June 29-July 5, 2009

Saturday


Saturday AM 299er
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.98
1
1

Bryan Sklar - Valerie De Roy, Plantation FL 64.58%
1.49
2
2

David Simms, Naples FL; Karen Sloan, Boca Raton FL 63.19%
1.11
3


Arnold Bell, Palm Beach Gard FL; Jean Bell, Palm Bch Gdns FL 61.81%
1.55
3
1
Robert Desrochers - Rita Desrochers, Boca Raton FL 50.00%
1.16

2
J.Steven Hudson, Boynton Beach FL; Rebbeca Boone, Delray Beach FL 44.44%

Saturday Senior Pairs
24.5 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
9.24
1


Lynda Shourds, Miami Springs FL; Jody Ledford, Miami FL 60.88%
6.93
2


Irwin Green - Linda Green, Delray Beach FL 60.39%
5.20
3


Irene Musinsky, West Palm Beach FL; Gloria Milder, Delray Beach FL 58.28%
3.90
4


Barry Elitowitz, Miami FL; Soretta Saltzstein, Aventura FL 58.22%
3.08
5


Steven Pawliger, Hollywood FL; Abe Jakob, Ft Lauderdale FL 57.55%
2.64
6


Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL 56.94%
2.31
7


Joyce Klein, Tamarac FL; Morton Kraus, Plantation FL 56.25%
5.20
1

Muriel Schantz - Jerry Schantz, Boynton Beach FL 53.01%
3.90
2
1
Mildred Kahn - Beatrice Schwartz, Tamarac FL 52.10%
2.93
3
2
Juliette Symehowicz - Jean Symehowicz, Aventura FL 52.08%
2.19
4

Beryl Chaby - Pearl Morris, Boca Raton FL 51.62%
1.73
5
3
Nancy Heston, Brandon FL; Elizabeth Hopkins, Valrico FL 50.36%
1.49
6

Shirley Levy, Delray Beach FL; Angela Arnone, Boca Raton FL 50.23%
1.46

4
James Pekarek - Renee Pekarek, Hollywood FL 49.19%

Side Series Two
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.58
1
1
1
Alan Brostoff - Judy Brostoff, Boca Raton FL 58.64%
1.94
2
2
2
Mimsi Brenner - Sylvia Hollander, Boca Raton FL 55.79%
1.45
3
3

Jean Warner - Arturo Bustamante, Sunny Isles Bch FL 53.75%
1.28
4
4
3
Esther Greenberg - Leonard Greenberg, Boca Raton FL 53.71%
0.96
5

4
Gladys Blatt, Pompano Beach FL; Judith Lindy, Memphis TN 52.43%

Sat A/X Swiss Teams
14 Tables / Based on 50 Tables

MPs A X Names Score
21.00
1

Jayne Thomas, Lutz FL; Linda Perlman, Lake Park FL; Gavin Wolpert - Jenny Wolpert, Singer Island FL 78.00
15.75
2

Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN; Frederick Allenspach, Plantation FL; Janet Lee, McLean VA 76.00
11.81
3

Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL 73.00
8.86
4

David Berkowitz, Boca Raton FL; S Tulin, Highland Beach FL; Marc Jacobus, Las Vegas NV; Richard Coren, Delray Beach FL 70.00
7.00
5

Michael Heymann, Fort Worth TX; Esther Litmanovic, Miami FL; Paul Swanson, Jupiter FL; John Solodar, Palm Beach Gdns FL 67.00
4.10
1
Shirley Berent - Maxine Oleshansky - David Berent - Gerty Grotte, Aventura FL 49.00

Br Swiss-Red Bracket
8 Tables / Based on 24 Tables

MPs Rank Names Score
10.41
1
Joesph Katri - Judite Katri, Coral Gables FL; Hannah Chartor - Nancy Glosser, Miami FL 102.00
7.81
2
Jesse Laird, Coconut Creek FL; Steven Andrews - Steven Preston, Ft Lauderdale FL; Jay Moorehead, St Augustine FL 98.00
5.86
3
John Stutz, West Palm Bch FL; Patricia Freels - Jeane Heller, Wellington FL; Shirley Braverman, Lake Worth FL 74.00

Br Swiss-Blue Bracket
8 Tables

MPs Rank Names Score
3.80
1
Jack De Crescente - Thomas McKay - Scott Melhorn, Fort Lauderdale FL; Yannis Karabelas, Pompano Beach FL 103.00
2.85
2
Mickey Levenson, Lauderhill FL; Barry Friedman, Ft Lauderdale FL; Elayne Flechner, Tamarac FL; Steve Speedway, FL 97.00
2.14
3
Antonio Cioffi - Rick Schneider, Delray Beach FL; Roberta Lieberman - John Jelilian, Boca Raton FL 79.00

Br Swiss-White Bracket
8 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names Score
6.32
1
Phillip Yorston, West Palm Beach FL; Lois Redlick, Fort Lauderdale FL; Stuart Casper, Pompano Beach FL; Bill Kelsey, Sebring FL 90.00
4.74
2
Pamela Baum, Boynton Beach FL; Natalie Spector, Boynton FL; Mildred Winthrop - Gerri Dubin, Delray Beach FL 79.00
3.56
3
Howard Fink - Rose Fink, Aventura FL; William Turner - Karen Fabel, Boca Raton FL 74.00

Side Series Two
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.43
1


Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; Shirley Packard, Nokomis FL 63.00%
1.82
2


Shirley Presberg - Sharon Jabbour, Boca Raton FL 62.50%
2.28
3
1

Margery Pecoraro, Tamarac FL; Glenda Gerraputa, Pompano Bch FL 57.50%
1.71
4
2

James Walker, Ft Lauderdale FL; Pauline Vogel, Lauderhill FL 56.50%
1.31
3/4

Alma-Rita Thurkow, Nokomis FL; Martha Marlow, Osprey FL 51.00%
1.12
3/4

Juliette Symehowicz - Jean Symehowicz, Aventura FL 51.00%

Sat. Strat Open Pairs
8.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
10.50
1


Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL 57.29%
7.88
2


Helen Shanbrom - Al Cohen, Tamarac FL 56.25%
5.17
3/4
1/2

Carmela Knauer, N Miami Beach FL; David Doretsky, Plainview NY 52.08%
5.17
3/4
1/2

Nit Buckhout, Palm Harbor FL; Sandra Rosenblum, Tampa FL 52.08%
3.50
5
3

Anita Hoffer - Gerald Hoffer, Boca Raton FL 51.93%
1.99
4

Robert Surrey - Irwin Krull, Delray Beach FL 51.64%