June 28-July 4, 2011

Friday

Pair Game Recaps:  Morn  Aft  Eve
Hand Records:  9 Am  SR Am  SR Aft  Aft  Eve

9 AM Morning Strat Side
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.43
1


Laura Forst, Lake Park FL; Carolyn Fryar, Palm Beach Gdns FL58.00%
2.12
2/3
1/2
1
Lynn Hamilton, Bay Harbour Is FL; Thomas Lane, Lauderhill FL55.50%
2.00
2/3
1/2

Jean Spector, Tamarac FL; Roger Hill, Naples FL55.50%
1.49
4


Myra Walters, Aventura FL; Brayton Walters, N Miami Beach FL54.50%
1.59
3
2
Kevin Kurtz, Boca Raton FL; Al Diamond, Boynton Beach FL54.00%
0.96
4

Richard Whittington - Michael Warchol, Venice FL51.00%
1.19

3
Linda Levine - Halvor Roberts, Delray Beach FL49.50%

Friday Senior Strat Pairs
21.5 Tables

MPsABCNamesScore
8.96
1


Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL; Richard Gross, Boca Raton FL64.24%
6.72
2


James Tucker Jr, Alexander City AL; Gaylor Kasle, Boca Raton FL62.34%
5.04
3


Sidney Golub, West Palm Beach FL; Susan Jackowitz, Palm Bch Grdns FL59.86%
5.20
4
1
1
Burton Birnbaum - Joel Morris, Lake Worth FL57.55%
2.99
5


Daniel Teitelbaum - Marcia Teitelbaum, Jackson NJ57.25%
2.56
6


Joan Vigdor - Charles Wolpert, Boynton Beach FL56.91%
3.90
7
2

Rick Carpenter - Felice Carpenter, W Palm Beach FL56.51%
2.93
3

Irwin Kipnis - Charles Grutman, Boca Raton FL56.16%
2.40
4
2
Barry Fox, ; Ben Lipschitz, Lake Worth FL53.36%
2.22
5

Susan Rosenberg, Davie FL; Joan Procter, Tamarac FL50.23%
1.49
6

Ned Rosenthal, Boca Raton FL; Donald Toner, Margate FL49.20%
1.56

3
Richard Platner - Roberta Platner, Lake Worth FL47.09%
1.15

4
Mindy Nakaya, Fort Lauderdale FL; Margaret Smith, Ft Lauderdale FL46.32%

Side Series Pairs I
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.88
1
1

Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Gwen Saunders, Miami FL62.78%
2.16
2
2
1
Enith Friedman Berg, White Plains NY; Sandy Kanin, Boca Raton FL60.68%
1.62
3


Carolyn Fryar, Palm Beach Gdns FL; Laura Forst, Lake Park FL58.76%
1.45
4
3

Tom Gero - Andrea Gero, Weston FL54.14%
1.59
5
4
2
Elaine Feldman - Eileen Ginberg, Boca Raton FL51.46%
0.89
5

Jeffrey Margulies, Ft Lauderdale FL; Herbert Cohen, Weston FL50.34%
1.19

3
Linda Hornsby, Palm Bch Gdns FL; Ying Freedman, Palm Bch Grdns FL48.96%

Fri Eve Side Swiss
9 Tables

MPsABNamesScore
2.88
1

Lapt Chan, Forest Hills NY; Judith Bianco - Kevin Bathurst, New York NY; Justin Lall, Dallas TX94.00
2.43
2/3
1
Richard Mougalian - Susan Mougalian, Venice FL; Marie Mandel - James Maissen, Gainesville FL78.00
1.89
2/3

Lee Bukstel, Boca Raton FL; Carol Clifford, Miami FL; Jo Anne Casen, Wellington FL; Michael Wolf, Coral Springs FL78.00
1.82
4
2
Marianne Claysmith, St Augustine FL; Betty Triliegi, Richfield MN; Barbara Tate, Red Bank NJ; Bjorgvin Kristinsson, Minneapolis MN77.00

Fri Gold Rush Pairs
21.5 Tables / Based on 23 Tables

MPsBCNamesScore
8.16
1

Adela Batista, Key Biscayne FL; Nancy Herskowitz, Coral Gables FL59.31%
6.12
2

Mike Tuchman, Celebration FL; Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL56.64%
4.02
3/4

Margaret Bernstein - Sandra Tamaccio, Boca Raton FL56.55%
4.02
3/4

Taiji Saito, West Palm Beach FL; Judith Hartshorn, Fort Lauderdale FL56.55%
2.72
5

Ellen Gelberg - John McClenathan, Vero Beach FL55.99%
2.33
6

Eileen Gottsegen - Debbie Elrad, Boca Raton FL55.28%
4.66
7
1
Betty Ellingson - Jean Mutter, Naples FL53.92%
3.50
2
Terry Strecansky, Bonita Springs FL; Rosemary Bohn, Bonita Spring FL53.04%
2.62
3
Carol Brown - Jerry Brown, West Palm Beach FL52.53%
1.97
4
Sandra Juhansoo - Jayne Chapman, Boca Raton FL52.42%
1.55
5
Ann Van Dyke, Purchase NY; Donald Lacey, Clearwater FL52.33%
1.33
6
Les Klein - Lane Klein, Boca Raton FL52.23%

Fri A/X Pairs
9.0 Tables / Based on 53 Tables

MPsAXNamesScore
22.05
1

Herbert Jordan, Miami FL; Erez Hendelman, New York NY59.49%
16.54
2

Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Bette Cohn, Sarasota FL55.90%
12.40
3

Marietta Huggard, Sarasota FL; Ann Rhode, Englewood FL55.32%
9.30
4
1
Jack Jones, Lauderdale BTS FL; Robert Ramos, Davie FL52.08%
7.35
5

Sherry Wynn - Daniel Wynn, Carpentersville IL51.85%
4.46
2
Marilyn Zaidan, Boca Raton FL; Francine Feldman, Pittsburgh PA49.42%

Fri Eve Side Game
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.28
1


Maris Zilant, North Miami FL; Esther Litmanovic, Miami FL67.50%
2.12
2
1

Shirish Ponda - Margaret Ponda, Tamarac FL59.00%
1.59
3
2

Carmela Knauer, N Miami Beach FL; Steven Andrews, Ft Lauderdale FL54.50%
0.96
4


Alexandra Lorenzo, Boca Raton FL; Jeanni Blume, Pompano Beach FL53.50%
1.31
3

Gitta Kastner - Rhoda Kurzweil, Pembroke Pines FL52.00%

Fri-Sat KO Bracket 1
11 Tables

MPsRankNames
39.94
1
Mark Gordon, Purchase NY; Pratap Rajadhyaksha, Venice FL; Alan Sontag, Gaithersburg MD; David Berkowitz, Boca Raton FL
27.96
2
Saul Gross, Miami Beach FL; John Lewis - Juan Castillo, Fort Lauderdale FL; David Rogers, Pinehurst NC
15.98
3/4
Lisa Berkowitz, Boca Raton FL; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Andrea Culberson - Marc Culberson, Weston FL
15.98
3/4
Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL; Carolyn Schoenau - Ronald Schoenau, Gainesville FL

Fri-Sat KO Bracket 2
10 Tables

MPsRankNames
16.33
1
Steven Ashe - Adrienne Muslin, Tampa FL; William Rauld, Pembroke Pines FL; Joe Angermeier, St Petersburg FL
11.43
2
David Seares, Satellite Beach FL; Alan Owiesny, Melbourne FL; David Begin, West Melborne FL; Gregory Saunders, West Melbourne FL
6.53
3/4
Julio Galvez, Wellington FL; Maudette Devenow - Arthur Dinkin, Palm Beach FL; Marsha Calise, West Palm Beach FL
6.53
3/4
Ed Allan - Judi Carter, Waterloo ON; George Titus, Plantation FL; Myra Walters, Aventura FL

Fri-Sat KO Bracket 3
12 Tables

MPsRankNames
10.70
1
Norris Ela - David Poskanzer, N Miami Beach FL; Helene Ciforelli, Hallandale FL; Arlyne Monyek, Aventura FL
7.49
2
Candy Shedden, Boca Raton FL; Felicia Downs, West Palm Bch FL; Marilyn Levin - Bruce Levin, Boynton Beach FL
4.28
3/4
Nelson Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL; Virginia Connelly, Celebration FL; Rita Spitzer, Palm Beach FL
4.28
3/4
Allan Wickstein, Bota Reton FL; Richard Darnell - Alfred Sklarew - Edward Shapiro, Boca Raton FL

Return to Index Page

Go to Saturday Results