July 2-8, 2012

Tuesday

Pair Game Recaps:  Morn  Aft  Eve  Swiss
Hand Records:  9 Am  SR Am  SR Aft  Aft  Eve

TUES AM Side Game Series
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.97
1
1

Myrna Keisman - Anita Kessler, Boca Raton FL74.00%
1.48
2
2

Jean Spector, Tamarac FL; Gerald Shaw, Jensen Beach FL50.00%

Side Game Series I
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.43
1
1

Peter Merker, Mentor OH; Ada Klein, Hallandale FL57.07%
2.12
2
2
1
Bobbi Cohen, Boca Raton FL; Pamela Wolf, Lake Worth FL56.13%
1.59
3
3
2
Hilda Montalvo, West Palm Beach FL; Juan Montalvo, Wellington FL55.88%
1.04
4
4

Howard Fink - Rose Fink, Aventura FL55.51%
1.19

3
Fran Silodor - Jerry Silodor, Boca Raton FL53.38%

TUE Strat SR Pairs
25.5 Tables

MPsABCNamesScore
9.80
1


Molly O'Neill - Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL60.90%
7.35
2


D Thomas, West Palm Beach FL; Paul Swanson, Jupiter FL59.21%
5.51
3


Pauline Callihan, Boca Raton FL; Moiz Ergas, N Miami Beach FL58.49%
4.13
4


Kathie Wei-Sender, Boca Raton FL; Sudhakar Bhatt, Deerfield Beach FL57.61%
3.27
5


Gaylor Kasle, Boca Raton FL; James Tucker Jr, Alexander City AL57.59%
2.80
6


Miles Storfer, Delray Beach FL; Richard Gross, Boca Raton FL56.38%
5.43
7
1

Terry Lubman, Riverside CT; Barbara Rosenberger, Boca Raton FL56.37%
4.07
2
1
Barbara Weltner, Palmbeachgarden FL; Joseph Pierotti, Lantana FL52.69%
3.05
3

Arthur Dinkin, Palm Beach FL; Julio Galvez, Wellington FL52.44%
2.29
4

Muriel Schantz - Jerry Schantz, Boynton Beach FL52.40%
1.81
5

Rose Levenson - Phyllis Binder, Boca Raton FL51.20%
2.05
6
2
Eva Eliel-Mason - Kate Elliott, Boca Raton FL51.14%
1.54

3
Jeffrey Case, Lake Worth FL; Larry Porter, Jupter FL48.92%
1.26

4
Richard Platner - Roberta Platner, Lake Worth FL48.36%

TUESDAY EVE SWISS
15 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1


Sedat Nassi - David Reiter, Hollywood FL; Eugene Davidson - Leonard Gross, Boynton Beach FL99.00
2.84
2


David Rogers, Pinehurst NC; Martin Robins, Delray Beach FL; Elsa Castillo, Ft Lauderdale FL; Juan Castillo, Fort Lauderdale FL88.00
3.03
3
1

Mark Needle - Maggie Shenkin - Lori Jacobs - Alan Jacobs, Boca Raton FL82.00
1.60
4


Lisa Berkowitz - Sally Strul, Boca Raton FL; Elaine Katzman - Lita Talus, Boynton Beach FL81.00
2.27
5
2

Roselyn Burman, Boynton Beach FL; Kenneth Kaplan, Delray Beach FL; Steven Schwartz, Aventura FL; Jake Marantz, Cooper City FL77.00
1.70
3

Howard Fink - Rose Fink, Aventura FL; Peter Schoen, Plantation FL; Jo Anne McDowell, Pembrook Pine FL69.00
1.28
4

Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL; Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn, West Palm Beach FL57.00

Tues A/X Pairs
10.0 Tables / Based on 57 Tables

MPsAXNamesScore
23.45
1

Judith Gushner - Marlyn West, Boca Raton FL58.51%
17.59
2
1
Jack Jones, Ft Lauderdale FL; Robert Ramos, Davie FL56.05%
13.19
3

Eugene J. Grathwohl, Niles MI; Edward Swell, Boca Raton FL55.50%
9.89
4

Charlene Predmest, Delray Beach FL; Dave Anderson, Brooksville FL54.28%
7.82
5

Maxine Oleshansky - Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL54.01%
6.70
6

Linda Miller, Ormond Beach FL; Harriet Eaton Morris, Miami FL53.18%
5.86
7

Carlos Munoz, White Plains NY; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL53.02%
6.23
2
Junping Sun, Davie FL; Carol Vogt, Boca Raton FL52.16%
4.67
3
Arleen Hoffer Wartell - Joan Schepps, Boca Raton FL49.94%

Side Game Series I
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1

David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL68.06%
1.59
2


Judith Barash, Ft Lauderdale FL; Jeanni Blume, Pompano Beach FL57.64%
1.19
3


Carmela Knauer, N Miami Beach FL; Harvey Hoffenberg, Wilton Manors FL50.69%
1.48
2

Joan Procter - Margery Pecoraro, Tamarac FL50.00%

Tues Gold Rush Pairs
22.0 Tables

MPsBCNamesScore
7.91
1
1
Erich Taylor, West Palm Beach FL; Harris Printz, Palm Beach Grdn FL64.97%
5.93
2

Thomas McKay, Fort Lauderdale FL; Yannis Karabelas, Pompano Beach FL61.43%
4.45
3

Anne Nicolle - Nancy Cohen, Ft Lauderdale FL59.35%
3.34
4

Rhoda Levine, Albany NY; Edward Dabrowski, Douglaston NY57.11%
3.02
5
2
Eugene Grumer - David Devon, Boca Raton FL56.51%
2.27
6
3
Jean Symehowicz - Juliette Symehowicz, Sunny Isles FL55.65%
1.98
7
4
Ann Levine, West Palm Beach FL; Sandy Bascove, W Palm Beach FL55.14%
2.27
5
Ying Freedman, Palm Bch Grdns FL; Nancy Alciatore, Dunedin FL52.76%

Tues-Wed KO Bracket I
12 Tables

MPsRankNames
47.35
1
Justin Lall, Henderson NV; Judith Bianco - Winthrop Allegaert, New York NY; Joe Grue, Las Vegas NV
33.15
2
Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL; Spike Lay, Daytona Beach FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL
18.94
3/4
Sylvia Moss - Marshall Hall, Boca Raton FL; John Solodar, Palm Beach Gdns FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL
18.94
3/4
Paul Street, Delray Beach FL; Barnet Shenkin, Boca Raton FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH

Tues-Wed KO Bracket II
10 Tables

MPsRankNames
14.57
1
Judith Simon - Harvey Wolfe - Rosalie Sherman - J Marvin Teperow, Boca Raton FL
10.20
2
Sarah Penn - Peggy Kehoe - Helen Daniels, Naples FL; A. James Watt, Marco Island FL
5.83
3/4
Leah Feinman - Lewis Roth - Burt Gursky - David Merson, Boynton Beach FL
5.83
3/4
Paul Heller - Fran Heller, Boca Raton FL; Bill Nussbaum, Pompano Beach FL; Marie-Alice Fombrun, Fort Lauderdale FL

Tues-Wed KO Bracket III
11 Tables

MPsRankNames
9.91
1
Sanford Robbins, Miami Lakes FL; Gina Lohmann, Boca Raton FL; Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Thomas Lane, Lauderhill FL
6.94
2
Linda Herrin, Ft Lauderdale FL; Nina de Rovira, Fort Lauderdale FL; Cynthia Collins, Tallahassee FL; Bruce Goodman, Tallahasse FL
3.96
3/4
Sid Meyers - Shirley Kravitz, Boynton Beach FL; Jeane Heller, Wellington FL; Shirley Braverman, Lake Worth FL
3.96
3/4
Shirley Wiglesworth - Jean Boyd - Lynda Patten, Plantation FL; Susan Cusimano, Cooper City FL; Elizabeth Potter, Weston FL

Return to Index Page

Go to Wednesday Results