ORLANDO REGIONAL
December 31 through 6, 2008
Friday

Morning Fast Pairs Series
32.0 Tables

MPs A B C Names Score
6.37
1
1
1
Bernard Cope, Palm Bch Grdns FL; Jackie Spezza, Singer Island FL 68.24%
4.78
2
2

Susan Cooper - Barb Glickman, Thornhill ON 64.46%
3.58
3
3

Harris Silver - Harry Leopold, Sarasota FL 63.98%
2.69
4


John Russell, North Barringto IL; Chuck Said, Nashville TN 63.80%
2.02
5


Glenn Eisenstein, New York NY; Nancy Katz, Carolina PR 63.48%
1.51
6


Erez Hendelman - Shelly Dunietz, New York NY 63.43%
2.30
4

Beth Anderson, Oldsmar FL; Mary Shaheen, Niles OH 58.42%
3.41
5
2
David Long, Deerfield Beach FL; Agnes Hodge, Warren OH 57.70%
1.96
6

Marilyn Lightner, Bonita Springs FL; Fran Wakely, Belleair FL 57.10%
2.56

3
Mark Raphaelson - Lance Marrou, Orlando FL 55.32%
1.92

4
Beverly Ellars, Winter Park FL; Linda McEwan, Orlando FL 54.33%
1.44

5
Martha Russo - Linda Kitts, St Augustine FL 53.78%
1.08

6
Frank Margagliano - Donald Brett, Hernando FL 53.59%

FRIDAY Stratified SR Pair
34.5 Tables

MPs A B C Names Score
12.60
1


Zeke Jabbour - Judith Gushner, Boca Raton FL 62.00%
9.45
2


Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 61.34%
8.03
3
1

Jon Shuster - Ron Law, Gainesville FL 60.88%
5.32
4


Lilian Scott, Delray Beach FL; Brian Greis, Boca Raton FL 60.66%
4.20
5


Dennis Newman, Scarsdale NY; Susan Meyers, Mt Kisco NY 59.72%
6.02
6
2

Fred Hawa - Judith Chaice, White Plains NY 58.55%
3.15
7


Claire Alpert, New York NY; Melih Ozdil, Astoria NY 58.10%
2.99
8


Paul Swanson, Jupiter FL; D Thomas, West Palm Beach FL 57.52%
2.52
9


Patricia Hirsch, Boynton Beach FL; Micki Lassiter, Palm Bch Garden FL 57.23%
4.52
10
3

David Vendittis, Boca Raton FL; Ed Bernstein, Boynton Beach FL 57.09%
4.75
4
1
Phyllis Binder - Rose Levenson, Boca Raton FL 54.98%
2.80
5

Jo Ann Hazel - Adel Eryan, Tampa FL 54.80%
3.56
6
2
Ron Hopman - Caralee Hopman, Huntley IL 54.46%
2.01
7

Eugene Joly, Palm Coast FL; J Nisbett, Ormond Beach FL 54.08%
2.67

3
J. Randy Dahl - Lynwood Dahl, Englewood FL 53.82%
2.00

4
Mary Oztemel, Key Biscayne FL; Betty Cutting, Ocean Ridge FL 51.18%
1.95

5
Joann Seagly, Venice FL; Jane Holman, Zephyrhills FL 50.54%
1.56

6
Gwen Knapp - Barbara McKinney, Stuart FL 50.22%

Friday Afternoon Side
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.79
1


Jerome Kramer - Darryle Forrest, Miami FL 65.79%
3.03
2
1

Joan Renzoni, Palm City FL; Nancy Laurie, Toronto ON 62.55%
2.27
3
2

Billie Boyd - Delores Boyd, Ind Hbr Bch FL 59.29%
1.70
4
3

Leslie Shafer - Ralph Williams Jr, Gaithersburg MD 58.62%
1.20
5


Marcia Greenstein, N Miami Beach FL; Abby Hellring, Coral Gables FL 58.28%
1.37
6
4

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 55.76%
2.43
5
1
John Simms - Cathy Simms, Marietta GA 55.11%
0.98
6

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 54.20%
1.82

2
Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 53.70%
1.37

3
Stanley Kaplan - Natalie Kaplan, Manchester CT 53.04%
1.03

4
Billie Barnby, Casselberry FL; Henry Font, Orlando FL 51.63%

Friday I/N
20.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.38
1


Robert Thies, Kissimmee FL; Joseph Patterson, Poinciana FL 63.57%
3.29
2


Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL 63.27%
2.46
3


Richard Watkins - Mary Watkins, Orlando FL 63.15%
1.85
4


Faye Conti, Longwood FL; Lorraine Harris, Orlando FL 60.59%
2.62
5
1

Don Harrold - Shirley Harrold, Orlando FL 58.29%
1.97
6
2

Lynne Beresford, Fort Washington MD; Jackie Jones, Apopka FL 57.18%
1.47
3
1
Judy Underhill - Caryl Mackay, Leesburg FL 57.04%
1.11
4
2
Hardev Bains, Pickering ON; Juanita Macgregor, Port Elgin ON 56.89%
1.04
5

Jay Christman, Winter Park FL; Rhonda Smart, Orlando FL 56.42%
0.74
6

Cindy Taylor - Neil Taylor, Holland MI 55.62%
0.83

3
Florence Phillips - Charles Phillips, Greensboro NC 53.30%

Friday I/N
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.39
1
1

Dolores Dodi Ballard, Brielle NJ; Janet Weins, Plantation FL 63.26%
2.54
2


Muriel Brathwaite, Temple Terrace FL; Roy Sandstrom, Dunedin FL 61.17%
1.91
3
2

Dorothy Bauman, Largo FL; Charlotte Thompson, Marathon FL 60.23%
1.43
4


Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 59.09%
1.37
5
3
1
Hardev Bains, Pickering ON; Juanita Macgregor, Port Elgin ON 57.77%
0.85
6


Susan Mehiel, Hendersonvl NC; Paula Hallam, Vero Beach FL 57.01%
0.95
4

Don Harrold - Shirley Harrold, Orlando FL 54.55%
0.72
5

Lynne Beresford, Fort Washington MD; Jackie Jones, Apopka FL 50.19%
1.03

2
Linda Donahue - Ann Taylor, Satellite Beach FL 49.05%

Side Series II
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.10
1
1

Bob Soni, Tallahassee FL; Virginia Bissig, Bear Lake MI 67.63%
3.08
2


John Russell, North Barringto IL; Chuck Said, Nashville TN 65.87%
2.73
3
2
1
Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL 62.18%
1.73
4


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Murrieta CA 60.58%
1.76
5/7


Erez Hendelman - Shelly Dunietz, New York NY 59.13%
1.72
5/7
3/4

Jo Ann Hazel - Adel Eryan, Tampa FL 59.13%
1.72
5/7
3/4

Andreas Traks - Elmerice Traks, Cleveland OH 59.13%
2.05
5
2
Sherry Zimand, Orlando FL; Lynn McKinney, Winter Park FL 58.81%
1.44
6

Linda Lee, Destin FL; Mel Schloss, N Miami Beach FL 54.97%
1.54

3
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL 50.16%
1.15

4
Richard Allen, New Gloucester ME; Richard Balian, Doyle TN 49.52%
0.86

5
Nancy Hill - Ann Metzger, Tampa FL 47.60%

Fri Eve Swiss Teams
38 Tables

MPs A B C Names Score
7.28
1


Caroline Warner - Stephen Warner, Davie FL; Joseph Menkes - Barbara Menkes, Boynton Beach FL 104.00
5.46
2


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Harold Feldheim, Hamden CT; Julian Heicklen, Teaneck NJ 103.00
4.10
3


Nancy Mitchell - R Craig Hemphill, Jacksonville FL; Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL 88.00
3.07
4


Joan Soifert - John Marskell, Mississauga ON; Sam Behr - Joanne Behr, Winter Park FL 84.00
2.30
5


Marshall Hall, Boca Raton FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL 83.00
4.85
6
1

Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL; Susan Graham, Spring Hill FL; Mary Ann Dufresne, Weeki Wachee FL 82.00
3.64
2

James Easterling, Casselberry FL; Gail Spielholtz, Eastchester NY; Charles Samberg, New City NY; Andrew Wilkin, Winter Springs FL 77.00
3.03
3
1
Marilyn Grant, Punta Gorda FL; Grace Charron, Bradenton FL; Theodore Thelin, New Bedford MA; Nancy Thelin, Port Charlotte FL 76.00
2.27
4
2
Margaret McPherson, Orlando FL; John Robinson, Lake Wales FL; Robert Allen Jr, La Mirada CA; Jackie Jimeson, Lakeland FL 71.00
1.53
5

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL; Peggy Higginbotham, Jacksonville FL; Rosemary Hollibaugh, Melrose FL 70.00
1.70
6
3
Anita Palmer - Charles Palmer - Marion Simmons - Kathie Keiderling, Bradenton FL 66.00
1.28

4
Linda McEwan, Orlando FL; Linda Schofield - Beverly Ellars, Winter Park FL; Sharon Shaffer, Debary FL 65.00

Friday Open Pairs
35.0 Tables / Based on 71 Tables

MPs A B C Names Score
26.23
1


Chris Moll, Jefferson City TN; Jacob Morgan, Madison WI 64.45%
19.67
2


Jackie Jarigese - Ross Rainwater, Vancouver WA 64.05%
14.75
3


Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL 63.43%
11.07
4


Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Barbara Kasle, Boca Raton FL 60.85%
8.56
5
1

Bob Scruton - Merle Liverman, Pointe-Claire QC 59.07%
6.22
6


Gen Geiger, Sarasota FL; Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 58.62%
4.67
7


Martin Baff - Charlotte Baff, Beachwood OH 58.61%
3.50
8


Marina Mann, Gonzales TX; Candyce Clanton, Lorton VA 56.79%
3.86
9


Thomas Grabowski - Marie Grabowski, Hockessin DE 56.04%
6.42
2

Sharon Maris, Hudson FL; Jane Fellows, Crystal River FL 54.20%
4.82
3

Wayne Stewart - Cathy Stewart, Lac Du Bonnet MB 51.74%
3.61
4

Gene Ness - Colleen Ness, Tampa FL 51.72%
2.71
5

Betty Triliegi, Minneapolis MN; Janet Larson, Naples FL 51.62%
2.03
6

Reginald Harvey, Wallingford CT; Paul Hassett, Palm Harbor FL 50.46%
4.20

1
Richard Wydro, Sr, Saint Cloud FL; Robert Hanscomb, Prospect NS 49.27%
3.15

2
Arthur Jaffe - Timothy Baelz, Kissimmee FL 48.59%
2.36

3
Clifton Jones, Orlando FL; Terryl Francis, Glen Carbon IL 48.57%
1.77

4
Beth Anderson, Oldsmar FL; Mary Hencken, Maitland FL 48.37%
2.57

5
Rita Fagan - Gordon Fagan, Flint MI 48.23%

Fri-Sat KO Bracket 1
12 Tables

MPs Rank Names
65.00
1
Michael Gamble, Shawnigan Lake BC; Geoff Hampson, Las Vegas NV; John Diamond, Boca Raton FL; Bryan Maksymetz, Port Moody BC
45.50
2
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Lewis Finkel, Jupiter FL
26.00
3/4
Marc Jacobus, Las Vegas NV; Richard Coren, Delray Beach FL; Robert Levin, Bronx NY; Russell Arnold, Miami FL
26.00
3/4
Jeff Overby, Key West FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Marc Culberson - Andrea Culberson, Weston FL

Fri-Sat KO Bracker 2
13 Tables

MPs Rank Names
40.63
1
Darcy Parker - James Parker - Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL
28.44
2
Joan Lane - Joseph Lane, Clermont FL; Ron Fraser - Susan Fraser, Leesburg FL
16.25
3/4
Daniel Boye - Susan Yates, Victor NY; Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL
16.25
3/4
Jeffrey Hand, New York NY; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; David Kent, Lake Mary FL

Fri-Sat KO Bracket 3
12 Tables

MPs Rank Names
27.05
1
John Arblaster - Mary-Ellen Barlow, Niagara-Lk ON; Evelyn Mintzer - Albert Mintzer, West Des Moines IA
18.94
2
Jody Ledford - Theodore Spak, Miami FL; Miles Thomson, Cape Coral FL; Bee Hallett, Fort Myers FL
10.82
3/4
Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL; Billie Vickers, Montgomery AL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL
10.82
3/4
Linda Miller, Ormond Beach FL; Neil Evangelista, Boca Raton FL; Arman Hartung, Marshall MI; Robert McIlrath, Williston FL

Fri-Sat KO Bracket 4
16 Tables

MPs Rank Names
22.72
1
Lisa Adelberg - Constance Sackville, Vero Beach FL; Matt Meckstroth, Fairfax VA; Patty Barnett, Gainesville FL; Linda Luther, N Charleston SC
15.90
2
Raymond Wise - Adrienne Muslin, Tampa FL; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Diane Howard, N Sioux City SD
9.09
3/4
Marilyn Lightner, Bonita Springs FL; Fran Wakely, Belleair FL; Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL
9.09
3/4
Steven Wallis, Tampa FL; Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Bill Wheeler, Merrickville ON; Ed Chajkowski, Kemptville ON; Catherine Chell, Ottawa ON

Fri-Sat KO Bracket 5
16 Tables

MPs Rank Names
18.70
1
Chris Kindt - Jane Formet - Elizabeth Stettler - Larry King, Orlando FL
13.09
2
Harriet Brent, Venice FL; Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL; Dale Freeman, Englewood FL; Marilyn Kay, Bradenton FL
7.48
3/4
Mary Anne McDougal, Destin FL; Lesley Musselman, Nicefield FL; Sandra Carney, Niceville FL; Gayle Marr, Ft Walton Beach FL
7.48
3/4
Anita Graham - Deanna Lewis - Bonnie Lamkin, Lakeland FL; Maria Moore, Collingwood ON

Fri-Sat KO Bracket 6
16 Tables

MPs Rank Names
14.32
1
Lynn Brown, Palm Coast FL; John Bendick - Gerald Robie, Leesburg FL; Robert Renuart, Ponce Inlet FL
10.02
2
Wayne Brundage - Edie Brundage - Gerry Vaughn, Fort Pierce FL; Patricia Prather, Port St Lucie FL
5.73
3/4
Richard Projain - Sue Projain - Neil Fox - Ina Rae Fox, Boca Raton FL
5.73
3/4
Dorothy McGuire - Tommy Matrangos, Oviedo FL; Ronnie Dishian, Debary FL; Alice Cadarette, Lake Mary FL

Fri-Sat KO Bracket 7
16 Tables

MPs Rank Names
11.74
1
Jeff Francisco, Mattydale NY; Joseph Bollettieri, The Villages FL; Ted Walbourn - Joan Walbourn, Punta Gorda FL
8.22
2
Ralph Franklin - Fran Franklin, Elkins Park PA; Janet Van Doren, Cameron MT; Joan Jones, Whitehall MT
4.70
3/4
Richard McHale, Winter Haven FL; Martha Brown, Manchester MA; Gerard Collis - Elaine Collis, Brampton ON
4.70
3/4
Brett Rouch - Lynne Puder, Orlando FL; Agneta Eklund - Goeran Eklund, Lake Mary FL

Fri-Sat KO Bracket 8
16 Tables

MPs Rank Names
8.28
1
Carrie Bell, Callander ON; Grace Surphlis - Carol Valin - Mariann Zima, North Bay ON
5.80
2
Norma Crist - Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA; Ellen Starr, Canton GA
3.31
3/4
Donna Jurist, Daytona Beach FL; Karen Hanno, Port Orange FL; Vivian Heading - Mary Ann Echelberry, Ormond Beach FL
3.31
3/4
Lorraine Osborne, Homosassa FL; Barbara Neuges, Crystal River FL; Frank Margagliano - Donald Brett, Hernando FL

Return to Index Page

Go to Saturday Results