July 2-8, 2012

Thursday

Pair Game Recaps:  Morn  Aft  Eve  Swiss
Hand Records:  9 Am  Aft  Eve

Thur Morning 9AM Side
2.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.97
1


Jerry Rifkin, Boca Raton FL; Harvey Simon, Hollywood FL67.50%
1.30
2/3


Anita Kessler - Myrna Keisman, Boca Raton FL55.00%
1.30
2/3


Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL; Michael Cullen, Fort Myers FL55.00%

Side Game Series I
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1
1

Anne Tellerman, Boca Raton FL; Zachary Goldman, Boynton Beach FL60.12%
2.27
2
2
1
Jerry Rifkin, Boca Raton FL; Harvey Simon, Hollywood FL56.80%
1.87
3


Jeanni Blume, Pompano Beach FL; Peter Merker, Mentor OH56.54%
1.31
4


William Rauld, Pembroke Pines FL; Dale Kelleher, Weston FL54.38%
1.54
5
3

Paula Abend, Delray Beach FL; Rhoda Klayman, Boynton Beach FL54.09%
1.15
6
4

James Walker - Beatrice Kantrowitz, Plantation FL53.34%
1.59
5
2
Rona Hoffman - Susi Rothenberg, Boca Raton FL52.87%
1.19

3
Ying Freedman, Palm Bch Grdns FL; Harriet Rosenholtz, W Palm Beach FL51.80%

Thurs Eve Side Swiss
12 Tables

MPsABCNamesScore
2.93
1/2


Richard Coren, Delray Beach FL; John Diamond, Boca Raton FL; Geoff Hampson - Marc Jacobus, Las Vegas NV87.00
2.93
1/2


Diana Holt, Lake Worth FL; Arthur Seigenfeld, Greensboro NC; Luisana Madueno, Aventura FL; Juan Castillo, Fort Lauderdale FL87.00
1.88
3


Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Shirley Presberg - Sharon Jabbour, Boca Raton FL; Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL82.00
1.41
4


Debbie Robins - Martin Robins, Delray Beach FL; Patricia Greiff - Barbara Rosenberger, Boca Raton FL; Leonora White, Cote Saint-Luc QC75.00
2.12
1

Ada Klein, Hallandale FL; Alice Alexander, Boca Raton FL; Keith Gellman, Fort Lauderdale FL; Ronald Agel, Boston MA74.00

Thurs Eve Gold Rush Prs
25.0 Tables

MPsBCNamesScore
8.65
1

Arthur Distler - Ira Grumet, Delray Beach FL64.44%
6.49
2
1
Eugene Grumer - David Devin, Boca Raton FL61.99%
4.87
3

Scott Melhorn - Thomas McKay, Fort Lauderdale FL61.26%
3.66
4
2
Jean Symehowicz - Juliette Symehowicz, Sunny Isles FL60.19%
2.88
5

Eliot Sepinuck, Boynton Beach FL; John Hart, Fort Lauderdale FL59.05%
2.75
6
3
Sanford Browde - Cary Linsky, Delray Beach FL57.83%
2.16
7
4
J Hornak, West Palm Beach FL; Sandy Bascove, W Palm Beach FL55.88%
1.63
5
Benay Cooper, Delray Beach FL; Sandra Juhansoo, Boca Raton FL55.08%
1.90
6
Helen Goldstein - Brett Goldstein, Palm Beach FL54.55%

Thurs Eve A/X Pairs
10.0 Tables / Based on 65 Tables

MPsAXNamesScore
25.43
1

Bette Cohn, Sarasota FL; Susi Ross, Winter Spgs FL59.38%
19.07
2

H Dobson - Roberta Vogel Dobson, Boca Raton FL56.02%
14.30
3

Giorgio Helmsdorff, Bogota Colombia; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL55.21%
10.73
4
1
Judith Barash, Ft Lauderdale FL; Richard Arluck, Boynton Beach FL54.86%
8.48
5

Carlos Munoz - Kassie Munoz, White Plains NY54.75%
7.27
6

Harriet Eaton Morris, Miami FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL53.94%
6.81
7
2
Michael Cullen, Fort Myers FL; Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL53.70%
5.11
3
Dolly Dellon, Tamarac FL; Harvey Hoffenberg, Wilton Manors FL52.31%
3.83
4
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL52.20%

Thu Eve Side Game
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.28
1


Carla Burke, Pensacola FL; Shirley Seals, Ponte Vedra FL72.61%
2.28
2
1

Kevin Kurtz, Boca Raton FL; Barry Klein, Lake Worth FL56.65%
1.71
3
2

Lois Belliveau - Allan Roderiques, Leesburg FL54.82%
1.28
4
3

Carl Cronrath, Ft Lauderdale FL; Ruth Savitt, Tamarac FL53.00%
0.96
4

Jacqueline Levy - Leslie Mathias, Boca Raton FL50.93%

Thur Strat SR Swiss
30 Tables

MPsABCNamesScore
11.20
1


Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Jay Cohen, Wellington FL166.00
8.40
2


Betty Surasky - Steve Surasky, Boynton Beach FL; Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL153.00
6.30
3


Tony Petronella - Carolyn Sessler, Boca Raton FL; Lita Talus - Elaine Katzman, Boynton Beach FL150.00
4.73
4


Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Marshall Hall - Lisa Berkowitz, Boca Raton FL; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL146.00
3.73
5


Martin Robins, Delray Beach FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL; Rita Seamon, Hollywood FL; Leslie Klein, Miami Shores FL144.00
3.20
6


Barbara Kasle - Marlyn West - Judith Gushner, Boca Raton FL; James Tucker Jr, Alexander City AL136.00
2.80
7


D Thomas, West Palm Beach FL; Roger Coffman, Palm Bch Gdns FL; A Weissenberg - Betty Parker, Palm Beach Gdns FL127.00
2.49
8


Reba Cole - Edward Swell, Boca Raton FL; Linda Frank, New York NY; Eugene J. Grathwohl, Niles MI123.00
5.67
9
1

John Stutz, West Palm Bch FL; Robert Hirsch, Jupiter FL; Bill Nussbaum, Pompano Beach FL; Teri Wolofsky, Boca Raton FL122.00
4.25
2

Jo Anne McDowell, Pembrook Pine FL; Mary Bushawn, Weston FL; Toni Helfand - Carol Seiderman, Pembroke Pines FL113.00
3.19
3

Janet Dresden, Palm Beach Grdn FL; Jackie Spezza, Singer Island FL; Marilyn Cohen, Palm Bch Gdns FL; Dee Korenbaum, West Palm Beach FL97.00
2.39
4

Sid Meyers - Shirley Kravitz, Boynton Beach FL; Jeane Heller, Wellington FL; Shirley Braverman, Lake Worth FL95.00
1.89
5

Estelle Kluger, Boca Raton FL; Sandra Berger - Joel Morris - Richard Gerstein, Lake Worth FL93.00
2.37

1
Gloria Supran - Cynthia Krasny - Enid Rogers, Boca Raton FL; Karen Beinner, Delray Beach FL81.00

Thurs-Fri KO Bracket 1
11 Tables

MPsRankNames
42.27
1
Eric Rodwell - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC
29.59
2
Justin Lall, Henderson NV; Judith Bianco - Winthrop Allegaert, New York NY; Joe Grue, Las Vegas NV
16.91
3/4
Paul Street, Delray Beach FL; Barnet Shenkin, Boca Raton FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH
16.91
3/4
Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Spike Lay, Daytona Beach FL

Thurs-Fri KO Bracket 2
14 Tables

MPsRankNames
15.31
1
Felice Carpenter - Rick Carpenter, W Palm Beach FL; Stuart Schwartz - Elaine Schwartz, West Palm Beach FL
10.72
2
Jesse Laird, N Lauderdale FL; Cassandra Blume, Pompano Beach FL; Daljit Singh Pannu, Ft Lauderdale FL; G Mercer Stowers, Okland Park FL
6.12
3/4
Audrey Rice - Karen Eisner - Nancy Glosser, Miami FL; Arlene Feldman, Coral Gables FL
6.12
3/4
Marsha Calise, West Palm Beach FL; Jay Gibbons, Washington DC; Terry Lubman, Riverside CT; Leonard Pearson, Miami FL

Thu-Fri KO Bracket 3
9 Tables

MPsRankNames
8.71
1
Cyril Pierce, Cincinnati OH; Marlene Pierce, Palm Bch Grdns FL; Judith Nislow - Frederick Nislow, Palm Beach Gdns FL
6.10
2
Andrew Perkins Sr - Joan Hardie, University Park FL; Amy Eliezer, Sarasota FL; Nancy Lacktman, Venice FL
3.48
3/4
Susan Cusimano, Cooper City FL; Shirley Wiglesworth, Plantation FL; Theodore Perkoski, West Palm Beach FL; Elizabeth Potter, Weston FL
3.48
3/4
Charles Wheeler - Lynn Wheeler, Miami FL; Patricia Cox - David Cox Jr, Coral Gables FL

Return to Index Page

Go to Friday Results