July 1-7, 2013

Tuesday
Masterpoint Recaps/Hand Records


Tues AM Side Game
3.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1

Pennell McCool, Gulf Stream FL; Karla Mahler, Vlg of Golf FL55.21%
1.59
2
2

Terry Lubman, Riverside CT; Phillip Yorston, West Palm Beach FL55.00%
1.19
3
3

David Cox Jr - Patricia Cox, Coral Gables FL52.50%

Tue AFT Side Game Series
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.58
1


Robert Cloutier - Helen Shanbrom, Tamarac FL61.25%
2.28
2
1
1
Phyllis Abrams - Jerry Abrams, Delray Beach FL60.17%
1.45
3


Phyllis Carlson - Winifred Evans, Vero Beach FL58.08%
1.71
4
2
2
Linda Levine - Halvor Roberts, Delray Beach FL56.50%
1.28
5
3

Roberta Radkay - Robert Radkay, Atlantis FL53.08%
0.96
4

James Walker, Sunrise FL; Beatrice Kantrowitz, Plantation FL51.92%

Tue AFT Strat Senior Pair
22.5 Tables

MPsABCNamesScore
9.24
1
1

Gerald Berkman - Doris Berkman, Boca Raton FL65.93%
6.93
2


Gaylor Kasle, Boca Raton FL; James Tucker Jr, Alexander City AL65.55%
5.20
3


Joe Degaetano, Atkinson NH; Bill Irvine, Quincy MA64.28%
3.90
4


Thomas Allan, West Melbourne FL; Harold Phillips, Melbourne FL59.75%
3.08
5


Doris Lawrence, Pembroke Pines FL; Joan Gowder, Tamarac FL59.33%
4.07
6
2

John Black, Deerfield Beach FL; Morton Karper, Boca Raton FL57.64%
2.31
7


Eugene Davidson - Leonard Gross, Boynton Beach FL57.26%
3.05
3

Burt Gursky - David Merson, Boynton Beach FL55.05%
2.91
4
1
Joel Morris - Richard Gerstein, Lake Worth FL53.15%
1.81
5

Ronald Steinberg - Judd Lawson, Boca Raton FL52.93%
1.55
6

James Geld, Boca Raton FL; Frank Cushman, West Palm Bch FL51.74%
2.18

2
J Hornak, West Palm Beach FL; Martin Bascove, W Palm Beach FL48.25%
1.64

3
Ann-Marie Cavrich - Carolyn LaCombe, Boynton Beach FL47.42%
1.23

4
Elayne Flechner - Paulette Kenney, Delray Beach FL44.27%

Tue Eve Gold Pairs
22.0 Tables

MPs73NamesScore
7.91
1

Helga Woodard - Gloria Sinni, Vero Beach FL59.79%
5.93
2

Richard Platner - Roberta Platner, Lake Worth FL58.33%
4.45
3

Cass Paley Jr, Pembroke Pines FL; James Pekarek, Hollywood FL58.27%
3.34
4

Virginia Jones - Ruth Spackman, Naples FL58.21%
2.64
5

Bill Rautenberg, Boca Raton FL; Myron White, Highland Beach FL56.55%
4.66
6
1
Les Klein - Lane Klein, Boca Raton FL55.95%
3.50
7
2
Gerald Stone - Donna Stone, Boynton Beach FL54.76%
2.62
3
Donna Regenstreif, Jensen Beach FL; Marybeth Bell, Coconut Creek FL54.23%
1.97
4
Lawrence Rogers, Winter Park FL; Marlene Mackinnon, Naples FL53.13%
1.55
5
William Cobb - Victoria Cobb, Pompano Beach FL52.70%
1.33
6
Saunie Canuso, West Palm Beach FL; Sharon Reback, N Palm Beach FL52.59%

Tue Eve A/X Pairs
8.0 Tables / Based on 52 Tables

MPsAXNamesScore
21.70
1

Bjorgvin Kristinsson, Minneapolis MN; Carol Clifford, Miami FL59.95%
16.28
2

Robert Ramos, Davie FL; Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL58.04%
12.21
3

John Solodar, Palm Beach Gdns FL; Paul Swanson, Jupiter FL56.38%
9.15
4

Ellen Kozlove, Boca Raton FL; Bette Cohn, Sarasota FL53.94%
7.23
5

Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL51.96%
4.10
1
Stephen Locke, Delray Beach FL; Carol Vogt, Boca Raton FL50.02%
3.08
2
Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL49.55%

Side Series 1
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.28
1
1

Karla Mahler, Vlg of Golf FL; David Williams, Lake Worth FL65.40%
1.71
2
2

David Loeb - Maureen Loeb, Heathrow FL62.97%
1.28
3


Winifred Evans - Phyllis Carlson, Vero Beach FL57.33%
1.19
4
3

Sheila Herman - Janet Hodus, Delray Beach FL55.45%

Tues Strat Side Swiss
12 Tables

MPsABNamesScore
3.34
1
1
T Lipscomb, Palm Springs FL; Julie Jawor, Boynton Beach FL; Doralee Levoff, Delray Beach FL; Jacqueline Levy, Boca Raton FL97.00
2.51
2
2
Rona Lake - Jeannette Folsom - Joan Paskert, Naples FL; Georgia Pope, Bonita Spgs FL85.00
1.88
3

Helen Shanbrom - Robert Cloutier, Tamarac FL; Martin Robins - Janet Colchamiro, Delray Beach FL83.00
1.54
4
3
Keith Gellman, Fort Lauderdale FL; Marsha German, Sunrise FL; Joann Teresi, Deerfield Beach FL; Kevin Phipps, Wooster OH81.00

Tue Wed KO Bracket 1
9 Tables

MPsRankNames
39.51
1
Richard Coren, Delray Beach FL; Marc Jacobus - Geoff Hampson, Las Vegas NV; John Diamond, Boca Raton FL
27.66
2
Edward Kemnitzer - Robert Beckwith - Chris Shanklin, Naples FL; Robert Bridger, Ocean Isle Bch NC
15.80
3/4
Kevin Bathurst, Palm Beach Gdns FL; Justin Lall, Las Vegas NV; Winthrop Allegaert - Judith Bianco, New York NY
15.80
3/4
Paul Street, Delray Beach FL; Barnet Shenkin, Boca Raton FL; Matt Granovetter, Cincinnati OH; Ron Rubin, Las Vegas NV

Tue Wed KO Bracket 2
15 Tables

MPsRankNames
16.91
1
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL; Phyllis Pettijohn - Melinda Hawkins, West Palm Beach FL
11.84
2
Ruth Ronan - Eva Messro - Juliette Kaplan, Boca Raton FL; R Kozminsky, Pompano Beach FL
6.76
3/4
Michael Cullen, Fort Myers FL; Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL; Lucia Bassi, Key Biscayne FL; Malca Flasterstein, Miami FL
6.76
3/4
Norman Samuels - Sheila Tenenblatt - Jeffrey Case, Lake Worth FL; Larry Porter, Jupter FL

Tue Wed KO Bracket 3
15 Tables

MPsRankNames
12.45
1
Anne Nicolle - Nancy Cohen, Ft Lauderdale FL; Melanie Hurwitz - Joyce Fishman, Boca Raton FL
8.72
2
Margaret Bernstein - Lee Rutenberg, Boca Raton FL; Carol Kohn, Atlantis FL; Gloria Starr, Delray Beach FL
4.98
3/4
Diana Schwartz - Gina Lohmann - Benay Cooper, Delray Beach FL; Sandra Juhansoo, Boca Raton FL
4.98
3/4
Carol Zashin - Elayne Hallarman - Rose Levenson - Gloria Pilch, Boca Raton FL

Return to Index Page

Go to Wednesday Results