July 1-7, 2013

Friday
Masterpoint Recaps/Hand Records


Fri AM Side Series
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.74
1
1

Ying Freedman, Palm Bch Grdns FL; Jesse Stern, Orlando FL67.50%
1.44
2
2
1
Karen Kurzer - Susan Goldfarb, Delray Beach FL58.00%
1.08
3/4
3/4
2
Herbert Weinstein, Boca Raton FL; Herb Ringel, Boynton Beach FL56.50%
0.98
3/4
3/4

Pennell McCool, Gulf Stream FL; Karla Mahler, Vlg of Golf FL56.50%

Side Game Series 2
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.73
1


Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL; Gun Nilsson, West Palm Beach FL71.00%
2.58
2
1

Michael Schaeffer, West Palm Beach FL; Jesse Stern, Orlando FL69.50%
2.12
3
2
1
Linda Levine - Halvor Roberts, Delray Beach FL59.17%
1.15
4


Noemi Kravitz - Joyce Levy, Boynton Beach FL53.75%
1.45
5
3

G Mercer Stowers, Okland Park FL; Peggy Smith, Ft Lauderdale FL52.92%
1.59
4
2
Herbert Weinstein, Boca Raton FL; Herb Ringel, Boynton Beach FL50.00%
1.19
5
3
Esther Greenberg - Leonard Greenberg, Boca Raton FL49.17%

MARILYN BRADY Sr Pairs
25.5 Tables

MPsABCNamesScore
10.08
1


Martin Robins, Delray Beach FL; Carolyn Sessler, Boca Raton FL68.58%
7.56
2


Kathy Logue, Davie FL; Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL62.37%
5.67
3


Ellen Kozlove, Boca Raton FL; Michael Heymann, Fort Worth TX62.06%
4.25
4


Roger Coffman, Palm Bch Gdns FL; A Weissenberg, Palm Beach Gdns FL58.27%
3.36
5


Jan Vandersluis - Helen Vandersluis, Palm Bch Gdns FL57.17%
3.02
6


Jack Bonney, Venice FL; Steve Surasky, Boynton Beach FL57.03%
6.14
7
1

Rick Carpenter - Felice Carpenter, W Palm Beach FL56.81%
2.24
8


Jay Saks - Linda Saks, Cote Saint-Luc QC56.33%
4.61
2

Ned Rosenthal, Boca Raton FL; Donald Toner, Margate FL56.25%
3.45
3

David Lessem - Doris Cohen, Boynton Beach FL54.98%
2.59
4

Susan Rosenberg, Davie FL; Joan Procter, Tamarac FL52.80%
2.05
5

Robert Surrey - Irwin Krull, Delray Beach FL52.56%
2.55
6
1
Pamela Wolf - Barry Fox, Lake Worth FL52.24%
1.91

2
Nancy Bender - Hilda Bindelglass, Boca Raton FL47.76%
1.46

3
Carolyn LaCombe - Ann-Marie Cavrich, Boynton Beach FL45.75%

Fri A/X Pairs
12.0 Tables / Based on 55 Tables

MPsAXNamesScore
22.75
1

Hakan Nilsson, West Palm Beach FL; John Solodar, Palm Beach Gdns FL59.38%
17.06
2

Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Carol Clifford, Miami FL58.76%
12.80
3

Marshall Hall, Boca Raton FL; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL58.06%
9.60
4

Gregg Van Dyke, Saint Paul MN; Richard Kuti, Carteret NJ56.01%
7.58
5

Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Paul Sidikman, Boynton Beach FL55.91%
6.50
6

John Moschella, Winter Spgs FL; David Loeb, Heathrow FL54.65%
5.69
7

Sharon Jabbour - Shirley Presberg, Boca Raton FL51.52%
5.06
8

Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL51.34%
4.10
1
Richard Gordon, Rowlett TX; Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL50.57%
3.08
2
Stephen Locke, Delray Beach FL; Carol Vogt, Boca Raton FL49.39%

Fri Florida Gold Pairs
18.5 Tables

MPs73NamesScore
7.17
1
1
Gerald Stone - Donna Stone, Boynton Beach FL65.48%
5.38
2

Kevin Kurtz, Clearwater FL; Steven Hudson, Highland Beach FL61.72%
4.03
3
2
Gloria Supran - Cynthia Krasny, Boca Raton FL56.23%
3.02
4

Marian Watson, Deltona FL; Alice Kilgannon, Debray FL55.22%
2.39
5

Sangita Walia, Delray Beach FL; Stanley Goldstein, Boynton Beach FL54.63%
2.05
6
3
Kevin Phipps, Wooster OH; Joann Teresi, Deerfield Beach FL54.33%
1.52
4
Lawrence Rogers, Winter Park FL; Marlene Mackinnon, Naples FL54.05%
1.20
5
Susan Pyner, Coral Springs FL; Janis Bonvino, Margate FL53.04%

Fri Eve Swiss Teams
15 Tables

MPsABNamesScore
3.79
1

Judith Bianco - Winthrop Allegaert, New York NY; Kevin Bathurst, Palm Beach Gdns FL; Justin Lall, Las Vegas NV116.00
2.84
2

David Berent - Shirley Berent - Gerty Grotte - Barbara August, Aventura FL86.00
2.13
3

Dee Harris, Stuart FL; Martin Robins, Delray Beach FL; Arthur Seigenfeld, Greensboro NC; Richard Gross, Boca Raton FL84.00
1.60
4

Kim Hall - Ana Messiry - Michelle Mataillet, Miami FL; Susan Elias, Coral Gables FL79.00
1.20
5

Marshall Kerlin, Americus GA; Rosemary Boden, Fort Lauderdale FL; Barbara Tate, Plantation FL; Bob Jones, Marietta GA73.00
2.28
1
R Kozminsky, Pompano Beach FL; David Long, Deerfield Beach FL; Iris Bohan - Phyllis Gerber, Boca Raton FL67.00
1.71
2
Morris Schachne, Boynton Beach FL; Mary Bushawn, Weston FL; Jo Anne McDowell, Pembrook Pine FL; Jake Marantz, Cooper City FL65.00

Fri-Sat KO Bracket 1
9 Tables

MPsRankNames
34.09
1
Mark Gordon, Purchase NY; Pratap Rajadhyaksha, Venice FL; Jacek Pszczola, Chapel Hill NC; Michal Kwiecien, Lublin 20-732 Poland; Alan Sontag, Gaithersburg MD; David Berkowitz, Boca Raton FL
23.86
2
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Dania FL; Roger Lee, Pasadena CA; Gavin Wolpert, Jupiter FL; Vincent Demuy, Laval QC
13.64
3/4
Mike Levine, Pinckney MI; Linda McGarry - Dennis McGarry, Stuart FL; Dennis Clerkin - Jerry Clerkin, Bloomington IN
13.64
3/4
Jacqueline Altschuler - Stuart Altschuler, Naples FL; Tony Petronella, Boca Raton FL; Gary Schwartz, Huntsville AL

Fri-SatKO Bracket 2
9 Tables

MPsRankNames
11.81
1
Stefano Coppola, Pompano Beach FL; Michele Chazen, Coral Springs FL; Terry Lubman, Riverside CT; Barbara Rosenberger, Boca Raton FL
8.27
2
Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Edward Rauch, Fort Lauderdale FL; Thomas Lane, Lauderhill FL; Lynda Hoffman, Boca Raton FL; Sanford Robbins, Miami Lakes FL
4.72
3/4
Neil Fox - Ina Rae Fox - Iris London - Rita Lande, Boca Raton FL
4.72
3/4
Anne Nicolle - Nancy Cohen, Ft Lauderdale FL; Rita Spitzer, Palm Beach FL; Sharon Kristich, Hobe Sound FL

Return to Index Page

Go to Saturday Results