June 28-July 4, 2010

Friday

Pair Game Recaps:  Morn  Aft  Eve
Hand Records:  9 Am  SR Am  SR Aft  Aft  Eve

Friday AM Side Game
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL70.37%
1.97
2
1
1
Gloria Hirsch - Carole Beris, Boca Raton FL55.56%
1.48
3
2
2
Christl Smith, Sanibel FL; Irena Pickens, Fort Myers FL54.40%

FRI AM Strat 299er Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.68
1
1
1
Carol Brown - Jerry Brown, West Palm Beach FL57.73%
2.01
2


Daniel Jacobson, Lake Worth FL; J.Steven Hudson, Boynton Beach FL55.99%
1.51
3


Nancy Cohen - Anne Nicolle, Ft Lauderdale FL55.97%
1.60
4
2
2
William Cobb - Victoria Cobb, Pompano Beach FL54.99%
1.20
5
3

Gustav Gewurtz, Boca Raton FL; Cynthia Slater, Island Park NY53.66%
1.01
4
3
Arthur McGrade - Betty McGrade, Ft Myers FL51.70%
0.76

4
Rosemary Auclair - Sylvia Oliver, Boca Raton FL51.26%

Side Series Two
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.73
1


Al Cohen, Tamarac FL; Stephen Warner, Davie FL61.01%
2.05
2


Frank Moyer, Ft Lauderdale FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL60.12%
2.43
3
1
1
Joan Talpins - Don Talpins, Delray Beach FL58.33%
1.18
4


Marta Dornfeld, Deerfield Beach FL; Jennylee Mealer, Sunrise FL57.44%
1.82
5
2

Rachel Tanowitz - Gail Spielholtz, Boca Raton FL56.55%
1.48
3
2
Gloria Hirsch - Carole Beris, Boca Raton FL53.87%
1.03
4

Jayne Schelske - Corey Schelske, Boca Raton FL53.57%

Fri AftStrat 299er Pairs
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.98
1


William Cobb - Victoria Cobb, Pompano Beach FL61.11%
1.49
2


Ursula Husgen, Fort Lauderdale FL; Arlene Hyman, Boca Raton FL55.56%
1.11
3


Helen Greer, Aventura FL; Renee Staskin, Hallendale Beach FL50.00%

Friday Open Pairs
33.0 Tables

MPsABCNamesScore
15.05
1


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL65.96%
11.29
2


Ronald Schoenau, Gainesville FL; James Parker, Hollywood FL61.50%
8.47
3
1

Ronnie Ray, Hollywood FL; Carol Moss Herigodt, Plantation FL61.11%
6.35
4


Sally Crown, Delray Beach FL; Ghassan Menachi, Fabreville QC60.29%
5.02
5


Charles Rosenblatt, Pompano Beach FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL59.26%
4.30
6


Richard Katz, N Versailles PA; Patricia Katz, Pittsburgh PA58.80%
3.76
7


Linda Barson - Jerry Barson, West Palm Beach FL57.97%
3.34
8


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Unionville ON57.88%
3.01
9


Irving Ingwer, Aventura FL; Beatrice Kantrowitz, Plantation FL56.83%
5.43
2/3

Jo Anne McDowell, Pembrook Pine FL; Donna Akins, Youngstown OH55.89%
5.43
2/3
1
Martin Singer, N Caldwell NJ; Saul Gurowitz, W Palm Beach FL55.89%
3.49
4
2
Joel Morris - David Moed, Lake Worth FL55.32%
2.76
5

Richard Mougalian - Susan Mougalian, Venice FL53.94%
2.67
6

Leo Cotta, Delray Beach FL; Diana Cowan, Boynton Beach FL53.85%
1.92

3
John Jelilian - Roberta Lieberman, Boca Raton FL47.80%
1.44

4
Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL47.34%

Fri Eve Swiss Teams
18 Tables

MPsABCNamesScore
4.25
1


John Lewis, Ft Lauderdale FL; John Griscom, Boca Raton FL; Michael Myers, Ottawa ON; Julie Zhu, Vero Beach FL96.00
3.19
2


Robert Cloutier - Marlene Solender - Helen Shanbrom, Tamarac FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL91.00
2.39
3


Frank Cusumano - Dolores Gracie, Pompano Beach FL; Audrey Kelly, Ft Lauderdale FL; Larry Kroll, Fort Lauderdale FL84.00
1.79
4


H Dobson - Roberta Vogel Dobson, Boca Raton FL; Diana Holt, Palm Beach FL; James Fowlkes - Patricia Fowlkes, Garner NC80.00
1.18
5/6


Maris Zilant, North Miami FL; Lee Bukstel, Boca Raton FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL; Martin Chaitt, West Palm Beach FL74.00
2.58
5/6
1

Neil Fox - Ina Rae Fox - Jack Blodinger - Stella Blodinger, Boca Raton FL74.00
1.94
2

Patricia Greiff - Joan Schepps, Boca Raton FL; Barbara Hass, Palm Beach Gdns FL; Dee Korenbaum, West Palm Beach FL61.00
1.45
3

G Mercer Stowers, Okland Park FL; Jackie Hillen, Bonita Springs FL; K Maloney, Margate FL; Gerty Grotte, Aventura FL59.00

Side Series Two
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


Douglas Kramer - Carol Clifford, Miami FL68.51%
1.97
2
1
1
Deborah Gilman, Boca Raton FL; Mary Stephens, Largo FL54.40%
1.19
3


Bertha Riley - Betty Weiss, Boca Raton FL53.89%
1.48
2

Harvey Hoffenberg, Wilton Manors FL; Carmela Knauer, N Miami Beach FL51.11%
1.48

2
Ursula Mayer - Thomas Mayer, Coral Springs FL45.83%

Fri-Sat KO Bracket 1
11 Tables

MPsRankNames
40.25
1
Richard Coren, Delray Beach FL; Marc Jacobus, Las Vegas NV; David Berkowitz, Boca Raton FL; Stan Tulin, Highland Beach FL
28.18
2
Joe Grue - Judith Bianco, New York NY; James Krekorian, Pensacola FL; Justin Lall, Dallas TX
16.10
3/4
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Dania FL; Shannon Cappelletti, Dania Beach FL; Pamela Granovetter - Matt Granovetter, Cincinnati OH
16.10
3/4
George Titus, Plantation FL; Myra Walters - David Berent - Shirley Berent, Aventura FL

Fri-Sat KO Bracket 2
14 Tables

MPsRankNames
15.88
1
Howard Fink - Rose Fink, Aventura FL; Lois Redlick, Fort Lauderdale FL; Diana Stein, Boca Raton FL
11.12
2
Barbara Libman - Marlene Stregack - Ethel Friedman - Estelle Kluger, Lake Worth FL
6.35
3/4
John Moore, Bonyon Beach FL; Sally Mancusi-Ungaro, Boynton Beach FL; Fran Heller - Paul Heller, Boca Raton FL
6.35
3/4
David Warburton - Barbara Warburton, Boca Raton FL; Margery Pecoraro, Tamarac FL; Glenda Gerraputa, Pompano Bch FL

Fri-Sat KO Bracket 3
13 Tables

MPsRankNames
10.45
1
Judith Rosenblum - Rosemarie Curasi, Key Biscayne FL; Yolaine Newman - Myrna Keisman, Boca Raton FL
7.32
2
David Poskanzer - Norris Ela, N Miami Beach FL; Marilyn Millstone, Miami FL; Helene Ciforelli, Hallandale FL
4.18
3/4
Thomas McKay - Jack De Crescente, Fort Lauderdale FL; Peggy Muschett - Mina Akhnoukh, Ft Lauderdale FL
4.18
3/4
David Doretsky, Ft Lauderdale FL; Resa Becher, Aventura FL; Fran Menzel, Plantation FL; Judith Hartshorn, Fort Lauderdale FL

Return to Index Page

Go to Saturday Results