palm Bay FL; Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL 55.93%
1.96
5/6
3
2
Irene Keating - Sharon Nisbett, London ON 55.93%
1.47
4

Ann Magaha, Deland FL; Ronnie Dishian, Debary FL 55.77%
1.37
5

Patrick Thomas, St Petersburg FL; Raymond Wise, Tampa FL 55.45%
1.45
6
3
Sandra Zions, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY 54.81%
1.09

4
Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 52.24%
0.82

5
Marlene Falkner, Hawthorne FL; Elaine Miller, Gainesville FL 51.76%

Friday/Saturday KO #1
16 Tables

MPs Rank Names
56.35
1
Jan Jansma, Malden Netherlands; Russell Ekeblad - Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Hollywood FL; Louk Verhees, 2215 SH Voorhou Netherlands
39.45
2
Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL
22.54
3/4
David Sabourin, Ottawa ON; Michael Gamble, Shawnigan Lake BC; Bryan Maksymetz, Garibaldi Highl BC; Mike Cappelletti, Hixson TN; Ranald Davidson, North York ON
22.54
3/4
Marlene Passell - Bill Passell, Boynton Beach FL; Roberta Epstein - Mark Epstein, Las Vegas NV

Friday/Saturday KO #2
10 Tables

MPs Rank Names
23.46
1
Jean Lieberman, Tampa FL; Linda Drake, Jacksonville FL; Steven Cohn, Clearwater FL; Harris Jacobs, Worcester MA
16.42
2
Donald Blum, Atlanta GA; Keith White, Fort Myers FL; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL; D Pierce, Parkersburg WV
9.38
3/4
Dave Anderson, Brooksville FL; Maris Zilant, North Miami FL; Susan Fuller - Esther Litmanovic, Miami FL
9.38
3/4
Peggy McGregor - Alex McGregor - Don Campbell - Cydney Hayes, Saskatoon SK

Friday/Saturday KO #3
15 Tables

MPs Rank Names
21.98
1
Louise Clark - Steve Clark, Glencoe IL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Owen Lien, Hickory NC
15.39
2
Perry Poole - Martha McGhee, Maitland FL; Millie Larkin, St Cloud FL; Elizabeth Harris, Auburndale FL
8.79
3/4
Harvey Cohen, Winter Haven FL; Alan Millman - Ellen Millman, Pictou NS; Carolyn Macdonald, Truro NS
8.79
3/4
Maria Moore, Collingwood ON; Loughlin Black - Bonnie Lamkin - Marti Cowie, Lakeland FL

Friday/Saturday KO #4
16 Tables

MPs Rank Names
18.10
1
Anita Graham - Deanna Lewis, Lakeland FL; Beata Czachor, Tampa FL; Jesse Stern, Lutz FL
12.67
2
Laurie Scheinman, Baltimore MD; Helene Pittler, Palm Bch Grdns FL; Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL; Ellen Dutcher, Denville NJ
7.24
3/4
Jack Fisher - Ronald Poitinger - Patricia Poitinger, The Villages FL; Lynne Fisher, Lady Lake FL
7.24
3/4
Dorene Thompson, Ponte Vedra Bch FL; John Garner, Fernandina Bch FL; Nancy Martin, Neptune Beach FL; Joan Douglas Gordon, Ponte Vedra FL

Friday/Saturday KO #5
15 Tables

MPs Rank Names
13.96
1
Karen Raphaelson - Lance Marrou - Elliot Raphaelson - Mark Raphaelson, Orlando FL; Laurie Pastrano, Winter Park FL
9.77
2
Ted Baldwin - Margaret Baldwin, Hobe Sound FL; Don McLean - Gayle McLean, St Louis MO
5.58
3/4
Henry Poe - Phyllis Adams - Marsha Skipper - Robert Buccino, Lakeland FL
5.58
3/4
Richard Projain - Sue Projain - Rhoda Frischer - Leonard Frischer, Boca Raton FL

Friday/Saturday KO #6
12 Tables

MPs Rank Names
10.37
1
Keith Gellman - Lucette Lafleur, Fort Lauderdale FL; Marsha German, Sunrise FL; Margaret Smith, Ft Lauderdale FL
7.26
2
Goeran Eklund - Agneta Eklund, Lake Mary FL; Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL
4.15
3/4
Robert Barlow, Lebanon NJ; R. Scott Laing, Van Wert OH; Martha Young - John Christman, Orlando FL
4.15
3/4
John Moore, Bonyon Beach FL; Sally Mancusi-Ungaro, Boynton Beach FL; Pennell McCool, Gulf Stream FL; Karla Mahler, Vlg of Golf FL

Friday Saturday KO #7
16 Tables

MPs Rank Names
9.44
1
Peter Sheiman, Melbourne FL; Michael Lane, Merritt Island FL; Angus Mackenzie, Grant FL; Howard Rothman, Indialantic FL
6.61
2
Grace Surphlis, Oakville ON; Mariann Zima - Joan Vainio, North Bay ON; Carrie Bell, Callander ON
3.78
3/4
Mollie Brodnax - Doris Trowbridge, Fort Myers FL; Barbara Schreiber, Ft Myers FL; Sara Berendt, Sanibel Island FL
3.78
3/4
Terry Wager - David Wager, Palm Coast FL; Mary Ann Echelberry - Vivian Heading, Ormond Beach FL

Return to Index Page

Go to Saturday Results