June 28-July 4, 2010

Tuesday

Pair Game Recaps:  Morn  Aft  Eve
Hand Records:  9 Am  SR Am  SR Aft  Aft  Eve

TUES AM Side Game Series
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.97
1
1
1
Heidi Stott - Robert Stott Jr, Vero Beach FL58.00%
1.48
2
2
2
Irena Pickens, Fort Myers FL; Christl Smith, Sanibel FL56.00%

Tues AM 299er Pairs
4.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1

Susan Laufer - Luise Horowitz, Tamarac FL63.56%
1.59
2


Ayten North, Boca Raton FL; Harriet Sherwin, Boynton Beach FL57.21%
1.40
3
2

Linda Levine, Delray Beach FL; Halvor Roberts, Boca Raton FL51.95%
1.05
4
3

Shelley Friedland, Boca Raton FL; Benay Cooper, Delray Beach FL50.84%

Tuesday Aft Side Game
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.28
1
1
1
Diana Schwartz, Delray Beach FL; Carole Beris, Boca Raton FL63.50%
1.71
2


Dale Kelleher, Weston FL; William Rauld, Pembroke Pines FL58.50%
1.71
3
2
2
Lee Taylor, St Petersburg FL; Victor Malozi, Pinellas Park FL57.00%
1.28
4
3
3
James Pekarek - Renee Pekarek, Hollywood FL56.50%
0.96
4

Ben Lipschitz - Barry Fox, Lake Worth FL52.00%

TUES Stratified SR Pairs
28.0 Tables

MPsABCNamesScore
10.64
1


Kathie Wei-Sender, Boca Raton FL; Sudhakar Bhatt, Deerfield Beach FL62.62%
7.98
2


J Phillips, Plantation FL; Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL61.23%
5.99
3


Suzanne Cohen - Glenda Lewis, Boynton Beach FL60.07%
4.49
4


Rose Harris - Doris Brown, Tamarac FL57.99%
3.55
5


Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL57.86%
6.38
6
1

Shelly Woldoff - Mitchell Woldoff, Boca Raton FL57.64%
2.66
7


Ronnie Ferestien, Mashpee MA; Tony Petronella, Boca Raton FL57.58%
2.76
8


Ed Weiss, Sun City Ctr FL; Ronda O'Farrell, Sun City Center FL56.60%
4.79
2

Muriel Meisler - Lucille Stein, Tamarac FL56.51%
3.59
3

G Mercer Stowers, Okland Park FL; K Maloney, Margate FL55.67%
2.69
4

Zigmund Quastler - Burt Gursky, Boynton Beach FL53.70%
2.13
5

Eveline Sergold - Toni Barish, Tamarac FL53.01%
3.09
6
1
Joel Morris - Richard Gerstein, Lake Worth FL52.66%
2.32

2
Paul Urban - Beatrice Urban, Bonita Springs FL51.85%
1.91

3
Ann Levine, West Palm Beach FL; Sandy Bascove, W Palm Beach FL50.35%
1.45

4
Carol Kohn, Atlantis FL; Sandra Parker, Boca Raton FL48.73%
1.03

5
Carol Zashin - Elayne Hallarman, Boca Raton FL46.64%

TUES AFT Strat 299er Pair
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.98
1
1

Ursula Husgen, Fort Lauderdale FL; Arlene Hyman, Boca Raton FL71.53%
1.49
2


Ayten North, Boca Raton FL; Harriet Sherwin, Boynton Beach FL59.72%
1.30
3
2

Michael Ann Katovsky - Elizabeth Potter, Weston FL52.08%

Tuesday Night Side Swiss
13 Tables

MPsABCNamesScore
3.49
1


Martin Singer, N Caldwell NJ; Linda Green - Jacqueline Lowy, Delray Beach FL; Ghassan Menachi, Fabreville QC103.00
2.62
2
1

Jacqueline Levy - Lori Jacobs, Boca Raton FL; Carol Penn, Great Neck NY; Jodi Coren, Delray Beach FL99.00
1.97
3
2
1
Kevin Kurtz, Boca Raton FL; J.Steven Hudson, Boynton Beach FL; Rebbeca Miller, Highland Beach FL; Erich Taylor, West Palm Beach FL89.00
1.47
4
3

Greg Saunders, West Melbourne FL; David Begin, West Melborne FL; Deborah Brower - Susan Ritter, Vero Beach FL81.00
1.10
5


Kenneth Rosenthal - Ana Messiry - Loli Rainey, Miami FL; Gerrie Soman, Coral Gables FL77.00

Tue Strat Open Pairs
11.0 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
15.75
1


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Unionville ON61.69%
11.81
2


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL61.67%
8.86
3
1

Candy Shedden - William Turner, Boca Raton FL56.68%
6.64
4
2

Daniel Geffen, Boynton Beach FL; Christina Noto, Lake Worth FL55.91%
5.25
5
3

Harvey Hoffenberg, Wilton Manors FL; Dolly Dellon, Tamarac FL55.53%
4.50
6


Jerry Barson - Linda Barson, West Palm Beach FL54.16%
3.94
7
4
1
Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL; Junping Sun, Davie FL52.65%
3.50
8


Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL52.22%
1.97
5

Betty Bayard, Daytona Beach FL; Robert Danielson, Flagler Beach FL51.71%
1.87
6

Sunny Gittler, Atlantic Beach NY; Deborah Gilman, Boca Raton FL51.71%
2.60

2
Carol Vogt, Boca Raton FL; Stephen Locke, Delray Beach FL48.93%
1.95

3
Helene Ciforelli, Hallandale FL; Norris Ela, N Miami Beach FL48.43%

Tue Eve Side Game
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.88
1


Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Linda Epstein, Delray Beach FL69.84%
2.58
2
1
1
Juliette Symehowicz - Jean Symehowicz, Aventura FL61.90%
1.94
3
2

Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL56.08%
1.24
4


Susan Edell, Deerfield Beach FL; Jeanni Blume, Pompano Beach FL55.06%
1.70
5
3
2
Joseph Hegedus, Barefoot Bay FL; Martin Stein, Boca Raton FL54.76%
1.28
4
3
Ruth Herman, Boca Raton FL; Murray Levrant, Delray Beach FL52.38%
0.96
5
4
Kevin Phipps, Wooster OH; Joann Teresl, Deerfield Beach FL51.19%

Tue-Wed KO Bracket 1
9 Tables

MPsRankNames
32.67
1
James Krekorian, Pensacola FL; Judith Bianco - Joe Grue, New York NY; Justin Lall, Dallas TX
22.87
2
John Black, Deerfield Beach FL; Morton Karper, Boca Raton FL; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Steven Andrews, Ft Lauderdale FL
13.07
3/4
Harry Tudor - Barbara Wallace, Miami FL; Marc Culberson - Andrea Culberson, Weston FL
13.07
3/4
Shirley Presberg - Zeke Jabbour - Sharon Jabbour - Lee Bukstel, Boca Raton FL; Maris Zilant, North Miami FL; Michael Wolf, Coral Springs FL

Tue-Wed KO Bracket 2
9 Tables

MPsRankNames
13.18
1
A. James Watt, Marco Island FL; Helen Daniels - Alice Van Hoesen, Naples FL; Linda Percy, Bonita Springs FL
9.23
2
Beatrice Garner - Norman Pestaina - Michelle Mataillet, Miami FL; Joan Bradford, Coral Gables FL
5.27
3/4
John Moore, Bonyon Beach FL; Sally Mancusi-Ungaro, Boynton Beach FL; Barton Friedberg - Patricia Greiff, Boca Raton FL
5.27
3/4
Betty Kenngott - Gray Henry - Larry Kroll, Fort Lauderdale FL; Sylvia Pau, New York NY

Tue-Wed KO Bracket 3
14 Tables

MPsRankNames
12.55
1
Audrey Rice - Paula Donnarumma - Nancy Glosser, Miami FL; Arlene Feldman, Coral Gables FL
8.79
2
Gloria Pilch - Sylvia Ravitz, Boca Raton FL; Beverly Presberg, Boynton Beach FL; Shirley Sulcov, Delray Beach FL
5.02
3/4
Bert Berkwich, Boc Raton FL; Jane Leventhal - Irene Gershen - Raymond Gershen, Boca Raton FL
5.02
3/4
Keith Gellman - Daryla Kenith, Fort Lauderdale FL; Elaine Nevler, Hollywood FL; Mary Becker, Pembroke Pines FL

Tue-Wed KO Bracket 4
15 Tables

MPsRankNames
11.06
1
Judith Barash, Ft Lauderdale FL; Brian Menkes, Sunrise FL; Norma George, Summerfield FL; Nancy Pohlson, Ocala FL
7.74
2
William Young - Dianna Young, Fort Pierce FL; Arthur Solinger, Fort Myers FL; Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL
4.42
3/4
Lucy Jones - Everett Jones - Heidi Stott - Robert Stott Jr, Vero Beach FL
4.42
3/4
Joy Falcon - Edith Frank, Lake Worth FL; Daniel Wilson, Morris Plains NJ; Joel Stieglitz, Wellington FL

Return to Index Page

Go to Wednesday Results