ORLANDO REGIONAL
January 5 -11, 2009
Wednesday
Morning Hand Records Morning SR Hand Records Afternoon Hand Records Afternoon SR Hand Records Evening Hand Records

Morning KO Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
32.57
1
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Mike Passell, Las Vegas NV; Migry Zur Campanile - Sam Lev, New York NY; Gary Cohler, Miami FL; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC
17.26
2
Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte, Tampa FL; Jerry Helms, Charlotte NC; Joseph Godefrin, Sarasota FL

Morning KO Bracket 2
12 Tables

MPs Rank Names
16.20
1
Louise Clark, Glencoe IL; Steve Clark, Sanibel FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Owen Lien, Hickory NC
11.34
2
Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Catherine Chell, Ottawa ON; Scott Hiller, Marshall MN; Steven Wallis, Tampa FL
6.48
3/4
Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko - Sandra Zions, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY
6.48
3/4
Dennis Wick, Greencastle PA; Neil Timm - Henry Hood, Lady Lake FL; David Rife, Martinsburg WV

Morning KO Bracket 3
10 Tables

MPs Rank Names
8.70
1
Joan Besley - Letitia Stallard, Winter Park FL; Gloria Zobel - Debbie Keyser, Heathrow FL
6.09
2
Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC; Elaine Crick - John Crick, Bluffton SC
3.48
3/4
Joyce Brito - Donna Taylor, Venice FL; David Polk - Kitty Polk, North Port FL
3.48
3/4
Phyllis Fountain - Leslie Phelps - Maureen O'Brien, Vero Beach FL; Carol Branand, Ft Pierce FL

Wed AM Fast Side Pairs
43.0 Tables

MPs A B C Names Score
8.04
1


Roberta Trayman - Charles Trayman, Naples FL 71.78%
6.03
2


Ned Irving, Hot Sprgs Vlg AR; David Caprera, Denver CO 71.59%
6.98
3
1
1
Lynn Kramer, Ventnor City NJ; Bobbie Weisberg, Palm Beach Grdn FL 70.08%
3.39
4


Mike Levine, Boca Raton FL; Bert Newman, West Bloomfield MI 67.05%
5.24
5
2
2
Margie Brooke, Boca Raton FL; Nancie Flaxman, Deerfield IL 64.77%
3.93
6
3
3
Sherry Freese - Donald Freese, St Pete Beach FL 64.39%
2.94
4

Juliette Kaplan - Eva Messro, Boca Raton FL 61.36%
2.21
5

Judy Pujol - Bonnie Clutterbuck, Jacksonville FL 59.85%
2.30
6/7
4
Barbara Stirling, Boca Grande FL; Sandra Folken, Sapphire NC 58.33%
1.45
6/7

Maria Moore, Collingwood ON; Marti Cowie, Lakeland FL 58.33%
1.73

5
Nancy Paul - Robert Paul, Vero Beach FL 57.95%
1.67

6
Lee Vickman, Highland Park IL; Rose Rowland, Charleston SC 57.58%

Wednesday 299ers
25.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.95
1
1

Caryl Mackay - Judy Underhill, Leesburg FL 65.48%
3.71
2
2
1
James Sullivan - Connie Sullivan, Grand Beach MI 62.80%
2.78
3
3
2
Barbara Bankeroff - George Bankeroff, Amherst NH 60.71%
1.83
4/5
4/5

Bernard Neff, Margate NJ; Sidney Brodsky, Delray Beach FL 59.52%
1.83
4/5
4/5

Jerry Lance - Steven Fox, Tampa FL 59.52%
1.63
6/7
6

Diana Walker - Lucille Bearsch, Winter Park FL 58.93%
1.14
6/7


Linda Thomas, Winter Park FL; Kathy Boyd, Casselberry FL 58.93%
1.13

3
Betsy Slone, Altamonte Sprs FL; Jeanne Henderson, Lake Mary FL 56.25%
0.84

4
Betty Smeenge - Margaret Spraggins, Orlando FL 53.87%
0.63

5
Robert Bartlett - Mary Ellen Bartlett, Oak Grove MO 52.08%

Wednesday Senior Pairs
35.0 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
12.32
1


Deborah Alexander - William Alexander, Ramsey NJ 65.64%
9.24
2


Chuck Said, Nashville TN; Carolyn Jackson, Sugar Land TX 63.19%
6.93
3


Jean Toone - Charles Showalter, Lady Lake FL 60.42%
8.03
4
1

Kay Jones, The Villages FL; Geoff Jones III, Orlando FL 59.14%
6.02
5
2
1
Harlan Barnard, Orange City FL; James Di Napoli, Wall NJ 58.10%
3.52
6


Bette Cohn, Sarasota FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 57.89%
3.08
7


Joan Vigdor - Charles Wolpert, Boynton Beach FL 57.52%
4.52
8
3

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 57.41%
2.46
9


Susan Cressman - Ken Cressman, Lakeland FL 56.37%
2.24
10


Lisa Adelberg, Vero Beach FL; Laura Lipman, Augusta ME 56.21%
3.39
4

Dale Weick, Melbourne FL; Albert Vaccaro, Venice FL 55.67%
2.68
5

John Christopher - Dorothy Christopher, Milford MI 54.28%
3.56
6
2
Paul Hagerty - Nancy Hagerty, Oviedo FL 54.21%
2.67
7/9
3
Leon Jonas - Claire Jonas, W Delray Beach FL 53.13%
2.12
7/9

Mark Bumler - Flo Donahugh, Winter Springs FL 53.13%
1.80
7/9

James Plecas, Sun City Center FL; Joyce Searcy, Wesley Chapel FL 53.13%
2.06

4
Richard Campbell - Deanna Campbell, Severna Park MD 52.47%
1.58

5
Ricky Dashefsky - Morris Dashefsky, Lake Worth FL 51.62%
1.87

6
Hilda Hiner, Riverview FL; Maureen Rowley, Lithia FL 51.56%

Wed Side Game Series One
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.25
1


Roberta Trayman - Charles Trayman, Naples FL 70.83%
3.34
2
1

Jack Grier - Alina Grier, Bridgman MI 65.51%
2.51
3
2

Susan Mayo, Vero Beach FL; Judith Kane, Winter Park FL 64.35%
1.79
4


Arnie Summers - Mitchell Stark, Lakeland FL 63.66%
2.73
5
3
1
Stanley Kaplan - Natalie Kaplan, Manchester CT 61.81%
2.05
6/7
4
2
Billie Barnby, Casselberry FL; Henry Font, Orlando FL 55.32%
0.89
6/7


Naomi Ellis - Mary Alice Mixson, Orlando FL 55.32%
1.49
5

Janice Woodbury, Vero Beach FL; Karolyn Smith, Atlanta GA 54.63%
1.54
6
3
Lawrence Kaplan - Betty Kaplan, Malverne NY 53.01%
1.15

4
Barbara Stone - Joel Stone, Glencoe IL 52.08%
0.92

5
Jack Meyers - Jane Shultz, Fort Wayne IN 50.00%

299ers Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.25
1
1
1
Connie Sullivan - James Sullivan, Grand Beach MI 69.64%
2.44
2
2
2
Joann Meeker - Carol Weller, Hobe Sound FL 62.50%
1.83
3
3
3
Mary Bywater - William Bywater, Orlando FL 59.52%
1.37
4


Linda Kitts, St Augustine FL; Judith Morin, Hendersonville NC 59.23%
1.03
5


Shirley Harrold - Don Harrold, Orlando FL 58.04%
0.95
6
4
4
Ann Croft, Winter Park FL; Barbara Jaffee, Maitland FL 56.25%
0.72
5

Peg Lindsay - Walter Bogaerts, Leesburg FL 55.36%

Wednesday Open Pairs
33.0 Tables / Based on 67 Tables

MPs A B C Names Score
25.70
1


John Morris, Atlanta GA; Mike Cappelletti, Hixson TN 67.59%
19.28
2


Elaine Katzman, Boynton Beach FL; Carolyn Sessler, Boca Raton FL 61.11%
12.65
3/4


Harry Nuckols - Mary Poplawski, Vestal NY 61.00%
12.65
3/4


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL 61.00%
8.57
5


Janet Laudenslager - Ann Turner, Nokomis FL 59.84%
7.34
6


J Robinson, Tampa FL; Nancy Heusted, St Petersburg FL 58.56%
8.27
7
1

James Spandau - Sharlene Spandau, Plant City FL 58.45%
5.71
8


Mike Hartop - Ann Hartop, Ammon NB 57.52%
5.14
9


Chris Niemann - Gen Geiger, Sarasota FL 57.29%
4.67
10


Diane Graese, Las Vegas NV; Martin Caley, Montreal QC 56.83%
4.28
11


Starr Hagenmeyer, Titusville FL; Gail Hanson, Lake Orion MI 56.60%
3.95
12


Alan Osofsky, Palm Beach FL; Alan Sontag, Gaithersburg MD 56.48%
3.67
13


Frances Esposito, Fernandina FL; Marlise Cusick, Jacksonville FL 56.25%
4.78
14/16
2/4

J C Meyers, New York NY; Carolyn Fryar, Palm Beach Gdns FL 55.67%
4.78
14/16
2/4
1/2
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England 55.67%
4.78
14/16
2/4
1/2
Loretta Burns - Robin Burns, London England 55.67%
2.86
17
5

Nancy Benamati - John Bortins, Delray Beach FL 55.32%
3.34
6

Judith Schorner - James Schorner, Vero Beach FL 54.51%
2.92

3
Peter Stoll - Sara Stoll, Vero Beach FL 52.78%
2.19

4
Pat Brand - Martin Brand, Aventura FL 48.84%
1.73

5
Ann Gordon - Reta Mc Coy, Spring Hill FL 46.64%
1.62

6
Ida Farnworth, Vero Beach FL; Joseph Brouillard, Lincoln RI 45.95%

Wednesday Eve Side Game
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.94
1


Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL 66.35%
2.96
2


Tina Tessaro - Frederick Wills, Miami FL 64.26%
3.19
3
1

Cleetis Judkins, Cabot AR; James Mabry, Orlando FL 63.78%
2.43
4
2
1
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL 63.62%
1.25
5


Allison Howard, Cookeville TN; Julie Zhu, Vero Beach FL 62.66%
1.70
6


Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Joshua Stark, Grayslake IL 58.81%
1.87
3

Selima Doull - Lenore Strauss, Boynton Beach FL 52.40%
1.35
4

Fred Grimm - Lynn Grimm, Port Charlotte FL 52.24%
1.31
5

Linda Stuart, Gainesville FL; Terry Smith, Jacksonville FL 52.08%
1.82
6
2
Bryant Reinhardt - John Simpson, Vero Beach FL 51.28%
1.24

3/5
Chuck May, North Port FL; Layne Onufer, Huntington Bch CA 48.72%
1.06

3/5
Elizabeth Gale - Sybil Brown, Rockford IL 48.72%
1.06

3/5
Sheila Puz, Sun City Center FL; Grace Charron, Bradenton FL 48.72%

Wed Eve Swiss Teams
60 Tables

MPs A B C Names Score
10.62
1


Russell Ekeblad - Sheila Ekeblad, Providence RI; Louk Verhees, 2215 SH Voorhou Netherlands; Jan Jansma, Malden Netherlands; Michael Seamon, Hollywood FL 73.00
7.97
2
1

Les Gerig, Leawood KS; Angie Knechtges, Grafton OH; Sunny Hoffman - David Hoffman, Boca Raton FL 60.00
5.97
3


John Long, Casselberry FL; Gloria McCain - Kim Krongelb, Orlando FL; Laurie Pastrano, Winter Park FL 59.00
4.48
4


Gregory Euston - Peggy Higginbotham - Pamela Wolf, Jacksonville FL; Betty Davis, Ponte Vedra FL 57.00
2.59
5/7


Phyllis Dubetsky, Boynton Beach FL; Norma Gartner, Hallandale FL; Janis Rush, Austin TX; Joanne Salomon, Teaneck NJ 56.00
2.59
5/7


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL 56.00
2.59
5/7


Sheila Greenwald, Montreal QC; Ellen Miller, Highland Park IL; James Relihan, Tampa FL; Alfred Killian, Sebastian FL 56.00
4.85
2/3
1
Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC; John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC 51.00
4.59
2/3

Eva Messro - Juliette Kaplan, Boca Raton FL; Judy Pujol - Bonnie Clutterbuck, Jacksonville FL 51.00
3.64
4
2
Edward Stanley - Carol Stanley, Ft Myers FL; Gary Wahl - Joann Wahl, Fort Myers FL 50.00
2.21
5

Janice Woodbury - Susan Mayo, Vero Beach FL; Karolyn Smith, Atlanta GA; Judith Kane, Winter Park FL 46.00
1.66
6

Jan Vandersluis - Helen Vandersluis - Abbie Feuer - Dennis Feuer, No Palm Beach FL 45.00
2.39

3/4
Fran Cowie, Maitland FL; Barbara Mahaffey, Oviedo FL; Jane Horton - Bernita Dobbs, Orlando FL 43.00
2.39

3/4
Edward Draiss Sr - Rosemary Kaskie - Ron Hutchins, Leesburg FL; Marilyn Porter, Tavares FL 43.00
1.53

5
Joan Besley - Letitia Stallard - Linda Schofield, Winter Park FL; Sharon Shaffer, Debary FL 40.00
0.80

6/9
Betty Mayne - Barbara Schulz, Leesburg FL; Jeanne Carney, Tavares FL; Virginia Doebler, Mount Dora FL 37.00
0.80

6/9
Richard Tompkins - Elizabeth Tompkins - Maureen O'Brien, Vero Beach FL; Carol Branand, Ft Pierce FL 37.00
0.80

6/9
Dawn Butler - Mary Turner - Judith Quinn - Phyllis Sutch, Stuart FL 37.00
0.80

6/9
John Nowell, Jr - Millie Nowell - Clifton Jones, Orlando FL; Terryl Francis, Glen Carbon IL 37.00

Wed-Thur KO Bracket 1
15 Tables

MPs Rank Names
59.68
1
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Mike Passell, Las Vegas NV; Sam Lev - Migry Zur Campanile, New York NY; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC; Gary Cohler, Miami FL
41.78
2
Geoffrey Brod, Naples FL; John Stiefel, Wethersfield CT; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Paul Sidikman, Livingston NJ; Lewis Finkel, Jupiter FL
23.87
3/4
Marshall Hall, Boca Raton FL; Jay Whipple III, Boca Grande FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL
23.87
3/4
John Solodar, Palm Beach Gdns FL; Nancy Katz, Carolina PR; Lynda Nitabach, N Plainfield NJ; Glenn Eisenstein, New York NY

Wed-Thur KO Bracket 2
16 Tables

MPs Rank Names
30.78
1
Jean Lieberman, Tampa FL; Harris Jacobs, Worcester MA; Steven Cohn - Thomas Williams, Clearwater FL
21.55
2
William Poole, Winter Springs FL; Henry Meyer, Indian Rvr Shrs FL; Lita Talus, Boynton Beach FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL
12.31
3/4
Gordon Walker, Naples FL; John Ferry, N Parkersburg WV; D Pierce, Parkersburg WV; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL
12.31
3/4
David Rogers, Southern Pines NC; John Lewis - Molly O'Neill - Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL

Wed-Thur KO Bracket 3
13 Tables

MPs Rank Names
21.75
1
Louise Clark, Glencoe IL; Steve Clark, Sanibel FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Owen Lien, Hickory NC
15.23
2
George Hubmaier, Orlando FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL; Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL
8.70
3/4
Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Alan Walters, Naples FL; Keith White, Fort Myers FL
8.70
3/4
Sandra Peterson - G Kissel, Clearwater FL; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Carol Dellandrea, North Bay ON

Wed-Thur KO Bracket 4
12 Tables

MPs Rank Names
18.15
1
Joseph Glazar - Thomas Mangold Jr, Hernando FL; Ted Defilippo, Lecanto FL; Gerry Kuttas, Ocala FL
12.71
2
Bonnie Lamkin - Marti Cowie - Loughlin Black, Lakeland FL; Maria Moore, Collingwood ON
7.26
3/4
J Zamierowski Jr - Barbara Zamierowski, Leesburg FL; Lois Belliveau - Allan Roderiques, Lynn MA
7.26
3/4
Patti English - Gerry Mirus - A Netherwood, Cincinnati OH; Lorna Davis, West Chester OH

Wed-Thur KO Bracket 5
15 Tables

MPs Rank Names
16.95
1
William Wong, Elizabethtown KY; Nancy McGinnis - Jo Anne Bogusko, Bel Air MD; Lorraine Whitney, Port Orange FL
11.87
2
Terry Gerber - Janice Feinglass, Delray Beach FL; Susan Feiler - Ellen Norden, Boynton Beach FL
6.78
3/4
Edward Mitchell, Fort Myers FL; Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL; Helene Pittler, Palm Bch Grdns FL; Laurie Scheinman, Baltimore MD
6.78
3/4
Ina Rae Fox - Neil Fox - Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL

Wed-Thur KO Bracket 6
14 Tables

MPs Rank Names
14.28
1
Barbara Rothermel, Welaka FL; Stella Creel, Middleburg FL; Phyllis Carr, East Palatka FL; Pat Wilson, Palatka FL
10.00
2
Jerry Barker, Newport News VA; Daniel Bowdish, Thonotosassa FL; Herbert Greenwald, Montreal QC; Trevor Lumb, Atlanta GA
5.71
3/4
Nona Dorsky, Kissimmee FL; Marjorie Crone, Louisville KY; Cecile Rodier, Saint-Hyacinthe QC; Monique Laurendeau, Montreal QC
5.71
3/4
Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko - Sandra Zions, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY

Wed-Thur KO Bracket 7
14 Tables

MPs Rank Names
12.84
1
Donald Kramer, Mount Dora FL; Marie J Matsche, Eustis FL; John Bendick - Gerald Robie, Leesburg FL
8.99
2
Neil Timm - Henry Hood, Lady Lake FL; J Donald Tigert - Connie Tigert, Burlington ON
5.14
3/4
Don McLean - Gayle McLean, St Louis MO; Martha Brown, Manchester MA; Richard McHale, Winter Haven FL
5.14
3/4
Anita Pettus, Winchester KY; Claudia Haller - Paula Torstrick - Judy Huffman, Lexington KY

Wed-Thur KO Bracket 8
16 Tables

MPs Rank Names
12.23
1
Scott Chupack - J C Chupack, Gurnee IL; Mary Riegel, Osprey FL; Michael Evans, Tallahassee FL; Irving Brown, Aventura FL; David Billings, Miami FL
8.56
2
Phyllis Adams - Marsha Skipper, Lakeland FL; Lynne Beresford, Fort Washington MD; Jackie Jones, Apopka FL
4.89
3/4
John Moore, Bonyon Beach FL; Sally Mancusi-Ungaro - Susan Ruskin - Robert Ruskin, Boynton Beach FL
4.89
3/4
Goeran Eklund - Agneta Eklund, Lake Mary FL; James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL

Wed-Thur KO Bracket 9
16 Tables

MPs Rank Names
11.23
1
Sandra Folken, Sapphire NC; Barbara Stirling, Boca Grande FL; Jo Gilman - Jack Andrews, Hendersonville NC
7.86
2
John Terris Hagan - Millie Hagan, New Smyrna Bch FL; Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL
4.49
3/4
Harriet Seligsohn, Temple Terrace FL; Polly Lott, Tampa FL; Donna Kellerman, Bradenton FL; Susan Elwyn, Framingham MA
4.49
3/4
Lynne Seffren, Delray Beach FL; Olivia Shapiro, Highland Park IL; Nancie Flaxman, Deerfield IL; Margie Brooke, Boca Raton FL

Wed-Thur KO Bracket 10
16 Tables

MPs Rank Names
6.60
1
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL; Charlene Benner, Heathrow FL; Kathleen Page, Winter Park FL
4.62
2
Jan Pass, Saint Louis MO; Judy Pass - Helene Siegfried - Gretchen Smith, St Louis MO
2.64
3/4
Julie Mackey - Nancy Meade, Jacksonville FL; Nick Vanderwal, Ponte Vedra FL; James Lester, Atlantic Beach FL
2.64
3/4
Cynthia Barbarisi - Janice Barnes, Lecanto FL; Shirley Elliott - Mary Welch - Diane Halloran, Hernando FL

Return to Index Page

Go to Thursday Results