June 28-July 4, 2010

Saturday

Pair Game Recaps:  Morn  Aft  Eve  Swiss
Hand Records:  9 Am  SR Am  SR Aft  Aft  Eve

Sat Morning Side Game
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.97
1


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL63.00%
1.30
2/3


D. Leonard Poser - Shirley Poser, Highland Beach FL55.00%
1.30
2/3


Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL55.00%

Sat Morning 299er Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.54
1


Judith Cherot - Pearl Pastor, Boynton Beach FL60.00%
2.10
2/3
1/2
1/2
Susan Braitman - Stephen Braitman, Palm Beach Gdns FL59.17%
2.10
2/3
1/2
1/2
Phyllis Adams, Fort Lauderdale FL; Cassandra Blume, Deerfield Bch FL59.17%
1.35
4
3
3
Al Diamond - Sally Diamond, Boynton Beach FL57.50%
0.89
5/6
4/5

Rebbeca Miller, Highland Beach FL; J.Steven Hudson, Boynton Beach FL56.67%
0.89
5/6
4/5

Valerie De Roy - Bryan Sklar, Plantation FL56.67%
0.80

4
Joann Teresl, Deerfield Beach FL; Kevin Phipps, Wooster OH53.75%

Sat Aft Side Game
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.39
1/2
1

Terry Lubman, Riverside CT; Stefano Coppola, Pompano Beach FL61.92%
2.39
1/2


Peter Martin, Kennesaw GA; John Martin, Fort Lauderdale FL61.92%
1.71
3
2

Leonard Silverstein - Gail Spielholtz, Boca Raton FL59.42%
1.18
4


Marilyn Falk, Boynton Beach FL; Annabelle Hills, Brooksville FL57.50%
0.86
5


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL56.10%
1.97
3
1
Jane Fishkoff - Daniel Fishkoff, Boca Raton FL51.00%
1.48
4
2
Lee Rutenberg - Mariana Lipnit, Boca Raton FL50.08%

Sat Aft 299ers Pairs
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.84
1
1

Elizabeth Potter, Weston FL; Jaynet Lindsey, Plantation FL58.00%
1.38
2
2

Rebbeca Miller, Highland Beach FL; J.Steven Hudson, Boynton Beach FL57.00%

Sat Stratified Pairs
25.5 Tables

MPsABCNamesScore
12.60
1
1

Richard Mougalian - Susan Mougalian, Venice FL64.42%
9.45
2


Richard Katz, N Versailles PA; Patricia Katz, Pittsburgh PA62.42%
7.09
3


Irving Ingwer, Aventura FL; Miles Storfer, Delray Beach FL62.11%
5.32
4


Jack Jones, Lauderdale BTS FL; Robert Ramos, Davie FL59.31%
4.20
5


John Lewis - Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL58.97%
3.60
6


Sally Crown, Delray Beach FL; Ghassan Menachi, Fabreville QC58.84%
3.22
7


Charles Rosenblatt, Pompano Beach FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL58.81%
4.02
8


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL58.01%
5.09
2

Stephen Popham, Sebring FL; G Edwards III, Avon Park FL57.04%
3.82
3

James Gatewood, Highland Beach FL; Susanne Robbins, Boca Raton FL54.89%
2.86
4

Carol Vogt, Boca Raton FL; Stephen Locke, Delray Beach FL54.15%
2.66
5

Dolly Dellon - Jerome Sherer, Tamarac FL52.93%
3.41
6
1
Roy Whalin - Dorothy Whalin, Miami FL52.80%
2.56

2
William Kaufman M.D. - Carole Kaufman, Delray Beach FL50.32%
1.92

3
Stuart Daniels - Leah Daniels, Boca Raton FL46.49%
1.48

4
Cheng-Pu Huang, Sunrise FL; Billy Chang, Doral FL46.39%

Sat Eve Side Game
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.97
1


David Berent - Shirley Berent, Aventura FL60.00%
1.48
2


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL58.00%

Br Swiss Ft Laud'dale Br
8 Tables / Based on 45 Tables

MPsRankNamesScore
19.25
1
Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Barbara Kasle - Lisa Berkowitz, Boca Raton FL; Gary Cohler, Miami FL144.00
14.44
2
Eugene Davidson, Boynton Beach FL; Zeke Jabbour - Shirley Presberg - Sharon Jabbour, Boca Raton FL132.00
10.83
3
Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Frederick Allenspach, Plantation FL; Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL118.00

Br Swiss Pompano Bracket
8 Tables / Based on 31 Tables

MPsRankNamesScore
13.56
1
Herbert Jordan - Francisco Bernal, Miami FL; Juan Castillo, Wilton Manors FL; Luisana Madueno, North Miami FL144.00
10.17
2
Mitchell Woldoff - Shelly Woldoff - Marlene Weiss - Howard Weiss, Boca Raton FL124.00
7.63
3
Diana Holt, Palm Beach FL; James Fowlkes - Patricia Fowlkes, Garner NC; Dee Harris, Stuart FL; Arthur Seigenfeld, Greensboro NC112.00

Br Swiss Weston Bracket
8 Tables / Based on 15 Tables

MPsRankNamesScore
6.76
1
Julie Walker, West Palm Bch FL; Philip Tilearcio, West Palm Beach FL; Catherine Raniolo, St Petersburg FL; Valerie Goldstein, Scarsdale NY166.00
5.07
2
Steven Andrews, Ft Lauderdale FL; Jesse Laird, N Lauderdale FL; Allen Bozek, Ft. Lauderdale FL; Elizabeth Kros, Fort Lauderdale FL146.00
3.80
3
Jackie Hillen, Bonita Springs FL; Kay Maloney, Margate FL; Gerty Grotte, Aventura FL; G Mercer Stowers, Okland Park FL122.00

Br Swiss Coral Spr Br 4
8 Tables / Based on 12 Tables

MPsRankNamesScore
5.57
1
David Moed, Lake Worth FL; Sheila Halperin, Delray Beach FL; Natalie Spector, Boynton FL; Pamela Baum, Boynton Beach FL147.00
4.18
2
John Stutz, West Palm Bch FL; Patricia Freels, Wellington FL; Doris Sobel - Phillip Yorston, West Palm Beach FL129.00
3.13
3
Keith Gellman, Fort Lauderdale FL; Arlyne Monyek, Aventura FL; Elaine Nevler, Hollywood FL; Margaret Smith, Ft Lauderdale FL126.00

Br Swiss Hollywood Br
13 Tables

MPsRankNamesScore
5.04
1
Kenneth Matheis, Coral Springs FL; Lynda Gillinov - Joseph Wachtel, Boca Raton FL; Yuri Villaneuva, FL139.00
3.78
2
Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn - Gail Kreppel, West Palm Beach FL; Janet Dresden, Palm Beach Grdn FL136.00
2.84
3
Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Gwen Saunders, Miami FL; Chris Sterr - Barry Friedman, Ft Lauderdale FL130.00
2.13
4
Jo Anne McDowell, Pembrook Pine FL; Donna Akins, Youngstown OH; Hazel Greenberg - Allan Greenberg, Fort Lauderdale FL116.00
1.68
5
John McClenathan, Vero Beach FL; Joanne Klare, Ft Myers Beach FL; Bruce Smith - Christl Smith, Sanibel FL113.00

Return to Index Page

Go to Sunday Results