ORLANDO REGIONAL
January 1 through 7, 2007
Thursday

Side Game Series 1
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.40
1
1

William Schulthess, Sanford FL; Raymond Adams Jr, Turlock CA 61.57%
3.30
2


Carolyn Jackson, Sugar Land TX; Barry Harper, Regina SK 60.42%
2.84
3
2

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 59.49%
1.87
4


Sharon Fairchild, Rocky River OH; Shirley Seals, Ponte Vedra FL 58.33%
1.39
5


Lois Brice, Orlando FL; Jacqueline Andrews, Winter Park FL 58.10%
1.31
6/7


Carol Phillips, Ind Hbr Bch FL; Mildred Boehne, Melbourne FL 56.48%
2.58
6/7
3
1
Roy Whalin - Dorothy Whalin, Miami FL 56.48%
1.87
4

Richard Thornton, Aventura FL; Norman Meyer, N Miami FL 56.02%
1.94
5
2
Rose-Marie Bullis, Barrie ON; Mary Anderson, Elmvale ON 55.56%
0.94
6

Virginia Winters - Susan Kongsvik, Deland FL 55.32%
1.45

3
Lynne Seffren, Northbrook IL; Olivia Shapiro, Highland Park IL 54.63%
1.09

4
Ben Wise - Elizabeth Wise, Lexington KY 53.94%
1.40

5
Theodore Flach, Louisville KY; Dee Cassidy, Jasper IN 53.24%

I/N Pairs (+Easy B)
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1
1

Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL 59.47%
2.50
2
2

Dwight Black - Ann Elisa Black, Vero Beach FL 59.28%
1.87
3
3

Charlotte Sandberg - James Sandberg, Melbourne Beach FL 57.95%
1.40
4


Kathy Boyd, Casselberry FL; Linda Thomas, Winter Park FL 57.20%
1.11
5
4

Paula Hallam, Vero Beach FL; Susan Mehiel, Hendersonvl NC 56.25%
0.83
6
5

Roy Sandstrom - Judy Sandstrom, Dunedin FL 56.06%
0.88
6

Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 54.55%
1.68

1
Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 53.98%
1.26

2
Lucy Gordon - Jane Lanigan, Winter Park FL 52.65%
0.95

3
Walter Bogaerts, Leesburg FL; Barry Pressman, Lady Lake FL 52.27%
0.71

4
Marc Spellman, Satellite Beach FL; Dennis Scott, Melbourne Beach FL 51.52%

Thursday SR Strat Pairs
28.0 Tables

MPs A B C Names Score
10.64
1


Edward Spear, Bangor ME; George Colter, Fredericton NB 64.18%
7.98
2


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 60.98%
5.99
3


Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL 60.50%
4.49
4


Gary Paston, Syosset NY; Robert Karlan, Great Neck NY 59.86%
3.37
5


Seymour Goodman - Ruth Brownstein, Boynton Beach FL 58.17%
7.08
6
1

Rachel Bass, Germantown TN; Jenny Hulsey, Collierville TN 58.09%
5.31
2

John Burbank - Bill Amason, Summerfield FL 56.49%
3.98
3

William Heess, Marlborough MA; Bennie Shields, Ashland KY 55.69%
2.99
4

John Ide, Cape Canaveral FL; Gregory Kalmbach, Sanford FL 55.45%
2.24
5

Rosemarie Faccone, West Orange NJ; Betty Ann Smith, Cresskill NJ 54.73%
1.68
6

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 53.53%
3.46

1
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL 52.00%
2.60

2
Arthur Kronfeld - Mona Kronfeld, Manhasset NY 51.76%
2.10

3
David Land - Shirley Land, The Villages FL 51.44%
1.57

4
Ted Dunn, Boynton Beach FL; John Wilson, Sebastian FL 50.32%
1.59

5
Judy Schunn - Doris Trowbridge, Fort Myers FL 50.00%

Thursday Morning Fast Prs
27.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.61
1


Alfred Killian, Sebastian FL; Ellen Miller, Highland Park IL 61.74%
4.39
2/3
1/2
1
Phyllis Sutch, Stuart FL; Judith Quinn, Wayne PA 59.47%
4.39
2/3
1/2

Selma Moffie, Bloomfield CT; Barbara Simons, W Hartford CT 59.47%
2.37
4


Eunice Garrison, Boca Raton FL; Marilyn Anderson, Chesterfield MO 58.52%
2.82
5
3

Elaine Bowers, University Park FL; Jeannine Gaunce, Sarasota FL 58.33%
2.15
6


Janice Ward - Jamie Portell, Vero Beach FL 58.14%
2.15
4

James Somma, New Prt Rchy FL; Adam Kaplan, New Port Richey FL 57.39%
2.51
5/6
2
Theodore Flach, Louisville KY; Dee Cassidy, Jasper IN 57.20%
1.51
5/6

Patricia Estes, Maitland FL; Linda Edwards, Orlando FL 57.20%
1.88

3
Dee Becker, Racine WI; Marlene Foster, Franksville WI 56.06%
1.59

4/5
Peter Stoll - Sara Stoll, Vero Beach FL 55.87%
1.59

4/5
Lynne Seffren, Northbrook IL; Olivia Shapiro, Highland Park IL 55.87%
0.79

6
Mary Turner - Marti Masley, Stuart FL 55.49%

Thursday Open Pairs
32.5 Tables / Based on 61 Tables

MPs A B C Names Score
24.85
1


Zeke Jabbour - Judith Gushner, Boca Raton FL 64.81%
18.64
2


Robert Lavin, East Longmeadow MA; Martha Marsh, Chicago IL 60.39%
13.98
3
1

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 59.78%
10.48
4


John Potter, Panama City FL; Richard Potter, Black Mountain NC 58.78%
7.86
5


Sharon Meng, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL 58.52%
5.90
6


Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL 58.50%
4.42
7


Robert Freid, Boynton Beach FL; Caroline Warner, Davie FL 58.46%
3.68
8


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 58.41%
5.09
2

Ron Law - Jon Shuster, Gainesville FL 57.65%
3.93
3

Suzanne Hidi - Andrew Hidi, Toronto ON 57.00%
2.86
4

Delores Boyd - Billie Boyd, Ind Hbr Bch FL 53.83%
2.76
5

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 53.30%
2.45
6

Harold Schwartz, Englewood FL; Aaron Cohen, Manchester To NJ 52.06%
4.20

1
Arthur Stuckey, Temple Terrace FL; John Rains, III, Tampa FL 50.07%
3.15

2
James Di Napoli, Wall NJ; Charles Hage, Monmouth Beach NJ 47.97%
2.36

3
Janie Baker, Indialantic FL; Elaine Prime, Melbourne Beach FL 47.74%
2.14

4
Gordon Fagan - Rita Fagan, Flint MI 47.63%
2.04

5
Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL 45.40%

Thurs Eve 199'ers
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.66
1
1

David Kapec, Gainesville FL; Gaye Kastning, Bonita Springs FL 62.46%
2.00
2
2

Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 61.80%
1.50
3


Lila Lowe, Milton FL; Patrica Moran, Pensacola FL 57.76%
1.12
4
3

Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain, Orlando FL 57.52%
0.93
5


Katherine Robert, Naples FL; Judith Di Domenico, Plymouth MA 56.97%
0.67
6


Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Martha Young, Orlando FL 55.61%
0.83
4

Paula Hallam, Vero Beach FL; Susan Mehiel, Hendersonvl NC 53.99%

Thurs Eve Board-A-Match
36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1


Arnold Malasky, Longboat Key FL; Richard Wegman, Bethesda MD; Dean Cohler, Sarasota FL; Gerald Gitles, Chicago IL 18.50
5.03
2/3


Shirley Presberg - Susan Miller, Boca Raton FL; Pamela Wild, Daytona Beach FL; Janet Robertson, Timonium MD 18.00
5.03
2/3


Lee Bukstel, Boca Raton FL; Mark Yaeger, Miami FL; Lee Atkinson, Hollywood FL; Jay Cohodes, Sunrise FL 18.00
3.24
4


Kenneth Kranyak - Laurie Kranyak, Bay Village OH; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Phillip Becker, Beachwood OH 17.00
2.43
5


Marcia Freed, Stuart FL; Christine Urbanek, Tonawanda NY; Gail Nye, Palm City FL; Deborah Drury, Vero Beach FL 16.50
1.82
6


Candace Griffey, Vero Beach FL; Nancy Mitchell - R Craig Hemphill - John Brady, Jacksonville FL 15.00
5.51
1

Terry Smith - Elizabeth Gelwicks, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL; Len Elikan, Ponte Vedra FL 14.00
3.18
2/4

Timothy Casey Jr - Suzanne Casey - Norman Jacobs - Audrey Jacobs, Tampa FL 13.50
3.18
2/4

Sandra Wirtz, Clyde MI; Mary Petit, East Windsor CT; Terry Mangold, Lecanto FL; Jim Dillon Jr, Atlanta GA 13.50
3.18
2/4
1
Jon Rankin - Emily Rankin, Nichols NY; Charles Bardelis, Palm Beach FL; Judy Velasquez, Murfreesboro TN 13.50
1.74
5

Miralyn Kligerman, Boca Raton FL; Judith Back - Carol Braten, White Plains NY; Elizabeth Haas, Hallandale FL 13.00
2.00
6
2
Fran Smith, Glen Ellyn IL; Sally Jepsen - Judy Lee Alcorn - Joan Stankiewicz, Fort Myers FL 12.50

Thurs Eve Side Game
36.5 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
7.28
1
1

John Killeen - Patricia Killeen, Mishawaka IN 63.66%
5.46
2
2

Tansu Aksu - Chris Kindt, Orlando FL 62.78%
4.10
3


Lizabeth Kennedy, Germantown WI; George Kaiser, Milwaukee WI 62.27%
3.07
4


Leon Arndt, Apollo Beach FL; J Zamierowski Jr, Leesburg FL 61.34%
2.30
5
3
1
Linda McLaughlin, Fort Myers FL; Sharron Broadwell, Sanibel FL 60.42%
2.05
6
4

Ping Chen, Winter Springs FL; James Huntington, Longwood FL 59.49%
2.05
5

Mary Allen, Lake Wales FL; Ginny Poulter, Oakland Twp MI 59.30%
1.44
6

Betty Ann Smith, Cresskill NJ; Rosemarie Faccone, West Orange NJ 59.03%
1.70

2
Rose-Marie Bullis, Barrie ON; Mary Anderson, Elmvale ON 54.12%
1.28

3
Satish Konduri - Swapna Konduri, Sanford FL 53.22%
1.13

4/5
Eberhard Jehle, Charlottesville VA; Trevor Lumb, Atlanta GA 52.78%
1.13

4/5
Laurie Pastrano - Kahren Arbitman, Winter Park FL 52.78%

Thu - Fri KO Bracket I
16 Tables / Based on 47 Tables

MPs Rank Names
43.70
1
Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA; Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Alan Sontag, Gaithersburg MD; Paul Soloway, Mill Creek WA
32.78
2
Mark Epstein - Roberta Epstein, Las Vegas NV; Bill Passell, Boynton Beach FL; Melvyn Klein - G Pegram, Tallahassee FL
21.85
3/4
John Russell, North Barringto IL; Jim Linhart, Raleigh NC; Bert Newman - Kathy Newman, West Bloomfield MI; Chuck Said, Nashville TN
21.85
3/4
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Armand Barfus, Port St Lucie FL; Larry Griffey, Vero Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL

Thu - Fri KO Bracket II
16 Tables / Based on 36 Tables

MPs Rank Names
31.19
1
Powhatan Wooldridge, Buffalo NY; Mary Gorkin, Hallandale Bch FL; Alfred Killian, Sebastian FL; Ellen Miller, Highland Park IL
23.39
2
Linda Lee, Destin FL; Harry Leopold - Chris Niemann, Sarasota FL; Patricia Wright, Charlotte NC
15.60
3/4
John Black - Susan Cohen, Boca Raton FL; Audrey O'Connor - Frances Strohm, Naples FL
15.60
3/4
David Pettit, Melbourne FL; Bill Kurz, Melbourne Bch FL; Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL; Joanne Marten, Merritt Island FL
7.02
5/8
Andris Strauss - Marie Burgess-Strauss, Abingdon MD; Lola Divins - Robert Divins, Newtown Square PA

Thu - Fri KO Bracket III
16 Tables / Based on 31 Tables

MPs Rank Names
24.62
1
Virginia Bissig, Bear Lake MI; Bob Laplante - Tom Barrett, Clearwater FL; Richard Dittman, Tecumseh ON
18.47
2
Marilyn Bost, Aurora CO; Donna Harrison, Columbia MO; Joan Renzoni, Palm City FL; David Cohan, Richboro PA
12.31
3/4
Linda Luther, N Charleston SC; Matt Meckstroth, Gainesville FL; Constance Sackville, Vero Beach FL; David Banh, Annandale VA; Mary Ann Belden, Port St Lucie FL
12.31
3/4
Robert Ewigleben - Jayne Ewigleben, Elizabethtown KY; Gloria Flicker - Ron Flicker, Forest VA

Thu - Fri KO Bracket IV
16 Tables / Based on 26 Tables

MPs Rank Names
19.79
1
Charlotte Williams - Jane Fann Sanders, St Simons Is GA; Nina Ettinger - Judy Calley, Sebastian FL
14.84
2
Robert Renuart, Ponce Inlet FL; Dian Petrov, Buffalo NY; Lynn Brown, Palm Coast FL; Kathy Stanford, Leesburg FL
9.90
3/4
Joyce Eisen - Juliette Kaplan, Boca Raton FL; Jiti Bhatia - Gurcharan Bhatia, Edmonton AB
9.90
3/4
Kathleen Ellard - Jo Rogan, Naples FL; Rita Peterson, Oak Brook IL; Linda Percy, Bonita Springs FL
4.45
5/8
Eva Messro - Irene Exler - Janet Sincoff, Boca Raton FL; Alice Zayac, Schenectady NY
4.45
5/8
Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL; James Mabry, Orlando FL; Sandi Dhital, Clearwater FL

Thu - Fri KO Bracket V
16 Tables / Based on 22 Tables

MPs Rank Names
16.14
1
Don Dvorak, Jacksonville FL; Robert De Kay, Ponte Vedra FL; Richard Myers - Emily Myers, Lake Placid FL
12.11
2
Patricia Estes, Maitland FL; Tommy Matrangos - Dorothy McGuire, Oviedo FL; Linda Edwards, Orlando FL
8.07
3/4
Helen Tucker, Red Bank NJ; Clifton Jones, Orlando FL; Terryl Francis, Glen Carbon IL; Llew Decker, Escondido CA
8.07
3/4
Kay Jones, The Villages FL; Barbara Phillips, Stuart FL; Hazel Lacks - Theresa Ligon, Vero Beach FL

Thu - Fri KO Bracket VI
16 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
13.82
1
Frank Walton - Minke Clark - Nancy Frame, New Smyrna FL; Frederick Atherton, Debary FL
10.37
2
Eleanor Goodman, Cranford NJ; C Levine, Boca Raton FL; Rhoda Raderman, West Bloomfield MI; Herlaine Bakerman, Tamarac FL
6.91
3/4
John Christman - Joan Grice, Orlando FL; Jack Bowman - Aileen Bowman, Guelph ON
6.91
3/4
Marilyn Grant, Punta Gorda FL; Grace Charron, Fall River MA; Theodore Thelin, New Bedford MA; Nancy Thelin, Port Charlotte FL
3.11
5/8
Maurice Krug - Carol Krug - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL

Thu - Fri KO Bracket VII
16 Tables

MPs Rank Names
11.76
1
Madeline Nagel, Boca Raton FL; Francie Storm, Toronto ON; Ruth Woods, Fort Washington MD; Marvin Raines, Fort Washigton MD
8.82
2
Daniel Bowdish, Thonotosassa FL; Muriel Brathwaite - Harriet Seligsohn, Temple Terrace FL; Nancy Shulz,
5.88
3/4
Harold Mathews, Wynnewood PA; Robert Raymond, Jacksonville FL; John Ammon, Bulington KY; Richard Fisher, Florence IN
5.88
3/4
Roy Larson, Wadsworth OH; Jack Hickey, Canton OH; Margaret Moyer - Robert Moyer, Titusville FL
2.65
5/8
Jarrold Harter - Alice Harter, Sun City Center FL; Mary Ellen Nevin - Robert Nevin, Niskayuna NY

Return to Index Page

Go to Friday Results