ORLANDO REGIONAL
January 2 through 8, 2006

Monday


Win An Entry Pairs
30.0 Tables

MPs A B C Names Score
6.07
1


Glenn Eisenstein - Abbie Cole, New York NY 64.58%
4.55
2


Jeffrey Hand, Casselberry FL; Ed Schulte, Tampa FL 63.89%
3.41
3


Edward Spear - Rosalind Spear, Venice FL 62.96%
5.01
4
1

E Weinberg, Winter Park FL; Tansu Aksu, Orlando FL 61.57%
1.92
5


Beata Czachor, Tampa FL; Rahn Smith, Brandon FL 61.11%
1.52
6/7


Dorothy Marcus - David Marcus, Westmount QC 59.49%
3.76
6/7
2

Janet Larson, Edina MN; Betty Triliegi, Minneapolis MN 59.49%
2.82
3

John Wilson - Geraldine Wilson, Winter Springs FL 57.87%
1.85
4/5

Patrick Thomas, St Petersburg FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 57.41%
1.85
4/5

Frances Schneider - Bernard Schneider, Riverside CT 57.41%
1.52
6

Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL 57.18%
2.73

1
Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL 54.63%
2.05

2
James Rash, Bellefontaine OH; Patricia Whalen, Melbourne FL 52.55%
1.54

3
Colleen Wiley, Tallahassee FL; Charlotte Wheatley, Bethany Beach DE 49.54%
1.15

4
Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL 47.69%
0.99

5
George Friedland - Bonnie Friedland, Hendersonville NC 47.22%

Monday Charity Pairs
27.5 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
8.87
1


Ed Schulte, Tampa FL; Jeffrey Hand, Casselberry FL 66.51%
6.65
2


Rita Ellington, Aventura FL; Martin Caley, Montreal QC 64.62%
5.12
3
1

William Atteberry, Clearwater FL; Leelyn Main, St Petersburg FL 64.42%
3.84
4
2

Frances Schneider - Bernard Schneider, Riverside CT 60.13%
2.81
5


Susan Miller, Boca Raton FL; Michael Edwards, Rock Island IL 59.30%
2.80
6


Nancy Sachs, Cincinnati OH; Paul Pschesang, Milford OH 58.33%
2.88
3

Matthew Hoskins - Elizabeth Hoskins, Shoreham-By-Sea England 54.97%
2.16
4

Dot Davis, Winter Park FL; Michiko Takenaka, Orlando FL 54.81%
1.62
5

Wilbur Radcliffe - M Radcliffe, Orlando FL 54.53%
1.87
6

Richard Treu - Ruth Treu, Endicott NY 54.49%
2.58

1
Richard Oberwortmann - Susan Oberwortmann, Tullahoma TN 50.91%
1.94

2
Melissa Swartz - Cynthia Parris, St Petersburg FL 47.60%
1.45

3
Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain, Orlando FL 46.97%
1.09

4
Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL 45.56%
1.06

5
Phyllis Tiktin - Steven Tiktin, Miami FL 45.51%

Mon-Tues KO's Bracket 1
9 Tables / Based on 35 Tables

MPs Rank Names
34.50
1
Jeff Overby, Key West FL; Mary Chilcote, Cleveland OH; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Geoff Hampson, Los Angeles CA
25.88
2
Joe Grue - John Kranyak - Melanie Tucker - Aaron Silverstein, New York NY
17.25
3/4
Russell Ekeblad - Sheila Ekeblad, Providence RI; Robert Lipsitz, Palm Harbor FL; Markland Molson, Hollywood FL; Michael Seamon, Aventura FL
17.25
3/4
Dennis McGarry, Stuart FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Ruth Stober, Great Neck NY; Keith Garber, Las Vegas NV

Mon-Tues KO's Bracket 2
15 Tables / Based on 28 Tables

MPs Rank Names
23.71
1
Linda Lee, Destin FL; Edward Mitchell, Fort Myers FL; Harry Leopold, Sarasota FL; Chris Niemann, Remerton GA
17.78
2
Matt Meckstroth - Rob Meckstroth, Gainesville FL; Meredith Beck, Riverton NJ; Gary Gang, Lombard IL
11.86
3/4
Babak Shafii, Maitland FL; Elizabeth Stettler - Larry King, Orlando FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL
11.86
3/4
Gerry Kuttas, Ocala FL; Joseph Glazar - Thomas Mangold Jr, Hernando FL; Ted Defilippo, Lecanto FL

Mon-Tues KO's Bracket 3
11 Tables / Based on 20 Tables

MPs Rank Names
15.83
1
William Farnan - Jerome Bernstein - Evelyn Farnan, Ormond Beach FL; Bernie Weiss, New Orleans LA
11.87
2
John Ide, Cape Canaveral FL; John Robinson, Lake Wales FL; Jackie Jimeson, Lakeland FL; Gregory Kalmbach, Sanford FL
7.92
3/4
John Scott Hiller, Marshall MN; Gerald Kanter, Boca Raton FL; Janet Larson, Edina MN; Betty Triliegi, Minneapolis MN
7.92
3/4
Gloria Casson - Alfred Gardner, Pompano Beach FL; Paul Heller - Fran Heller, Boca Raton FL

Mon-Tues KO's Bracket 4
11 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
12.49
1
Sylvia Sharp - Greta Betar, Merritt Island FL; Mary Ann La Porte - Judith Dickinson, Melbourne FL
9.37
2
Jean Kay - Joan Mitchell, Vero Beach FL; Judy Calley, Sebastian FL; Nancy Beitler, Boca Raton FL
6.25
3/4
James Morgan, Orange Park FL; Nit Buckhout, Colorado Spgs CO; Art Nasso - Joy Nasso, Delray Beach FL
6.25
3/4
Frank Walton - Nancy Frame - Minke Clark, New Smyrna FL; Frederick Atherton, Debary FL

Mon-Tues KO's Bracket 5
16 Tables

MPs Rank Names
11.24
1
Gary Wahl - Joann Wahl, Houghton Lake MI; Edward Stanley - Carol Stanley, Ft Myers FL
8.43
2
Donald Cavanaugh - Neil White - Mary White, Gainesville FL; Sylvia Messer, Newberry FL
5.62
3/4
Brenda Pribell - Bob Pribell - Kim Krongelb, Orlando FL; Joan Besley, Winter Park FL
5.62
3/4
Ginger Bone - Judith Neubacher - Colleen Wiley, Tallahassee FL; Charlotte Wheatley, Bethany Beach DE
2.53
5/8
Adam Kaplan - Todd Kaplan, New Port Richey FL; R Ornitz - Bob Ornitz, Delray Beach FL

Handicapped Senior KO's
16 Tables

MPs Rank Names
15.95
1
John Russell, North Barringto IL; Claude Vogel - Gerald Gitles - Robert Oslin, Chicago IL
11.96
2
Ulker Mutlu - Bernard Bernstein - Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL
7.98
3/4
Arleen Hoffer Wartell - Patricia Greiff, Boca Raton FL; Helen Tucker, Red Bank NJ; Manuel Silverman, Fort Wayne IN
7.98
3/4
Howard Weinstein - Carole Weinstein, Palm Bch Grdns FL; Ginger Gomprecht - Alene Alper, Jupiter FL
3.59
5/8
Barbara Phillips, Rushville NY; Joan Renzoni, Palm City FL; Ted Dunn, Boynton Beach FL; Irwin Krull, Delray Beach FL

Return to Index Page

Go to Tuesday Results