ORLANDO REGIONAL
December 31 through 6, 2008
Saturday

Sat AM Fast Side Pairs
30.0 Tables

MPs A B C Names Score
6.07
1
1

John Whitcomb, Ashland VA; Marti Cowie, Lakeland FL 68.41%
4.55
2
2

Matt Meckstroth, Fairfax VA; Constance Sackville, Vero Beach FL 67.05%
3.41
3
3

Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL 64.03%
2.56
4
4

Robert Todd - Bob Soni, Tallahassee FL 61.31%
1.92
5


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Allan Graves, Vancouver BC 59.90%
3.94
6
5
1
Charlotte Sandberg - James Sandberg, Melbourne Beach FL 59.63%
1.31
6

Fran Wakely, Belleair FL; Marilyn Lightner, Bonita Springs FL 59.44%
2.96

2
David Long, Deerfield Beach FL; Agnes Hodge, Warren OH 59.40%
2.22

3
Abha Patel - Ann Taylor, Port St Lucie FL 58.93%
1.66

4
Martha Russo - Linda Kitts, St Augustine FL 56.25%
1.32

5
Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 53.27%
0.98

6
Dawn Arnold - Judy Lee Alcorn, Fort Myers FL 52.72%

Saturday Senior Pairs
28.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
10.64
1
1
1
Ronald Leight - Ivy Leight, Seminole FL 60.68%
7.98
2


Bill McCallon, St Augustine FL; Barbara McCallon, Saint Augustine FL 60.20%
5.99
3


Melih Ozdil, Astoria NY; Claire Alpert, New York NY 59.61%
4.49
4


Judith Gushner - Zeke Jabbour, Boca Raton FL 59.45%
3.55
5


Eunice Garrison, Boca Raton FL; Madi Drimmer, Sarasota FL 56.65%
3.04
6


Sam Behr - Joanne Behr, Winter Park FL 56.37%
2.71
7


Sidney Golub, West Palm Beach FL; James Chase, Rutland VT 56.09%
4.96
8
2

K Stanbury - Deanne Dennison, Woodbridge ON 55.67%
3.72
3

Judith Kane, Winter Park FL; George Hubmaier, Orlando FL 55.48%
2.79
4

Dorothy Feldmann - Herbert Feldmann, Riverhead NY 55.29%
2.20
5

John Christopher - Dorothy Christopher, Milford MI 54.75%
2.82
6
2
Howard Coley - Terri Coley, Brooksville FL 54.45%
2.12

3
Susan Feiler - Ellen Norden, Boynton Beach FL 53.00%
1.59

4
Angela Weindruch, Longwood FL; Nuri Pasha, FL 52.58%
1.26

5
Diane Kelsey - Bill Kelsey, Sebring FL 51.22%

Saturday Afternoon Side
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.79
1


Jerome Resnick, Riverside NJ; Eugene Davidson, Boynton Beach FL 59.78%
3.19
2
1
1
Jeanne Boardman - Isadore Silverman, Tampa FL 56.73%
2.39
3
2

Billie Boyd - Delores Boyd, Ind Hbr Bch FL 56.41%
1.79
4
3

Pier Westra - Polly Westra, Lakeland FL 55.77%
1.35
5
4

James Cooke - Margaret Cooke, Celebration FL 54.65%
1.71
6
5
2
Stanley Kaplan - Natalie Kaplan, Manchester CT 53.69%
1.28
6
3
Howard Rothman, Indialantic FL; Harvey Fishman, Dunnellon FL 52.72%
0.87

4/5
Laurie Pastrano, Winter Park FL; Kim Krongelb, Orlando FL 51.92%
0.84

4/5
Bartlett Jones, Deland FL; Dorothy Demarest, Naples FL 51.92%

Sat Eve 50/100/300 Pairs
6.0 Tables

MPs A B Names Score
2.26
1

Lynn Mix - Robin Corbet, Orlando FL 61.00%
1.70
2
1
Peg Lindsay - Walter Bogaerts, Leesburg FL 58.50%
1.27
3

Martha Russo - Linda Kitts, St Augustine FL 57.50%
1.25
4
2
Joann Bandy, Belleair Bluffs FL; Mary Stephens, Largo FL 56.00%
0.94
3
William Prather, Lineville Falls NC; Alice Harper, Winter Park FL 52.00%

Saturday Compact One
14 Tables

MPs Rank Names
32.50
1
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Sam Lev - Jim Krekorian, New York NY; Migry Zur Campanile, Las Vegas NV
22.75
2
Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL; Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL
14.63
3
Rick Kaye, Bingham Farms MI; Robert Brent, Venice FL; Kathy Newman - Bert Newman, West Bloomfield MI
11.38
4
Julian Heicklen, Teaneck NJ; Harold Feldheim, Hamden CT; Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL

Saturday Compact Two
16 Tables

MPs Rank Names
18.22
1
Dori Byrnes, Morris Plains NJ; Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Mary Gorkin, Hallandale Bch FL
12.75
2
Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL; James Relihan, Tampa FL; Irving Bloom, West Palm Beach FL; Sheila Greenwald, Singer Island FL
8.20
3
Deborah Drury - Sally Chapleau, Vero Beach FL; Gail Rust, Daytona Beach FL; Marlise Cusick, Jacksonville FL
6.38
4
Caroline Warner - Stephen Warner, Davie FL; Joseph Menkes - Barbara Menkes, Boynton Beach FL

Saturday Compact Three
16 Tables

MPs Rank Names
11.50
1
Alfred Killian, Sebastian FL; Ellen Miller, Highland Park IL; Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL
8.05
2
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL; Rosemary Hollibaugh, Melrose FL; Peggy Higginbotham, Jacksonville FL
5.18
3
Audrey Jacobs - Norman Jacobs - Suzanne Casey - Timothy Casey Jr, Tampa FL
4.03
4
Carla Cozart - Beata Czachor - Masood Kizilbash, Tampa FL; Marti Cowie, Lakeland FL

Saturday Compact Four
16 Tables

MPs Rank Names
9.25
1
Luisana Madueno, Aventura FL; Francisco Bernal, Miami FL; Lucha Buse - Carlos Vasquez,
6.48
2
Bob Soni - Robert Todd, Tallahassee FL; Jesse Stern, Lutz FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL
4.16
3
Stephen Popham - Betty Chapman, Sebring FL; Maryann Indovina, Lake Placid FL; Viktoria Spearin, Lake Wales FL
3.24
4
Betty Triliegi, Minneapolis MN; Janet Larson, Naples FL; Barbara Tate, Plantation FL; Jennylee Mealer, Sunrise FL

Saturday Compact Five
16 Tables

MPs Rank Names
6.88
1
Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL; David Long, Deerfield Beach FL; J Pujol - Bonnie Clutterbuck, Jacksonville FL
4.82
2
George Gordon, Stuart FL; Herbert Greenwald, Singer Island FL; Brenda Bateman, Tallahassee FL; Mary Gilbertson, Crawfordville FL
3.10
3
Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL; Zev Wajsman - Jane Weatherby, Gainesville FL
2.41
4
Sandy Barrow, Macon GA; Pat Buchanan, Highlands NC; Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL

Saturday Compact Six
16 Tables

MPs Rank Names
5.54
1
Jane Coleman - William Coleman, Cincinnati OH; Patricia Hall, Lansdale PA; Peggy Ammon, Bulington KY
3.88
2
Emily Hugo - Shelby Chapdelaine - Mary Swinburne, Ponce Inlet FL; Connie Murtaugh, Ormond Beach FL
2.49
3
Helen Frost - Shirley Pacini - Lois Detenbeck, Lake Wales FL; Norman Crandell Sr, Hiawassee GA
1.94
4
Howard Wachtel, Philadelphia PA; Mary Ellen Nevin - Robert Nevin, Sun City Center FL; Joan Besley, Winter Park FL

Sat Evening Swiss
53 Tables

MPs A B C Names Score
9.56
1


Chris Moll, Jefferson City TN; Jacob Morgan, Madison WI; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL 111.00
7.17
2


Catherine Chell, Ottawa ON; Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Ed Chajkowski, Kemptville ON; Bill Wheeler, Merrickville ON 103.00
5.38
3


Mike Cappelletti, Hixson TN; Billie Vickers, Montgomery AL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; George Colter, Fredericton NB 100.00
4.03
4


Muriel Altus - Philip Altus, Tampa FL; Nancy Mitchell - R Craig Hemphill, Jacksonville FL 95.00
3.02
5


Allan Graves, Vancouver BC; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Curtis Cheek - Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Arno Hobart - George Mittelman, Toronto ON 90.00
2.27
6


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Harley McCabe - Janet Neel Fleenor, Bowling Green KY 86.00
5.61
1
1
John Durbala - Jonathan Chapman, New York NY; Karen Raphaelson, Orlando FL; Sandra Ivison, Collingwood ON 77.00
4.21
2

Margo Morrison - Nancy Smith - John Simms - Cathy Simms, Marietta GA 74.00
3.16
3
2
Marilyn Grant, Punta Gorda FL; Theodore Thelin, New Bedford MA; Nancy Thelin, Port Charlotte FL; Grace Charron, Bradenton FL 73.00
2.37
4
3
Martha Strebel, Leesburg FL; Barbara Krumpe, Vincentown NJ; Brenda Gordon, Stuart FL; Natalina Warner, Medford NJ 71.00
1.56
5/6

Joan Soifert - John Marskell, Mississauga ON; Gail Lambacher, Oakville ON; Susan Heyer, Winter Haven FL 67.00
1.56
5/6

Anita Graham - Bonnie Lamkin - Deanna Lewis, Lakeland FL; Maria Moore, Collingwood ON 67.00
1.35

4
Marianne Claysmith, St Augustine FL; Lorraine Whitney, Port Orange FL; Phyllis Ogden - Ann Blohm, Houston TX 50.00

Sat Open Pairs
19.5 Tables / Based on 48 Tables

MPs A B C Names Score
20.30
1


Thomas Williams - Steven Cohn, Clearwater FL 60.29%
15.23
2


John Russell, North Barringto IL; Chuck Said, Nashville TN 57.61%
11.42
3


Ross Rainwater - Jackie Jarigese, Vancouver WA 57.40%
8.56
4
1

James Huntington, Longwood FL; Mark Raphaelson, Orlando FL 56.28%
6.77
5


Steven Ashe - Justin Coniglio, Tampa FL 56.14%
5.80
6


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 55.05%
5.08
7


Diane Graese, Las Vegas NV; Martin Caley, Montreal QC 54.93%
4.51
8
2

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 54.63%
4.06
9


Betty Parker - Freerk Polling, Palm Beach Gdns FL 54.49%
3.69
10


Harriet Eaton - Tina Tessaro, Miami FL 54.34%
3.38
11


Barbara Ames, Bethesda MD; Elaine Morrison, Lake Bluff IL 52.66%
3.71
12
3
1
Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL 52.61%
2.90
13
4

Jim Dillon Jr, Atlanta GA; Terry Mangold, Lecanto FL 52.56%
2.78
5
2
Doris Kirsch, E Springfield PA; Sue Weber, Fairview PA 51.89%
2.09

3
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Paul Guttman, Rockledge FL 48.03%
1.57

4
Daryl Drew, Inverness FL; Barbara Mozayeny, Crystal River FL 47.09%

Sat Eve Side Game Series
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.43
1
1
1
Patricia Estes, Maitland FL; Linda Edwards, Orlando FL 64.00%
1.82
2


John Whitcomb, Ashland VA; Jeanne Hughes, Titusville FL 58.50%
1.37
3


Jim Tully, Cocoa FL; Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL 56.00%
1.71
4
2
2
Isadore Silverman - Jeanne Boardman, Tampa FL 54.50%
1.28
3
3
Ronnie Dishian, Debary FL; Dorothy McGuire, Oviedo FL 54.00%
1.31
4

Barbara Neuges, Crystal River FL; Lorraine Osborne, Homosassa FL 52.50%

Saturday I/N
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.39
1


Charles Armbruster - Karen Conrad, Orlando FL 59.30%
2.54
2


Lynn Mix - Robin Corbet, Orlando FL 58.42%
1.91
3


Judith Bronstein - Sandra Murray, Sarasota FL 57.98%
2.14
4
1

Linda Dimon - Linda Kneeburg, St Petersburg FL 56.55%
1.61
5
2
1
Peg Lindsay - Walter Bogaerts, Leesburg FL 56.16%
1.20
6
3

Jimmy Johnson, St Marys GA; Barbara Johnson, Saint Marys GA 55.79%
0.90
4

Suzy O'Connor, Sanford FL; Ellen Higdon, Deland FL 55.58%
1.03
5
2
Nora Schell - Betty Vermillion, Winter Park FL 53.77%

Return to Index Page

Go to Sunday Results