ORLANDO REGIONAL
January 2 through 8, 2006
Saturday

SAT Morning Fast Pairs
27.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.61
1


Chuck Said, Nashville TN; Elbert Moore, Crofton KY 65.72%
4.21
2


Caroline Warner - Stephen Warner, Davie FL 63.26%
4.85
3
1

Myriam Milgrom, Miami FL; Edward Alcoff, Orange Park FL 63.09%
3.64
4
2

Ruth Howard, Bradenton FL; James Yancey, Sarasota FL 61.34%
1.78
5


Glenn Eisenstein - Abbie Cole, New York NY 59.66%
1.57
6


John Russell, North Barringto IL; Claude Vogel, Chicago IL 59.07%
2.73
3

Darlene Pyles, Summerfield FL; Betsy Blakeman, Campbellsville KY 57.58%
3.34
4
1
Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL 57.22%
2.51
5
2
Michael Graham, London England; Jill Graham, London 57.01%
1.88
6
3
Shirley Wertz - Pamela Collins, Vero Beach FL 56.22%
1.41

4
Catherine Hoke, Indian River Sh FL; Karen Fox, Greenwich CT 51.79%
1.06

5
Maria Markwalter, Huntsville AL; Jacque Nicola, Melbourne FL 50.91%
0.85

6
Sandra Zions, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY 50.76%

Sat Aft Side Series 2
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.49
1


Ronald Schoenau, Gainesville FL; Donald Baker, Winter Park FL 72.60%
2.62
2


Abbie Cole, New York NY; Sharon Jabbour, Boca Raton FL 62.50%
2.88
3
1

Donna Compton, Dallas TX; Gigi Weinstein, Sarasota FL 58.65%
2.16
4
2

Matthew Hoskins - Elizabeth Hoskins, Shoreham-By-Sea England 58.33%
1.62
5
3

Gail Lambacher, Oakville ON; Elaine Bowers, University Park FL 57.85%
1.51
6


Ernestine Murphrey, Altamonte Spg FL; Barbara Docarmo, Casselberry FL 55.45%
1.68
4

Judy Hurder, Salisbury NC; Barbara Ratner, Titusville FL 52.72%
2.12
5
1
Billie Barnby, Winter Park FL; Henry Font, San Juan PR 51.12%
1.59

2
Donald Cameron, Orlando FL; Richard Johnson, Sarasota FL 49.84%
1.19

3
Cynthia Parris - Melissa Swartz, St Petersburg FL 46.63%

Sat Strat Senior Pairs
28.0 Tables

MPs A B C Names Score
10.64
1


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Gambrills MD 64.10%
7.98
2
1

Terry Mangold, Lecanto FL; Jim Dillon Jr, Atlanta GA 62.34%
5.99
3


Marian Howarth - David Weir, Sun City Center FL 58.89%
4.49
4


Carol Hamilton, Sarasota FL; Morton Friedman, Longboat Key FL 58.73%
3.37
5


Tony Petronella, North Kingstown RI; Sandra Weil, New York NY 58.57%
2.61
6


Jerry Helms, Charlotte NC; Annabelle Hudmon, Jacksonville FL 57.93%
4.96
2

Jana Kerns, Haines City FL; Nancy Huntoon, Charlotte MI 57.45%
3.72
3

Wesley Trutt, The Villages FL; Edward Schusler, Lady Lake FL 56.25%
2.79
4

Jack Fisher - Lynne Anderson, The Villages FL 55.37%
2.69
5

Bud Light - Joan Renzoni, Palm City FL 54.89%
1.57
6

Irving Bloom, West Palm Beach FL; Robert Hoffman, Boynton Beach FL 53.61%
2.73

1
Henry Poe - Robert Buccino, Lakeland FL 52.32%
2.05

2
Lewis Norris, St Augustine FL; Henning Toensmann, St Augustine FL 49.04%
1.54

3
Jerome Koss - Judith Koss, Oak Forest IL 47.12%
1.15

4
David Alderman - Aileen Alderman, St Petersburg FL 46.71%

Sat Aft IN Pairs
16.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.59
1


Howard Coley - Terri Coley, Brooksville FL 62.84%
2.69
2
1

Irwin Kahn - Deborah Kahn, Chapel Hill NC 61.77%
2.02
3
2

Richard Oberwortmann - Susan Oberwortmann, Tullahoma TN 60.90%
1.51
4


Kathleen O'Toole, Derwood MD; Mary Church, Orlando FL 60.77%
1.47
5
3

Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 59.05%
0.90
6


Ellen Blais, St Augustine FL; Patricia Trafford, Ponte Vedra FL 58.84%
1.11
4

Hannah Chartor - A Danziger, Miami FL 58.83%
1.89
5
1
Ann Anderson - Fannie Hillman, Winter Park FL 56.59%
1.42
6
2
Kathie Keiderling, Bradenton FL; Deanne Womble, Cortez FL 56.56%
1.06

3
Elizabeth Bancks, Jacksonville FL; Audrey Baker, Jacsonville FL 54.73%
0.80

4
Martha Round, South Casco ME; Lucy Williamson, St Augustine FL 51.81%
0.60

5
Rosalie Londeree, Apopka FL; Carol Tharp, Longwood FL 47.92%

Saturday Compact KO I
13 Tables / Based on 31 Tables

MPs Rank Names
15.72
1
Joe Grue - Melanie Tucker - John Kranyak - Aaron Silverstein, New York NY
11.79
2
Fredi Consolo - Eva Rubach, Aventura FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Gary Cohler, Miami FL
8.65
3
Robert Oslin - Gerald Gitles, Chicago IL; Jill Wooldridge, Buffalo NY; Robert Hollow, Madoc ON
7.07
4
Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; George Colter - Helen Colter, Fredericton NB; John Morris, Atlanta GA

Saturday Compact KO II
16 Tables / Based on 26 Tables

MPs Rank Names
12.21
1
Jay Cohodes, Sunrise FL; Mary Kassay, Sarasota FL; Paul Gallizzi, Tampa FL; Anne Rockafield, Orlando FL
9.16
2
Rich Hunter - Ann Harris, Stuart FL; John Stutz, West Palm Bch FL; Amanda Chohfi, 1102-5 D Porto Portugal
6.72
3
Joe Sacco, Longwood FL; Divakar Bhargava, Richmond VA; Joe Houde, St Augustine FL; Henry Meyer, Indn Riv Shrs FL
5.49
4
Lois Scott, Carmel IN; Richard Ellis Jr, Kokomo IN; Karen Oberting, Naples FL; Dean Robinson, Indianapolis IN

Saturday Compact KO III
16 Tables / Based on 21 Tables

MPs Rank Names
8.49
1
Catherine Miller - Hugh Miller, Houston TX; Peter Baxter - James Bochsler, Davenport FL
6.37
2
Donald Brown - Emily Doran, Haines City FL; Bill Alter, Sunrise FL; Dorothy McGuire, Oviedo FL
4.67
3
Betty Triliegi, Minneapolis MN; John Scott Hiller, Marshall MN; Tom Denny, Newark DE; Janet Larson, Edina MN
3.82
4
Ellen Millman, Pictou NS; Yvonne Plagens - Betty Chapman, Sebring FL; Viktoria Spearin, Lake Wales FL

Saturday Compact KO IV
15 Tables

MPs Rank Names
5.76
1
Maxwell Hughes, Vero Beach FL; Anita Stafford, Greenwich CT; Jimmie Bernard, Largo FL; Karen Richards, Harvest AL
4.32
2
Jeanine Fagley - Marion Simmons - Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL
3.17
3
Laurie Pastrano - Kahren Arbitman, Winter Park FL; Brett Rouch - Lynne Puder, Orlando FL
2.59
4
Douglas Ogren, St Paul MN; Sandra Zions, Naples FL; Stephanie Furtsch, Rye NY; Margaret McPherson, Orlando FL

Compact KO Cons. Brkt 1
6 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
6.48
1
Bill Passell, Boynton Beach FL; R Fieler, Boca Raton FL; Linda McGarry, Stuart FL; Laurie Kranyak, Bay Village OH
4.86
2
George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Armand Barfus, Port St Lucie FL; Richard Wegman - Alice Wegman, Bethesda MD
3.56
3
Eugene J. Grathwohl, Niles MI; Edward Swell - Alan Darman, Boca Raton FL; Stephen Warner, Davie FL

Compact KO Cons. Brkt 2
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
5.73
1
Carole Frank - Sam Behr - Joanne Behr, Winter Park FL; Shirley Deas, New Smyrna FL
4.30
2
Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Jean Monette, Hallandale FL; Audrey O'Connor - Charmaine Powers, Naples FL
3.15
3
Junior Carl Sturm, Longwood FL; Robert Duncan, Ft Myers FL; Dennis Bushman - Sharon Bushman, Orlando FL

Compact KO Cons. Brkt 3
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
5.16
1
Judith Bishop - Charlene Daniels, Elizabethtown KY; Darlene Pyles, Summerfield FL; Betsy Blakeman, Campbellsville KY
3.87
2
Rosalee Gardner - Paul Gardner, Cedar City UT; Beryl Chaby - Elmer Smith, Sarasota FL
2.84
3
Betty Vandervort, Titusville FL; Eva Wysocka - Patricia Whalen, Melbourne FL; James Rash, Bellefontaine OH

Compact KO Cons. Brkt 4
7 Tables

MPs Rank Names
3.86
1
Pearle Bishop - Judith Purvis, Lynn Haven FL; Patricia Fisher - Dorothy Wilks, Panama City FL
2.90
2
Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL; Linda McGrath - Michael McGrath, West Chester PA
2.12
3
Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain - Stephanie Wilks, Orlando FL; Cece Lichtenstein, Jacksonville FL

Sat Strat Open Pairs
23.0 Tables / Based on 51 Tables

MPs A B C Names Score
21.35
1


Linda Perlman, Lake Park FL; Jayne Thomas, Lutz FL 64.24%
16.01
2


Rita Ellington, Aventura FL; Martin Caley, Montreal QC 59.26%
12.01
3


Shannon Cappelletti, Aventura FL; Robert Blum, Marco Island FL 59.14%
9.01
4
1
1
Tom Wilson - Laura Campbell, Orlando FL 58.68%
6.76
5


Chuck Said, Nashville TN; Elbert Moore, Crofton KY 57.87%
5.07
6


Bette Cohn - Gen Geiger, Sarasota FL 57.52%
3.80
7


John Russell, North Barringto IL; Claude Vogel, Chicago IL 57.41%
2.85
8


Mike Levine, Boca Raton FL; Marlene Passell, Boynton Beach FL 54.98%
4.21
2
2
James Huntington, Longwood FL; Ping Chen, Winter Springs FL 54.51%
3.16
3

Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD 51.85%
2.37
4

David Reiter, Hollywood FL; Jay Wasserman, Boca Raton FL 51.04%
2.61
5

James Thomas, Hernando FL; Mary Petit, East Windsor CT 50.46%

Sat Eve Side Series 2
28.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.76
1


Marion Ellingsen, Spring Hill FL; Charlotte Kartsonis, New Port Richey FL 63.62%
4.32
2


Vincent Golden, University Park FL; Michael Kassay, Sarasota FL 62.34%
3.24
3


Elizabeth Fujii, Jacksonville FL; Wayne Clay Whalen, Daytona Beach FL 59.62%
2.43
4


Harriett Lake, Longwood FL; Paul Robb, Orlando FL 58.49%
2.24
5


Starr Hagenmeyer, Titusville FL; Gail Hanson, Lake Orion MI 58.33%
1.35
6/7


Ronald Schoenau, Gainesville FL; Donald Baker, Winter Park FL 56.41%
4.55
6/7
1

Lisa Adelberg, Camden ME; Julie Zhu, Vero Beach FL 56.41%
2.99
2/3

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 55.13%
2.99
2/3
1
Richard Johnson, Sarasota FL; Donald Cameron, Orlando FL 55.13%
1.68
4/5

Sue Hollinger, Titusville FL; Jakob Kristinsson, Lake Orion MI 54.97%
1.68
4/5

Wilbur Radcliffe - M Radcliffe, Orlando FL 54.97%
2.05
6
2
Colleen Wiley, Tallahassee FL; Charlotte Wheatley, Bethany Beach DE 54.33%
1.54

3
Lynn Brown, Palm Coast FL; Doris Katz, Ormond Beach FL 52.56%
1.24

4
Fred Kolber - Camilla Kolber, Miami Beach FL 51.60%
0.86

5
David Newton, Panama City Bch FL; Rose-Marie Bullis, Barrie ON 48.72%

Sat Eve IN Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.53
1
1

Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 63.39%
1.90
2
2

Marvin Raines, Fort Washigton MD; Ruth Woods, Fort Washington MD 61.61%
1.42
3


John Barker, Scottsdale AZ; Svetlana Taul, Orlando FL 58.63%
1.07
4


Edward Draiss Sr - Janet Etienne, Leesburg FL 56.25%
0.76
5/6


Gary Wahl - Joann Wahl, Houghton Lake MI 55.06%
0.76
5/6


Overil Johnson - Joseph Johnson, Oakville ON 55.06%
1.37
3
1
Jon Ladd - Judith Ladd, Gainesville FL 51.19%
1.03
4
2
Elizabeth Bancks, Jacksonville FL; Audrey Baker, Jacsonville FL 50.00%

Return to Index Page

Go to Sunday Results