ORLANDO REGIONAL
January 1 through 7, 2007
Saturday

Sat AM Side Game Series
22.5 Tables

MPs A B C Names Score
5.01
1


Jerry Barson - Linda Barson, West Palm Beach FL 64.37%
4.55
2
1
1
Joesph Katri - Judite Katri, Coral Gables FL 63.92%
3.41
3
2

Joan Stanchek, Estero FL; Jessica White, Boca Raton FL 63.35%
2.56
4
3
2
Ted Baldwin - Margaret Baldwin, Hobe Sound FL 61.82%
1.92
5
4

Susan Mulholland, Ft Myers Beach FL; June Stoiber, Put-In-Bay OH 61.44%
1.96
6
5

Kathy Stanford, Leesburg FL; Dian Petrov, Buffalo NY 60.46%
1.24
6

James Huntington, Longwood FL; Ping Chen, Winter Springs FL 58.42%
1.62

3
Dee Becker, Racine WI; Marlene Foster, Franksville WI 52.20%
1.22

4
Frank Margagliano - Donald Brett, Hernando FL 51.23%
0.91

5
Nancy Van Patten, Daytona Beach FL; Lorraine Whitney, Port Orange FL 51.03%

SATURDAY SR Strat Pairs
31.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
11.20
1


Edward Schusler, Lady Lake FL; Virginia Crump, The Villages FL 62.18%
8.40
2


Lucette Flanagan - Eugene Flanagan, Palm City FL 61.78%
6.30
3


Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 60.82%
4.73
4


Glenn Eisenstein - Claire Alpert, New York NY 60.74%
7.56
5
1

Gregory Kalmbach, Sanford FL; John Ide, Cape Canaveral FL 60.74%
2.82
6


Bette Cohn, Sarasota FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 60.40%
5.67
2

Lilian Scott, Delray Beach FL; Brian Greis, Boca Raton FL 58.25%
4.25
3

Betty Cutting, Ocean Ridge FL; Mary Oztemel, Key Biscayne FL 56.74%
3.46
4
1
Bettye Ballenger, Windermere FL; Daniel Morisky, Orlando FL 54.81%
2.60
5
2
Sam Cossever - Shirley Cossever, Boca Raton FL 53.93%
2.61
6
3
David Hiley, New London NH; Al Roberts, New Canaan CT 53.50%
1.46

4
Roberta Gable - Vince Marrese, Winterhaven FL 50.16%
1.16

5
Carolyn Poirier - Edmond Poirier, Zephyrhills FL 49.52%

Sat Aft Side Series
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.49
1


Harriett Lake, Longwood FL; Paul Robb, Orlando FL 62.71%
3.03
2
1

Theodore Flach, Louisville KY; Molly Cusano, Hobe Sound FL 62.32%
1.96
3


Simon Frome - Carole Frome, Pompano Beach FL 59.75%
1.51
4


Pam Stiff, Deland FL; Bette McCoy, Rockledge FL 58.33%
2.27
5
2

Marilyn Bost, Aurora CO; Donna Harrison, Columbia MO 54.50%
1.70
6
3

Mary Allen, Lake Wales FL; Ginny Poulter, Oakland Twp MI 54.34%
2.12
4
1
Gloria Ridenour - John Ridenour, Flagler Beach FL 52.91%
1.59
5
2
Millie Nowell - John Nowell, Jr, Orlando FL 52.76%
1.19
6
3
Ellen Norden - Susan Feiler, Boynton Beach FL 52.46%

Sat Aft 199er Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.40
1
1

Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 62.50%
1.80
2
2

Roy Sandstrom - Judy Sandstrom, Dunedin FL 60.00%
1.35
3


Lila Lowe, Milton FL; Patrica Moran, Pensacola FL 57.50%
1.47
4
3
1
Mary Ann Colvin, Lake Mary FL; Charlene Benner, Heathrow FL 56.67%
0.84
5


Kathy Boyd, Casselberry FL; Carol Edwards, Fern Park FL 55.83%
0.80
4

Daniel Rumble - Teri Pacheco, Jensen Beach FL 54.17%
1.10

2
Earl Landrum - Sally Landrum, Marion IN 52.50%
0.83

3
Hazel Greenberg, Fort Lauderdale FL; Allan Greenberg, Ft Lauderdale FL 46.67%

Sat Eve Side Swiss
46 Tables

MPs A B C Names Score
8.49
1


Russell Ekeblad - Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Hollywood FL; Gary Cohler, Miami FL 112.00
6.37
2
1

Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA; Alan Walters, Cape Porpoise ME; Beata Czachor, Tampa FL 96.00
3.68
3/5


N Paasch, Moorhead MN; Barry Harper, Regina SK; Cameron Doner, Richmond BC; Gordon Estrada, Surrey BC 88.00
3.68
3/5


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Jeff Overby, Key West FL 88.00
4.10
3/5
2

Matt Meckstroth, Gainesville FL; Linda Luther, N Charleston SC; Constance Sackville, Vero Beach FL; Mary Ann Belden, Port St Lucie FL 88.00
2.01
6


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Richard Potter, Black Mountain NC; John Potter, Panama City FL 87.00
3.07
3

Ruth Srulevitch - Marilyn Fulton - Lynne Fisher, Lady Lake FL; Jack Fisher, The Villages FL 79.00
2.02
4/5

Thomas Grabowski - Marie Grabowski, Hockessin DE; James Di Napoli, Wall NJ; Charles Hage, Monmouth Beach NJ 75.00
2.02
4/5

Tammy Staggs, Saint Cloud FL; Dot Davis, Winter Park FL; Barbara Jones, Orlando FL; Glen Harmer, Thunder Bay ON 75.00
1.30
6

Craig Abbott, Sarasota FL; Nanette Meyer, Bradenton FL; Anthony Toogood - Irene Toogood, Qualicum Beach BC 72.00
2.43

1
Karen Lind - Pat Lee, Vero Beach FL; Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL 58.00
1.82

2
Steven Wallis, Tampa FL; David Kapec, Gainesville FL; Alice Harper - Brandon Harper, Winter Park FL 47.00

SATURDAY EVE SIDE GAME
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.19
1


Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Catherine Chell, Ottawa ON 64.81%
2.09
2/3


Lois Brice, Orlando FL; Jacqueline Andrews, Winter Park FL 60.88%
2.73
2/3
1

Bill Wheeler, Merrickville ON; Ed Chajkowski, Kemptville ON 60.88%
2.05
4
2
1
Charles Armbruster - John Christman, Orlando FL 59.26%
1.54
5
3

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 55.79%
0.98
6


Simon Frome - Carole Frome, Pompano Beach FL 55.56%
1.15
4

Theodore Flach, Louisville KY; Molly Cusano, Hobe Sound FL 55.32%
1.11
5/6

Skip Peckens - Bobbi Peckens, New Bern NC 53.47%
0.76
5/6

Patricia Killeen - John Killeen, Mishawaka IN 53.47%
1.48

2
Ralph Boles III, Huntsville AL; Barbara Gifford, Naples FL 51.16%

NOVICE/INTERMEDIATE
6.0 Tables

MPs A B Names Score
2.13
1
1
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 59.50%
1.60
2
2
Dottye McCain, Orlando FL; Joe McCain, Birmingham AL 55.00%
1.20
3

Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Martha Young, Orlando FL 54.00%
0.90
4

Lila Lowe, Milton FL; Patrica Moran, Pensacola FL 52.50%
1.01
3
Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 50.50%
0.76
4
Earl Landrum - Sally Landrum, Marion IN 49.50%

SATURDAY OPEN PAIRS
27.5 Tables / Based on 58 Tables

MPs A B C Names Score
23.80
1
1

Tsing-Hai Wann - Masood Kizilbash, Tampa FL 63.24%
17.85
2
2

David Reiter, Hollywood FL; Jay Wasserman, Boca Raton FL 62.58%
13.39
3


Dorothy Moore, Crofton KY; Mike Cappelletti, Hixson TN 60.92%
10.04
4


Susan Cooper, Thornhill ON; Ranald Davidson, North York ON 60.66%
7.53
5


Lita Talus, Boynton Beach FL; Sally Strul, Delray Beach FL 60.50%
5.65
6


Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Helen Colter, Fredericton NB 58.96%
4.24
7


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 58.29%
3.92
8


Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL 58.17%
4.31
3

Babak Shafii, Maitland FL; David Banh, Annandale VA 54.66%
3.24
4

Arman Hartung, Pierson FL; Robert McIlrath, Williston FL 53.58%
3.41
5
1
Grace Terborg - Glenn Terborg, Portage MI 53.06%
2.25
6

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 52.52%
2.56

2
C. David Cooper - Margo Cooper, Winter Park FL 47.12%
1.92

3
Tom Wilson - Laura Campbell, Orlando FL 44.96%
1.98

4
Murrel Williams, Orlando FL; Frances Barnes, Valrico FL 43.59%

Saturday Compact KO I
12 Tables / Based on 39 Tables

MPs Rank Names
18.78
1
Melvyn Klein, Tallahassee FL; R Craig Hemphill, Jacksonville FL; Bill Passell, Boynton Beach FL; Paul Gallizzi, Tampa FL
14.09
2
Aubrey Strul, Delray Beach FL; Lewis Finkel, Jupiter FL; Robert Levin, Bronx NY; Russell Arnold, Miami FL
10.33
3
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Bernace De Young, Miami FL; Rick Norton Jr, Oceanside CA
8.45
4
Charles Miner, Orlando FL; Susan Yates, Victor NY; Daniel Boye, Syracuse NY; Steven Barcus, Altamonte Spg FL

Saturday Compact KO II
12 Tables / Based on 30 Tables

MPs Rank Names
14.70
1
Carole Frank - Joanne Behr - Sam Behr, Winter Park FL; Shirley Deas, New Smyrna FL
11.03
2
Lynne Cook, Riverview MI; Georgene Cronin, Rochester Hills MI; John Shufelt - Jean Shufelt, Newport RI
8.09
3
Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL; George Colter, Fredericton NB; Linda McGarry, Stuart FL
6.62
4
Powhatan Wooldridge, Buffalo NY; Mary Gorkin, Hallandale Bch FL; Alfred Killian, Sebastian FL; Ellen Miller, Highland Park IL

Saturday Compact KO III
16 Tables / Based on 29 Tables

MPs Rank Names
12.37
1
John Stutz, West Palm Bch FL; Amanda Chohfi, Jupiter FL; Rich Hunter - Ann Harris, Palm City FL
9.28
2
Patricia Hall, Lansdale PA; Peggy Ammon, Bulington KY; Sheila Dippel - Gary Fan, Florence KY
6.80
3
Sandra Rosenblum - Merna Fischer, Tampa FL; Joan Waite - Susan Graham, Spring Hill FL
5.57
4
Lamar Daniel, Wetumpka AL; Billie Vickers, Montgomery AL; Dieter Stein, Caledon ON; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL

Saturday Compact KO, IV
16 Tables / Based on 23 Tables

MPs Rank Names
9.16
1
Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL; Sandi Dhital, Clearwater FL; James Mabry, Orlando FL
6.87
2
Tommy Matrangos - Dorothy McGuire, Oviedo FL; Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL
5.04
3
Ronald Poitinger - Christy Shaw - Mary Scanlan - Patricia Poitinger, The Villages FL
4.12
4
Kathy Stanford, Leesburg FL; Dian Petrov, Buffalo NY; Lynn Brown, Palm Coast FL; Robert Renuart, Ponce Inlet FL

Saturday Compact KO V
16 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
7.12
1
David Harvey - Arnie Summers, Lakeland FL; Raymond Wise - Neri Kandawalla, Tampa FL
5.34
2
Eleanor Nuellen - James Nuellen, Lockport IL; Mary Hurt - Thomas Hurt, Lombard IL
3.92
3
Ree Lyons, Tampa FL; V Pausch - Melissa Swartz, St Petersburg FL; Bartlett Jones, Deland FL
3.20
4
William Klinsky - Toby Bardin, Boca Raton FL; Charles Bardelis, Palm Beach FL; Judy Velasquez, Murfreesboro TN

Saturday Compact KO VI
16 Tables

MPs Rank Names
5.90
1
David Berent - Jaime Dornbusch, Aventura FL; Elliot Slavis, West Palm Bch FL; Peter Hotchkiss, Hollywood FL
4.43
2
Jarrold Harter - Alice Harter, Sun City Center FL; Mary Ellen Nevin - Robert Nevin, Niskayuna NY
3.25
3
Anita Palmer - Charles Palmer - Kathie Keiderling - Marion Simmons, Bradenton FL
2.66
4
Kenn Thornton, Hernando FL; Eric Errickson, Ocala FL; Susan Oberwortmann - Richard Oberwortmann, Tullahoma TN

Return to Index Page

Go to Sunday Results