Thursday


Morning Side Game Series
30 Pairs

MPs A B C Names Score
3.79
1
1

William Todd - Jo Ann Jackson, Elmvale ON 67.15%
2.84
2
2

Samuel Bowlin, Dumfries VA; John Scott Hiller, Marshall MN 58.59%
2.33
3
3

Edward Mitchell, Fort Myers FL; Linda Lee, Destin FL 57.49%
1.60
4


Carolyn Lewis, Louisville KY; John Herrmann, Chattanooga TN 56.30%
1.20
5


Jean Seward, Venice FL; James Gordon, Nokomis FL 55.49%
2.73
6
4
1
Tina Ross, New Smyrna FL; Linda Gallo, Eatontown NJ 55.22%
2.05
5
2
Marcia Wasserman - Vicki Coward, Jacksonville FL 53.31%
1.08
6

Gerald Benedict - Nancy Benedict, Englewood CO 52.93%
1.54

3
Rita Furis, Vero Beach FL; Elizabeth Robinson, Huntsville ON 52.63%
1.15

4
Don Quinn - Eunice Quinn, Fort Myers FL 52.12%
0.86

5
Mary Oztemel - Fina Cruz, Key Biscayne FL 52.03%

Thurs Strat Senior Pairs
38 Pairs

MPs A B C Names Score
8.12
1


Charles Wolpert - Joan Vigdor, Boynton Beach FL 64.31%
6.09
2


Dean Cohler, Sarasota FL; Gerald Gitles, Chicago IL 61.30%
5.43
3
1

Janet Sincoff, Boca Raton FL; David Grossman, Boynton Beach FL 60.64%
4.07
4
2
1
Sue Teare, Naples FL; A. James Watt, Marco Island FL 58.33%
2.71
5


Elizabeth Yager, Littleton CO; Bernace De- Young, Miami FL 57.86%
3.05
6
3
2
Cathryn Peters - Lois Murphy, Winter Haven FL 57.65%
2.29
4

Doris Vineberg - Marilyn Falk, Boynton Beach FL 56.63%
1.97
5

Marlene Weiss - Howard Weiss, Boca Raton FL 56.56%
1.92
6

Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Gerry Kuttas, Ocala FL 56.16%
1.64

3
Ariel Ellis Jr, Lecanto FL; Robert Ivory, Homosassa FL 49.31%
1.70

4
Caroline Molyneux, Ridgefield CT; John Schmidt, Bradenton FL 47.28%

Side Game Series I
26 Pairs

MPs A B C Names Score
3.49
1


Betty Grandoff, Clearwater FL; Wayne Clay Whalen, Lexington KY 61.11%
2.62
2


Alan Darman, Boca Raton FL; Jeannette Austin, Brunswick GA 60.19%
2.88
3
1

Francis Lombardo, Winchester MA; Alfred Landman, Lexington MA 58.80%
2.16
4
2

Valerie Giaquinto - Frank Giaquinto, Jupiter FL 56.48%
1.87
5/6
3

Joan Soifert, Mississauga ON; John Marskell, Brampton ON 56.02%
0.97
5/6


Nancy Watkins, Alpharetta GA; Irma Willenborg, Miami Shores FL 56.02%
1.31
4

Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL 54.40%
0.94
5

Elizabeth Nock - Robert Nock, Ocean City MD 53.70%
2.12

1
Richard Talbott - Marjorie Talbott, Spring Hill FL 47.69%
1.59

2
Rita Furis, Vero Beach FL; Elizabeth Robinson, Huntsville ON 46.76%
1.19

3
Margaret Smith, De Leon Spgs FL; Elaine Luongo, Deerfield Beach FL 46.53%

Thursday Aft Novice Pairs
10 Pairs

MPs A B C Names Score
2.00
1


Ella Reff, Muncie IN; Kathy Stanford, Leesburg FL 65.97%
1.67
2
1
1
Letitia Stallard - Kahren Arbitman, Winter Park FL 63.19%
1.13
3


Rochelle Cleaver - Forrest Cleaver, Ocala FL 60.42%
1.25
4
2
2
Jo-Ellyn Ryall, Saint Louis MO; Sheila Fay, Clearwater FL 52.08%
0.94
3

Donna Bartlett, Litchfield ME; Edward Draiss Sr, Leesburg FL 49.31%

Thursday Open Pairs
40 Pairs

MPs A B C Names Score
17.50
1


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng, Lakeland FL 59.03%
13.13
2
1

James Schaedel - Dee McDuffie, The Villages FL 57.87%
9.84
3


Bernard Bernstein - Ulker Mutlu, Clearwater FL 56.94%
7.38
4


Eli Schneider - Cynthia Schneider, East Brunswick NJ 56.60%
4.85
5/6


Nannell Burford - Will Burford, Seneca SC 55.32%
4.85
5/6


Stephen Brauss - Jack Bryant, Saint Louis MO 55.32%
4.43
7
2
1
Carol Head, Kansas City MO; John Scott Hiller, Marshall MN 54.98%
3.32
3

David Wakeman - Rita Wakeman, Irvine CA 53.70%
2.66
4

Myriam Milgrom - J Yanda, Miami FL 53.36%
1.87
5

Carol Lively, Ormond Beach FL; Judy Mathis, US 52.31%
1.40
6

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 50.23%
2.39

2
Frederick Bronleben, Leesburg FL; Sally Conger, Granby CO 48.50%
1.79

3
Kingsley Jarvis - Marie Jarvis, Hobe Sound FL 48.03%

Thurs Eve Side Game II
36 Pairs

MPs A B C Names Score
4.25
1


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Gambrills MD 63.62%
3.19
2


John McLaughlin, Melrose MA; Lloyd Arvedon, Bedford MA 62.18%
3.64
3
1

Polly Harshbarger, Mount Dora FL; William Stone, Eustis FL 61.70%
1.83
4


Simon Frome - Carole Frome, Lauderhill FL 60.58%
2.73
5
2

Jeannette Austin, Brunswick GA; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL 58.17%
2.05
6
3

Larry Westholm - Barbara Westholm, Pensacola FL 57.85%
2.73
4
1
Sandy Bauer, Sebring FL; Mary Henderson, Naples FL 55.77%
2.24
5

Selma LeVine, Palm Beach Gdns FL; Dee Weisberg, Cleveland OH 54.33%
2.05
6
2
Robert Hennings - Barbara Hennings, North Port FL 53.85%
1.54

3
Randall Durgee, Arcadia FL; Norma Feinsod, Lake Worth FL 52.88%
1.15

4
Theodore Poritz - Carol Poritz, W Palm Beach FL 52.40%
0.90

5
Racelle Goldstein - Morton Goldstein, Pittsburgh PA 51.44%

Thurs Eve BAM
18 Teams

MPs A B Names Score
4.09
1/2

Lita Talus, Boynton Beach FL; Caroline Warner, Davie FL; Alan Darman, Boca Raton FL; Warren Kornfeld, Lake Worth FL 16.00
4.09
1/2

Steven Pawliger, Hollywood FL; Russell Arnold - Andy O'Grady, Miami FL; Robert Rosen, Delray Beach FL 16.00
2.63
3

John Paul McNamee, Cape Coral FL; Rava Giguere, Bryans Road MD; Barbara Summers, Silver Spring MD; Adelaide Schultze, Key Largo FL 14.50
1.73
4/5

Harriett Lake, Longwood FL; Kay Dennis, Winter Springs FL; Michael Blaher, Apopka FL; Joan Cafarella, Winter Park FL 14.00
1.73
4/5

Jack Brawner Jr - Andrew Garnett - Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL 14.00
3.07
1/2
Terry Smith - Vicki Coward - Marcia Wasserman, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL 13.50
3.07
1/2
Christine Miley - Gene Miley, Hinsdale IL; Frank La Master - Nancy La Master, Munster IN 13.50
1.73
3/4
Dorothy McGuire, Oviedo FL; Marga Van Camp, Casselberry FL; Patricia Estes, Maitland FL; Linda Edwards, Orlando FL 12.50
1.73
3/4
Carol Dardick, Miami FL; Libby Frank, West Palm Bch FL; Carol Kaplan, West Palm Beach FL; Helene Pittler, W Palm Beach FL 12.50

Fast Pairs
8 Pairs

MPs A B Names Score
4.90
1
1
Ellen Miller, Highland Park IL; Julie Zhu, Vero Beach FL 61.11%
3.68
2
2
Ruth Howard, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL 56.60%
2.76
3

Eli Schneider - Cynthia Schneider, East Brunswick NJ 54.51%
2.32
3
Melissa Swartz, St Petersburg FL; Mary Ellen Lyon, Silver Spring MD 53.47%

Prime Time III KO's Brkt1
9 Teams

MPs Rank Names
28.37
1
Geoff Hampson, Los Angeles CA; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Mary Chilcote, Delray Beach FL; Dennis McGarry, Stuart FL
21.28
2
Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Andrew Tylman, Toronto ON; Martin Chaitt, West Palm Beach FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL
14.19
3/4
Robert Gacicia, Weymouth MA; Bill Irvine, Quincy MA; Elaine Katzman, Boynton Beach FL; Carolyn Sessler, Boca Raton FL
14.19
3/4
Marshall Hall, Boca Raton FL; Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL; Robert Dennard, Lake Mary FL; Mike Cappelletti, Hixson TN

Prime Time III KO's Brkt2
12 Teams

MPs Rank Names
20.83
1
Michael Diesel, Saint Marys KS; Stephanie Hamilton-Diesel, Saugus MA; Steve Bonner - Bonnie Clutterbuck, Jacksonville FL
15.62
2
Ruth Howard, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL; John McNamara, Largo FL; Richard Wagner, Seminole FL
10.42
3/4
Donald Sondergeld, Hubbardton VT; Charles Hill, Naples FL; Richard Dittman, Tecumseh ON; Tom Barrett, Ottawa ON
10.42
3/4
Edward Mitchell - Wendy Jacobs - Bee Hallett, Fort Myers FL; Miles Thomson, Cape Coral FL

Prime Time III KO's Brkt3
14 Teams

MPs Rank Names
17.04
1
Conrad Kubiniec - Earl Brown Jr, St Augustine FL; Elaine Universal - Brian Universal, Derby NY
12.78
2
Thomas Mangold Jr, Hernando FL; Terry Mangold - Robert Landham - Ted Defilippo, Lecanto FL
8.52
3/4
Clifford Landers - Diana Rosen, Naples FL; Billie Hedberg, Montgomery AL; Linda Lee, Destin FL
8.52
3/4
Sharon Maris, Hudson FL; Ann Dickman-Pullman, Weeki Wachee FL; Kay Butters - Annabelle Hills, Brooksville FL

Prime Time III KO's Brkt4
10 Teams

MPs Rank Names
11.02
1
Nancy Raley, Ponte Vedra Bch FL; Marie Richardson, St Simons Is GA; Virginia Sampson, Saint Marys GA; Larry King, Orlando FL
8.27
2
Maxwell Hughes, Vero Beach FL; Anita Stafford, Greenwich CT; Nona Dorsky, Kissimmee FL; Patricia Sheets, Marco Island FL
5.51
3/4
Roger Riefler - Toni Riefler, Jupiter FL; Ed Sobolak - Diane Sobolak, Austin TX
5.51
3/4
Dot Davis, Winter Park FL; Michiko Takenaka, Orlando FL; Henry Poe - Marti Cowie, Lakeland FL

Prime Time III KO's Brkt5
10 Teams

MPs Rank Names
9.03
1
Robert Mills, Sorrento FL; Diana Adams, Mount Dora FL; George Adams Jr - Suzanne Welker, Mt Dora FL
6.77
2
Lee Vickman, Highland Park IL; Herbert Greenwald, Singer Island FL; Charlotte Connelly - Rita Johnson, Tampa FL
4.52
3/4
Brett Rouch - Lynne Puder, Orlando FL; James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL
4.52
3/4
Gerald Robie - Gary Zogg - John Bendick - Ronald Foreman, Leesburg FL