ORLANDO REGIONAL
December 31 through 6, 2008
Thursday

Thurs AM Fast Side Pairs
29.5 Tables

MPs A B C Names Score
6.07
1
1

Theresa Andino - Robert Todd, Tallahassee FL 64.30%
4.55
2


John Russell, North Barringto IL; Chuck Said, Nashville TN 64.16%
4.10
3
2

Thomas Mangold Jr - Joseph Glazar, Hernando FL 60.12%
4.25
4
3
1
J. Randy Dahl - Lynwood Dahl, Englewood FL 59.82%
3.19
5
4
2
Nancy Paul - Nancy Briggs, Vero Beach FL 59.66%
2.39
6
5
3
Lynne Seffren, Delray Beach FL; Olivia Shapiro, Highland Park IL 59.05%
1.87
6

Terry Gerber - Janice Feinglass, Delray Beach FL 58.63%
1.79

4
Joan Jones, Whitehall MT; Janet Van Doren, Cameron MT 57.74%
1.87

5
Susan Blumenfeld, Stamford CT; Ann Cope, Palm Bch Grdns FL 54.64%
1.31

6
Sherry Freese - Donald Freese, St Pete Beach FL 54.29%

Thur Stratified SR Pairs
39.0 Tables

MPs A B C Names Score
13.72
1
1

Fred Hawa, White Plains NY; Joel Bieber, Armonk NY 62.53%
10.29
2


Marilou Whalen, Delray Beach FL; Mimi Bieber, Armonk NY 62.31%
7.72
3


Phyllis Graham - Elizabeth Cross, Vero Beach FL 60.64%
5.79
4


Mark Epstein - Roberta Epstein, Las Vegas NV 60.49%
4.57
5


Judi Radin - Lynne Tarnopol, New York NY 60.16%
3.92
6


Lucette Flanagan - Eugene Flanagan, Palm City FL 59.60%
3.43
7


Zeke Jabbour - Judith Gushner, Boca Raton FL 58.25%
3.05
8


Tony Petronella, North Kingstown RI; Brian Greis, Boca Raton FL 58.13%
6.91
9
2
1
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 58.05%
5.18
10
3
2
Mary Lou Clark, Palm Harbor FL; B.Sue Romer, Largo FL 57.36%
3.02
11


William Schwarz, Tampa FL; Alan Braunstein, Brandon FL 57.20%
3.89
4
3
James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL 57.16%
3.07
5

Eva Wysocka - Lucille Davis, Melbourne FL 56.88%
3.07
6

Donald Little - Deverle Little, Trinity FL 55.37%
2.42
7
4
Maxwell Hughes - Anita Stafford, Vero Beach FL 55.20%
2.59
8
5
David Land - Shirley Land, The Villages FL 55.17%
2.40

6
Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 54.73%

Thursday I/N
16.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.82
1
1
1
Betty Vermillion - Karen Campbell, Winter Park FL 65.32%
2.87
2
2
2
Hardev Bains, Pickering ON; Juanita Macgregor, Port Elgin ON 62.08%
2.15
3
3
3
Lynda Culley, St Petersburg FL; Sue Braden, Gulfport FL 61.10%
1.61
4


Jane Pilkenton - Jean Giffin, Orlando FL 58.81%
1.21
5
4

Linda Holmes, Westport MA; Carol Critchell, Vero Beach FL 58.61%
0.91
6


Dwight Black - Ann Elisa Black, Vero Beach FL 57.61%
0.83
5
4
Cindy Taylor - Neil Taylor, Holland MI 56.35%
0.92
6
5
Walter Bogaerts - Harry Brady, Leesburg FL 53.65%

Thursday Open Pairs
42.0 Tables / Based on 77 Tables

MPs A B C Names Score
26.97
1
1

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 61.87%
20.23
2


Marc Jacobus, Las Vegas NV; Richard Coren, Delray Beach FL 60.70%
15.17
3


Carlos Munoz, White Plains NY; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL 60.54%
11.38
4


Masood Kizilbash - Tsing-Hai Wann, Tampa FL 60.01%
8.53
5
2

Ron Law - Jon Shuster, Gainesville FL 59.55%
6.40
6


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL 57.78%
4.80
7


Julian Heicklen, Teaneck NJ; Harold Feldheim, Hamden CT 57.49%
3.60
8


Susie Kahn, Boca Raton FL; Micki Lassiter, Palm Bch Garden FL 57.47%
3.00
9


Paul Swanson, Jupiter FL; D Thomas, West Palm Beach FL 57.28%
4.82
3

Aubrey Fein, Fort Lauderdale FL; Ida Savino, Tamarac FL 56.17%
3.61
4

Arman Hartung, Marshall MI; Robert McIlrath, Williston FL 55.46%
3.54
5

Marti Cowie, Lakeland FL; Carla Cozart, Tampa FL 54.01%
2.80
6

Francis Tseng, Erie PA; Marc Sylvester, Edinboro PA 52.99%
4.70

1
Morton Pearl - Ethel Schipper, Hampstead QC 50.83%
3.53

2
Ted Poritz - Carol Poritz, W Palm Beach FL 49.72%
2.64

3
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Richard Robinson, Melbourne FL 49.17%
2.12

4
Judith Dickinson, Melbourne FL; Greta Betar, Merritt Island FL 49.04%
1.49

5
Ping Chen, Winter Springs FL; James Huntington, Longwood FL 47.48%

Thursday I/N
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.25
1
1

Charlotte Thompson, Marathon FL; Dorothy Bauman, Largo FL 69.89%
2.44
2


Betsy Contino - Jeanne Whitford, Savannah GA 57.20%
1.83
3


Carol Valin - Mariann Zima, North Bay ON 55.11%
1.37
4


Carol Branand, Ft Pierce FL; Maureen O'Brien, Vero Beach FL 54.17%
1.14
5


Maureen Gordon - Lynn Atkins, Savannah GA 53.98%
1.52
6
2

Lynne Beresford, Fort Washington MD; Jackie Jones, Apopka FL 53.60%
1.14
3

Paula Fickel - Eleanor Rossignol, Mt Dora FL 50.57%
0.85
4

Suzy O'Connor, Sanford FL; Ellen Higdon, Deland FL 50.38%
0.68
5

Sue Braden, Gulfport FL; Lynda Culley, St Petersburg FL 50.19%

Side Series II
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.94
1
1

Alexander Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 67.63%
2.96
2


Wilbur Radcliffe, Orlando FL; Gil Mahla, Hartwell GA 66.51%
2.73
3
2

Susan Kongsvik - Virginia Winters, Deland FL 64.10%
2.05
4
3

Laura Forst, Lake Park FL; John Roller, No Palm Beach FL 60.10%
1.70
5
4

Janine Gauthier, Briny Breezes FL; Leonard Schiff, Wellington FL 58.97%
1.22
6


Linda Miller, Ormond Beach FL; Neil Evangelista, Boca Raton FL 58.65%
1.15
5

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 58.01%
2.88
6
1
Peter Stoll - Sara Stoll, Lower Gwynedd PA 56.73%
2.16

2
Tom Wilson - Laura Campbell, Orlando FL 56.09%
1.62

3
Linda Finklestein, Narragansett RI; Carol Kaplan, West Palm Beach FL 54.49%
1.22

4
Louise Landry - Harry Landry, Greenwich NY 51.92%
0.91

5
Roy Larson, Wadsworth OH; Jack Hickey, Canton OH 50.00%

Thurs Eve Swiss Teams
60 Tables

MPs A B C Names Score
10.62
1


Dori Byrnes, Morris Plains NJ; Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL 114.00
7.97
2


Joseph Machotka, Chicago IL; Joy Scher, Delray Beach FL; Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Barbara Kasle, Boca Raton FL 105.00
5.97
3


Diana Holt, Palm Beach FL; Jerry Helms, Charlotte NC; Ed Schulte, Tampa FL; Marshall Hall, Boca Raton FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL 101.00
4.48
4


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Jim Linhart, Raleigh NC; Richard Potter, Black Mountain NC; John Potter, Panama City FL 97.00
3.36
5


Michael Wolf, Coral Springs FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Gen Geiger, Sarasota FL; Bernace De Young, Miami FL 90.00
7.28
6
1

Chester Montgomery, Jacksonville Bh FL; Beverly Montgomery, Jaxville Bch FL; Alexa Streeter - Richard Streeter, Jacksonville FL 85.00
4.78
7/10
2/3

Leelyn Main, St Petersburg FL; William Atteberry, Clearwater FL; James Bochsler, Davenport FL; Howard Montemurro, Caledon ON 81.00
4.78
7/10
2/3

John Reeve, Neptune Beach FL; Marcia Wasserman - Sheila Grimm - Carl Wasserman, Jacksonville FL 81.00
1.39
7/10


Lizabeth Kennedy, Germantown WI; George Kaiser, Milwaukee WI; Michele Foran, Oconomowoc WI; William McFall, New Berlin WI 81.00
1.39
7/10


Pat Peterson - Thomas Mangold Jr - Joseph Glazar, Hernando FL; Sharron Rosenberg, St Charles IL 81.00
3.07
4

Catherine Chell, Ottawa ON; Alice Wegman, Bethesda MD; Ed Chajkowski, Kemptville ON; Bill Wheeler, Merrickville ON 78.00
2.30
5

Matt Meckstroth, Fairfax VA; Constance Sackville - Lisa Adelberg, Vero Beach FL; Patty Barnett, Gainesville FL 75.00
4.40
6/7
1
Renee Locker, Manhasset NY; Marilyn Cohen, Palm Bch Gdns FL; Dee Korenbaum, West Palm Beach FL; Marcia Blum, Palm Beach Gdns FL 73.00
1.52
6/7

Neil Fox - Ina Rae Fox - Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL 73.00
3.30

2
Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Ernesto Longa - O. Joy Benton, Merritt Island FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL 72.00
2.48

3
Ronnie Dishian, Debary FL; Dorothy McGuire - Tommy Matrangos, Oviedo FL; Alice Cadarette, Lake Mary FL 69.00
1.86

4
Lorraine Osborne, Homosassa FL; Barbara Neuges, Crystal River FL; Frank Margagliano - Donald Brett, Hernando FL 61.00
1.39

5
Margaret McPherson, Orlando FL; Robert Allen Jr, La Mirada CA; Joan Jones, Whitehall MT; Janet Van Doren, Cameron MT 59.00
1.04

6
Richard McHale, Winter Haven FL; Martha Brown, Manchester MA; Rhoda Rosenberg, Delray Beach FL; Judith Metzger, Boynton Beach FL 58.00

Thurs-Fri KO - Bracket I
13 Tables

MPs Rank Names
65.00
1
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Sam Lev - Jim Krekorian, New York NY; Migry Zur Campanile, Las Vegas NV
45.50
2
Beverly Perry - Gavin Wolpert - Justin Lall - Joe Grue - Kevin Bathurst, New York NY; Jenny Wolpert, New York City NY
26.00
3/4
Jan Jansma, Malden Netherlands; Louk Verhees, 2215 SH Voorhou Netherlands; Russell Ekeblad - Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Hollywood FL
26.00
3/4
John Russell, North Barringto IL; Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Murrieta CA; Chuck Said, Nashville TN

Thurs-Fri KO - Bracket 2
15 Tables

MPs Rank Names
30.19
1
Eunice Garrison, Boca Raton FL; Madi Drimmer, Sarasota FL; Maris Zilant, North Miami FL; Susan Fuller, Miami FL
21.13
2
Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL; Walter Murphy, Viera FL; Barry Bergman, Melbourne FL; Joanne Marten, Merritt Island FL
12.08
3/4
Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Steven Cohn - Thomas Williams, Clearwater FL; Jill Wooldridge, Buffalo NY
12.08
3/4
Charlotte Kartsonis - Matthew Szynkiewicz, New Port Richey FL; Linda Jackson, Tarpon Springs FL; Marion Ellingsen, Spring Hill FL

Thurs-Fri KO - Bracket 3
16 Tables

MPs Rank Names
23.52
1
D Pierce, Parkersburg WV; John Ferry, N Parkersburg WV; W Sutton, Huntersville NC; Jeanne Hughes, Titusville FL
16.46
2
Nit Buckhout - Kay Boone, Palm Harbor FL; Adeline Collins - Dorothy White, Dunedin FL
9.41
3/4
Craig Keck, Beverly Hills FL; Robert Landham, Lecanto FL; Robert Scarbrough - Ina Mills, Crystal River FL
9.41
3/4
Henry Poe, Lakeland FL; Kevin Gervase, Auburndale FL; Donald Lewis, Ottawa ON; Carolyn Macdonald, Truro NS

Thurs-Fri KO - Bracket 4
16 Tables

MPs Rank Names
19.44
1
Paul Hern, Dayton OH; Bryan Morgan, Dallas TX; Jack Bowman - Aileen Bowman, Guelph ON
13.61
2
Janice Woodbury - Charo Segura - Jamie Portell, Vero Beach FL; Karolyn Smith, Atlanta GA
7.78
3/4
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Harry Leopold - Harris Silver, Sarasota FL; Linda Lee, Destin FL
7.78
3/4
J Zamierowski Jr - Barbara Zamierowski, Leesburg FL; Lois Belliveau - Allan Roderiques, Lynn MA

Thurs-Fri KO - Bracket 5
16 Tables

MPs Rank Names
15.26
1
Theresa Andino - Robert Todd, Tallahassee FL; Jesse Stern, Lutz FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL
10.68
2
Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL; David Long, Deerfield Beach FL; J Pujol - Bonnie Clutterbuck, Jacksonville FL
6.10
3/4
Bud Feron, Dartmouth NS; Lucy Tillman Jr, The Villages FL; Marilyn Fulton - Shirley Agness, Lady Lake FL
6.10
3/4
Dot Davis, Winter Park FL; Barbara Jones - Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL

Thurs-Fri KO - Bracket 6
16 Tables

MPs Rank Names
12.62
1
Leo Comerford - Jonell Comerford, Charleston IL; Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI
8.83
2
Larry Morris, Seabrook TX; Bonnie Gariglio, Tampa FL; Mary McReynolds, Sarasota FL; Mary Misischia, University Park FL
5.05
3/4
Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL; Selma Schwartz, Delray Beach FL; Sharon Brown, Bloomfield MI; Joan Saltz, Purchase NY
5.05
3/4
Nancy Hill - Ann Metzger - Rita Johnson - Charlotte Connelly, Tampa FL

Thurs-Fri KO - Bracket 7
16 Tables

MPs Rank Names
11.26
1
Joan Rivers, Saint Augustine FL; Cecelia Karway - Martha Russo - Linda Kitts, St Augustine FL
7.88
2
John Durbala - Jonathan Chapman, New York NY; Sandra Ivison, Collingwood ON; Jerry Robinson, Colorado Spgs CO
4.50
3/4
Frank Walton, New Smyrna FL; Frederick Atherton, Debary FL; John Terris Hagan - Millie Hagan, New Smyrna Bch FL
4.50
3/4
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL; Rosalie Londeree - Karen Raphaelson, Orlando FL

Thurs-Fri KO - Bracket 8
16 Tables

MPs Rank Names
6.72
1
William Coleman - Jane Coleman, Cincinnati OH; Dawn Arnold - Judy Lee Alcorn, Fort Myers FL
4.70
2
Nancy Paul - Nancy Briggs - Marion Kennedy - Erika Greenfield, Vero Beach FL
2.69
3/4
Helen Rosenthal - Evy Lipp - Kathleen Raney - Sheila Becker, Naples FL
2.69
3/4
John Nowell, Jr - Millie Nowell - Shirley Stephens - Lisa Spears, Orlando FL

Return to Index Page

Go to Friday Results