June 29-July 5, 2009

Friday


Friday AM Side Game
4.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.28
1
1

Patricia Bayer, Jacksonville FL; Jane Jamison, Orange Park FL 64.58%
1.71
2


Robert Todd - Theresa Andino, Tallahassee FL 58.33%
1.28
3


Annabelle Hills, Brooksville FL; Marilyn Falk, Boynton Beach FL 57.64%
1.48
4
2

Robert Barlow, Lebanon NJ; Irwin Fine, Plantation FL 54.17%

Friday AM 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.40
1
1

Wendy D, Boca Raton FL; Gloria Starr, Delray Beach FL 69.17%
1.80
2
2
1
J.Steven Hudson, Boynton Beach FL; Rebbeca Boone, Delray Beach FL 66.25%
1.18
3/4
3/4

Lois Victor - Harriet Barres, Delray Beach FL 57.08%
1.18
3/4
3/4

James Lindy - Judith Lindy, Memphis TN 57.08%
0.76
5
5

Eva Eliel-Mason - Sally Kraft, Boca Raton FL 52.08%
1.25

2
Carol Legum, Daytona Beach FL; Maxine Sharp, Ormond Beach FL 49.58%
0.94

3
Caryn Harris - Andrea Neidich, Boca Raton FL 47.08%

Friday Senior Pairs
30.0 Tables

MPs A B C Names Score
11.20
1


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 68.03%
8.40
2


A Weissenberg, Palm Beach Gdns FL; Roger Coffman, West Palm Beach FL 65.71%
7.08
3
1

Barry Waldman - Linda Waldman, Orillia ON 61.70%
4.73
4


David Reiter, Hollywood FL; Eugene Davidson, Boynton Beach FL 61.06%
3.73
5


Elizabeth Kros, Fort Lauderdale FL; J Phillips, Plantation FL 60.66%
5.31
6
2

Jan Vandersluis - Helen Vandersluis, No Palm Beach FL 59.13%
3.98
7
3

Robert Horowitz - Gail Kreppel, West Palm Beach FL 58.33%
3.50
8


D Thomas, West Palm Beach FL; Paul Swanson, Jupiter FL 57.93%
3.27
9
4
1
Samuel Rosen, Bal Harbour FL; Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL 57.45%
2.36
5

Richard Golden - Carol Golden, Boca Raton FL 56.33%
2.02
6

Robert Surrey - Irwin Krull, Delray Beach FL 53.29%
2.45

2
Carol Zashin - Elayne Hallarman, Boca Raton FL 48.40%
1.84

3
Madeleine Evansky, Boynton Beach FL; Jeffrey Case, Lake Worth FL 47.44%
1.24

4/5
Lynn Charnow - Joanne Spiers, Boca Raton FL 46.88%
1.45

4/5
Lynda Gillinov, Boca Raton FL; Mitzi Schafer, Boynton Beach FL 46.88%

Friday Aft 299er Pairs
3.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.84
1
1

Jodi Coren, Delray Beach FL; Riki Tulin, Highland Beach FL 64.00%
1.38
2
2

Marlene Miner - Roberta Jainchill, Delray Beach FL 62.00%

Fri Aft Side Game
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.88
1
1
1
Jerry Silodor - Fran Silodor, Boca Raton FL 64.12%
2.16
2


Al Cohen - Doris Savel, Tamarac FL 58.33%
1.62
3


Annabelle Hills, Brooksville FL; Marilyn Falk, Boynton Beach FL 57.18%
1.82
4
2
2
Bonnie Gora - Sandra Parker, Boca Raton FL 56.48%
0.80
5/6


Dale Kelleher, Weston FL; Adele Bryzman, Lauderhill FL 54.86%
0.80
5/6


James Fowlkes - Patricia Fowlkes, Garner NC 54.86%
1.40
3
3
Marlene Bluestone - Arthur Fentin, Lake Worth FL 52.55%
1.03
4
4
Eileen Gottsegen - Bobbie Ruff, Boca Raton FL 47.69%

Side Game Series II
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.58
1
1

Rose Fink - Howard Fink, Aventura FL 55.42%
1.94
2
2

Arturo Bustamante - Jean Warner, Sunny Isles Bch FL 53.33%
1.27
3/4


John Lawler, Evansville IN; Zeke Jabbour, Boca Raton FL 52.92%
2.12
3/4
3
1
Gloria Smith, West Palm Beach FL; Robert Radkay, Lake Worth FL 52.92%
0.98
5/7
4/6

Anita Hoffer - Gerald Hoffer, Boca Raton FL 52.50%
1.39
5/7
4/6
2/3
Nurit Lavy - Jake Marantz, Cooper City FL 52.50%
1.39
5/7
4/6
2/3
Arthur Fentin - Marlene Bluestone, Lake Worth FL 52.50%

Fri Strat Open Pairs
14.0 Tables / Based on 45 Tables

MPs A B C Names Score
19.25
1


Yvonne Hernandez - Lu Kohutiak, Unionville ON 63.52%
14.44
2


Arnie Frankel, Laurel MD; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL 58.17%
10.83
3


Tony Petronella, North Kingstown RI; Susan Cohen, Boca Raton FL 58.09%
8.12
4


Irina Ladyzhensky - Asya Ladyzhensky, Ellenton FL 57.85%
6.42
5


Shirley Presberg - Sharon Jabbour, Boca Raton FL 56.28%
5.50
6


Marlene Solender, Tamarac FL; Michael Heymann, Fort Worth TX 55.84%
5.02
7
1

Steven Preston, Ft Lauderdale FL; Jesse Laird, Coconut Creek FL 55.32%
4.28
8


Janet Dresden, Palm Beach Grdn FL; Michael Cummings, Palm Beach Gdn FL 54.61%
3.85
9


Dan Crofts, Birmingham B16 Great Britain; Garreta Hyett, Manchester England 53.77%
3.50
10


Charles Rosenblatt, Pompano Beach FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL 53.39%
3.21
11


Helen Shanbrom, Tamarac FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL 52.52%
3.77
2

Beth Reshefsky, Virginia Beach VA; Jay Moorehead, St Augustine FL 50.29%
2.92
3

Stephen Locke, Delray Beach FL; Carol Vogt, Boca Raton FL 49.97%
2.96
4
1
Bin Qin, Weston FL; Junping Sun, Davie FL 49.79%
1.67
5

Lori Jacobs - Alan Jacobs, Boca Raton FL 49.75%
2.22

2
Gerald Veyvoda, Tamarac FL; Marybeth Bell, Coconut Creek FL 46.50%

Fri Eve Swiss Teams
20 Tables

MPs A B C Names Score
4.55
1


Linda Epstein, Delray Beach FL; Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL; Henry Meyer, Indian Rvr Shrs FL 62.00
3.41
2


Marc Jacobus, Las Vegas NV; Richard Coren, Delray Beach FL; S Tulin, Highland Beach FL; David Berkowitz, Boca Raton FL 57.00
2.56
3


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL 52.00
1.92
4


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN; Frederick Allenspach, Plantation FL; Janet Lee, McLean VA 49.00
1.44
5


William Rauld, Pembroke Pines FL; Margery Pecoraro, Tamarac FL; William Howe, Pompano Beach FL; Dale Kelleher, Weston FL 48.00
2.88
6/8
1
1
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL; Jay Albert - Barbara Waters, Boca Raton FL 47.00
0.83
6/8


Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; Steven Pawliger, Hollywood FL; Juliette Symehowicz - Jean Symehowicz, Aventura FL 47.00
0.83
6/8


Lita Talus - Elaine Katzman, Boynton Beach FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL; Keith White, Fort Myers FL 47.00
2.16
2

Resa Becher - Barbara August, Aventura FL; Neville Muschett, Ft Lauderdale FL; Mindy Aiken, Baltimore MD 41.00
1.62
3

Bonnie Gariglio, Tampa FL; Ian Grant, Venice FL; Paula Polsyn - Donald Brown, Sunrise FL 39.00
0.94
4/6

Richard Packard, Nokomis FL; Jack Wetherson, Venice FL; Sandra Rosenblum, Tampa FL; Nit Buckhout, Palm Harbor FL 31.00
0.94
4/6

Robert Barlow, Lebanon NJ; Greg Saunders, West Melbourne FL; Michael Vaughn - Harriet Vaughn, Dade City FL 31.00
0.94
4/6

Edward Raftery - Nancy Raftery - Pat Lee - Georgia Pierpont, Vero Beach FL 31.00

Fri-Sat KO Bracket 1
16 Tables

MPs Rank Names
53.07
1
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon - Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Pamela Granovetter - Matt Granovetter, Cincinnati OH
37.15
2
Bill Passell - Marlene Passell, Boynton Beach FL; Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL
21.23
3/4
James Clifford Jr - Carol Clifford, Miami FL; Maris Zilant, North Miami FL; Lee Bukstel, Boca Raton FL
21.23
3/4
Judith Gushner - Marlyn West - Edward Swell - H Dobson, Boca Raton FL; Eugene J. Grathwohl, Niles MI

Fri-Sat KO Bracket 2
14 Tables

MPs Rank Names
18.11
1
Julie Clark - George Clark - Ralph Reinecke Jr - Anita Kison, Titusville FL
12.68
2
Beata Czachor, Tampa FL; Theresa Andino - Robert Todd, Tallahassee FL; Jesse Stern, Lutz FL
7.24
3/4
Judith Simon - Harvey Wolfe - Rosalie Sherman - J Marvin Teperow, Boca Raton FL
7.24
3/4
Neil Fox - Ina Rae Fox - Stella Blodinger - Jack Blodinger, Boca Raton FL

Fri-Sat KO Bracket 3
12 Tables

MPs Rank Names
9.91
1
Donna Jurist, Daytona Beach FL; Clyde Benoy III, Deltona FL; Emily Hugo - Mary Swinburne, Ponce Inlet FL
6.94
2
Cathy Gavel, Melbourne FL; Ann Hovanec, Ind Hbr Bch FL; Linda Donahue - Ann Taylor, Satellite Beach FL
3.96
3/4
Nancie Flaxman - Nancy Kronfeld, Boca Raton FL; Joann Krohn, Plantation FL; Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL
3.96
3/4
Rosemarie Curasi - Judith Rosenblum, Key Biscayne FL; Carlos Haupert - Paul Beyersdorf, Merritt Island FL