ORLANDO REGIONAL
January 1 through 7, 2007
Tuesday

FAST AM Side Game Series
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.06
1/2


Lynda Nitabach, N Plainfield NJ; Glenn Eisenstein, New York NY 64.39%
3.06
1/2


Carolyn Jackson, Sugar Land TX; Barry Harper, Regina SK 64.39%
1.96
3


Kent Mignocchi, Bronx NY; J C Meyers, New York NY 61.74%
1.51
4


John Russell, North Barringto IL; Chuck Said, Nashville TN 60.98%
1.10
5


Ron Flicker - Gloria Flicker, Forest VA 59.47%
3.03
6
1

Billie Vickers, Montgomery AL; Lamar Daniel, Wetumpka AL 55.49%
2.43
2/3
1
Marianne Claysmith, St Augustine FL; Lorraine Whitney, Port Orange FL 52.46%
1.99
2/3

Chalice Thompson, Melbourne FL; William Atteberry, Clearwater FL 52.46%
1.28
4

Mark Bercuvitz, Westmount QC; Barbara Applegate, Pensacola FL 51.14%
1.82
5
2
Lynne Seffren, Northbrook IL; Olivia Shapiro, Highland Park IL 50.95%
1.31
6

Gene Ness - Colleen Ness, Tampa FL 49.05%
1.37

3
Susan Oberwortmann - Richard Oberwortmann, Tullahoma TN 48.11%
1.03

4
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL 47.92%

Tues Aft Side Game Series
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.88
1
1

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 62.50%
2.16
2
2

John Garner, Fernandina Bch FL; Dorene Thompson, Ponte Vedra Bch FL 61.57%
1.62
3
3

Adeline Collins, Dunedin FL; Carol Kachavos, Oldsmar FL 59.95%
1.24
4


Jill Wooldridge - Powhatan Wooldridge, Buffalo NY 58.10%
1.09
5
4

Harold Phillips, Melbourne FL; Pamela Page, Palm Bay FL 53.70%
0.89
5

Celia Phillips, Melbourne FL; Frank Page, Palm Bay FL 52.08%

Tues Aft 199r Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.06
1


Ann Guber, Maitland FL; Georgette Lightbody, Winter Park FL 67.01%
2.30
2


Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Martha Young, Orlando FL 66.06%
2.26
3
1
1
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL 61.02%
1.70
4
2
2
Judith Ladd - Jon Ladd, Gainesville FL 59.09%
0.97
5


Grace Kingseed - Dale Kingseed, Kokomo IN 58.90%
1.27
6
3
3
Mary Kuhn - Ernesto Longa, Merritt Island FL 56.70%
0.95
4

Allan Weagle - Alice Weagle, Shrewsbury MA 50.64%
0.72
5

Jean McCaw - Patricia Schloot, Maitland FL 50.57%

TUESDAY SR Strat Pairs
19.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
7.56
1


Tony Petronella, North Kingstown RI; Brian Greis, Boca Raton FL 64.50%
5.67
2


Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 59.62%
4.25
3


Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Steven Cohn, Clearwater FL 59.38%
3.66
4


Anne Gust, The Villages FL; Lynne Ziegler, Villages FL 58.17%
2.39
5


James Edmunds, Altamonte Spg FL; Frederick C Liu, Winter Park FL 57.77%
2.62
6


Bernice Ronske, Altamonte Spg FL; Jill Lundberg, Longwood FL 57.13%
5.20
1

Jan Nielsen, Casselberry FL; Stella Crosthwaite, Winter Park FL 56.17%
3.90
2

Elizabeth Stettler - Larry King, Orlando FL 55.13%
2.93
3

Helen Ward, Grant FL; Eva Wysocka, Melbourne FL 52.88%
2.37
4
1
James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL 52.80%
1.65
5

Richard Ziegler, Villages FL; Jack Paulus, Detroit MI 51.92%
1.40
6

Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL 50.80%
1.78

2
Margaret Moyer - Robert Moyer, Titusville FL 49.68%

Tuesday Open Pairs
22.0 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
16.80
1


Judith Gushner - Zeke Jabbour, Boca Raton FL 60.42%
12.60
2


Linda McGarry, Stuart FL; Tina Tessaro, Miami FL 59.84%
9.45
3


Ann Turner, Nokomis FL; Joanne Yurchak, Media PA 59.03%
7.09
4


Dean Cohler, Sarasota FL; Gerald Gitles, Chicago IL 58.68%
5.32
5


Chris Compton, Dallas TX; Marc Komisarow, Atlanta GA 58.33%
3.49
6/7


Jerry Barson - Linda Barson, West Palm Beach FL 57.52%
3.49
6/7


Carolyn Sessler, Boca Raton FL; Elaine Katzman, Boynton Beach FL 57.52%
6.20
1

Jeff Edelstein, Staten NY; Justin Coniglio, Tampa FL 57.18%
4.65
2

William Atteberry, Clearwater FL; Chalice Thompson, Melbourne FL 55.21%
3.49
3

Robert Divins - Lola Divins, Newtown Square PA 54.86%
2.65
4

Robert Raitman, Deerfield Beach FL; Anita Kaufman, Boca Raton FL 52.89%
1.96
5

Margaret Cooke - James Cooke, Celebration FL 51.50%
1.47
6

Carolyn Mc Murtrie - John Johnson, Ocala FL 51.27%
3.18

1
John Rains, III, Tampa FL; Arthur Stuckey, Temple Terrace FL 49.42%
2.39

2
Harry Parrish, Ocala FL; Marilyn Defilippo, Lecanto FL 45.95%
1.79

3
Jackie Hillen, Kitty Hawk NC; Robert Allen Jr, La Mirada CA 43.40%

Tues Eve Side Game Series
27.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.61
1
1

Harold Phillips, Melbourne FL; Frank Page, Palm Bay FL 62.98%
4.21
2
2

David Banh, Annandale VA; Lelvin Crowe, Cordova TN 62.18%
3.16
3
3

Constance Sackville, Vero Beach FL; Mary Ann Belden, Port St Lucie FL 61.93%
2.37
4


Irving Feinglass, Delray Beach FL; Ronnie Ferestien, Boynton Beach FL 61.11%
1.78
5


Pamela Wild, Daytona Beach FL; Mitzi Duncan, Tallahassee FL 59.48%
2.24
6
4

Sunny Hoffman, Boca Raton FL; Les Gerig, Leawood KS 58.81%
3.34
5
1
Frank Walton, New Smyrna FL; Frederick Atherton, Debary FL 58.65%
1.57
6

Arnold Drill - Bev Drill, Kaneohe HI 58.17%
2.51

2
Dee Cassidy, Jasper IN; Sandor Jung, Toledo OH 55.37%
1.88

3
Marie Sarsten, Belle Haven VA; Gunnar Sarsten, Bellehaven VA 53.02%
1.41

4
John Christman - Joan Grice, Orlando FL 52.71%
1.21

5
Ree Lyons, Tampa FL; Linda McEwan, Orlando FL 52.08%
0.85

6
Dorothy Welker - Michael Amein, Raleigh NC 51.92%

Tues Eve BAM
30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Jeff Overby, Key West FL; Dennis McGarry, Stuart FL 18.50
5.00
2
1

Linda Luther, N Charleston SC; Matt Meckstroth, Gainesville FL; Judy Hurder, Salisbury NC; Patricia Wright, Charlotte NC 17.50
3.28
3/4


Carol Phillips - Jean Edmundson, Ind Hbr Bch FL; E Harmon-Hanna, Palm Bay FL; Mildred Boehne, Melbourne FL 15.50
3.28
3/4


Paul Fireman - Phyllis Fireman, Chestnut Hill MA; Alan Sontag, Gaithersburg MD; Shannon Cappelletti, Hollywood FL 15.50
1.63
5/7


Donna Ziemann - G Mikel - Joe Sacco, The Villages FL; Millie Vibbard, Lady Lake FL 15.00
3.07
5/7
2/3

Sherry Zimand - Maxie Cinnamon, Orlando FL; Lynn McKinney, Winter Park FL; Lyn Shapiro, Maitland FL 15.00
3.07
5/7
2/3

Cynthia Morelli - Carl Wasserman, Jacksonville FL; Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL; John Reeve, Neptune Beach FL 15.00
1.73
4/5

Steven Wallis - Dennis Lytton - Wayne Shuman, Tampa FL; Robert Manz, Odessa FL 13.50
2.84
4/5
1
Mark Goldschmidt, Clearwater FL; Rose-Marie Bullis, Barrie ON; Mary Anderson, Elmvale ON; Mamdouh Assaad, New Port Richey FL 13.50
2.13

2
Howard Coley - Terri Coley, Brooksville FL; Gary Martin - Jerry Lebo, Spring Hill FL 12.50
1.60

3
Donald Lightner - Daniel Morisky - Lawrence McDonald, Orlando FL; Bettye Ballenger, Windermere FL 11.50

Tues Eve 199er Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.53
1


Georgia Pierpont - Pat Lee, Vero Beach FL 65.77%
1.90
2
1
1
Richard Fisher, Florence IN; Thomas Poppas, Kokomo IN 62.80%
1.43
3
2

Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 61.31%
1.07
4
3
2
Charlene Benner, Heathrow FL; Mary Ann Colvin, Lake Mary FL 57.74%
0.88
5


William Young - Dianna Young, Fort Pierce FL 52.68%
0.70
4/5

Patricia Schloot - Jean McCaw, Maitland FL 51.19%
0.70
4/5

Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain, Orlando FL 51.19%

Tue-Wed KO Br 1
12 Tables / Based on 45 Tables

MPs Rank Names
42.17
1
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Barnet Shenkin, Boca Raton FL; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC; Adam Zmudzinski, Katowice 40-479 Poland
31.63
2
Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Richard Potter, Black Mountain NC; John Potter, Panama City FL
21.09
3/4
Lorna McDonald - William McDonald, St Albert AB; Peter Jones - Vince Lambert, Edmonton AB
21.09
3/4
John Russell, North Barringto IL; Jim Linhart, Raleigh NC; Bert Newman - Kathy Newman, West Bloomfield MI; Chuck Said, Nashville TN

Tue-Wed KO Br 2
11 Tables / Based on 36 Tables

MPs Rank Names
30.28
1
Lynne Cook, Riverview MI; Georgene Cronin, Rochester Hills MI; John Shufelt - Jean Shufelt, Newport RI
22.71
2
Jerome Kramer - Darryle Forrest - Jody Ledford - Theodore Spak, Miami FL
15.14
3/4
Barbara Burgess, Leesburg FL; Patty Luther - Jeanne Kitzmann - Carolyn Waugh, Ocala FL
15.14
3/4
Barbara Glickman - Morton Glickman, Boca Raton FL; Susan Cooper, Thornhill ON; Ranald Davidson, North York ON; Margaret McManus - Dennis Gamble, Ottawa ON

Tue-Wed KO Br 3
16 Tables / Based on 35 Tables

MPs Rank Names
27.25
1
Michael Blaher, Apopka FL; John Reitz - George Hubmaier - Keith Blume, Orlando FL
20.44
2
Terry Mangold, Lecanto FL; Sandra Wirtz, Clyde MI; Mary Petit, East Windsor CT; Jim Dillon Jr, Atlanta GA
13.63
3/4
Mark Bercuvitz - Judith Bercuvitz, Westmount QC; Barbara Ratner, Titusville FL; Barbara Applegate, Pensacola FL
13.63
3/4
Virginia Bissig, Bear Lake MI; Bob Laplante - Tom Barrett, Clearwater FL; Richard Dittman, Tecumseh ON

Tue-Wed KO Br 4
16 Tables / Based on 30 Tables

MPs Rank Names
22.64
1
Gerry Kuttas, Ocala FL; Joseph Glazar - Thomas Mangold Jr, Hernando FL; Ted Defilippo, Lecanto FL
16.98
2
Barry Boyd - Conner Boyd, Wheeling WV; Julie Walker, West Palm Bch FL; Bradley Craig, Ligonier PA
11.32
3/4
Real Fradette, North Wales PA; Lynn Grimm - Fred Grimm, Port Charlotte FL; Chuck May, Fort Ogden FL
11.32
3/4
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Linda Lee, Destin FL; Harry Leopold - Harris Silver, Sarasota FL
5.09
5/8
Joseph Phillips - Lois Lyon, Queensbury NY; Janice Woodbury, Vero Beach FL; Karolyn Smith, Atlanta GA

Tue-Wed KO Br 5
16 Tables / Based on 26 Tables

MPs Rank Names
18.91
1
Loughlin Black - Ardean Black, Orient ME; Marti Cowie - Henry Poe, Lakeland FL
14.18
2
Hal Green - Lee Green - Leon Gardner - Louis Marks, Ocala FL
9.46
3/4
Howard Christ III, Dunnellon FL; Craig Keck, Beverly Hills FL; Thomas Solberg - Robert Landham, Lecanto FL
9.46
3/4
Marilyn Fulton, Lady Lake FL; Scott Scobell - Norma Lande, The Villages FL; Bud Feron, Dartmouth NS

Tue-Wed KO Br 6
16 Tables / Based on 22 Tables

MPs Rank Names
15.60
1
Leo Comerford - Jonell Comerford, Charleston IL; Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI
11.70
2
Marilyn Ritter - Gwen Wurtzel - Joan Krevitz - Iris Silverman, Boca Raton FL
7.80
3/4
Laurie Pastrano - Kahren Arbitman, Winter Park FL; Larry Pack, Casselberry FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL
7.80
3/4
Marilyn Grant, Punta Gorda FL; Grace Charron, Fall River MA; Theodore Thelin, New Bedford MA; Nancy Thelin, Port Charlotte FL

Tue-Wed KO Br 7
16 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
12.89
1
Dorothy Whalin - Roy Whalin - Renee Goldenberg, Miami FL; Nancy Herskowitz, Coral Gables FL
9.67
2
Gary Wahl - Joann Wahl, Fort Myers FL; Edward Stanley - Carol Stanley, Ft Myers FL
6.45
3/4
Nicholas Ranson - Jacques Limondin - Judy Schunn - Doris Trowbridge, Fort Myers FL
6.45
3/4
John Knarr, Altamonte Spg FL; Janet Koo, Windermere FL; Terryl Francis, Glen Carbon IL; Clifton Jones, Orlando FL

Tue-Wed KO Br 8
16 Tables

MPs Rank Names
11.15
1
Alan Golden - Beverly Golden - Harold Hansen - Gloria Hansen, Stuart FL
8.36
2
Arthur Kronfeld - Mona Kronfeld, Manhasset NY; Donald Brown - Daniel Rumble, Jensen Beach FL
5.58
3/4
Joan Hutchins - Ron Hutchins - Janet Etienne - Zoe Bell, Leesburg FL
5.58
3/4
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL; Karen Raphaelson, Orlando FL; Barbara Mahaffey, Oviedo FL
2.51
5/8
Lynne Seffren, Northbrook IL; Olivia Shapiro, Highland Park IL; Judith Metzger, Boynton Beach FL; Rhoda Rosenberg, Delray Beach FL

Return to Index Page

Go to Wednesday Results