ORLANDO REGIONAL
January 5 -11, 2009
Monday
Afternoon Hand Records Evening Hand Records

Mon AFT Strat Charity Prs
62.0 Tables

MPs A B C Names Score
16.66
1
1

Joan Stanchek, Estero FL; Jessica White, Boca Raton FL 64.10%
12.50
2


Kathy Newman - Bert Newman, West Bloomfield MI 62.66%
9.37
3


Nancy Moyer, New York City NY; Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL 62.50%
5.42
4/6


Martha McGhee, Maitland FL; Eileen Easterling, Casselberry FL 61.70%
7.37
4/6
2/3

John Robinson, Lake Wales FL; Jackie Jimeson, Lakeland FL 61.70%
7.37
4/6
2/3

Bernice Kramer - Albert Kober, Boca Raton FL 61.70%
2.60
7/8


Calvin Rowe, Gainesville FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL 61.54%
2.92
7/8


Dennis Wick, Greencastle PA; Julie Zhu, Vero Beach FL 61.54%
4.73
4

Sherry Hansen, Minneapolis MN; Janet Larson, Naples FL 60.74%
6.43
5
1
Rona Brenner, Ponte Vedra Bch FL; Nancy Stein, Jacksonville FL 60.26%
4.82
6
2
Ruth Bellet - Elaine Turetsky, Boca Raton FL 59.63%
3.62

3
Lorraine Papineau - Janet Smits, Sebastian FL 57.85%
2.71

4
Mariann Zima - Joan Vainio, North Bay ON 57.37%
2.03

5
Eva Fucile, Kissimmee FL; Mary Shaw, Fargo ND 54.97%
1.53

6
Ann Bottelli - Richard Bottelli, Vero Beach FL 54.38%

Mon Eve Charity Prs
34.5 Tables

MPs A B C Names Score
10.50
1


Mike Cappelletti, Hixson TN; Allison Howard, Cookeville TN 66.67%
7.88
2


Robert Colton, Brantford ON; Julie Zhu, Vero Beach FL 66.44%
5.91
3


Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Richard Vatter, Cadillac MI 63.56%
6.49
4
1

Jan Vandersluis - Helen Vandersluis, No Palm Beach FL 61.34%
4.87
5
2

Robert Barlow, Lebanon NJ; William Broderick, Tampa FL 59.03%
2.49
6


Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Jill Wooldridge, Buffalo NY 58.86%
3.65
3

Sunny Hoffman - David Hoffman, Boca Raton FL 58.33%
3.79
4
1
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England 57.64%
2.84
5
2
Donald Freese - Sherry Freese, St Pete Beach FL 57.18%
1.54
6

Marti Cowie, Lakeland FL; Maria Moore, Collingwood ON 57.00%
2.13

3
Helen Newmark - Judith Metzger, Boynton Beach FL 56.25%
1.60

4
Joseph Johnson - Overil Johnson, Oakville ON 56.23%
1.31

5
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL 54.40%
1.17

6
Pat Brand - Martin Brand, Aventura FL 52.78%

Mon-Tue KOs Brkt I
13 Tables

MPs Rank Names
50.55
1
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Migry Zur Campanile - Sam Lev, New York NY; Gary Cohler, Miami FL; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC; Mike Passell, Las Vegas NV
35.39
2
Russell Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Hollywood FL; Jan Jansma, Malden Netherlands; Louk Verhees, 2215 SH Voorhou Netherlands
20.22
3/4
Jay Cohodes, Sunrise FL; David Starratt - Gerald Gitles, Chicago IL; Hans Jacobs, Aurora ON
20.22
3/4
Mike Levine - Zeke Jabbour, Boca Raton FL; Jerry Clerkin, Bloomington IN; Bert Newman, West Bloomfield MI; David Caprera, Evergreen CO; Ned Irving, Hot Sprgs Vlg AR

Mon-Tue KOs Brkt II
13 Tables

MPs Rank Names
24.90
1
David Rogers, Southern Pines NC; John Lewis - Molly O'Neill - Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL
17.43
2
Don Campbell - Cydney Hayes - Alex McGregor - Peggy McGregor, Saskatoon SK
9.96
3/4
Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Alan Walters, Naples FL; Keith White, Fort Myers FL
9.96
3/4
Gudrun Wallace - Manon Ross, Fort Myers FL; Mary-Ellen Barlow - John Arblaster, Niagara-Lk ON

Mon-Tue KOs Brkt III
13 Tables

MPs Rank Names
19.82
1
Louise Clark - Steve Clark, Glencoe IL; Owen Lien, Hickory NC; Kevin Dwyer, Fort Myers FL
13.87
2
Patti English - A Netherwood - Gerry Mirus, Cincinnati OH; Lorna Davis, West Chester OH
7.93
3/4
Frank Page - E Harmon-Hanna - Pamela Page, Palm Bay FL; Joanne Marten, Merritt Island FL
7.93
3/4
June Stoiber, Put-In-Bay OH; Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL; Lynne Schomaeker, Fort Myers FL

Mon-Tue KOs Brkt IV
16 Tables

MPs Rank Names
17.25
1
Laura Lipman, Augusta ME; Lisa Adelberg, Vero Beach FL; Judy Bloomhall, Fort Myers FL; Timothy Aspenwall, Bethesda OH
12.08
2
Connie Tigert - J Donald Tigert, Burlington ON; Peg Deutsch - Duane Gronau, Bloomington IL
6.90
3/4
Harlan Barnard, Palm Coast FL; David Cohan, Richboro PA; James Di Napoli, Wall NJ; Bartlett Jones, Deland FL
6.90
3/4
Fred Grimm - Lynn Grimm, Mount Vernon OH; Sandra Rosenblum, Tampa FL; Chuck May, North Port FL

Mon-Tue KOs Brkt V
16 Tables

MPs Rank Names
13.40
1
Marilyn Ross, Boynton Beach FL; Joyce Meltzer, Egg Harbor Tp NJ; Doris Grabel, Ventnor City NJ; Robert Hanscomb, Prospect NS
9.38
2
Ruth Bellet - Elaine Turetsky - Ruth Ronan, Boca Raton FL; Barbara Ellin, Chestnut Hill MA
5.36
3/4
Glen Harmer, Thunder Bay ON; Tammy Staggs, Saint Cloud FL; Timothy Baelz - Eva Fucile, Kissimmee FL
5.36
3/4
Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko - Sandra Zions, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY

Mon-Tue KOs Brkt VI
16 Tables

MPs Rank Names
11.43
1
Gerald Tietz - Pamela Tietz - Richard Spear - Sherilynn Spear, Naperville IL
8.00
2
Don Quinn - Eunice Quinn - Donald Everett - Ann Rozema, Fort Myers FL
4.57
3/4
John Terris Hagan - Millie Hagan, New Smyrna Bch FL; Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL
4.57
3/4
Carol Dunlevy - Ronald Dunlevy, Corbin KY; Linda Glass, Georgetown KY; Fran Menzel, Plantation FL

Mon-Tue KOs Brkt VII
16 Tables

MPs Rank Names
6.84
1
Edward Harvey Jr - Meredith Harvey - Patricia Carmody - Mary Ellen Williams, Savannah GA
4.79
2
Ann Bottelli - Richard Bottelli - Nancy Paul - Robert Paul, Vero Beach FL
2.74
3/4
Jane Stead - Barbara Ritchey - Chuck Ritchey, Orange Park FL; Libby McInnis, Middleburg FL
2.74
3/4
Carrie Bell, Callander ON; Grace Surphlis, Oakville ON; Joan Vainio - Mariann Zima, North Bay ON

Return to Index Page

Go to Tuesday Results