June 28-July 4, 2011

Wednesday

Pair Game Recaps:  Morn  Aft  Eve
Hand Records:  9 Am  SR Am  SR Aft  Aft  Eve

Morning Side Game Series
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.97
1


Bernice Teltser - Shannon Cappelletti, Delray Beach FL66.00%
1.97
2
1

Bobbi Cohen, Boca Raton FL; Pamela Wolf, Lake Worth FL53.00%
1.48
2

Michael Cullen, Fort Myers FL; Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL52.00%

WED AFT Side Game Series
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.88
1


Shirley Berent - David Berent, Aventura FL64.35%
2.73
2
1

Peter Merker, Mentor OH; Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL61.11%
1.62
3


Linda Green - Irwin Green, Delray Beach FL57.41%
2.27
4
2
1
Hilda Montalvo, West Palm Beach FL; Juan Montalvo, Wellington FL57.18%
1.35
5/6
3/4

Joann Krohn, Plantation FL; Marci Swatt, Hollywood FL56.02%
1.35
5/6
3/4

Marcia Regent, Boca Raton FL; Cecily Sturge, Delray Beach FL56.02%
1.70
5
2
Jerry Silodor - Fran Silodor, Boca Raton FL53.47%
1.28

3
Gail Goebel, N Miami Beach FL; Jack Ozer, Delray Beach FL52.55%
1.06

4
Nelson Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL49.31%

WED AFT Strat 299er Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.54
1
1

Sarah Lazarus - Mitchell Heide, Boca Raton FL61.01%
1.91
2
2

Sandree Savitz - Ruth Brotman, Boynton Beach FL58.18%
1.43
3


Richard Darnell - Stephen Solomon, Boca Raton FL57.67%
1.27
4
3

Cheryl Weisberg, Delray Beach FL; Lenore Roseman, Del Ray Beach FL56.95%
0.95
5
4

Ying Freedman, Palm Bch Grdns FL; Nancy Alciatore, Dunedin FL55.68%
0.72
5

Frank Jones - Carole Worth, West Palm Beach FL53.35%
1.67

1
James Geld - Linda Geld, Boca Raton FL52.71%
1.25

2
Bruce Brauner - Steven Sininsky, Wellington FL47.01%
0.94

3
Joanne Davis - Rosalinda Horton, Ft Lauderdale FL45.78%

Wed Strat Senior Pairs
31.5 Tables

MPsABCNamesScore
11.76
1


Dianne Bonney, Venice FL; Betty Surasky, Boynton Beach FL66.11%
8.82
2


Joan Vigdor - Charles Wolpert, Boynton Beach FL61.70%
6.62
3


Martin Robins, Delray Beach FL; Leonora White, Cote Saint-Luc QC60.92%
4.96
4


Harriet Hartstein - Irwin Blocker, Delray Beach FL60.91%
3.92
5


Jody Ledford, Miami FL; Lynda Shourds, Miami Springs FL60.68%
3.36
6


D Thomas, West Palm Beach FL; Paul Swanson, Jupiter FL59.69%
2.94
7


Michael Lawrence, Brentwood TN; Paul Horn, Lakewood Ranch FL58.78%
2.80
8


Giorgio Helmsdorff, Bogota Colombia; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL58.21%
2.35
9


Lisa Berkowitz - Sally Strul, Boca Raton FL58.09%
5.90
1

Peter Schoen, Plantation FL; Debbie Robins, Delray Beach FL55.51%
4.43
2

Shirish Ponda - Margaret Ponda, Tamarac FL53.37%
3.32
3

Mary Bushawn, Weston FL; Jo Anne McDowell, Pembrook Pine FL53.31%
2.49
4

James Pekarek, Hollywood FL; Cass Paley Jr, Pembroke Pines FL53.20%
1.98
5

Jane Fishkoff - Reba Cole, Boca Raton FL52.50%
1.69
6

Joan Spira - Henry Spira, Ft Lauderdale FL50.74%
2.73

1
Bryan Wolf, Deerfield Beach FL; Michael Di Michele, Smithtown NY49.35%
2.05

2
William Seawall, Gulfport FL; John Procyson, Newport News VA45.66%
1.54

3
Rebbeca Miller, Highland Beach FL; Marilynn Braeman, Delray Beach FL43.51%
1.58

4
Jill Pennington, Boca Raton FL; Ursula Husgen, Fort Lauderdale FL43.21%

WED Strat Open Pairs
12.0 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
16.10
1


Maxine Oleshansky, Aventura FL; Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL62.07%
12.08
2


Judith Gushner - Zeke Jabbour, Boca Raton FL61.92%
9.06
3


Harriet Eaton Morris, Miami FL; Linda Miller, Ormond Beach FL60.84%
6.79
4


Carlos Munoz, White Plains NY; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL59.00%
5.37
5
1

Dennis Bushman - Sharon Bushman, Troy MI56.71%
4.60
6


Robert Sartorius - Barbara Sartorius, Palm Bch Gdns FL55.25%
4.03
7


Maris Zilant, North Miami FL; Carol Clifford, Miami FL54.85%
3.58
8


David Babcock, Coral Gables FL; James Clifford Jr, Miami FL51.32%
3.32
2

Sam Weissman, Delray Beach FL; Sunny Gittler, Atlantic Beach NY48.39%
3.40
3
1
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL48.06%
2.55
4
2
Irene Muth - Joseph Muth, Naples FL47.21%

Wed EVE Side Game Series
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.28
1


Harvey Mandel, Delray Beach FL; Eugene J. Grathwohl, Niles MI63.50%
1.50
2/3


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL54.00%
2.12
2/3
1
1
Alan Brostoff - Judy Brostoff, Boca Raton FL54.00%
1.59
4
2
2
Frank Jones - Carole Worth, West Palm Beach FL52.00%
1.12
3/4
3/4
Virginia Jones - Ruth Spackman, Naples FL51.00%
1.12
3/4
3/4
Ying Freedman, Palm Bch Grdns FL; Nancy Alciatore, Dunedin FL51.00%

WED EVE Side Swiss Teams
12 Tables

MPsABCNamesScore
3.34
1


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC; Jeff Meckstroth - Eric Rodwell, Clearwater Bch FL104.00
2.51
2


Paul Street, Delray Beach FL; Barnet Shenkin, Boca Raton FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH84.00
1.88
3


Jesse Laird, N Lauderdale FL; Keith Gellman, Fort Lauderdale FL; Joan Lang, Hollywood FL; Steven Andrews, Ft Lauderdale FL76.00
1.41
4


Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL; Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL69.00
2.58
1

Barbara Waters - Joy Nasso - Barbara Marion - Dolly Katz, Boca Raton FL68.00
1.94
2

Glenda Gerraputa, Pompano Bch FL; Margery Pecoraro - Jean Spector, Tamarac FL; Sandra Juhansoo, Boca Raton FL62.00
1.97
3
1
Glen Martin, Longwood FL; Bill Rautenberg, Boca Raton FL; Rebbeca Miller, Highland Beach FL; Marilynn Braeman, Delray Beach FL52.00

WED THURS KO BRACKET I
7 Tables

MPsRankNames
29.06
1
David Berkowitz - John Diamond, Boca Raton FL; Marc Jacobus - Geoff Hampson, Las Vegas NV; Richard Coren, Delray Beach FL
15.40
2
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Dania FL; Allan Cokin, West Palm Beach FL; John Kranyak, Las Vegas NV; Vincent Demuy, Laval QC

WED THURS KO BRACKET II
9 Tables

MPsRankNames
12.00
1
David Larson, Palm Beach FL; Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL; Gail Kreppel, West Palm Beach FL; Sid Kreppel, West Palm Bch FL
8.40
2
George Delp - April Delp, Gainesville GA; Sydell Zuckerman, Delray Beach FL; Phillip Yorston, West Palm Beach FL
4.80
3/4
Lynne Seffren, Northbrook IL; Vivian Kiser, Boynton Beach FL; Eileen Gottsegen - Debbie Elrad, Boca Raton FL
4.80
3/4
Myer Liber - Robert Jacobson - Alice Alexander, Boca Raton FL; Ada Klein, Hallandale FL

WED THUR KO BRACKET III
9 Tables

MPsRankNames
8.32
1
Jerry Brown - Carol Brown, West Palm Beach FL; William Cobb - Victoria Cobb, Pompano Beach FL
5.82
2
Bernadette Revicky, Ft Lauderdale FL; Fran Menzel, Plantation FL; Resa Becher, Aventura FL; Margaret Smith, Ft Lauderdale FL
3.33
3/4
Stan Zionts - Terri Zionts - Gerald Stone - Donna Stone, Boynton Beach FL
3.33
3/4
Charlotte Gold-Farber - Richard Miller, Boynton Beach FL; Jeffrey Krader, Delray Beach FL; Caryn Harris, Boca Raton FL

Return to Index Page

Go to Thursday Results