ORLANDO REGIONAL
January 1 through 7, 2007
Monday

Win An Entry Pairs
20.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.70
1


Jeffrey Hand, New York NY; Ed Schulte, Tampa FL 67.32%
3.53
2


Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL 61.41%
3.64
3
1

Chalice Thompson, Melbourne FL; William Atteberry, Clearwater FL 57.04%
1.98
4


Kathy Newman - Bert Newman, West Bloomfield MI 56.25%
2.73
5
2

Gene Ness - Colleen Ness, Tampa FL 56.02%
2.05
6
3

Virginia Bissig, Bear Lake MI; Angie Knechtges, Grafton OH 55.91%
1.54
4

Richard Treu - Ruth Treu, Endicott NY 55.79%
2.27
5
1
John Knarr, Altamonte Spg FL; Sandor Jung, Toledo OH 55.34%
1.70
6
2
Steven Wallis, Tampa FL; David Kapec, Gainesville FL 55.09%
1.28

3
Kristy Knight, Jacksonville FL; Ralph Boles III, Huntsville AL 51.17%
0.96

4
Susan Oberwortmann - Richard Oberwortmann, Tullahoma TN 51.12%

Monday Eve Charity Pairs
27.0 Tables

MPs A B C Names Score
8.63
1
1

Ann Hudson - Randolph Johnson, Suffield CT 67.04%
6.47
2
2

Alexander Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 63.99%
4.85
3
3
1
Daniel Stone - Janet Stone, Madison WI 63.90%
3.64
4


Nadele Spiro, Bloomfield MI; Bobbie Satz, Boca Raton FL 63.52%
2.73
5


Dennis Newman, Scarsdale NY; Donald Spaulding, Los Altos CA 62.45%
2.05
6


Richard Ziegler, Villages FL; Anne Gust, The Villages FL 59.29%
2.57
4

Chris Kindt - Tansu Aksu, Orlando FL 58.04%
2.68
5

Lois Belliveau - Allan Roderiques, Lynn MA 56.73%
1.88
6

Billie Vickers, Montgomery AL; Lamar Daniel, Wetumpka AL 56.24%
1.70

2
Margaret McPherson, Orlando FL; Robert Allen Jr, La Mirada CA 52.74%
1.28

3
John Knarr, Altamonte Spg FL; Sandor Jung, Toledo OH 47.12%
0.96

4
Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL 46.32%

Open Knockouts Brkt I
13 Tables / Based on 28 Tables

MPs Rank Names
29.13
1
Sheila Ekeblad - Russell Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon - Richard Coren, Hollywood FL; Gary Cohler, Miami FL
21.85
2
Ed Schulte, Tampa FL; Spike Lay, Daytona Beach FL; Armand Barfus, Port St Lucie FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL; Larry Griffey, Vero Beach FL
14.57
3/4
Paul Fireman - Phyllis Fireman, Chestnut Hill MA; Alan Sontag, Gaithersburg MD; Paul Soloway, Mill Creek WA; Shannon Cappelletti, Hollywood FL
14.57
3/4
Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL

Open Knockouts Brkt II
12 Tables / Based on 21 Tables

MPs Rank Names
21.01
1
Deborah Drury, Vero Beach FL; Sharon Benz, Buffalo NY; John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL
15.76
2
Catherine Chell, Ottawa ON; Richard McGrail, Clearwater FL; Bill Wheeler, Merrickville ON; Ed Chajkowski, Kemptville ON
10.51
3/4
Judith Simon - Harvey Wolfe - Morton Karper - Edward Swell, Boca Raton FL
10.51
3/4
James Schorner - Judith Schorner, Vero Beach FL; Angie Knechtges, Grafton OH; Jeanne Hughes, Titusville FL

Open Knockouts Brkt III
12 Tables / Based on 17 Tables

MPs Rank Names
15.01
1
Ina Rae Fox - Neil Fox - Richard Projain - Sue Projain, Boca Raton FL
11.26
2
Robert Renuart, Ponce Inlet FL; Adam Kaplan, New Port Richey FL; Kathy Stanford, Leesburg FL; Dian Petrov, Buffalo NY
7.51
3/4
Nancy Nugent - Penny Ranson - Bee Hallett, Fort Myers FL; Miles Thomson, Cape Coral FL
7.51
3/4
Donald Brown - Yvonne Moores - Brian Moores - Emily Doran, Haines City FL

Open Knockouts Brkt IV
14 Tables

MPs Rank Names
11.77
1
David Begin, Round Rock TX; Billie Darnell, Spring Branch TX; John Ramus - Jan Ramus, Leesburg FL
8.83
2
Joan Besley - Letitia Stallard, Winter Park FL; Kim Krongelb, Orlando FL; Rosalie Londeree, Apopka FL
5.89
3/4
Eleanor Nuellen - James Nuellen, Lockport IL; Thomas Hurt - Mary Hurt, Lombard IL
5.89
3/4
Lewis Norris - Jay Moorehead - Ann McDowell, St Augustine FL; Rosemary Grant, Canton GA

Return to Index Page

Go to Tuesday Results