ORLANDO REGIONAL
December 31 through 6, 2008
Wednesday

Morning KO Bracket 1
9 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
49.13
1
Beverly Perry - Gavin Wolpert - Justin Lall - Kevin Bathurst - Joe Grue, New York NY; Jenny Wolpert, New York City NY
36.85
2
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Sam Lev - Jim Krekorian, New York NY; Geoff Hampson - Migry Zur Campanile, Las Vegas NV; John Diamond, Boca Raton FL
24.57
3/4
Daniel Boye - Susan Yates, Victor NY; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Charles Miner, Orlando FL
24.57
3/4
Allan Graves, Vancouver BC; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Arno Hobart - George Mittelman, Toronto ON; Curtis Cheek - Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL

Morning KO Bracket 2
10 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
17.23
1
Steven Wallis, Tampa FL; Scott Hiller, Marshall MN; Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Catherine Chell, Ottawa ON
12.92
2
David Stentz, The Village FL; James Bochsler, Davenport FL; Howard Montemurro, Caledon ON; Neil Timm, Lady Lake FL
8.62
3/4
Virginia Waterfield - Mary Anne McDougal, Destin FL; Gayle Marr, Ft Walton Beach FL; Sandra Carney, Niceville FL; Lesley Musselman, Nicefield FL
8.62
3/4
Matt Meckstroth, Fairfax VA; Patty Barnett, Gainesville FL; Lisa Adelberg - Constance Sackville, Vero Beach FL; Linda Luther, N Charleston SC

Morning KO Bracket 3
9 Tables

MPs Rank Names
8.70
1
David Kapec, Gainesville FL; M Patricia Hays, Ormond Beach FL; Jesse Stern, Lutz FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL
6.53
2
Ralph Boles III, Huntsville AL; Katherine Bybee, Oviedo FL; Mary Ann Colvin, Lake Mary FL; Rhonda Duffy, Boynton Beach FL
4.35
3/4
John Ramus - Jan Ramus, Leesburg FL; Mary Jo Sergent, Rockford IL; Karen Pickelsimer, Oakwood Hills IL
4.35
3/4
Jonathan Chapman - John Durbala, New York NY; Sandra Ivison, Collingwood ON; Jerry Robinson, Colorado Spgs CO

Wed AM Fast Side Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.19
1


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Murrieta CA 63.40%
2.73
2
1
1
Lynne Seffren, Delray Beach FL; Olivia Shapiro, Highland Park IL 61.48%
1.79
3


Kristy Knight, Jacksonville FL; George Holland, Dartmouth NS 61.15%
2.05
4
2
2
Nancy Glosser - Marilyn Cagin, Miami FL 57.92%
1.54
5
3
3
Lance Marrou, Orlando FL; James Huntington, Longwood FL 56.65%
1.68
6
4
4
Richard Allen, New Gloucester ME; Richard Balian, Doyle TN 55.43%
0.86
5
5
Daniel Rumble, Jensen Beach FL; C Rumble, Hanahan SC 53.42%

Wed Senior Pairs
22.0 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
8.68
1


Dennis Newman, Scarsdale NY; Susan Meyers, Mt Kisco NY 66.67%
6.51
2


Roger Coffman, West Palm Beach FL; A Weissenberg, Palm Beach Gdns FL 65.86%
4.88
3


Beverly Levy, Commack NY; Alvin Levy, Lake Worth FL 65.63%
5.90
4
1

Jack Paulus, Detroit MI; Lynne Ziegler, Villages FL 59.14%
2.89
5


Nancy Sachs, Cincinnati OH; Paul Pschesang, Milford OH 58.10%
2.48
6


Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL 55.79%
4.43
2
1
Rolly Jacob - Arlene Sobol, Framingham MA 55.67%
3.32
3

Michele Raeuber, Jacksonville FL; Mel Dartouzos, Weeki Wachee FL 54.51%
2.49
4

Julaine Toridis - Theodore Toridis, Sarasota FL 53.94%
2.97
5
2
Ellie Scalzo - John Scalzo, Valencia PA 53.82%
2.28
6
3
Bartlett Jones - Ann Magaha, Deland FL 53.47%
1.86

4
Gail Feldman - Tecla Yannelli, Jupiter FL 50.69%
2.03

5
Audrey Rice - Karen Eisner, Miami FL 50.12%
1.13

6
Gerald Levy - Thelma Levy, Boca Raton FL 50.00%

Wed Afternoon Side Series
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.34
1
1

Olga Markunas, Venice FL; Henjin Chi, Terre Haute IN 62.19%
2.51
2


Billie Vickers, Montgomery AL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL 60.65%
1.88
3


Kristy Knight, Jacksonville FL; George Holland, Dartmouth NS 57.21%
2.16
4
2

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 57.18%
2.28
5
3
1
Ann Ramroth - William Ramroth, Livonia MI 57.03%
1.22
6
4

Chalice Thompson, Melbourne FL; Patricia Stump, Orlando FL 56.13%
1.71
5
2
Isadore Silverman - Jeanne Boardman, Tampa FL 53.24%
1.28

3
Marian Lynn Coveney - Elizabeth Booth, London ON 51.62%
1.24

4
Allison Howard, Knoville TN; Marilyn Kay Jenkins, Mt Vernon IL 51.36%

Wed Aft I/N
18.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.10
1
1

Charles Armbruster - Jeffrey Ritchie, Orlando FL 65.85%
3.08
2
2

Dorothy Bauman, Largo FL; Charlotte Thompson, Marathon FL 61.81%
2.31
3


Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 58.93%
1.73
4


Judith Alderman - John Glezen, Fayetteville NY 58.68%
1.47
5
3
1
Florence Phillips - Charles Phillips, Greensboro NC 58.33%
1.34
6


Georgette Lightbody, Winter Park FL; Ann Guber, Maitland FL 56.85%
1.10
4/5
2
Hardev Bains, Pickering ON; Juanita Macgregor, Port Elgin ON 54.76%
0.88
4/5

Carol DeMosley - Tom Kurry, Winter Haven FL 54.76%
0.58
6

Suzy O'Connor, Sanford FL; Ellen Higdon, Deland FL 52.38%
0.83

3
Lucy Strong - Jane Slaughter, Winter Park FL 52.33%

Wednesday Eve Swiss
60 Tables

MPs A B C Names Score
9.30
1/2


Beverly Perry - Justin Lall - Kevin Bathurst - Joe Grue - Gavin Wolpert, New York NY; Jenny Wolpert, New York City NY 104.00
9.30
1/2


Evelyn Mintzer - Albert Mintzer, West Des Moines IA; John Arblaster - Mary-Ellen Barlow, Niagara-Lk ON 104.00
5.97
3


Sharon Benz, Buffalo NY; Deborah Drury, Vero Beach FL; Irving Feinglass, Delray Beach FL; Ronnie Ferestien, Boynton Beach FL 100.00
4.48
4


Erez Hendelman - Shelly Dunietz, New York NY; Carol Hamilton - James Hamilton, Sarasota FL 96.00
3.36
5


Lynne Cook, Riverview MI; Georgene Cronin, Rochester Hills MI; John Shufelt - Jean Shufelt, Naples FL 87.00
5.98
6/7
1/2
1
Marilyn Ritter - Gwen Wurtzel - Phyllis Binder - Rose Levenson, Boca Raton FL 86.00
5.98
6/7
1/2

Perry Poole, Maitland FL; Paul Hern, Dayton OH; Aileen Bowman - Jack Bowman, Guelph ON 86.00
3.84
3

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL; Rosemary Hollibaugh, Melrose FL; Peggy Higginbotham, Jacksonville FL 84.00
2.88
4

Neil Fox - Ina Rae Fox - Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL 83.00
3.64
5
2
Maxwell Hughes - Anita Stafford - Peter Stoll - Sara Stoll, Vero Beach FL 81.00
1.62
6

Junior Carl Sturm, Longwood FL; Stella Crosthwaite, Winter Park FL; John Wilson - Geraldine Wilson, Winter Springs FL 77.00
2.73

3
Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL; Helene Pittler, Palm Bch Grdns FL; Karen Eisner - Audrey Rice, Miami FL 75.00
2.05

4
Richard McHale, Winter Haven FL; Martha Brown, Manchester MA; Rhoda Rosenberg, Delray Beach FL; Judith Metzger, Boynton Beach FL 71.00
1.53

5
Erasmo Gerato - Bertha Easton - Patricia Davis - Thelma Smith, Tallahassee FL 69.00
1.15

6
John Simms - Cathy Simms, Marietta GA; Bernita Dobbs, Orlando FL; Fran Cowie, Maitland FL 62.00

WED I/N
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.53
1


Fran Wigod - Gerald Wigod, West Bloomfield MI 65.72%
2.65
2
1

Dorothy Bauman, Largo FL; Charlotte Thompson, Marathon FL 62.12%
1.99
3
2

Hardev Bains, Pickering ON; Juanita Macgregor, Port Elgin ON 61.17%
1.49
4


Dwight Black - Ann Elisa Black, Vero Beach FL 60.80%
1.12
5


Joan Jones, Whitehall MT; Janet Van Doren, Cameron MT 60.04%
1.14
6
3

Suzy O'Connor, Sanford FL; Ellen Higdon, Deland FL 57.01%
0.85
4

Susan McGinnis - Joyce Crabtree, Mt Dora FL 54.73%
0.71
5

Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain, Orlando FL 52.27%

Wednesday Open Pairs
28.0 Tables / Based on 49 Tables

MPs A B C Names Score
20.65
1


Alexander Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 63.06%
15.49
2
1

Jon Shuster - Ron Law, Gainesville FL 60.66%
11.62
3


Sam Behr - Joanne Behr, Winter Park FL 59.62%
7.80
4/5


Yvonne Hernandez - Lu Kohutiak, Murrieta CA 59.13%
7.80
4/5


Mark Epstein - Roberta Epstein, Las Vegas NV 59.13%
5.90
6
2
1
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 58.33%
5.16
7


Jeffrey Hand, New York NY; Michael Bela Kassay, Sarasota FL 57.61%
4.59
8


Carlos Munoz, White Plains NY; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL 57.45%
4.13
9


John Russell, North Barringto IL; Chuck Said, Nashville TN 57.21%
3.75
10


Jean Orr, Middletown CT; Harold Feldheim, Hamden CT 56.97%
3.78
11


Carolyn Sessler, Boca Raton FL; Elaine Katzman, Boynton Beach FL 56.73%
3.18
12


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 56.33%
4.15
13
3

Theresa Andino - Robert Todd, Tallahassee FL 56.09%
3.11
4

Michael Blaher, Apopka FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL 55.37%
2.46
5

Judith Siegel - Myron Siegel, Delray Beach FL 54.57%
2.34
6

Fred Hawa, White Plains NY; Scott Hiller, Marshall MN 52.80%
3.34

2
Merle Motisher - Jean Golmer, Leesburg FL 50.00%
2.50

3
Jourdain Patchett, Sarasota FL; Jesse Stern, Lutz FL 49.20%
1.88

4
Marilyn Cagin - Nancy Glosser, Miami FL 46.71%
2.32

5
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Richard Robinson, Melbourne FL 46.31%

Wed Eve Side Game Series
21.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.85
1


Diane Graese, Las Vegas NV; Martin Caley, Montreal QC 65.74%
4.40
2
1

Chalice Thompson, Melbourne FL; Patricia Stump, Orlando FL 64.14%
2.73
3


Allison Howard, Knoville TN; Mike Cappelletti, Hixson TN 61.68%
3.30
4
2

Michael Manore, Longwood FL; Donald Manore, Oviedo FL 61.36%
3.34
5
3
1
Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL 61.11%
2.51
6
4
2
Siegfried Kalkstein - Judith Kalkstein, Surfside FL 60.90%
1.39
5

Virginia Winters - Susan Kongsvik, Deland FL 58.59%
1.37
6

Harris Silver, Sarasota FL; Linda Lee, Destin FL 58.56%
1.88

3
Ted Poritz - Carol Poritz, W Palm Beach FL 56.94%
1.41

4
Rolly Jacob - Arlene Sobol, Framingham MA 55.56%
1.06

5
Angela Shiflett - Dell Deming, Ocala FL 55.32%
0.92

6
Mary Ellen Nevin - Robert Nevin, Sun City Center FL 50.51%

Strat Side Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.94
1


Sam Behr - Joanne Behr, Winter Park FL 63.94%
2.96
2


Irving Feinglass, Delray Beach FL; Ronnie Ferestien, Boynton Beach FL 63.30%
2.43
3


Alexander Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 62.66%
1.70
4


James Fowlkes - Patricia Fowlkes, Garner NC 62.18%
3.34
5
1

Timothy Casey Jr - Suzanne Casey, Tampa FL 58.97%
2.51
6
2

Perry Poole, Maitland FL; Ike Golden, Tamarac FL 57.69%
1.65
3/4

Leslie Shafer - Ralph Williams Jr, Gaithersburg MD 56.25%
1.65
3/4

Richard Shaw Jr - Thomas Adams, Mansfield OH 56.25%
1.96
5/6

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 55.29%
2.28
5/6
1
Daniel Rumble, Jensen Beach FL; C Rumble, Hanahan SC 55.29%
1.71

2
Rolly Jacob - Arlene Sobol, Framingham MA 54.33%
1.28

3
Edmund Au-Yeung, Waterloo IA; Ginger Herndon, Cedar Fall IA 49.52%
0.96

4
John Smith, Jr - Miriam Smith, Valrico FL 44.39%

Wed-Thu KO Br 1
16 Tables

MPs Rank Names
62.07
1
Daniel Boye - Susan Yates, Victor NY; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Charles Miner, Orlando FL
43.45
2
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Claire Alpert, New York NY; Melih Ozdil, Astoria NY
24.83
3/4
Michael Wolf, Coral Springs FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Bernace De Young, Miami FL; Gen Geiger, Sarasota FL
24.83
3/4
John Diamond, Boca Raton FL; Geoff Hampson, Las Vegas NV; Bryan Maksymetz, Alert Bay BC; Michael Gamble, Shawnigan Lake BC

Wed-Thu KO Br 2
16 Tables

MPs Rank Names
30.55
1
George Colter - Helen Colter, Fredericton NB; Jack Longman - Kathy Longman, Clearwater FL
21.39
2
Irving Bloom, West Palm Beach FL; Sheila Greenwald, Singer Island FL; Ellen Miller, Highland Park IL; Alfred Killian, Sebastian FL
12.22
3/4
Joan Lane - Joseph Lane, Clermont FL; Ron Fraser - Susan Fraser, Leesburg FL
12.22
3/4
James Greer, New Canaan CT; Maeve Lucey, West Warwick RI; Debbie Benner - Arthur Crystal, Fairfield CT

Wed-Thu KO Br 3
14 Tables

MPs Rank Names
24.72
1
Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL; Elaine Morrison, Lake Bluff IL; Barbara Ames, Bethesda MD
17.30
2
Sandra Wirtz, Clyde MI; Terry Mangold, Lecanto FL; Jim Dillon Jr, Atlanta GA; Mary Petit, Hernando FL
9.89
3/4
Joanne Yeager - John Richards - Wilbur Radcliffe, Orlando FL; Gil Mahla, Hartwell GA
9.89
3/4
Myra Walters, Aventura FL; Joan Dennis - John Burlison, Hallandale FL; Richard Walowit, Hollywood FL

Wed-Thu Ko Br 4
12 Tables

MPs Rank Names
23.01
1
Candyce Clanton, Lorton VA; Sally Nathanson, Palm Bch Grdns FL; Barbara Seidenberg, White Plains NY; Marina Mann, Gonzales TX
16.11
2
Virginia Bissig, Bear Lake MI; Richard Dittman, Tecumseh ON; Tom Barrett - Bob Laplante, Clearwater FL
9.20
3/4
Matt Meckstroth, Fairfax VA; Patty Barnett, Gainesville FL; Constance Sackville - Lisa Adelberg, Vero Beach FL; Linda Luther, N Charleston SC
9.20
3/4
Leelyn Main, St Petersburg FL; William Atteberry, Clearwater FL; James Bochsler, Davenport FL; Howard Montemurro, Caledon ON

Wed-Thu KO Br 5
16 Tables

MPs Rank Names
20.57
1
John Garner, Fernandina Bch FL; Dorene Thompson, Ponte Vedra Bch FL; Elizabeth Gelwicks, Jacksonville FL; Len Elikan, Ponte Vedra FL
14.40
2
Linda Percy, Bonita Springs FL; Kathleen Ellard - Audrey O'Connor, Naples FL; Alice Van Hoesen, Marco Island FL
8.23
3/4
John Reitz - Keith Blume - George Hubmaier, Orlando FL; Judith Kane, Winter Park FL
8.23
3/4
James Schaedel - Dee McDuffie, The Villages FL; Neil Timm, Lady Lake FL; David Stentz, The Village FL

Wed-Thu KO Br 6
16 Tables

MPs Rank Names
16.64
1
William Rose Jr - Louise Bates - David Garfield - Julie Zhu - Karen Fox, Vero Beach FL
11.65
2
Linda Stuart, Gainesville FL; Terry Smith, Jacksonville FL; Michelle Stencel, Tampa FL; Leslaw Skrzypek, Lutz FL
6.66
3/4
Mary Ann Dufresne, Weeki Wachee FL; Howard Coley - Terri Coley, Brooksville FL; Susan Graham, Spring Hill FL
6.66
3/4
Melody Gabriel - Lyn Giuffrida, Vero Beach FL; Abha Patel - Ann Taylor, Port St Lucie FL

Wed-Thu KO Br 7
16 Tables

MPs Rank Names
13.68
1
Don Dvorak, Jacksonville FL; Caroline Duncan, Sebring FL; Emily Myers - Richard Myers, Lake Placid FL
9.58
2
Pat Miller - Carl Miller, Port Charlotte FL; Lois Kenyon, Punta Gorda FL; Patricia Betts, Lake Suzy FL
5.47
3/4
Linda Finklestein, Narragansett RI; Carol Kaplan, West Palm Beach FL; Jackie Spezza, Singer Island FL; Bernard Cope, Palm Bch Grdns FL
5.47
3/4
Carolyn Joseph, Birmingham MI; Joyce Bell, Oak Park MI; David Kapec, Gainesville FL; Chuck May, Fort Ogden FL

Wed-Thu KO Br 8
16 Tables / Based on 22 Tables

MPs Rank Names
12.31
1
Dawn Butler - Judith Quinn - Phyllis Sutch - Mary Turner, Stuart FL
9.23
2
Donald Oppert - Karen Oppert, Ormond Beach FL; Barbara Waters - Jay Albert, Boca Raton FL
6.16
3/4
Roy Larson, Wadsworth OH; Sandy Desilets, Port St Lucie FL; Carol Helderlein, Akron OH; Jack Hickey, Canton OH
6.16
3/4
Renee Locker, Manhasset NY; Marilyn Cohen, Palm Bch Gdns FL; Dee Korenbaum, West Palm Beach FL; Marcia Blum, Palm Beach Gdns FL

Wed-Thu KO Br 9
16 Tables

MPs Rank Names
11.01
1
Howard Siegerman - Barbara Siegerman, Hillsdale NJ; C. David Cooper - Margo Cooper, Winter Park FL
7.71
2
Norma Crist - Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA; Ellen Starr, Canton GA
4.40
3/4
Marianne Claysmith, St Augustine FL; Lorraine Whitney, Port Orange FL; Phyllis Ogden - Ann Blohm, Houston TX
4.40
3/4
Ted Walbourn - Joan Walbourn, Punta Gorda FL; Jeff Francisco, Mattydale NY; Joseph Bollettieri, The Villages FL

Wed-Thu KO Br 10
16 Tables

MPs Rank Names
6.76
1
Judith Bronstein - John Goodman - Sandra Murray, Sarasota FL; Dean Congbalay, Terrace Park OH
4.73
2
Renee Bergstein, Indianapolis IN; Jerry Bergstein, North Venice FL; Francie Storm, Toronto ON; Madeline Nagel, Boca Raton FL
2.70
3/4
Candy Shedden - Margaret Bernstein, Boca Raton FL; Carol Kohn, Atlantis FL; Felicia Downs, West Palm Bch FL
2.70
3/4
Jeanne Whitford - Maureen Gordon - Lynn Atkins - Betsy Contino, Savannah GA

Return to Index Page

Go to Thursday Results