ORLANDO REGIONAL
January 2 through 8, 2006
Friday

Fri Morning Side Game
35.0 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


William Burks III, Atlanta GA; Karolyn Smith, Alpharetta GA 69.64%
6.07
2
1

Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL 68.45%
4.55
3
2

Timothy Casey Jr - Suzanne Casey, Tampa FL 65.57%
3.94
4
3
1
Karen Fox, Greenwich CT; Catherine Hoke, Indian River Sh FL 63.99%
2.56
5
4

Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL 63.39%
1.62
6


Caroline Warner - Stephen Warner, Davie FL 60.43%
2.96
5
2
Shirley Wertz - Pamela Collins, Vero Beach FL 60.42%
2.22
6
3
Barbara McKinney - Elaine Lutz, Stuart FL 59.32%
1.96

4
James Rash, Bellefontaine OH; Patricia Whalen, Melbourne FL 58.33%
1.96

5
Maria Markwalter, Huntsville AL; Jacque Nicola, Melbourne FL 57.44%
1.03

6
Marilyn Grant, Punta Gorda FL; Grace Charron, Bradenton FL 55.36%

Friday Strat Senior Pairs
39.0 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
13.16
1
1

Wesley Trutt, The Villages FL; Edward Schusler, Lady Lake FL 64.47%
9.87
2


A Weissenberg, Palm Bch Gdns FL; Roger Coffman, West Palm Beach FL 61.69%
7.40
3


Kathy Longman - Jack Longman, Clearwater FL 59.31%
6.02
4
2

Joan Gordon - Susie Kahn, Boca Raton FL 58.74%
4.16
5


Ann Ingram, Silver Spring MD; Alma Grady, Corpus Christi TX 58.63%
4.52
6
3

Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Sandra Peterson, Clearwater FL 58.16%
3.02
7


Anne Gust, Fort Myers FL; Lynne Ziegler, Bloomfield MI 57.90%
3.39
4

Elizabeth Stettler, Orlando FL; Ann Brosius, Maitland FL 57.46%
2.54
5

Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 54.88%
2.54
6

Betty Miller, Clearwater FL; Matthew Szynkiewicz, New Port Richey FL 54.82%
3.09

1
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 54.26%
2.32

2
Bill Cox, Saugus MA; Bettye Ballenger, Windermere FL 53.40%
1.74

3
Elizabeth O'Leary - John O'Leary, Leesburg FL 51.00%
1.52

4
Leon Jonas - Claire Jonas, W Delray Bch FL 50.26%
0.98

5
Richard Banks - Ella Banks, Tampa FL 49.16%

Fri Aft IN Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.73
1
1

Chester Masztak, Port Orange FL; Darryl Sauer, Ormond Beach FL 61.61%
2.80
2


Ellen Blais, St Augustine FL; Patricia Trafford, Ponte Vedra FL 61.01%
2.15
3
2

Alice Burden - Linda McEwan, Orlando FL 60.42%
1.57
4


Joseph Johnson - Overil Johnson, Oakville ON 60.12%
1.61
5
3

Lynn Grogan, Winter Park FL; Inge Koele, Orlando FL 58.63%
0.89
6


Jim Poteet - Ann Poteet, Port Orange FL 57.44%
1.21
4

Kathleen Corradino - Donald Monson, Minneapolis MN 56.85%
1.79
5
1
Nancy Davis - Phyllis Becker, Madeira Beach FL 55.95%
0.68
6

Rolland Thurman, Ft Myers FL; John Barnes, Rockville IN 54.17%
1.34

2
Sandra Spahn - Susan Burke, Jacksonville FL 52.68%
1.01

3
Katherine Betts-Martin - Lois Tulenko, Gainesville FL 52.08%
0.67

4/5
Richard Tompkins - Elizabeth Tompkins, Vero Beach FL 50.00%
0.74

4/5
Theresa Leschorn, Newberry FL; Martha Krajick, Gainesville FL 50.00%

Side Game Series II
16.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.10
1


Harriett Lake, Longwood FL; Paul Robb, Orlando FL 65.12%
3.08
2


Harry Ross, Winter Spgs FL; Maurice Blustein, Bellevue WA 61.25%
3.49
3
1
1
Carol Meier, The Villages FL; Ellen Miller, Lady Lake FL 60.97%
2.62
4
2

Virginia Winters - Susan Kongsvik, Deland FL 57.72%
1.96
5
3

Patricia Kiser, Keyser WV; Norma Grooms, Cumberland MD 56.46%
1.76
6


Rich Hunter - Ann Harris, Stuart FL 55.58%
1.47
4

William Atteberry, Clearwater FL; Leelyn Main, St Petersburg FL 55.54%
2.15
5

Bonnie Clutterbuck - Sheila Grimm, Jacksonville FL 55.49%
0.83
6

John Baity, Marquette MI; Barbara Cooper, Marco Island FL 55.48%
2.05

2
Grace Charron, Bradenton FL; Marilyn Grant, Punta Gorda FL 52.47%
1.54

3
Jerry Parker, Crystal River FL; Craig Keck, Beverly Hills FL 51.30%
1.15

4
Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL; J Pujol, Jacksonville FL 51.18%
0.86

5
Margaret Moyer - Betty Graveline, Titusville FL 50.79%

Fri Eve IN Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.06
1
1
1
Nancy Davis, Madeira Beach FL; Phyllis Becker, N Fort Myers FL 63.26%
2.30
2
2
2
Theresa Leschorn, Newberry FL; Martha Krajick, Gainesville FL 61.74%
1.72
3
3

Irwin Kahn - Deborah Kahn, Chapel Hill NC 58.52%
1.13
4/5


Edward Draiss Sr - Janet Etienne, Leesburg FL 58.14%
1.13
4/5
4
3
Judith Ladd - Jon Ladd, Gainesville FL 58.14%
0.73
6
5

Sam Measell - Peggy Measell, Richmond VA 54.36%
0.67

4
Sandra Spahn - Susan Burke, Jacksonville FL 52.27%

Friday Stratified Pairs
32.0 Tables / Based on 69 Tables

MPs A B C Names Score
25.97
1


Harriette Buckman, Sarasota FL; Sylvia Christian, Southfield MI 61.92%
19.48
2


Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL 59.38%
14.61
3


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng, Lakeland FL 57.75%
9.59
4/5


Sandra Talish - Marvin Talish, Boynton Beach FL 57.64%
9.59
4/5


Frances Freeman - Dale Freeman, Englehart ON 57.64%
6.16
6


R Craig Hemphill - Anita Ritchin, Jacksonville FL 56.37%
7.68
7
1
1
Margo Cooper - C. David Cooper, Winter Park FL 55.90%
3.47
8


Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL 55.79%
2.89
9


Jaime Dornbusch, Aventura FL; Francisco Bernac, Miami Lakes FL 55.56%
5.76
2

Shirley Ladin, Leesburg FL; Helen Wallach, Spring Valley NY 54.75%
4.32
3
2
Michael Pratt - Fabienne Willocx, Naples FL 54.40%
3.24
4

Jeff Edelstein, Staten NY; Justin Coniglio, Tampa FL 53.94%
2.71
5

Jonathon Robbins - Eugene Joly, Palm Coast FL 53.01%
2.45
6

Stan Schretter, Palm Bch Grdns FL; Sellers McKee, Jupiter FL 52.89%
1.92

3
Janie Baker, Indialantic FL; Elaine Prime, Melbourne Beach FL 48.15%
1.44

4
Patricia Poitras - James Poitras, St Cloud FL 47.34%

Friday BAM Teams
26 Tables

MPs A B C Names Score
6.01
1


Joe Grue - Melanie Tucker - John Kranyak - Aaron Silverstein, New York NY 17.50
4.51
2


R Fieler, Boca Raton FL; Bill Passell, Boynton Beach FL; Linda McGarry, Stuart FL; Laurie Kranyak, Bay Village OH 16.50
3.38
3


Fredi Consolo, Aventura FL; Janice Seamon-Molson - Markland Molson, Hollywood FL; Sheila Ekeblad, Providence RI 16.00
2.22
4/5


Linda Jackson, Tarpon Springs FL; Marion Ellingsen, Spring Hill FL; Carol Hargrave, Brooksville FL; Charlotte Kartsonis, New Port Richey FL 15.50
2.22
4/5


John Morris, Atlanta GA; Scott Stearns - Joe Gottler, Elberta AL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA 15.50
1.43
6


Ruth Stober, Great Neck NY; Keith Garber, Las Vegas NV; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 15.00
2.63
1/4

Jim Lyle - B Thompkins, Tallahassee FL; Al Wilson - Merilyn Wilson, Dawsonville GA 12.00
2.63
1/4

Lorraine Carrier, Lecanto FL; Mary Petit, East Windsor CT; Jerry Reynolds - Jeanne Reynolds, Hernando FL 12.00
2.63
1/4

Patrick Thomas, St Petersburg FL; Linda Stuart, Gainesville FL; Henrietta Morris, Arlington TX; Terry Smith, Jacksonville FL 12.00
2.63
1/4

Koen Steendijk, Saint Augustine FL; Henning Toensmann, St Augustine FL; Lewis Norris - Jay Moorehead, St Augustine FL 12.00
1.22
5

Paul Hagerty - Nancy Hagerty, Oviedo FL; Leif Erickson - Sandra Erickson, Longwood FL 11.50
2.50

1
Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL; Maryanna Malone - Joan Douglas Gordon, Ponte Vedra FL; J Pujol, Jacksonville FL 11.00
1.88

2
Janis Savitt - Renee Benn - Marion Malone - Allayne Barnum, Naples FL 10.50

Friday Evening Side Game
26.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.46
1


Barbara Rahuba, Wayne NJ; Joan Haussmann, Naples FL 68.06%
4.85
2
1

Juan Castillo, Ft Lauderdale FL; Herbert Jordan, Miami FL 66.44%
3.64
3
2

Douglas Kramer, Miami FL; Gilberto Ocampo, Key Biscayne FL 63.43%
2.73
4
3

Ruth Howard, Bradenton FL; James Yancey, Sarasota FL 61.57%
2.15
5


Rich Hunter, Stuart FL; Bill Noyes, Monument Beach MA 61.11%
3.03
6/7
4
1
Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL 59.72%
2.15
6/7


Richard Johnson - Douglas Drew, Sarasota FL 59.72%
1.96
5

Audrey O'Connor - Charmaine Powers, Naples FL 59.49%
1.31
6

Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD 57.64%
2.27

2
Bernie Weiss, New Orleans LA; Mary Hencken, Casselberry FL 55.79%
1.49

3/4
Ted Baldwin - Margaret Baldwin, Hobe Sound FL 55.56%
1.49

3/4
Penny Ranson - Nicholas Ranson, Fort Myers FL 55.56%
1.21

5
Brett Rouch - Lynne Puder, Orlando FL 51.62%
1.06

6/7
Arnie Summers, Lakeland FL; Raymond Wise, Valrico FL 51.16%
0.80

6/7
Janet Valentine, Ft Myers FL; Sharron Broadwell, Sanibel FL 51.16%

Fri-Sat KO Bracket 1
14 Tables / Based on 39 Tables

MPs Rank Names
37.57
1
Marshall Hall, Boca Raton FL; Ed Schulte, Tampa FL; John Moschella, Winter Springs FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL
28.18
2
Jeff Overby, Key West FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Geoff Hampson, Los Angeles CA; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Mary Chilcote, Cleveland OH
18.79
3/4
Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Vincent Golden, University Park FL; Michael Kassay, Sarasota FL
18.79
3/4
Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Susan Yates, Rochester NY; Daniel Boye, Syracuse NY

Fri-Sat KO Bracket 2
12 Tables / Based on 28 Tables

MPs Rank Names
27.54
1
Dean Cohler, Sarasota FL; Robert Brent, Venice FL; Jack Brawner Jr, St Petersburg FL; Robert Vollbracht, Clearwater FL
20.66
2
Edward Alcoff, Orange Park FL; Myriam Milgrom - Harriet Eaton - Janice Yanda, Miami FL
13.77
3/4
Jerome Kramer - Darryle Forrest - Theodore Spak - Jody Ledford, Miami FL
13.77
3/4
Harry Meyer II - Sandra Gagnon, Sarasota FL; Gail Nye, Palm City FL; Deborah Drury, Vero Beach FL

Fri-Sat KO Bracket 3
9 Tables / Based on 21 Tables

MPs Rank Names
19.60
1
Lynne Cook, Riverview MI; Bernard Zions, Naples FL; Phyllis Citow, Northbrook IL; Harriet Brent, Venice FL
14.70
2
Georgeanne Bender - Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL; Alan Owiesny, Melbourne FL; R Jane Witte, Jasper IN
9.80
3/4
Steve Bonner, Jacksonville FL; Dorene Thompson, Ponte Vedra Bch FL; Agnes Smith, Orange Park FL; Robert Trowbridge Jr, Ponte Vedra FL
9.80
3/4
Richard Chase, Chicago IL; Alfred Killian, Sebastian FL; Ellen Miller, Highland Park IL; David Stentz, The Village FL

Fri-Sat KO Bracket 4
14 Tables / Based on 22 Tables

MPs Rank Names
17.64
1
Alex Halberstadt, Orlando FL; W David Rogers Jr - Jennifer Rogers, Longwood FL; Judith Kane, Winter Park FL
13.23
2
Matt Meckstroth - Rob Meckstroth, Gainesville FL; Andrew Garnett, St Petersburg FL; Meredith Beck, Riverton NJ
8.82
3/4
Heather Bradley - May Jackman, Mississauga ON; Jacqueline Syer, Oakville ON; Ann Hennum,
8.82
3/4
Burt O'Dell - Mary Ann Dufresne, Weeki Wachee FL; Joan Griffin, New Port Richey FL; Gerry Panos, Holiday FL

Fri-Sat KO Bracket 5
16 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
14.88
1
Babak Shafii, Maitland FL; Larry King, Orlando FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL; James Morgan, Orange Park FL
11.16
2
Kingsley Jarvis - Marie Jarvis, Hobe Sound FL; Christopher Jarvis - Cassy Beekman, Seattle WA
7.44
3/4
Beverly Kinkead - Beverly Taylor - Lynn Potter - Nancy Briggs, Vero Beach FL
7.44
3/4
Samuel Phillips, Largo FL; Jean Phillips, Germantown MD; Lisa Adelberg, Camden ME; Julie Zhu, Vero Beach FL
3.35
5/8
Richard Thornton, Miami Shores FL; Carmita Sartain, Key Biscayne FL; Barbara Meyer, North Miami FL; Norman Meyer, N Miami FL

Fri-Sat KO Bracket 6
16 Tables

MPs Rank Names
12.02
1
Richard Myers - Emily Myers, Lake Placid FL; Don Dvorak, Jacksonville FL; Robert De Kay, Ponte Vedra FL
9.02
2
Kathy Stanford - John Bendick - Larry Noyes - Gerald Robie, Leesburg FL
6.01
3/4
Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL; John Christman - Joan Grice, Orlando FL
6.01
3/4
Mary Riegel, Osprey FL; Judith Bronstein - Marcia Frankel - Carolyn Allworth, Sarasota FL

Return to Index Page

Go to Saturday Results