Friday


Friday Morn Side Game
26 Pairs

MPs A B C Names Score
3.49
1
1
1
Frank La Master - Nancy La Master, Munster IN 65.91%
2.62
2
2

Francis Lombardo, Winchester MA; Alfred Landman, Lexington MA 61.55%
1.96
3


John McNamara, Largo FL; Richard Wagner, Seminole FL 59.66%
1.47
4


Carolyn Lewis, Louisville KY; John Herrmann, Chattanooga TN 58.71%
1.79
5
3

Samuel Bowlin, Dumfries VA; Ella Reff, Muncie IN 57.39%
1.35
6
4

Marlene Weiss - Howard Weiss, Boca Raton FL 56.25%
1.08
5

Carol Dardick, Miami FL; Libby Frank, West Palm Bch FL 53.79%
0.94
6

Bee Hallett, Fort Myers FL; Miles Thomson, Cape Coral FL 52.84%
1.70

2
Marcia Wasserman - Vicki Coward, Jacksonville FL 51.33%
1.28

3
Gene Chufar - Jane Chufar, Fort Myers FL 50.38%
0.96

4
Robert Hennings - Barbara Hennings, North Port FL 49.24%

Friday Strat Senior Pairs
42 Pairs

MPs A B C Names Score
8.96
1


John Paul McNamee, Cape Coral FL; Rava Giguere, Bryans Road MD 65.16%
6.72
2
1

Alan Braunstein, Brandon FL; William Schwarz, Tampa FL 60.76%
5.04
3


Bernace De- Young, Miami FL; Irma Willenborg, Miami Shores FL 60.07%
3.83
4


Vincent Golden, University Park FL; William Epperson, Sarasota FL 57.99%
4.61
5/6
2

William Schulthess, St Augustine FL; Raymond Adams Jr, Turlock CA 57.64%
2.49
5/6


Allan Graves, Vancouver BC; Lois Karcher, Darien CT 57.64%
3.17
3/4

Sandra Wirtz, Clyde MI; Robert Scarbrough, Crystal River FL 56.37%
3.02
3/4

Bess Bailey - Frank Bailey, The Villages FL 56.37%
2.49
5

Barbara Burgess, Leesburg FL; Patty Luther, Ocala FL 55.90%
2.73
6
1
Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL 54.28%
2.05

2
Luca Lazare, Montreal QC; Judy Frank, Singer Island FL 49.54%
1.54

3
Shelly Melchiorre - Phoebe Abrams, Fort Myers FL 47.80%
1.46

4
Michael Schindler - Mary Schindler, Naples FL 46.06%

Fri Aft Side Pairs II
16 Pairs

MPs A B C Names Score
2.73
1
1

Joan Webb - Keith Harrison, Clearwater FL 64.29%
2.05
2


Kathy Longman - Jack Longman, Clearwater FL 62.80%
2.12
3
2
1
Theodore Poritz - Carol Poritz, W Palm Beach FL 56.25%
1.18
4/5


Harriett Lake, Longwood FL; Paul Robb, Orlando FL 53.57%
1.01
4/5


Deborah Alexander - William Alexander, Ramsey NJ 53.57%
1.45
3

Tony Gardner - Pat Gregory, Deland FL 52.98%
1.59
4
2
Eunice Quinn - Don Quinn, Fort Myers FL 51.19%
1.19
5
3
John Smith Jr - Miriam Smith, Valrico FL 50.89%

Fri Aft 199er Pairs
13 Pairs

MPs A B C Names Score
2.26
1
1
1
Hannah Chartor - A Danziger, Miami FL 64.20%
1.70
2


Ella Reff, Muncie IN; Kathy Stanford, Leesburg FL 59.21%
1.27
3
2

Kim Krongelb, Orlando FL; Joan Pirkle, Winter Park FL 58.08%
0.95
4


Ellen Blais, St Augustine FL; Patricia Trafford, Ponte Vedra FL 55.65%
0.94
5
3

Mary McReynolds, Sarasota FL; Edward Draiss Sr, Leesburg FL 53.83%
1.03

2
Patricia Vargas, Titusville FL; Colleen Fox, Richmond Hill ON 48.83%

Friday Strat Open Pairs
42 Pairs

MPs A B C Names Score
18.55
1
1

Aubrey Strul - Sally Strul, Delray Beach FL 63.31%
13.91
2


Herbert Jordan, Miami FL; Luisana Madueno, Hallandale FL 59.48%
10.43
3


Stephen Warner, Davie FL; Warren Kornfeld, Lake Worth FL 58.91%
7.83
4
2

David Wakeman - Rita Wakeman, Irvine CA 57.78%
5.87
5
3

Sheila Greenwald, Singer Island FL; Judith Chaice, Armonk NY 57.67%
4.40
6


Charles Stenger, Bethesda MD; Mary Guandolo, Rockville MD 57.63%
3.30
7


Jeffrey Hand, Casselberry FL; Joanne Yeager, Orlando FL 57.42%
2.67
4

Dale Weick - Albert Vaccaro, Melbourne FL 54.98%
2.67
5

John Kardach, Melbourne FL; Billie Boyd, Ind Hbr Bch FL 54.63%
1.40
6

Elizabeth Nock - Robert Nock, Ocean City MD 52.31%
3.41

1
Cecilia Vasquez - Margorita Jaramillo, Miami FL 47.57%
2.56

2
Joe McCain, Birmingham AL; Dottye McCain, Orlando FL 46.53%
1.92

3
E Marx, Casselberry FL; Tommy Matrangos, Winter Springs FL 46.06%
1.44

4
Gerd Wagner - Lorna Wagner, Bracebridge ON 42.03%

Fri Eve Side Series
30 Pairs

MPs A B C Names Score
3.79
1


E Weinberg, Winter Park FL; James Bowman, Orlando FL 65.38%
2.84
2


Robert Trowbridge Jr, Ponte Vedra FL; Agnes Smith, Orange Park FL 63.94%
3.34
3
1

Judy Ventura, Lady Lake FL; Joanne Stephen, Ellenton FL 62.98%
1.63
4


R Craig Hemphill - Nancy Mitchell, Jacksonville FL 59.78%
1.20
5


Wayne Clay Whalen, Lexington KY; Elizabeth Fujii, Jacksonville FL 59.62%
1.17
6


Tansu Aksu - Alice Gerard, Orlando FL 58.17%
2.58
2
1
Cozy May - Anne Burson, Deland FL 57.21%
1.88
3

Donna Yetman, Kissimmee FL; Peter Minogue, North Bay ON 56.89%
1.41
4

Burt O'Dell - Mary Ann Dufresne, Weeki Wachee FL 54.65%
1.70
5/7
2/3
Brett Rouch - Lynne Puder, Orlando FL 54.33%
0.84
5/7

Dee Barker - M Dennis, Virginia Beach VA 54.33%
1.70
5/7
2/3
Roger Riefler - Toni Riefler, Jupiter FL 54.33%
1.09

4
Racelle Goldstein - Morton Goldstein, Pittsburgh PA 52.72%
0.85

5
Thomas Myers, Bear Creek PA; Mary Paolucci, Wilkes Barre PA 48.40%

Fri Eve 199er Pairs
10 Pairs

MPs A B C Names Score
2.00
1


Ellen Blais, St Augustine FL; Patricia Trafford, Ponte Vedra FL 59.44%
1.50
2


Raymond Wise, Valrico FL; Janet Kay, Leesburg FL 58.06%
1.67
3
1
1
Mary Church - Kent Van Der Heyden, Orlando FL 57.97%
1.25
4
2
2
Joesph Katri - Judite Katri, Coral Gables FL 57.25%
0.94
3

Satish Konduri - Swapna Konduri, Sanford FL 55.97%

Fri Eve Board-a-Match Tms
15 Teams

MPs A B Names Score
4.17
1
1
Kenneth Peyser, N Miami FL; Juan Castillo - David Reiter, Hollywood FL; Jay Wasserman, Boca Raton FL 17.50
3.13
2

Robert Gacicia, Weymouth MA; Carolyn Sessler, Boca Raton FL; Elaine Katzman, Boynton Beach FL; Bill Irvine, Quincy MA 17.00
2.35
3

Dean Cohler, Sarasota FL; Arnold Malasky, Longboat Key FL; Gerald Gitles, Chicago IL; Henry Meyer, Indn Riv Shrs FL 16.00
1.76
4

Joan Webb - Keith Harrison - Kathy Longman - Jack Longman, Clearwater FL 14.00
1.32
5

Mimi Bieber, Armonk NY; Eunice Portnoy, Boca Raton FL; Madi Drimmer, Sarasota FL; Faye Marino, Greenwich CT 12.50
2.00
2
Dorothy McGuire, Oviedo FL; Marga Van Camp, Casselberry FL; Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL 12.00

KO4, Bracket 1
11 Teams

MPs Rank Names
29.90
1
Sheila Ekeblad - Russell Ekeblad, Boca Raton FL; Michael Seamon, Aventura FL; Robert Lipsitz, Palm Harbor FL; Markland Molson, Hollywood FL
22.43
2
Reese Milner, Los Angeles CA; Sam Lev - Joe Grue, New York NY; Gary Cohler, Miami FL; Gigi Weinstein, Sarasota FL
14.95
3/4
Steven Pawliger, Hollywood FL; Russell Arnold - Andy O'Grady, Miami FL; Robert Rosen, Delray Beach FL
14.95
3/4
Lita Talus, Boynton Beach FL; Caroline Warner, Davie FL; Alan Darman, Boca Raton FL; Eugene J. Grathwohl, Niles MI

KO4, Bracket 2
11 Teams

MPs Rank Names
21.45
1
Mark Smith, Lutz FL; Adrienne Muslin, Tampa FL; Myriam Milgrom - J Yanda, Miami FL
16.09
2
Eugene Flanagan - Lucette Flanagan, Palm City FL; Alfred Killian, Sebastian FL; Ellen Miller, Highland Park IL
10.73
3/4
Linda Green - Irwin Green, Delray Beach FL; Joseph Menkes - Barbara Menkes, Boynton Beach FL
10.73
3/4
James Fowlkes - Patricia Fowlkes, Garner NC; Shirley Seals, Ponte Vedra FL; Martha Easter, Daytona Beach FL

KO4, Bracket 3
11 Teams

MPs Rank Names
17.49
1
Michael Blaher, Apopka FL; John Reitz - Keith Blume - George Hubmaier, Orlando FL
13.12
2
Randolph Worsham - Helen Worsham, Dallas TX; Deanna Lewis, Rochester MI; Anita Graham, Lakeland FL
8.75
3/4
William Farnan, Ormond Beach FL; Marvin Kindy, Port Orange FL; Virginia Winters - Susan Kongsvik, Deland FL
8.75
3/4
Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL; Eva Wysocka, Melbourne FL; Nell Schanz, Henderson NV

KO4, Bracket 4
13 Teams

MPs Rank Names
14.08
1
Terry Smith, Jacksonville FL; Bill Page, Jacksonville Bh FL; Linda Stuart, Gainesville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL
10.56
2
William Koke - Shirley Koke, Jensen Beach FL; Doris Yolish - Michael Soobitsky, Bradenton FL
7.04
3/4
John Marskell, Brampton ON; Joan Soifert, Mississauga ON; Jane Formet, Orlando FL; Catherine Branham, Winter Park FL
7.04
3/4
Allayne Barnum, Naples FL; Billie Darnell, Somerset TX; Norman Samuels - Marcia Samuels, West Palm Bch FL

KO4, Bracket 5
10 Teams

MPs Rank Names
9.80
1
Clarence Dieter - Alix Dieter, Ponte Vedra Bch FL; Joseph Ur, St Augustine FL; Koen Steendijk, Saint Augustine FL
7.35
2
Penny Ranson - Nicholas Ranson, Fort Myers FL; Sharron Broadwell, Sanibel FL; Janet Valentine, Ft Myers FL
4.90
3/4
Jack Fisher, The Villages FL; Lynne Anderson - Marilyn Fulton - Neil Timm, Lady Lake FL
4.90
3/4
Julie Tyson, Cape Coral FL; Doris Trowbridge - Betty Gentile - Berneda Taylor, Fort Myers FL